P90 Kablolama İşlemi

Sipariş ettiğim Tonerider R90 Köprü manyetiğim dün geldi kablolamayı doğru yaptığıma inanmama rağmen gereksiz bi dip gürültüsü ve ayarsızlık var. Sap manyetiğim halen humbucker ama onda bile dip gürültüsü var. Les Paul VE kullanıyorum, çift manyetik Les Paul Junior’lar ile aynı sistem var büyük ihtimal. Humbucker’dan çift kablo çıkıyordu fakat yeni manyetikten tek kablo çıkıyor onu da switch’teki 3 uçtan ilkine bağladım arkasındaki tek kısıma da kablonun dışını lehimledim. Gitarın herhangi bir iletken yerine dokunduğumda gürültü kesiliyor. Daha önce yapmış olan bi şema gönderebilir ve yardımcı olabilir mi Şimdiden teşekkürler.

Dosyalar

• IMG_4735.jpeg
    IMG_4735.jpeg
    24.8 KB · Gösterim: 37
Sipariş ettiğim Tonerider R90 Köprü manyetiğim dün geldi kablolamayı doğru yaptığıma inanmama rağmen gereksiz bi dip gürültüsü ve ayarsızlık var. Sap manyetiğim halen humbucker ama onda bile dip gürültüsü var. Les Paul VE kullanıyorum, çift manyetik Les Paul Junior’lar ile aynı sistem var büyük ihtimal. Humbucker’dan çift kablo çıkıyordu fakat yeni manyetikten tek kablo çıkıyor onu da switch’teki 3 uçtan ilkine bağladım arkasındaki tek kısıma da kablonun dışını lehimledim. Gitarın herhangi bir iletken yerine dokunduğumda gürültü kesiliyor. Daha önce yapmış olan bi şema gönderebilir ve yardımcı olabilir mi Şimdiden teşekkürler.
Selam, biraz gürültünün olması ve tellere değince bunun azalması normaldir ama, seste aşırı gürültü varsa ve metal aksama dokununca gürültü çok azalıyorsa, sorununuz toprak bağlantısını doğru yapmamış olmanızdır büyük ihtimalle. Mutlimetreniz varsa bunu test edebiliriz.

R90 Kullanmadım ama manyetiğin şemasına bakınca aynı kablo kılıfının içinden beyaz, siyah ve çıplak olmak üzere 3 kablo çıkacağı görülüyor. Beyaz kablo pot bacaklarına veya switche gider (nasıl bağlamak istediğinize bağlı), siyah ve çıplak ("bare") kablolar toprak olur. Sizin nasıl bağladığınızı, özellikle de "kablonun dışını lehimledim" ifadenizi tam anlayamadım. Tonerider'ın kendi şemasını ekledim (2 manyetik, 3 yollu switch, 2 ses ve 2 ton için geçerli), gitarınızdaki mevcut bağladığınız durumun resmini atarsanız çözebiliriz.

Dosyalar

• R90_wiring_diagram_dec_2023.pdf
    98.8 KB · Gösterim: 8
Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Gri kablo Köprü P90

Siyah ve içinden beyaz kablo çıkan sap humbucker

Sarı ve içinden beyaz kablo çıkan volume potansından geliyor.

Dosyalar

• IMG_4740.jpeg
    IMG_4740.jpeg
    2.3 MB · Gösterim: 24
  • IMG_4739.jpeg
    IMG_4739.jpeg
    1.1 MB · Gösterim: 16
  • IMG_4738.jpeg
    IMG_4738.jpeg
    1.1 MB · Gösterim: 18
  • IMG_4737.jpeg
    IMG_4737.jpeg
    1 MB · Gösterim: 18
Kablonun siyah dış kısmı topraklama olarak geçiyor sanırım P90’larda, ben çelik kısmı lehimledim siyah kısmı mı lehimlemem gerekiyor?

Manyetikten gelen ve pembe içine aldığım o siyah kısım kumaş kılıftır, içinde iki ayrı kablo olmalı. Biri beyaz, biri siyah renkte. İçinden çıkacak o ilave siyah kablo da toprağa gidecek. Önce ona bir bakalım, gerisini hallederiz. Çelik kısım da toprak olacak, o yaptğınız doğru.

Manyetik-01.jpg

Kumaşın altı böyle tek kablo görünüyor. Diğer humbucker manyetiğimdeki gibi çift kablo çıkmadı bunda. Var olan tek kabloyu ikiye ayırmamız mı gerekiyor acaba?

Dosyalar

• IMG_4741.jpeg
    IMG_4741.jpeg
    882.4 KB · Gösterim: 13
  • IMG_4742.jpeg
    IMG_4742.jpeg
    952.1 KB · Gösterim: 16
İlginç, o zaman bağlantınız doğru gözüküyor. Tek çıplak toprak kablosu ve tek kablo da olabilir, kendi şeması ile uymasa da... Şemaları jenerik demek ki, öylesine yayınlamış olabilirler. Tek kablolu P90'lar var sonuçta. Biraz araştırayım bakalım neden çok dip gürültüsü çıkıyor.

Tabii P90'lar biraz gürültülü olabiliyor ama çok fazla diyorsunuz siz. Multimetreniz var mı?

Alabilirseniz bir toprak hat kesintisi var mı bir yerde hızlıca bakardık en azından, faydası olur. Tellere ve gitar jack girişinin silindirik yüzeyine birer probu tutarız kısa devre var mı bakarız. Yok ise topraklama hattında kesinti vardır bir şekilde. Belki başka bir toprak bağlantısı filan kopmuştur bir yerde.

Şimdi çelik topraklamayı switchin arkasından lehimlediğim yerden koparıp direkt olarak volume potunun üstüne lehimledim gürültü büyük oranda kesildi iyi denebilecek seviyede. Şemadaki gibi uyguladım. manyetik ucu switch’e, topraklaması da (dışındaki çelik kablo yani) volume potansının üstüne lehimlendi. Açık açık yazayım da yararlanmak isteyen olur diye :)

Geri