Bir Holy Wars girişimi

Yaklaşık 4.5 aydır gitar çalıyorum. Bu şirret şarkıyı öğrenme kararı aldım daha önce hiçbir şarkıda bu kadar zorlandığımı hatırlamıyorum. Çalarken iliğimle kemiğimle nefret ettim bu şarkıdan. Fazlaca nota atlama sorununu ve teller arası geçiş sorunu yaşıyorum. Bunu nasıl çözebilirim? Bu şarkının Holy Wars kısmını düzgün çalmak istiyorum, bunun için çok mu erken? Tavsiyelerinize açığım.

Yaklaşık 4.5 aydır gitar çalıyorum. Bu şirret şarkıyı öğrenme kararı aldım daha önce hiçbir şarkıda bu kadar zorlandığımı hatırlamıyorum. Çalarken iliğimle kemiğimle nefret ettim bu şarkıdan. Fazlaca nota atlama sorununu ve teller arası geçiş sorunu yaşıyorum. Bunu nasıl çözebilirim? Bu şarkının Holy Wars kısmını düzgün çalmak istiyorum, bunun için çok mu erken? Tavsiyelerinize açığım.
165320 eklentisini görüntüle
Eğer sadece 4.5 aydır çalıyorsan bence hiç fena değil. Ama böyle teknik şarkıları neden daha iyi çalamıyorum diyip demoralize olmamak lazım. Hem enstrümana küsersin hem de tekniği yanlış öğrenme ihtimalin var.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Eğer sadece 4.5 aydır çalıyorsan bence hiç fena değil. Ama böyle teknik şarkıları neden daha iyi çalamıyorum diyip demoralize olmamak lazım. Hem enstrümana küsersin hem de tekniği yanlış öğrenme ihtimalin var.
Ama şu var yaklaşık 1 aydır bu şarkıyı çalışıyorum (her gün düzenli bir şekilde çalmasam da). 1 ay oldu hala düzgün çalamıyorum, dediğim sorunları yaşıyorum, ve fazla yoruluyorum. İnat edip, bu kadar erken bu şarkıyı düzgün çalmaya çalışmak akla ve mantığa aykırı mıdır merak ediyorum.

Ama şu var yaklaşık 1 aydır bu şarkıyı çalışıyorum (her gün düzenli bir şekilde çalmasam da). 1 ay oldu hala düzgün çalamıyorum, dediğim sorunları yaşıyorum, ve fazla yoruluyorum. İnat edip, bu kadar erken bu şarkıyı düzgün çalmaya çalışmak akla ve mantığa aykırı mıdır merak ediyorum.
Sonuçta gitar hocası değilim o yüzden yorumum biraz sallama olacak :) Ama ben obsesif bi şekilde tek bi parçaya odaklanmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Basitten komplikeye gitmek en doğrusu. Matematik gibi düşün, fonksiyonları sindirmeden diferansiyel denklemleri çözmeye çalışmak gibi :) o yüzden step step gitmek daha doğru bence.

4.5 ay için çok iyi, fakat tam hız yerine metronom açıp daha düşük tempolarda kısım kısım çalışman lazım, çok nota yutmuşsun, ani hızlanmalar, yavaşlamalar var. Biraz daha alıştırma yaptıktan sonra backtrack üstüne çalarsın zaten , orada zaten arkada yürüyen bir davul ve bas olacağı için onlarla bir gitmen gerekir.

Ben ders alırken genelde ögretici şarkılar üzerinden ilerledik her hafta yeni küçük bir teknik içeren yeni şarkıya geçtik (ilk zamanlar bazi basit sarkilar 3 hafta sürüyordu ama yaninda baska egzersizler de yapiyorduk + teoriye vakit gidiyordu). Bu basit şarkıları kolaylastirsak bile bastan sona doğru metronomda olabildiğince hatasiz çalmaya ugrasiyordum onun çok faydasını gördüm. Bu bahsettiğim şarkılar mor ve ötesi, duman, athena tarzındaydı. Ben de bunlara ek olarak evde kendi tarzıma daha yakin olan metallica, megadeth vs. bilindik sarkilari ogrenmeye çalıştım, ilk zamanlar senin de bahsettigin gibi epey vakit aliyordu ve istediğim gibi olmuyordu, bazı şarkıları epey ilerletip tamamlayamadan başka şarkıya geçiyordum ama diğer taraftan kolay sarkilari ve teknik egzersizleri disiplinli şekilde calisiyordum. Zaman gectikce bu zor sarkilara donup eksikleri düzelttim, hizlandirdim. Mesela master of puppets basta çok düşük metronomda calisirken simdi 2 sene sonunda tam metronomda calisabiliyorum hatalarla tabii ki, gün geçtikçe hatalar azalıyor.

Sonuç olarak önerim pes etmeyip üstüne gitmek gelistiriyor insanı bu güzel, ama 1 ay boyunca tüm zamanı buna harcamak doğru değil, kendi seviyende şarkıları doğru ve yavaş calismak ve küçük küçük metronomu artirmak çok daha faydalı olacaktır. Gayet iyi 4.5 ay için, zaman geçtikçe çok daha keyif alacagin hale gelecek ondan şüphen olmasın.

Aynı şarkıyı çok uzun süre çalmaya çalışmak bazen işe yaramayabilir. Çünkü aynı şarkının üzerine gidildikçe yapılan hatalar fark edilmeyip normal gelmeye başlıyor kulağa. Sonra da düzelmesi çok zorlaşıyor. Parça parça ayırıp şarkıya metronom eşliğinde çalışmanız bayağı işe yarar. Bir bölümü temiz bir şekilde bitince diğerine geçmeniz doğru bir çalışma metodu olabilir. Bir önerim de bu parçayı esas parça olarak çalışırken kullanılan teknikleri içeren başka parçalara da eş zamanlı göz atmanız. Hem teknikte gelişiyorsunuz hem de eliniz garip şekilde dinleniyor çalmaya devam etmenize rağmen.
Dipnot: 4.5 aya göre fazla iyi.

165320 eklentisini görüntüle
Çok erken. Sadece teknik açıdan degil, mental olarak da çok erken. Bu tip takıntılı durumlarda kendi hatalarınıza karşı objektif olamazsınız. Hatanızı kendiniz de anlamışsınız aslinda ama tecrubesizlikten tam teşhis edememişsiniz. Şarkıyı çalacak seviyede olsanız bu kadar nefret etmezsiniz zaten. Düzgün calmak istiyorsanız bu parçayı çalışmayı bırakın. Dinlemeyi bile bırakın. Temel egzersizlere dönün, tel geçisi vs icin...klavyeyi daha fazla tanıyın ve bastığınız noktaların adını öğrenin, bu isi perde numaraları veya tab ezberlemekle halletmeye çalışmayın. 6 ay veya 1 yıl sonra geri dönün.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
4.5 ay için çok iyi, fakat tam hız yerine metronom açıp daha düşük tempolarda kısım kısım çalışman lazım, çok nota yutmuşsun, ani hızlanmalar, yavaşlamalar var. Biraz daha alıştırma yaptıktan sonra backtrack üstüne çalarsın zaten , orada zaten arkada yürüyen bir davul ve bas olacağı için onlarla bir gitmen gerekir.
Şarkıyı yavaşlatıp beraber çalıyorum, aksi takdirde zaten çok mümkün değil 🙂

Aynı şarkıyı çok uzun süre çalmaya çalışmak bazen işe yaramayabilir. Çünkü aynı şarkının üzerine gidildikçe yapılan hatalar fark edilmeyip normal gelmeye başlıyor kulağa. Sonra da düzelmesi çok zorlaşıyor. Parça parça ayırıp şarkıya metronom eşliğinde çalışmanız bayağı işe yarar. Bir bölümü temiz bir şekilde bitince diğerine geçmeniz doğru bir çalışma metodu olabilir. Bir önerim de bu parçayı esas parça olarak çalışırken kullanılan teknikleri içeren başka parçalara da eş zamanlı göz atmanız. Hem teknikte gelişiyorsunuz hem de eliniz garip şekilde dinleniyor çalmaya devam etmenize rağmen.
Dipnot: 4.5 aya göre fazla iyi.
Başta çok doğru bir tespit yapmışsınız. Hataları fark etmeyip normalleştirince düzeltmesi ekstra zorlaşıyor. Aslında bu şarkıyı seçmemdeki temel sebeplerden birisi alternative picking, hammer-on/pull-off, teller arası geçiş gibi çeşit çeşit teknikleri fazlaca bulundurması. Yani zaten tekniğimi geliştirmek için bu şarkıyı çalma kararı aldım ama sanırım hepsinin bir arada olduğu şarkıları değil de teknikleri ayrı ayrı çalışsam daha iyi olacak gibi, yoksa elimde patlıyor 😅😅

Çok erken. Sadece teknik açıdan degil, mental olarak da çok erken. Bu tip takıntılı durumlarda kendi hatalarınıza karşı objektif olamazsınız. Hatanızı kendiniz de anlamışsınız aslinda ama tecrubesizlikten tam teşhis edememişsiniz. Şarkıyı çalacak seviyede olsanız bu kadar nefret etmezsiniz zaten. Düzgün calmak istiyorsanız bu parçayı çalışmayı bırakın. Dinlemeyi bile bırakın. Temel egzersizlere dönün, tel geçisi vs icin...klavyeyi daha fazla tanıyın ve bastığınız noktaların adını öğrenin, bu isi perde numaraları veya tab ezberlemekle halletmeye çalışmayın. 6 ay veya 1 yıl sonra geri dönün.
Aslında üstteki bir dostumuz da bahsettiği gibi hocalar ile gidenler teknikleri teker teker iyice öğrenip üstüne teori de katıp yavaş ama istikrarlı gidiyorlar. Ben ise hoşuma giden bir şarkının tablarına bakarak çalmaya çalışmakla zamanımı geçiriyorum. Pek sağlıklı da olmuyor dediğiniz gibi. Sanırım serseriliği bırakıp uslu uslu teknik çalışmaya başlamam lazım 🙂, sağolun tavsiyeleriniz için.

Holy Wars, tıkkı Master of puppets gibi, bire bir çalsanız dahi size hiç bir katkı sağlamayacak rifflerdendir. Daha basit rffler ile ilerleyin. Hedefinizde olsunlar ama hiç bir seviye göstergesi değillerdir.

Gelişmek istiyorsanız Bazen distortionu kapatın çalın. Çünkü o kadar gain içinde bastığınız notanın entonansını, tele araızalı basıp basmadığınızı, tuşenizin yeterliliğini anlayamazsınız.

Geri