Pedal Yapım İşine Giriyoruz

Selamlar herkese,

Ben ve arkadaşım pedal yapım işine giriyoruz. Acaba isim önerileriniz var mı? (Aklımda bazı isimler var ama yönlendirmek istemem). İlk olarak BK Tube Drive yapacağız. Önceliğimiz üst segment olacak. Zira fabrika işi ucuz pedallar ile zaten fiyat konusunda rekabet edemeyiz :)

Aramızda bu iş ile uğraşanlarınız varsa şu sorular üstünde çalışıyoruz.

1) Boş metal kutuları ve sonrasında bunları nasıl boya ve baskı yapabiliriz. Bazı yerli firmalar sadece yapıştırma kullanmış ancak benim içime sinmiyor. Boyanın antistatik olması önemli olur mu ayrıca?

2) Gerekli komponentler TR'de en çok çeşit ve kalite anlamında nereler var? Gerekirse yurtdışından hangi siteleri önerirsiniz? Gümrük sıkıntı oluyor mu?

3) İnternet üzerinden satış işini nasıl yaptıklarını paylaşırlarsa çok güzel olur. Başlangıçta sahibinden gibi siteler üzerinden belki başlarız ama niyetimiz yurtdışına da satış yapabilmek ancak yurtdışı için bir tecrübemiz yok. Acaba amazon ile anlaşıp onun üstünden yurtdışına satmak mümkün mü?

Başka önerileriz varsa onlarda olabilir. En çok hangi pedalları görmek istersiniz. Niyetimiz bazı pedalları klonlamanın yanı sıra bize özgün pedallar da üretmek. Belki ileride amfi işine de gireriz :)

Banzai Germany'de ihtiyacınız olacak her şeyi bulabilirsiniz hocam. Fakat az çok deneyimi olan birisi olarak sizi bir konuda uyarmak istiyorum. Malzeme teminatı işin en en en en sıkıntı tarafı bence. Komponentlerin kalitesine önem vereceğinizi düşünerek alışverişlerinizi bu bahsettiğim siteden yapmanızı tavsiye ederim.

Fakat sıkıntı şu ki ben 2 pedallık malzeme aldığımda bile sepet kalabalık olduğu için gümrüğe çağrıldım. (Pakette sadece 4 knob, 4 jack girişi, 2 switch vardı...) Ya bir gümrük müşaviriyle anlaşıp toplu sipariş yapın ya da ithalat ihracat yapan tanıdık bir şirket varsa onlar vasıtasıyla alışveriş yapın. Öbür türlü eziyet oluyor çünkü kargolar aşağı yukarı 15 günde geliyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yolunuz açık olsun.

Pedal işine yeni girenler neden overdrive distortion ile başlıyorlar? Ben şahsen modülasyon pedalları ile daha çok ilgi toplanacağını düşünüyorum. Zira klon overdrive üreten zibilyon tane "butik" şahıs var günümüz dünyasında.
Teşekkürler

Bu biraz piyasa ile ilgili. Genelde en çok talep bu alanda. Hem lambalı hemde solid pedal planlıyoruz. Ürün çeşitleri zamanla artacak tabiki. Hatta PSU yapma planımda var ama ucuza seçenekler varken talep olurmu yoksa fiyat yükseldikçe Vodoolab mı tercih edilir bu soru işareti. Aklımda pek çok şey var ama iç pazarın buna yetmeyeceğini düşünüyorum. O yüzden bir şekilde yurtdışını da hedefliyorum.

Selamlar herkese,

Ben ve arkadaşım pedal yapım işine giriyoruz. Acaba isim önerileriniz var mı? (Aklımda bazı isimler var ama yönlendirmek istemem). İlk olarak BK Tube Drive yapacağız. Önceliğimiz üst segment olacak. Zira fabrika işi ucuz pedallar ile zaten fiyat konusunda rekabet edemeyiz :)

1) Boş metal kutuları ve sonrasında bunları nasıl boya ve baskı yapabiliriz. Bazı yerli firmalar sadece yapıştırma kullanmış ancak benim içime sinmiyor. Boyanın antistatik olması önemli olur mu ayrıca?

2) Gerekli komponentler TR'de en çok çeşit ve kalite anlamında nereler var? Gerekirse yurtdışından hangi siteleri önerirsiniz? Gümrük sıkıntı oluyor mu?

3) İnternet üzerinden satış işini nasıl yaptıklarını paylaşırlarsa çok güzel olur. Başlangıçta sahibinden gibi siteler üzerinden belki başlarız ama niyetimiz yurtdışına da satış yapabilmek ancak yurtdışı için bir tecrübemiz yok. Acaba amazon ile anlaşıp onun üstünden yurtdışına satmak mümkün mü?

Başka önerileriz varsa onlarda olabilir. En çok hangi pedalları görmek istersiniz. Niyetimiz bazı pedalları klonlamanın yanı sıra bize özgün pedallar da üretmek. Belki ileride amfi işine de gireriz :)
Girişiminiz ve cesaretiniz için sizi kutlarım. Ancak açık sözlülükle bir eleştiri yapacağım. Herhalde böylesi de çok daha faydalı olur zaten.
Bence dereyi görmeden paçaları sıvamayın:) Sorduğunuz soruların bir kısmı ile "üst segment" üretim birbiri ile çok da bağdaşmıyor sanki.
Bu konuda zaten Türkiye'den çıkmış ve belli bir noktaya gelmiş bir marka var. Siz de biliyorsunuzdur belki, ama ben de söylemiş olayım. Rockfabrik effects'in kurucusu bu foruma üye idi eskiden.

Üst düzey bileşenler ile butik zihniyette üretim yapıyorlar. 2017'de kurulmuşlar. Fiyatlar da hiç fena değil.
Gelgelelim, şu an için ürün sayıları 6. Peki ben bunların herhangi birini alır mıyım? Belki overdrive (Aqua lung). Gerisini düşünmem bile. Çünkü çok fazla alternatif var ve benim gözümde hiç bir orijinalliği yok. Tremolo tremolo işte, fuzz, boost vs...
Bugün ali exprese girdiğimde karşılaştığım opsiyon sayısı (klonlar...) o denli fazla ki, bununla tipik bir ürün gamı kafasıyla rekabet edilmesi mümkün değil. Biz "Butik üretim" yapıyoruz meselesi de bunu aşmaya yetmeyecektir. Kaldı ki siz yolun başındasınız... Kimse sizin ürününüzü gözü kapalı almaz, üstelik de üst segment olunca fiyat da yükselecek.
Bu noktada bence "farklı ne ürün yapabilirim" diye sormak çok daha akıllıca olur. Bir milyarıncı OD pedalını yapmak gerçekten çok anlamsız.
Ama siz (örnek olsun diye söylüyorum...) üç kanallı ve boost içeren, üzerinde 3 bant EQ barındıran bir şey tasarlamaya kalkarsanız, o zaman iş farklı olabilir. Çünkü böyle spesifik bir üründe alternatif sayısı düşüecek ve ürün öne çıkacaktır (Bkz. Ceres preamp. Üzerinde boost yok bildiğim kadarıyla...). Üzerinde 3 bant EQ olan bir tube screamer tipi pedal örneğin, bugün Wampler'ın bir kaç ürününü (bildiğim kadarıyla) öne çıkaran özellik.
Ama BK Tube drive klonu ile (ki bildiğim kadarıyla ADD+ pedals yapmıştı bunu...) ya da bu tip projelerle gidilecek çok da bir yer olmaz. Bu durumda bunu bir tür hobi projesi olarak görmek ve beklentileri düşük tutmak daha makul olur.

Bol şans. 2 kelam etmek isterüm.

Ben de kendim yapıyorum, pedal board'umun yarısını kendim imal ettim hem çok uyguna geldi, hem DIY, hem de neden olmasın :) Ticarete dökemedim daha ama, marka adı bulmam gerek zira :)

Çok spesifik parçalar hariç neredeyse her şey Türkiye'de mevcut, şimdiye dek bir kez işim düştü Tayda'ya, o da C tip pot'lar için, toplu aldım her değerde, sorunsuzca geldi.

Parçaların teminini türk sitelerden yapıyorum, alınca da toplu alıyorum ki kargoya değsin. Yaptığımız devreler atom bombası olmadığı için metal film veya karbon direnç kullanmışsın, şemada 51pf yazan cap yerine 47 veya 56pf koymuşsun çok sorun değil, emin olun. Dünyadaki hiç bir transistörün hFe değeri birbirini tutmaz, üretim hattından arka arkaya çıkan 5 tane BMP'nin 5'i de birbirinden scope altında farklı tepki verir, ama insan kulağı bunu hissetmez elbet. Tek önerebileceğim 100K üzeri dirençler için metal film kullanmayı düşünebilirsiniz, zira karbon filmlerde tölerans ortalama %5 olduğu için direnç değeri büyüdükçe sapma oranı da logaritmik büyüyor haliyle, o yüzden 2.2m'lik bir karbon film 1.9m direnç verebiliyor. Ha ne kadar kritik, bence hiç değil.

Tasarımı kendim yapıyorum, Illustrator & Photoshop ile, Kasayı kendim tasarlayıp 3D yazıcıda basıyorum, Boyamasını kendim yapıyorum, tasarımın arka plan rengi ile tutturmaya çalışıyorum, maketçi olduğum için aynı zamanda evde zilyon tane boya var, en son 2 kat mat sprey vernik ile taş gibi dayanıklı oluyor boya.
Etiketi ise matbaa sektöründe çalıştığım için opak pp malzemeye bastırıp plotter'da delikleri kestiriyorum, ön yüzün tam ölçüsünde olduğu için birebir oturuyor herşey. Şeffaf water decal kullananlar var, ama çok pahalı malzeme ve üstüne yazdırabilmek için beyaz mürekkebi olan bir yazıcı bulmanız lazım, ki değmez.

Bu arada neden bu kadar sır verdim bilmiyorum ama çok da bilinmeyen şeyler değil, kendi tekniklerim sonuçta.

Ama barrios hocanın dediği doğru, drive/fuzz'a artık doymuş durumda piyasa. Topolojileri belli, sınırları limitleri belli. Çok çok spesifik bir şey olmadığı sürece -ki dediğim sebeplerden ötürü teknik açıdan zaten zor- başka şeylere yönelmenizi tavsiye ederim. Modülasyon pedalları olabilir mesela. Türkiye'de bir tane adam gibi bir Electric Mistress yapanı görmedim daha, veya Vactrol/LED-LDR bazlı bir Tremolo/Compresör, veya BTDR bazlı bir Reverb pedalı.

Varsa yoksa CE-2, Small Stone, Tonepad'den copy-paste şeyler hep. FV-1 bazlı pedal üreten de yok benim bildiğim kadarıyla mesela Türkiye'de. Yurt dışından temin edilip gerek hazır gerekse sıfırdan basic DSP kodlama ile mini prosesör tadında pedallar yapılabilir.

Maddi durumum yetse direk bunlara girişirim de olmuyor işte..

Göz atmanızı tavsiye ederim. Singapur dizayn Çin üretim. Amazon üzerinden şu an 100-120 dolara satılıyor. İlk çıktıklarında 100 dolar altıydılar. Daha ucuza veya aynı fiyata daha iyisini üretirim diyorsanız devam edin yoksa bence uğraşmayın. Bende modulation pedalı var - 89 dolara aldım amazondan, 9 değişik modulation var…..

Benzer şekilde reverbde 9, delayde 9 algoritma var. Studio iş görmez ama evde hatta sahnede daha iyisi daha ucuza olamaz.

Son düzenleme:
Tespitinizde haklısınız.. Modern pedalları ticari olarak üretmek çok zor .. Earthquaker, JHS, Keeley vb gibi firmaların kendi SMT üretim hatları var artık.. Büyük yatırım.. Bazı komponentleri through hole olarak bulmak imkansız ya da zor.. Toz boyama, fırınlama için bir kabin vb. lazım.. Ürün tanıtımı için youtuber'lara para vermek ve ürün yollamak falan gerekiyor.. Ve maliyetleri düşürmek için adetli üretim yapabilmek lazım. Git gide küçülen ve doymuş bir pazarda bence gereğinden fazla ürün geliştirici firma ve başarılı ürünleri taklit eden zibilyon tane çinli üretici var.

Diğer arkadaşlara katılmıyorum. Teknik olarak basit overdrive veya fuzz gibi pedallarla düşük yatırımla bir pazar şansınız olabilir. Ama ÇOK iyi, yaratıcı bir işçiliğe ve özel parçalara ihtiyacınız var .. Ürününüz bir sanat eseri gibi olacak.. Örnek: Login • Instagram

Türkiye'de parça bulmanın kolay olduğunu düşünmüyorum. Ben mesela neutrik, switchcraft jack, alpha logaritmik potlar, kaliteli kondansatör ve toggle switch'ler vb. bulamıyorum. Bulan arkadaşlar nereden aldıklarını paylaşırlarsa memnun olurum. Yurtdışından getirtirseniz de malzemeye İngiltere'de pedal üreten yukarıdaki rakibinize göre (çok) daha fazla para vereceksiniz (150€ altında da adetli üründe sıkıntı çıkartıyorlar). Rekabet edebilmek için yaratıcı fikirlere ihtiyacınız var. Ayrıca hobi için üretilen bir pedal üzerinde 30 saat çalışabilirsiniz ama iş ticariyse harcadığınız zamanın da kontrollü olması lazım. Süreyi kısaltacak ve kaliteyi arttıracak teknikler, aparatlar vb üzerine kafa yoracaksınız.

Yurtdışı satışı için belki reverb.com'u deneyebilirsiniz. Ebay'de de ödeme ile ilgili bazı değişiklikler olmuştu sanki.. Belki o da olabilir..

Kolay gelsin, ama kolay değil kesinlikle...

Son düzenleme:
Selamlar herkese,

Öncelikle Kolay Gelsin.

Ses teknolojileri üzerine çalışan bir firmada elektronik arge mühendisiyim. Firma (HearVisionX)
Öncelikle olarak şunları belirtmek istiyorum.
** Pazar araştırmanızı (Yurt içi ve dışı, rakip firmalar, neyi daha iyi yapacaksınız, f/p oranı vb...) ve risk yönetiminizi iyi yapmanız gerekmekte. Yapacağınız işi proje olarak görür ve kendinizi adarsanız neden olmasın.
** Kutu tasarımı ve boyaması en basit işlerden bir tanesi. Yapacağınız devre ve karta uyumlu bir kutu tasarımını armut veya bionluk gibi sitelerden bir tanesinde ucuza tasarlattırabilirsiniz. Kutu dip gürültü vb... interference'ları önlemesi için faraday kafesi görmeli ve şaselenmeli. Üzerinde antistatik yalıtımlı bir boya kullanmanız önem arz etmekte tabikide.
*** Elektronik Malzeme tedariğinde hiç bir problem yaşamayacaksınız eğer global stoklarda mevcut ise. Elektronik komponent seçimlerinde digikey, mouser, farnell gibi siteleri kullanmanız, buralarda stok aramanız gerekmekte. İstediğiniz malzeme burada stoklarda var ise gerisi basit. Bunun gibi global yerlerden her hafta yükleme yapan firmalar var. Örneğin, E-KOM, Demsay, Özdisan. Bu firmalar %15-30 arası komisyonlar ile çalışıyorlar. Buraya istediğiniz malzemelerin (BOM) listesini excel olarak gönderdiğinizde size teklif sunacaklardır. Kabul ettiğiniz taktirde 2 - 3 hafta içinde komponentleriniz elinizde olur.
*** Yurt içi satışı n11, trendyol üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için şahıs firması açmanız yeterli olacaktır. (İstenilirse LTD açabilirsiniz). Yurt dışı içinse aliexpress, amazon gibi sitelere kendiniz üye olabilir ve satış yapabilirsiniz. Yine instagram üzerinden satış yapabilirsiniz. Önemli olan marka değerini nasıl yaratacağınız.
*** Diğer bir husus ise analog veya dijital tercihi olacaktır. Analog pedallar üzerine gidecekseniz kullanacağınız kapasitörler, resistörler, transistörler vb... birçok komponentlerin elektriksel özelliklerine iyi hakim olmanız gerekmekte. Örneğin SMD Kapasitör kullanılacaksa COG kapasitör seçimi gürültü anlamında önem arz etmekte. Devre tasarımının simulasyonunu yapıp (LTSpice, TinaTi) daha prototipi üretmeden çıkışınızda nasıl bir ses alacağınızı duyabilirsiniz. Bu size zaman kazandıracaktır.
Dijital taraftan ilerliyecekseniz (DSP) Analog Device'ın ADAU DSP entegreleri sizin için en iyisi olur. Herhangi bir yazılım ihtyacı duymadan, kendi arayüzü üzerinde yapamayacağınız, alamayacğınız bir efekt olmayacaktır.

Tekrardan kolay gelsin.
Başarılar diliyorum. :)

Geri