7 Telli 25.5 Skala Gitar ve Drop Tuningler ?

Öncelikle selamlar; forumda yeniyim eğer soruda, başlıkta bir hata olursa cahilliğime veriniz.

Yaklaşık dört yıldır elektro gitar çalıyorum fakat içimde ukte kalan bir şey vardı o da Northlane, Invent Animate, Thornhill gibi sıkça dinlediğim grupların riffleri. Bu ukteden dolayı kendime diğerlerine nazaran bir nebze ucuz olan bir 7 telli gitar edindim.
https://www.mydukkan.com/ibanez-grg7221qa-tks-transparent-black-burst-7-telli-elektro-gitar-u-59368

Sorum şu: Ben bu gitarla daha kalın bir tel tercih ederek Drop F , Drop F# gibi tuninglerde çalabilir miyim ? (Sanırım kullanacağım tuning F A# F A# D# G C gibi tam da Drop F olmayan bir tuning olacak) Bu tuningi 25.5 scale gitarımda kalın bir tel kullanıp elde etsem çok mu absürd olur ?
Yoksa pitch shifter gibi pedallara mı yönelmeliyim ?

çalarsın ama tabi sap ayarı da yapman gerekecek ... en önemlisi çok kalın tele geçersen eşikte belki sorun çıkar

25.5 (altı telli) gitarda drop D hatta C filan tamam ama daha alta inersen teller biraz don lastiğine döner tansiyon çok azalacağı için... hani bir yere kadar olur da ciddi bass seviyesi yerlere ineceksen 7 tel alıp uygun ayara getir

• Konu Sahibi Konu Sahibi
çalarsın ama tabi sap ayarı da yapman gerekecek ... en önemlisi çok kalın tele geçersen eşikte belki sorun çıkar

25.5 (altı telli) gitarda drop D hatta C filan tamam ama daha alta inersen teller biraz don lastiğine döner tansiyon çok azalacağı için... hani bir yere kadar olur da ciddi bass seviyesi yerlere ineceksen 7 tel alıp uygun ayara getir
Hocam gitar 7 telli zaten. Linkini de bıraktığım üzere sorum bahsettiğim 7 telli 25.5 skalalı Ibanez gitarım üzerinde yapacağım akordla alakalıydı.

neyse işte aynı kapıya çıkacaz....
fabrika ayarı 25.5 ve 9-54 tel seti aletin... sen o düşük tuning'lere geçeceksen 11 veya 12 set yani 60-65 filan gibi kalın tellere geçecen, tüm ayarları yapsan bile eşik uymama ihtimali var

12-68 veya 74 gibi bir şey lazım, başka türlü yukarıda da bahsedildiği üzere Don lastiği gibi olur.
7 tel multiskala/baritone gitariniz olsaydı çok daha rahat olurdu.
Bende 7 telli ESP M2 seven var. 11-64 setle drop A(diğer teller ise tam ses aşağı) sorun olmuyor. Ama siz tüm tellerde 4 perde ve en kalın telde 6 perde pes ses almak istiyorsunuz. Minimum 12 lik set lazim.
Aşağıdaki siteden kendiniz de kontrol edebilirsiniz:

Son düzenleme:
Yanlış hatırlamıyorsam, Invent animate ve ERRA sahnelerinde pitch shifter kullanıyordu. Hatta Spiritbox' da aynı şekilde.

Bende de 25.5 skala 7 telli ibanez vardı. Ernie ball 9-80 paketi en alt 9luk teli çıkartıp Drop F# düzeninde kullanıyordum. Gerektiğinde ise Neural DSP Petrucci ile pitch shift edebiliyordum rahatça. Doğruyu söylemek gerekirse F# için 80 tel gerçekten gereksiz kalın ve sert. Daha sonrasında ise Ernie Ball 10-74 paketi 30luk teli çıkartıp Drop F#'de kullandım. İşte o zaman çok memnundum.

Eğer Drop D#, D gibi tuninglere sık sık düşeceksen, 7 tellinin yanında 8 tellide bulundurmak senin için avantajlı olabilir. Çünkü pitch shifter alacağın sesin yapay kaçtığını fark edeceksin. Ayrıca sen istediğin kadar pitch shifter ile transpoze et, düzgün bir ses kaynağın ve EQ ayarın yoksa "tutarlı" ses alamayabilirsin. Yani tel, gitar, sap ayarı vs vs hallolur. Önemli olan tonu nasıl ayarladığın. Ve ek olarak, kalın tel taktığında çok muhtemel olasıkla üst eşikte 7. tel kısmını telin sığması için zımparalatacaksın. Hazır bakım yaptıracaksan üst eşiği değiştirmen ide tavsiye ederim.

8 telli 27inç gitarımda şu an Ernie Ball 9-80 var, Drop E düzeninde. Keşke 9-85 olsa diyorum :) Çünkü 80 kalınlık E için hafif yumuşak kaçıyor.

Daha iyi fikir vermesi açısından kendi coverımı yüklüyorum. Şarkıda Drop F#' den Drop D#' e düşüyor sırayla. Fikir edineceğini düşünüyorum. Bir sorun olursa mesaj atabilirsin.

Çalarsın ama tadı olmaz. Şöyle ki;

2009'dan beri RG7321 kullanıcısıyım, A Drop veya Open'dan da incesini kullanmadım gitarda. 6 telli gitarım varken 7 telli seti alıp 1.teli takmazdım, bunda da 8 tel set alıp ilk ikisini takmazdım. Safi zarar :)

Düşük akorlara iniyor mu 74'lük tel, evet iniyor, ama telin kendisi kalın olduğu için gitarın intonasyon ayarını tutturman çok zor olabiliyor, eşiğe sığmıyor tel yontmak gerekiyor, burgudan geçmiyor onu delmen gerekiyor, falan da falan. 25.5" in limitlerini çok da zorlamamak lazım tadı kaçıyor çünkü, güçlü bir sound beklerken plastikleşiyor ses. Manyetiklerim aktif Blackout bu arada.

Bu yüzden bulduğum en optimum çözüm 11-66 set ile A Open / G Drop'da takılmak, daha da altı için ise pitch shifter kullanmak.

Böyle bir set ülkemizde yok, o yüzden 11-56 set aldım, 66 da tek tel aldım ama artık bulunmuyor maalesef. Bu set, A ve G için çok iyi ve dengeli gürül gürül bir tansiyon veriyor. PS için ise bu senaryoda Digitech Drop en temiz çözüm, sonuçta sadece tek yönlü bir transpoze lazım. Ama hangi PS olursa olsun -/+ 3 üzeri haramdır, artifaktlar başlar seste.

Yanıt veren herkese çok teşekkürler :) Eldekiyle başka şeyler çalıp günün birinde multiscale veya bariton gitarlara yöneleceğiz gibi duruyor :D Pek öğrenci adam işi değil gibi.

Yanlış hatırlamıyorsam, Invent animate ve ERRA sahnelerinde pitch shifter kullanıyordu. Hatta Spiritbox' da aynı şekilde.

Bende de 25.5 skala 7 telli ibanez vardı. Ernie ball 9-80 paketi en alt 9luk teli çıkartıp Drop F# düzeninde kullanıyordum. Gerektiğinde ise Neural DSP Petrucci ile pitch shift edebiliyordum rahatça. Doğruyu söylemek gerekirse F# için 80 tel gerçekten gereksiz kalın ve sert. Daha sonrasında ise Ernie Ball 10-74 paketi 30luk teli çıkartıp Drop F#'de kullandım. İşte o zaman çok memnundum.

Eğer Drop D#, D gibi tuninglere sık sık düşeceksen, 7 tellinin yanında 8 tellide bulundurmak senin için avantajlı olabilir. Çünkü pitch shifter alacağın sesin yapay kaçtığını fark edeceksin. Ayrıca sen istediğin kadar pitch shifter ile transpoze et, düzgün bir ses kaynağın ve EQ ayarın yoksa "tutarlı" ses alamayabilirsin. Yani tel, gitar, sap ayarı vs vs hallolur. Önemli olan tonu nasıl ayarladığın. Ve ek olarak, kalın tel taktığında çok muhtemel olasıkla üst eşikte 7. tel kısmını telin sığması için zımparalatacaksın. Hazır bakım yaptıracaksan üst eşiği değiştirmen ide tavsiye ederim.

8 telli 27inç gitarımda şu an Ernie Ball 9-80 var, Drop E düzeninde. Keşke 9-85 olsa diyorum :) Çünkü 80 kalınlık E için hafif yumuşak kaçıyor.

Daha iyi fikir vermesi açısından kendi coverımı yüklüyorum. Şarkıda Drop F#' den Drop D#' e düşüyor sırayla. Fikir edineceğini düşünüyorum. Bir sorun olursa mesaj atabilirsin.

Hocam elinize sağlık verdiğiniz bilgiler için de teşekkür ederim. Gitarınız da muhteşem gözüküyor :)

Bu seti alıp 0.10'luk teli kullanmadan 25.5" lik bir gitarda yukarıda kullanmayı istediğinizi belirttiğiniz akort düzeninde beklentinizin üstünde sonuç alabilirsiniz.

Entonasyon problemleri standart skalalı gitarlarda bu ve benzeri drop akort sistemlerinde tabi ki olacaktır. Şahsen bu durumda ben 7 telli ve drop akortlu gitarlarımda entonasyonu 3. ile 12. veya 15. perdeler arasında optimal bir şekilde tutacak biçimde ayarlıyorum. 24 perdenin tamamında kararlı bir ayar tutturmaya çalışmanız sizi ancak hayattan ve gitardan soğutur.

Daha önce farklı başlıklarda da belirttiğim üzere perde yapısında true temprement, multiscale vb. uygulamalar bulunmayan standart düz kesimli perdelere sahip extended range gitarlarda entonasyonu birçok kişi bu şekilde ayarlayarak işin içinden çıkıyor. Ağırlıklı olarak riff odaklı çalacağınız için notalardaki bozunum düşündüğünüz kadar duyumda terör yaratmaz.

Lead bölümler içinse durum değişir; özellikle kayıt vs. işlerle uğraşırken bu bölümleri kullanılan akort düzenine uygun kalınlıkta bir tel seti takılıp düzgünce ayarlanmış bir 6 telli ile kaydetmek doğrusu olur. Bu bölümleri kaydetmek için aynı 7 telli kullanılacaksa da 7. teli karıştırmadan sarımsız teller öncelikli olmak üzere ilk 6 tele göre olabilecek en kararlı şekilde entonasyon ayarı tekrar yapılarak sorun çözülebilir.

Kendim de yıllardır yukarıda bahsettiğim şekilde ayarladığım 7 telli gitarlarla kayıt alıyorum, drop F# ile drop A arasında sürekli farklı akort sistemleri kullanıyorum ve hiçbir sorun yaşamadım.

Son düzenleme:
Geri