Yeni gitar aldım fakat kilitli burgu kafamı karıştırıyor.

Merhabalar. Geçtiğimiz gün Schecter Hellraiser Hybrid C-1 modelini sipariş ettim. Bir kaç gün içinde elime ulaşacak. Ben sık sık akort değiştiriyorum ve kilitli burguda akort değiştirirken kilidi açıp değiştirdikten sonra mı takmalıyım bu konuda kafam karıştı. Bir de tel değişiminde teli burguya sokunca mı kilidi sıkmalıyım yoksa akordunu yaptıktan sonra mı sıkmalıyım. Kilitli burgular ile ilgili bir konu vardı ama kısa bir göz attım orada göremedim bu tarz bir soru. Eğer gözümden kaçmışsa kusurw bakmayın.

Bu video'daki sarım bence çok kötü, telin o kadar dolaşmasına gerek yok.
Ben takarken teli elimle aşırı kuvvet uygulamadan çekiyorum ve kilidi sıkıyorum. Sonra en fazla yarım hadi 1 tur filan çevirince akorda geliyor. Video'da 3 tur filan dönmüş o teller. İnce E biraz daha fazla olabilir tabi.
Teli ilk geçirip kilidi sıkarken abanmamak lazım, 2 parmak gücü ile sıkıldığı kadar yeter. Sonra burgu ile akort ederken o zaten kilidin de boşluğunu alıyor, yani aşırı sıkıp kilide zarar verme.

Bu video'daki sarım bence çok kötü, telin o kadar dolaşmasına gerek yok.
Ben takarken teli elimle aşırı kuvvet uygulamadan çekiyorum ve kilidi sıkıyorum. Sonra en fazla yarım hadi 1 tur filan çevirince akorda geliyor. Video'da 3 tur filan dönmüş o teller. İnce E biraz daha fazla olabilir tabi.
Teli ilk geçirip kilidi sıkarken abanmamak lazım, 2 parmak gücü ile sıkıldığı kadar yeter. Sonra burgu ile akort ederken o zaten kilidin de boşluğunu alıyor, yani aşırı sıkıp kilide zarar verme.
Sağ olun

solitude71'in dediği gibi doğru olan kilitli burguda sarım yaptırmadan telleri kilitlemek ve sonra işimize bakmaktır. Zaten sarım yapıp kilitleyince normal burgudan ne farkı kalıyor haha.

Örneğin…
IMG_8854.webpIMG_8853.webp

Geri