Elektro gitarın köprüsünde eksik vida

Arkadaşlar ben gitarın bu köprüdeki eşik vidasını gitarı ilk aldığımda hiç bir şey bilmezken düşürdüm ve tel tutmaya devam ettiği için farkında değildim gitara ait olduğunun. Sonra tel değiştirirken öğrendim, o sıra çalışan adam tutturarak takabileceğini söyledi tekrar, taktı ve bu şekilde uzun zamandır çalıyorum. Yarın yine bir tel değişeceğim, bu vidayı bulabileceğim bir yer var mıdır?

IMG20240609183334.jpg

(Vidanın üzerindeki yay kayıp değil, o düşmemişti şans eseri, o duruyor. Sadece vida lazım.)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
sizinki buna benziyor ama tam ölçü için dükkana sorabilirsiniz, yardımcı olur diye düşünüyorum
Buna bir bakacağım, teşekkür ederim.

O parçayı zaten o vida tutmuyor mu, yani tel gitarın üstünde nasıl hala takılı anlayamadım 😀
Öyle fakat o parçanın içinden teli geçirip teli tutturarak teli taktığımızda bir sorun olmadı, öyle de çalınıyor. Sadece 12. perdede yarıma yakın minik bir ses kayması oluyormuş. Usta öyle demişti. Çok hissettirmedi bana.

Selamlar,
O vidası kayıp parçanın ismi "saddle". İnternette arama vs. yaparken işleri kolaylaştırması için yazayım dedim. Türkçeye sele, eğer gibi çevriliyor. Çok bir anlam eşleşmesi olmasa da tel saddle'ın üzerine biniyor. Oradan akılda kalıcı olabilir.
"12.perdede ufak bir kayma oluyor" denilen olay da "entonasyon ayarı". Basitçe açıklamak gerekirse tele boş vurulduğunda çıkan nota ile 12.perdede çıkan notanın aynı nota olması. O vida sayesinde saddle'ı ileri/geri oynatarak (her hareketten sonra tekrar akordu kontrol etmek gerekli) doğru entonasyon ayarı yapılıyor. Bu nedenle "saddle entonasyon ayar vidası" olarak da soruşturabilirsin.

Gitar strat kasa bir gitara benziyor ancak bu köprüyü Fender'de görmedim. Marka model belirtebilir misin?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Selamlar,
O vidası kayıp parçanın ismi "saddle". İnternette arama vs. yaparken işleri kolaylaştırması için yazayım dedim. Türkçeye sele, eğer gibi çevriliyor. Çok bir anlam eşleşmesi olmasa da tel saddle'ın üzerine biniyor. Oradan akılda kalıcı olabilir.
"12.perdede ufak bir kayma oluyor" denilen olay da "entonasyon ayarı". Basitçe açıklamak gerekirse tele boş vurulduğunda çıkan nota ile 12.perdede çıkan notanın aynı nota olması. O vida sayesinde saddle'ı ileri/geri oynatarak (her hareketten sonra tekrar akordu kontrol etmek gerekli) doğru entonasyon ayarı yapılıyor. Bu nedenle "saddle entonasyon ayar vidası" olarak da soruşturabilirsin.

Gitar strat kasa bir gitara benziyor ancak bu köprüyü Fender'de görmedim. Marka model belirtebilir misin?
Merhaba çook sonra gördüm mesajı kusura bakmayın. Gitar Cort G110 modeli, vidayı dediğiniz gibi de araştıracağım.

Bahsettiğiniz şekilde o vida olmadığı için saddle'ı direkt tel ile tutturup takıyoruz bir kaç seferdir, öyle idare ediyordu fakat son zamanlarda sadece o telde oluşan bir cızırtı olmaya başladı. O saddle'dan dolayı yapabilir gibisinden düşünerek vidasını bulmaya çalışıyordum. Teller bayağı eskidi, belki eskidiği için cızırdıyor da olabilir. Yarın bir tel değiştirip göreceğim. Teşekkürler tüm bilgilendirme ve yorumlarınız için. 🙏

Geri