Ses konusunda yardım lazım

geçen yaz elektro gitar almıştım ama yks senem diye ara vermek zorunda kalmıştım. Elektro gitarı ise tozlanmayacak şekilde bir kutuya koymuştum yaz geldiği içinde tekrar başlamak istedim ama fark ettim ki
gitarın 1. 2. 3. ve 4. tellerinden çıkan sesler hiçte eskisi gibi değil bozuk bir ses geliyor , ve uyum göstermiyor.
5. ve 6. teller ise sesleri normal bir şekilde veriyor . Sebebi nedir ,yardımcı olursanız sevinirim.
not1: birden fazla akort denedim hiç birinde geçmiyor.
not 2: gitarla ilgili fazla tecrübem yok.

Gitar metal ve ahsap donanimdan olusan bir enstruman. Teller yuzunden yuksek kuvvetlere maruz kalir.
Bekleme suresince degisen hava sicakliklari ve nem uzun sure zarfinda sadece gitarda degil, agactan imal edilen hemen hemen her enstrumanda benzer bozukluklara sebep olabilir.

Bu yuzden gitarlar ozelinde onemle belirtilen bir kural vardir;

Uzun sure kullanmayacaginiz gitari, telleri gevseterek (bosa almak yada cikarmak degil bir miktar gevseterek) nemden ve sicaklik degisimlerinden etkilenmeyecegi serin bir ortamda kutusu yada kabi icerisinde saklamaliyiz.

Sorunun cozumu icin en kestirme ve dogru yol ise bir luthiere gitarini goturmek olacaktir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gitar metal ve ahsap donanimdan olusan bir enstruman. Teller yuzunden yuksek kuvvetlere maruz kalir.
Bekleme suresince degisen hava sicakliklari ve nem uzun sure zarfinda sadece gitarda degil, agactan imal edilen hemen hemen her enstrumanda benzer bozukluklara sebep olabilir.

Bu yuzden gitarlar ozelinde onemle belirtilen bir kural vardir;

Uzun sure kullanmayacaginiz gitari, telleri gevseterek (bosa almak yada cikarmak degil bir miktar gevseterek) nemden ve sicaklik degisimlerinden etkilenmeyecegi serin bir ortamda kutusu yada kabi icerisinde saklamaliyiz.

Sorunun cozumu icin en kestirme ve dogru yol ise bir luthiere gitarini goturmek olacaktir.
teşekkür ederim

Geri