Metallica 1991 Moskova Konseri

1991 METALLICA MOSKOVA TUSHINO HAVALİMANI KONSERİ

Çocukken her zaman bu konseri izleyerek bir grupta çalma hayali kurdum. Ama şimdi geriye döndüğümde bazı şeyler o kadarda masum gelmiyor. Metallica tarafından 1,6 milyon kişi ile tarihin en kalabalık konseri olduğu iddia ediliyor. Açıkçası bana ve bir çok kişiye bu sayı çok inandırıcı gelmiyor. Çünkü konserin kesitleri kesilip kesilip birleştirilmiş ve o dönemin teknolojisi ile insanlar kopyalanıp yapıştırılmış gibi duruyor. Bana göre o dönem yeni çıkmış olan Black albümün tanıtımı için bu tarz bir şey yaptılar. Ya da kim bilir Sovyetlerin çöküşü ile tarihlerinde ilk kez böyle bir konser gördükleri için gerçekten 1,6 milyon Rus o konsere akın etmiştir. Siz ne düşünüyorsunuz?

KONSER GÖRÜNTÜLERİ

Dosyalar

• metallica 1991.mp4
    27.4 MB
1991 METALLICA MOSKOVA TUSHINO HAVALİMANI KONSERİ

Çocukken her zaman bu konseri izleyerek bir grupta çalma hayali kurdum. Ama şimdi geriye döndüğümde bazı şeyler o kadarda masum gelmiyor. Metallica tarafından 1,6 milyon kişi ile tarihin en kalabalık konseri olduğu iddia ediliyor. Açıkçası bana ve bir çok kişiye bu sayı çok inandırıcı gelmiyor. Çünkü konserin kesitleri kesilip kesilip birleştirilmiş ve o dönemin teknolojisi ile insanlar kopyalanıp yapıştırılmış gibi duruyor. Bana göre o dönem yeni çıkmış olan Black albümün tanıtımı için bu tarz bir şey yaptılar. Ya da kim bilir Sovyetlerin çöküşü ile tarihlerinde ilk kez böyle bir konser gördükleri için gerçekten 1,6 milyon Rus o konsere akın etmiştir. Siz ne düşünüyorsunuz?

KONSER GÖRÜNTÜLERİ
Hiç bir şey düşünmüyorum. Metallica söyleyeceğini söylemiş ve çoktan bitmiş olması gereken bir grup. 30 yıldır uzatmaları oynuyor. Yalan veya doğru, kimin umurunda...
Belki şöyle söylesem daha açıklayıcı olur: Siyah albümden sonra Metallica adını değiştirmeli ve o isim geçmişte kalmalıydı. Metallica, rahmetli Cliff Burton sayesinde özel bir gruptu (bunu o öldükten sonra anladık). Ondan sonra son derece sıradan bir grup oldu. Ama ne yazık ki kitleler sıradanlığı seviyor. Load-Reload, Gok, Guk, Gok Guk vs... gibi kepazeliklerle on kere bitmesi gereken grup, hayran kitlesini katlayarak dünyanın en büyük metal grubu oldu.
Demek ki, 90'lar itibariyle sadece metal müziğin içi boşalmadı, dinleyicinin standardı da düştü.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Demir perde kalktiktan sonra james hetfieldi yemediklerine dua et :D

1.6 nin fazlasi var eksigi yok.
91 de 9 milyon nufusu vardi moskovanin... Oyle dusun.
İddia edilen o havalimanın 1,6 milyon kişiyi kesinlikle alamayacağı ve o dönemin kameralarının bile arka sıradaki insanları o kadar kötü çekemeyeceği. Kim bilir belki de gerçektir ve bu anti-tezleri Dave Mustaine uydurmuştur. 😃

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hiç bir şey düşünmüyorum. Metallica söyleyeceğini söylemiş ve çoktan bitmiş olması gereken bir grup. 30 yıldır uzatmaları oynuyor. Yalan veya doğru, kimin umurunda...
Belki şöyle söylesem daha açıklayıcı olur: Siyah albümden sonra Metallica adını değiştirmeli ve o isim geçmişte kalmalıydı. Metallica, rahmetli Cliff Burton sayesinde özel bir gruptu (bunu o öldükten sonra anladık). Ondan sonra son derece sıradan bir grup oldu. Ama ne yazık ki kitleler sıradanlığı seviyor. Load-Reload, Gok, Guk, Gok Guk vs... gibi kepazeliklerle on kere bitmesi gereken grup, hayran kitlesini katlayarak dünyanın en büyük metal grubu oldu.
Demek ki, 90'lar itibariyle sadece metal müziğin içi boşalmadı, dinleyicinin standardı da düştü.
Siyah albümden sonra çıkan tüm albümler cidden sıradan ve diğer albümleri tekrar eden türdeydi. Load albümü de bu sıradanlıktan demini almış bir albüm ama kötünün iyisi bence.

2. Dunya savasinda 1418 gunde 27milyon Rus öldü.

Metallicanin konserine 1.6 milyon rus gitmis cok mu?

Saka bi yana bazi sacma uyeler gormedik sansa bile gorduk. 1.6 milyon sigacagim derse yer bol.

Ha bak kolay hesaplama yontemi buldum, istanbulda is cikisi saatlerinde 1 metrobusun icine kac kisi sigabildigini dusunursen, alanin buyuklugunu otobus sayisina boldugunde ortalama bir rakam elde edeceksin :)

arkadaşın yazdığı gibi şuanki metallica için bu kadar kafa patlatmaya gerek yok yaa 🤣

Bak sana bir tuyo, bizim jenerasyonun Metallicaya tepkisi yasiyla dogru orantilidir... O yuzden erinmeden aciklamali bir tepki gosteren uye gorursen yasca ileri biri oldugunu goz onunde bulundur oyle bir hitap sekli kullan.

Ki hakli... James le Larsa biraksan pop yapacaklar artik ama biri araya giriyor.

Kirk zaten oldum olasi olayla pek alakasi yok. 12. Perdeye ucgen kurup pentatonik hammer yapar gecer gider, kimse nabiyosun diye sorgulamaz dgsgsbab

Bak sana bir tuyo, bizim jenerasyonun Metallicaya tepkisi yasiyla dogru orantilidir... O yuzden erinmeden aciklamali bir tepki gosteren uye gorursen yasca ileri biri oldugunu goz onunde bulundur oyle bir hitap sekli kullan.

Ki hakli... James le Larsa biraksan pop yapacaklar artik ama biri araya giriyor.

Kirk zaten oldum olasi olayla pek alakasi yok. 12. Perdeye ucgen kurup pentatonik hammer yapar gecer gider, kimse nabiyosun diye sorgulamaz dgsgsbab
İroni yapmadım gerçekten ben de aynı şekilde düşünüyorum. Adamlar siyah albümden sonra çıkardıkları albümlerde gerçekten çok sıradanlaştı. Ama bence asıl sıradanlaşma jason newsted sonrası başladı. Yengeç gibi davranan eleman slap bass vb. ile yeni bir ruh getirdi ama o da bıraksan funky falan çalacak gibi.

Konserde koca balonlara kafa atip seek n destroy soyledikleri foto varda onu atmaya vicdanim el vermedi...

Sörcheeen sorchen armani...

Dosyalar

• IMG_20240615_202537.jpg
    IMG_20240615_202537.jpg
    394.7 KB · Gösterim: 43
Resmi söylenen bir rakam yok bildiğim kadarıyla ama inanılmaz bir kalabalık ve çoşku olduğu gerçek.
Malum dönemin bitişi ve Metallica'nın zirvesiyle birleşince böyle bir şey çıkmış ortaya. Bu noktada rakamın çok da önemi yok. O konserin çoşkusu ve Metallica'nın performansı inanılmaz.
Bunun black albümün tanıtımıyla alakası olduğunu da hiç sanmıyorum öyle bir ihtiyacı yoktu albümün.
Bu konser yanında günümüz metal konserleri klasik müzik konseri gibi :)

Günün şartlarında en can alıcı şarkı ve şarkı sözü:
Harvester of Sorrow .. your loss becomes my gain...

Geri