Cubase'de ses kesilip geri geliyor

Merhaba herkese.
Cubase'de herhangi projeyi açtığımda -oynatmasam bile- düzenli aralıklarla (dakika da iki defa) minik bir gürültü geliyor. Şarkı çalıyorsa 1-2 saniye kadar kesintiye takılmalara sebep oluyor, bazen cızırtılarla beraber tiz sesler çıkarıyor. Sistemimi zorluyor mu diye görev yöneticisine bakıyorum yanlış bir şey göremiyorum. 3-4 aydır Cubase kullanıyorum böyle bir şey yaşamamıştım. Projede tek kanal bir kayıt bile olsa yine takılmalar devam ediyor. Bakın sadece bir ses kaydından bahsediyorum. FL Studio'da ki bir projemi de denedim orada böyle bir sorun yok. Ses kartıyla ilgili bir sorun yok çünkü çıkarınca da aynı problem devam ediyor. Ben problemin yazılımsal olduğu kanaatindeyim. Çünkü donanımı zorlasaydı önceden de zorlardı ayrıca diğer yazılımlarda da performans kaybı yaşardım. (Vst'leri cubase olmadan çalıştırınca bir problem yaşanmıyor.) Konu hakkında bilgi sahibi olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim. Teşekkürler.

8gb ram, 480gb ssd, i5 1235u dizüstü Windows 11 kullanıyorum. Lisanslı Cubase 13.

Probleme ilişkin video çektim:

Dosyalar

• Ekran görüntüsü 2024-07-05 172649.jpg
    Ekran görüntüsü 2024-07-05 172649.jpg
    297.6 KB · Gösterim: 16
Son düzenleme:
Merhaba, video çekmeniz iyi olmuş. Böyle bir hatayla karşılaşmadım. Eğer sistem kaynakları ile ilgili bir sıkıntı olsa cızırtı ve çatırtı şeklinde sesler çıkartıyordu. Burada aniden kaydı durdurup yeniden başlatılıyor gibi, hani nerdeyse otomasyon var ya da bunla ilgili bir midi sinyali karışıyor gibi ama muhtemelen böyle değil.

8gb ram nerdeyse tam dolu, ram tam dolduğunda program tamamen çökmesi lazım. Sanal ram ayarı nasıl? Yani bunun da uzak bir ihtimal olduğunu düşünüyorum ama ram'i bu kadar sınırda programlar sağlıklı çalışmayabilir. Sanal ram ayarını yapmanız iyi olur.

Başka aklına gelen ihtimal de şu olabilir: "ASIO Guard Spiking" şeklinde bir durum. Cubase'in yazılımı ile ilgili bir olaysa device settings bölümünden asio ile ilgili ayarların ekran görüntüsünü paylaşabilirsiniz ya da orayı kurcalayabilirsiniz, tabii yaptığınız ayarları geri alacak şekilde not ederek deneyin.

Burda bu olayın boştaki durumunun göstergesi var. Sizin yaşadığınız şekilde ani duran ve bunu YouTube'a koyan birinin videosuna rastlamadım. Belki daha detaylı aratılsa bulunabilir, bir iki anahtar kelimeyle denedim.

Sorun çözmek için tam olarak o anda ne olduğunu da takip etmeniz iyi olur. Cubase içinde sistem kaynaklarını gösteren göstergeler de vardı, onunla birlikte windows'un kendi kaynaklarını gösteren göstergeler ekranda görünür şekildeyken ses kesildiği anda hangi değerler sıfırlanıyor ya da değişiyor (uyarı veriyor) ona bakabilirsiniz.

Benim aklıma gelen ihtimaller bunlar ama geniş bir aralıkta neden olduğu için daraltmanız gerekiyor. Önce ram ile alakalı olabilecek sorunları eleyin derim. Daha hafif projede yani atıyorum ram kullanım 5 gb iken de bunu yapıyor mu? Bu gibi şeylerle sorunu biraz olsun netleştirebilirsiniz.

Biraz da google'da aratınca şunu buldum:

Hdd sorunu olabileceğini söylemişler ama sorun onedrive'ın cloud klasörüyle ilgili çıkmış. Eğer böyle bir ayar varsa bunları da bir kontrol edin. Kaynak görüntüleme ile ilgili linkte başka bir uygulama da var ama hdd ile ilgili sorun varsa zaten kullanım yüzdesinden de anlaşılabilir. Ayrıca cubase klasör ayarları da kontrol edilmeli. Hani sanki bir işlem yapmaya çalışıyor ve onu bekleyip devam ediyor gibi bir hata, ilgisi olabilir gerçekten...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Biraz da google'da aratınca şunu buldum:

Hdd sorunu olabileceğini söylemişler ama sorun onedrive'ın cloud klasörüyle ilgili çıkmış. Eğer böyle bir ayar varsa bunları da bir kontrol edin. Kaynak görüntüleme ile ilgili linkte başka bir uygulama da var ama hdd ile ilgili sorun varsa zaten kullanım yüzdesinden de anlaşılabilir. Ayrıca cubase klasör ayarları da kontrol edilmeli. Hani sanki bir işlem yapmaya çalışıyor ve onu bekleyip devam ediyor gibi bir hata, ilgisi olabilir gerçekten...
Hocam bu başlığı okumuştum bilgisayarım onedrive cloud ile eş çalışmıyor kontrol ettim. Zaten hdd değil ssd kullanıyorum. Başlığın altındaki yazılımı da indirip çalıştırdım çubuklar yeşilde kalıyor ama Cubase bu sefer can çekişiyor. Bildiğin cızırtıdan dinleyemiyorsun. Muhtemelen bu program bilgisayarımı çok zorladı. Cubase ise yerel disk (C: )'ye kurulu.
Merhaba, video çekmeniz iyi olmuş. Böyle bir hatayla karşılaşmadım. Eğer sistem kaynakları ile ilgili bir sıkıntı olsa cızırtı ve çatırtı şeklinde sesler çıkartıyordu. Burada aniden kaydı durdurup yeniden başlatılıyor gibi, hani nerdeyse otomasyon var ya da bunla ilgili bir midi sinyali karışıyor gibi ama muhtemelen böyle değil.

8gb ram nerdeyse tam dolu, ram tam dolduğunda program tamamen çökmesi lazım. Sanal ram ayarı nasıl? Yani bunun da uzak bir ihtimal olduğunu düşünüyorum ama ram'i bu kadar sınırda programlar sağlıklı çalışmayabilir. Sanal ram ayarını yapmanız iyi olur.

Başka aklına gelen ihtimal de şu olabilir: "ASIO Guard Spiking" şeklinde bir durum. Cubase'in yazılımı ile ilgili bir olaysa device settings bölümünden asio ile ilgili ayarların ekran görüntüsünü paylaşabilirsiniz ya da orayı kurcalayabilirsiniz, tabii yaptığınız ayarları geri alacak şekilde not ederek deneyin.

Burda bu olayın boştaki durumunun göstergesi var. Sizin yaşadığınız şekilde ani duran ve bunu YouTube'a koyan birinin videosuna rastlamadım. Belki daha detaylı aratılsa bulunabilir, bir iki anahtar kelimeyle denedim.

Sorun çözmek için tam olarak o anda ne olduğunu da takip etmeniz iyi olur. Cubase içinde sistem kaynaklarını gösteren göstergeler de vardı, onunla birlikte windows'un kendi kaynaklarını gösteren göstergeler ekranda görünür şekildeyken ses kesildiği anda hangi değerler sıfırlanıyor ya da değişiyor (uyarı veriyor) ona bakabilirsiniz.

Benim aklıma gelen ihtimaller bunlar ama geniş bir aralıkta neden olduğu için daraltmanız gerekiyor. Önce ram ile alakalı olabilecek sorunları eleyin derim. Daha hafif projede yani atıyorum ram kullanım 5 gb iken de bunu yapıyor mu? Bu gibi şeylerle sorunu biraz olsun netleştirebilirsiniz.

Sanal ram hiç kullanmadım ama ondan önce virüs taraması yapmaya karar verdim. Kaspersky deneme sürümünü indirdim şu an arkada tam tarama yapıyor, bakalım sonuç ne olacak. Belki bilgisayarımla mining yapıyorlardır.

Bu arada videodaki sorunu tam anlayamadım. Yine de videodaki kişinin ayarını denedim düzelmedi. Boşta kalınca da aynı problemi yaşıyorum. Bu "takılma" meydana geldiğinde -mesela mikrofon kanalı açıksa- tiz garip sesler çıkarıyor. İlginç olan düzenli olarak tekrar etmesi. Muhtemelen bir şey çalışıyor arkada.

Bilgisayar taraması bittikten sonra büyük proje ile küçük proje arasında bilgisayarın çalışma performansını ölçeceğim. Bu takılma meydana geldiğinde grafiklerdeki değişimi gözlemleyip atarım buraya. Daha sonra sanal ram kullanmayı deneyip yine buraya güncelleme yapacağım. İlginiz için teşekkür ederim :)

Rica ederim, o başlıktaki ölçüm programı ile cubase'i birlikte çalıştırmayacaksınız. Bu harici uygulama sistem kaynaklarının yetip yetmeyeceğini ölçüyor olmalı, sistem boştayken bu uygulamada aldığınız sonuç olumluysa zaten sistem gücü yeterli demektir.

Eğer bu programla birlikte çalışırken cızırtı yapıyorsa muhtemelen bahsettiğim çatırdama cızırtı şeklinde olan, kaynakları kullandığında gerçekleşen hata sesi bu, sizin yukardaki videoda ben öyle bir şey duyamadım yani iki farklı şey.

Sdd olması daha iyi, sanal bellek ayarları daha hızlı çalışacaktır. Bellek yetersizliğinde verdiği uyarı ani dur kalk değil ama denemeye değer.

Videodaki sorun işte spike dedikleri olay, videonun başında sistem boşta kaynak göstergeleri durduk yere yükseliyor ya, o tarz bir şeyler oluyor olabilir diye düşündüm. Düzenli tekrar sistem zorlanmasının ötesinde bu tarz bir spike ya da anormalliğe işaret ediyor. ASIO guard ya da oradaki ayarlara dikkat etmek gerekiyor, yani muhtemelen bu ayarlarla düzelecektir. Eğer tabii bilgisayarda virüs ya da benzeri bir şey buna sebep olmuyorsa...

Cloud konusunu hiç bilmiyorum, cubase'de böyle bir ayar var mı? Neden senkronizasyon buna sebep oluyordur, fikrim yok. Ama tüm bu sorunların hepsi sistem kaynaklarının kullanımına dikkat edince gözlemlenebilir.

Örneğin takılma sırasında aniden ağ trafiği yükseliyorsa muhtemelen dosya göndermeye çalışıyor olabilir ya da ani bir cpu kullanım sıçraması başka bir programın arkada çalıştığını gösterebilir. Ben genelde bunu kontrol ederim. Virüs ya da başka bir sorunu bile bu şekilde tespit edebilirsiniz. Sadece tam olarak neyden sonra bunun yaşandığını anlamaya çalışın oradan olasılıkları daraltmak gerekiyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İki gün boyunca bir şeyler denedim şu an sorun çözüldü ama neden çözüldü bilmiyorum. Sorun oluştuğunda grafiklere baktığım da işlemci minik bir sıçrama gerçekleştirip eski yerine dönüyordu. (%10 kullanılıyorsa %15'e çıkıp geri iniyordu.) Önce virüs taraması yaptım bir tane trojan buldu kaldırdı. Ardından tekrar denediğimde yine sorunu yaşıyordum. Sonra sanal ses kartı açmayı denedim. Zaten açıkmış ama ben özel ayar yaparak 4gb kullanım alanı verdim. Ama o da sorunu çözmedi. Biraz sinirlenip ne olursa olsun kayıt almalıyım dedim. Merak ettiğim konu kayıt kesilecek miydi kesilmeyecek miydi? Kaydı alırken hata meydana geldi ve kayıt kesildi sonra da aşağıya bıraktığım hatayı aldım. İlk kez hataya ilişkin bir uyarı almış oldum. Biraz daha şu giriş çıkış ayarları ve sürücü kısımlarını kurcalayayım dedim. Bir süre sonra fark ettim ki sorun çözülmüş. Ama ne sebep oldu bilmiyorum.

Şimdi kontrol ettim de sorun varken Cubase 2,8gb ram kullanırken şu an 600-800mb arasında ram kullanıyor. Aynı şekilde Opera'da 1,5gb ram kullanıyordu şu an 400mb kullanıyor. Ama yeni bir sorun var. Şimdi de vokal kaydı alırken uyguladığım efektler yumuşak bir şekilde kayboluyor, iki saniye sonra yumuşak bir şekilde geri geliyor. Bu da kayda yansıyor.

Ekran görüntüsü 2024-07-06 210356.jpg

Geri