Parmaklarım üst tellere yetişmiyor

Öncelikle herkese iyi akşamlar.
Yaklaşık 5 gündür elektro gitar öğrenmek için parmak egzersizleri yapıyorum.
Başlıkta da yazdığım gibi parmaklarım özellikle de yüzük ve serçe parmağım 5. ve 6. tellere ulaşmıyor (bunda parmaklarımın kısa olması da etki edebilir bilemiyorum). Baş parmağımı klavyenin ortasına doğru indirerek diğer 4 parmağımı pençe haline getiriyorum fakat bu hem bileğimi aşırı derecede ağrıtıyor hem de teker teker aşırı yavaş şekilde perdelere basmama neden oluyor.
Daha da büküyorum aşağıya fakat bu sefer de sol tarafa doğru vücudum kaymaya başlıyor ve bir yandan da gitarın gövdesi vücudumdan uzaklaşmaya başlıyor.
İlk 4 telde hiçbir sıkıntım yok fakat 5. ve 6. tellere bir türlü rahatça basamıyorum.
Evet yeni başladım tabi ki hemen her şeyi kolayca yapamam ama en azından bilek ve parmak tutuşu için önereceğiniz yöntemler var ise yardımcı olursanız sevinirim.

Nasıl bir egzersiz yaptığınızı merak ettim çünkü aklımda canlandıramadım. işaret parmağınız 1. teldeyken mi serçe parmağınızla beşinci ya da altıncı tele ulaşmaya ı çalışıyorsunuz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Nasıl bir egzersiz yaptığınızı merak ettim çünkü aklımda canlandıramadım. işaret parmağınız 1. teldeyken mi serçe parmağınızla beşinci ya da altıncı tele ulaşmaya ı çalışıyorsunuz.
hayır örneğin 6. tele sıra sıra 1. 2. 3. 4. parmağımı koyup çalmaya çalışıyorum üst tellerde çalmaya alışabilmek için.
Yani en üst tel için 1. perdeye 1. parmağımı koyuyorum aynı şekilde 2. perdeye 2. parmak fakat 3. 4. parmağım bir türlü ulaşmıyor 6. tele

hayır örneğin 6. tele sıra sıra 1. 2. 3. 4. parmağımı koyup çalmaya çalışıyorum üst tellerde çalmaya alışabilmek için.
Yani en üst tel için 1. perdeye 1. parmağımı koyuyorum aynı şekilde 2. perdeye 2. parmak fakat 3. 4. parmağım bir türlü ulaşmıyor 6. tele
Sanırsam örümcek yürüyüşü egzersizi dedikleri şeyi yapıyorsun onu yapmak için bence 1. perdeden başlama çünkü ilk 4 perdenin aralıkları diğerine göre fazla evet yararlı bir egzersiz ama yeni başlayan biri için de parmaklarına zarar verebilir yanlış öğrenebilirsin. En iyisi daha ince perdelerden başlaman 5. Perdeden başlayabilirsin veya 7. perde çünkü aralıklar daha incelecek ve daha rahat ulaşacaksın öğrenince diğer perdelere de geçersin.
Bir diğer önemli hususlardan biri baş parmağını nasıl konumlandırdığın o da önemli hangi videoya bakıyorsun bu egzersiz için?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sanırsam örümcek yürüyüşü egzersizi dedikleri şeyi yapıyorsun onu yapmak için bence 1. perdeden başlama çünkü ilk 4 perdenin aralıkları diğerine göre fazla evet yararlı bir egzersiz ama yeni başlayan biri için de parmaklarına zarar verebilir yanlış öğrenebilirsin. En iyisi daha ince perdelerden başlaman 5. Perdeden başlayabilirsin veya 7. perde çünkü aralıklar daha incelecek ve daha rahat ulaşacaksın öğrenince diğer perdelere de geçersin.
Bir diğer önemli hususlardan biri baş parmağını nasıl konumlandırdığın o da önemli hangi videoya bakıyorsun bu egzersiz için?
Tavsiyeniz için öncelikle teşekkür ederim.
Gitar dersi almaya başlamıştım bu hafta şu ana kadar 2 defa gittim hocamda gösterdi baş parmak açısını vs aynı şekilde internetten selim ışık gitar dersi videolarından da tutuş açılarını öğrendim her ne kadar açıklayamasam da sonuç olarak baş parmak nerede olacak vs biliyorum.
Fakat uygulamaya geçince çok zorlanıyorum baş parmağımı dik tutup yukarı tellere geçerken aşağı doğru indirerek bileğimi daha da büküyorum.
Doğru olan da bu sanırsam. Fakat aşırı derecede zorlanıyorum, parmaklarım zaten kısa onun da dezavantajı var bir yandan da gitar vücudumdan uzaklaşmaya başlıyor tellere basmaya çalıştıkça.
Zamanla çözerim diye düşünüyorum.

Tavsiyeniz için öncelikle teşekkür ederim.
Gitar dersi almaya başlamıştım bu hafta şu ana kadar 2 defa gittim hocamda gösterdi baş parmak açısını vs aynı şekilde internetten selim ışık gitar dersi videolarından da tutuş açılarını öğrendim her ne kadar açıklayamasam da sonuç olarak baş parmak nerede olacak vs biliyorum.
Fakat uygulamaya geçince çok zorlanıyorum baş parmağımı dik tutup yukarı tellere geçerken aşağı doğru indirerek bileğimi daha da büküyorum.
Doğru olan da bu sanırsam. Fakat aşırı derecede zorlanıyorum, parmaklarım zaten kısa onun da dezavantajı var bir yandan da gitar vücudumdan uzaklaşmaya başlıyor tellere basmaya çalıştıkça.
Zamanla çözerim diye düşünüyorum.
Evet istemsizce sap ileri gidebiliyor farkettiğin an geri çekeceksin kendine :D bir de istersen gitarı sol bacağına koy hem sapı daha rahat kavramış olursun hem oturuşunu da düzeltir daha dik oturursun. İmkanın varsa bence bir tane ayak desteği alabilirsin bende düşünüyorum çünkü küçük sandalye yok bacaklar 90 derece olmuyor aşağı sarkıyor o zaman da ben bükülüyorum bence bir ayak desteği alınabilir (ismini yanlış yazıyor olabilirim bir bakmak lazım ayak taburesi de olabilir).

Geri