Abanoz klavyede renk açıklığı fark eder mi?

Açık renkli abanoz ile koyu renkli abanoz klavye arasında bir fark var mıdır? 1 hafta içerisinde ikisini de denedim koyu abanoz olan klavye çok daha yumuşak hissetirdi bana. Bu konu hakkında bilgisi olan varsa aydınlatabilir mi?
2 aynı model ama farklı gitarın klavyesini bırakıyorum.

IMG_0230.jpg

Hem evet hem hayır.
Sıfır gitar aldığınızda veya uzun süre bakım yapılmayan ikinci el bir gitar aldığınızda klavye kuru olacaktır. Kurudukca da rengi biraz açılacak, solacak. Klavye bakım yağları ile yağladıktan sonra ( bunu yapmadan önce de güzelce bir temizlemek lazım, yağ kir birikiyor zamanla) kendine gelecek, tekrar parlak görünümüne dönecektir. Bu anlattığım rosewood ve benzer ağaç türlerinde de geçerli. Mağaza raflarında gördüğümüz gitarlar sıfır olsa bile bakımsız kalınca çöp gibi görünebilir.
Ikinci husus ise ağacın kalitesi. Evet abanoz ama abanozlar da bir sürü farklı tür ve kalitede olabiliyor. A kakute, AAA... gibi sınıflandırıldığını duydum.
Macassar abanozu biraz daha düşük kaliteli, daha açık renkli, daha sık gözenekli ve kuru oluyor.
Siyah abanoz yapısı olarak daha ağır ve daha yağlı, ve bunu de tek renk olarak bulmak daha zor, bu yüzden daha pahalı. Klavye üstünde bulunan gözenekler daha az oluyor, ve kullanım tecrübelerime göre daha az sıklıkta yağlama istiyor, çok uzun süre kayganligini ve parlaklığını koruyor.
Daha açık renklisine veya bazen de damarlı, çizgili olanlarına da denk gelinebilir, özellikle de son yıllardaki yeni gitarlarda. Yeni Jackson USA custom shop fiyatlarda bile simsiyah ve parlak abanoza denk gelmek zorlaştı artık.
Gitarın özelliklerine bakınca abanoz diyor ama eski parlak simsiyah abanozla alakası yokmuş gibi görünüyor çoğu. Artan masraflar yüzünden firmalar daha ucuz, daha kolay ve hızlıca temin edilebilecek malzemelere yöneliyorlar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu Nick Johnston'larin biri Kore, digeri Endonezya mi?
İkisi de Endonezya ve aynı model. İlk gitarı sap arkasında kozmetik kusur olduğu için geri göndermiştim. İkinci (açık renk abanoz) gitar değiştirilmedi. Çalım olarak koyu olan abanoz çok daha rahat ve güzeldi. Açık abanoz çok kuru geldi ve 2. Gitarda bend vibrato yapmak daha fazla güç istiyor.

İkisi de Endonezya ve aynı model. İlk gitarı sap arkasında kozmetik kusur olduğu için geri göndermiştim. İkinci (açık renk abanoz) gitar değiştirilmedi. Çalım olarak koyu olan abanoz çok daha rahat ve güzeldi. Açık abanoz çok kuru geldi ve 2. Gitarda bend vibrato yapmak daha fazla güç istiyor.
Bolca yağlayın, biraz beklesin ve etsin. Daha sonra pamukla fazlalığı alırsınız. Epey fark ettirecektir. Nihayetinde ağaç bunlar. Ayni model olsa dahi fabrikanın ağaç tedarigindeki farklar, farklı abanoz tipleri, hatta aynı ağacın farklı yerlerinde dahi belirgin farkliliklar olabiliyor. Ayrica eger klavye pürüzlü hissettiriyorsa 1000 kum zımpara ile uzerinden biraz geçip sonra yaglamak da önceki klavyeye benzer kayganligi saglayabilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bolca yağlayın, biraz beklesin ve etsin. Daha sonra pamukla fazlalığı alırsınız. Epey fark ettirecektir. Nihayetinde ağaç bunlar. Ayni model olsa dahi fabrikanın ağaç tedarigindeki farklar, farklı abanoz tipleri, hatta aynı ağacın farklı yerlerinde dahi belirgin farkliliklar olabiliyor. Ayrica eger klavye pürüzlü hissettiriyorsa 1000 kum zımpara ile uzerinden biraz geçip sonra yaglamak da önceki klavyeye benzer kayganligi saglayabilir.
Klavye öncekine göre çok gözenekli ve gözenekli olması hafif pürüzlü hissettiriyor. Ayrıca bu gitarın telleri daha gergin bu sebepten bend ve vibrato yapmak falaca güç istiyor. Bir öncekine kıyasla köprüde gözle görülür bir fark yoktu. Ağustos'ta luthiere götürüp tüm bakımlarını yaptıracağım.

Hocam bir de sap ayarı yapılı gitarın ama Re telinin 6. perdesinde cızlama yapıyor ve gitarı salladığım zaman da sapın kafa kısmına yakın içinden demir sesi geliyor. Bu normal mi düzelir mi?

Açık renkli abanoz ile koyu renkli abanoz klavye arasında bir fark var mıdır? 1 hafta içerisinde ikisini de denedim koyu abanoz olan klavye çok daha yumuşak hissetirdi bana. Bu konu hakkında bilgisi olan varsa aydınlatabilir mi?
2 aynı model ama farklı gitarın klavyesini

Açık renkli ve koyu renkli abanoz klavyeler arasında bazı farklar olabilir. Koyu abanoz genellikle daha olgun ve yoğun olduğu için daha yumuşak bir his verebilir. Ayrıca, koyu olanlar genelde daha iyi işlenmiş ve cilalanmış olur, bu da dokunuşunu etkiler. Sonuçta, hangisinin daha iyi hissettirdiği kişisel bir deneyim. Senin koyu abanozu daha yumuşak bulman tamamen normal ve tercih meselesi.

Geri