Doğru Pena Tutuşu

Arkadaşlar selam,
Squier Bullet HSS marka gitarım var. Gitar elimde uzun süredir var fakat bir türlü uzun süreli elime alamıyorum. En önemli sorunum da hala pena tekniğini oturtamadım. En rahat ettiğim şekilde penayı tutuyorum, normal çalımda sıkıntı yok fakat ritim atarken sürekli elimden kaçıyor parmağım ağrıyor ve rahat hissetmiyorum. Ritim atarken rahat hissetmek için değiştirsem bu sefer normal çalımda rahatsız ediyor. Bunun belirli bir matematiği yok biliyorum ama bu sorunu çözmek için ne yapabilirim. Elimde 0.50 0.70 ve 0.95 penalar var. Mesela 0.95 ile ritim atarken zorlanıyorum. Bu genel herkes için mi böyle yoksa bende mi sıkıntı var. İnce penadan başlıyıp kalına doğru mu gitmem gerekir? Sağolun şimdiden. Tutuşumu ekteki videodan görebilirsiniz. Tuttuğum pena 0.5

Dosyalar

• WhatsApp Video 2024-07-17 at 17.10.56.mp4
    2.6 MB
Selam, hangi şehirdesin? Eğitim aldın mı veya almaya devam ediyor musun? Geçmişte klasik gitar çalıp mı elektroya geçtin?

Eğitmen değilim, fırsatım oldukça her fırsatta hala eğitim almaya çalışıyorum. Ancak eğitmenler çok kolay yönlendirebiliyor sağ el kullanımı hakkında. Sanki işaret parmağını biraz daha geri çeksen daha rahat bir tutuş olur gibi geldi bana.

Tek tek çalarken durum nasıl, bir aşağı bir yukarı çalarken durum nasıl? Ritimleri nasıl çalıyor nasıl çalışıyorsun? Basit egzersizleri doğru yaptıktan sonra kolay çözülür gibi hissediyorum acaba basit egzersizlerde mi eksik/hatalı bir durum var.

Arkadaşlar selam,
Squier Bullet HSS marka gitarım var. Gitar elimde uzun süredir var fakat bir türlü uzun süreli elime alamıyorum. En önemli sorunum da hala pena tekniğini oturtamadım. En rahat ettiğim şekilde penayı tutuyorum, normal çalımda sıkıntı yok fakat ritim atarken sürekli elimden kaçıyor parmağım ağrıyor ve rahat hissetmiyorum. Ritim atarken rahat hissetmek için değiştirsem bu sefer normal çalımda rahatsız ediyor. Bunun belirli bir matematiği yok biliyorum ama bu sorunu çözmek için ne yapabilirim. Elimde 0.50 0.70 ve 0.95 penalar var. Mesela 0.95 ile ritim atarken zorlanıyorum. Bu genel herkes için mi böyle yoksa bende mi sıkıntı var. İnce penadan başlıyıp kalına doğru mu gitmem gerekir? Sağolun şimdiden. Tutuşumu ekteki videodan görebilirsiniz. Tuttuğum pena 0.5
Cem Gönden'in bunla ilgili bir videosu vardı izledin mi bilmiyorum belki faydası dokunur ama o adam daha çok shred tekniği odaklı çalan birisiydi bana bile tuhaf geldiydi gerçi ben shred odaklı çalan biri değilim aşağıya link bırakırım. Bu arada kalın penayla ritim atamaman çok normal çünkü sert olduğu için tele vurduğunda hissedersin o 6 teli de tek tek :) açıkçası 0.70 daha uygun gibi bende orta halli bir pena kullanıyorum çok bu arada ritim dediğin 4/4'lük mü funk ritimleri mi?

Arkadaşlar selam,
1.5 mm lik pena kullanirsan her işi rahatlıkla görebilirsin. Doğru tutuş diye bir şey yoktur bunu her kim söylerse uzaklaş oradan. Rahat ettiğin bir pozisyon olur ve bunu zaman içinde deneye deneye kavrarsin. Pena elinden kayiyorsa baş ve işaret parmağı oyuklu penalar var internetten bulabilirsin yardımı olacaktır.

Cem gönder den gitar çalmayı öğrenmek veya tavsiye dinlemek gibi bir hata yapma sakın. Eğitimci olmak herkesin harcı değildir, kendisi bunun ayaklı kanıtıdır.

"Baş parmağı sapın üzerinde gördüğümde o
parmağı kesip atasim geliyor" gibi bir açıklamasına denk gelmiştim yıllar evvel. Kendisine buradan gitarıyla mutluluklar diliyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Selam, hangi şehirdesin? Eğitim aldın mı veya almaya devam ediyor musun? Geçmişte klasik gitar çalıp mı elektroya geçtin?

Eğitmen değilim, fırsatım oldukça her fırsatta hala eğitim almaya çalışıyorum. Ancak eğitmenler çok kolay yönlendirebiliyor sağ el kullanımı hakkında. Sanki işaret parmağını biraz daha geri çeksen daha rahat bir tutuş olur gibi geldi bana.

Tek tek çalarken durum nasıl, bir aşağı bir yukarı çalarken durum nasıl? Ritimleri nasıl çalıyor nasıl çalışıyorsun? Basit egzersizleri doğru yaptıktan sonra kolay çözülür gibi hissediyorum acaba basit egzersizlerde mi eksik/hatalı bir durum var.
Selamlar, şu an memleketimdeyim fakat normalde İstanbul'da yaşıyorum. Evet 4 5 ay klasik çalıp sonra elektro gitar alabildim. Ders almayı düşünüyorum fakat bir türlü uzun vadeli olarak İstanbul'da bulunamadım. Geçtiğimiz 5 ay da yurt dışındaydım. Tek tek çalarken sıkıntı yok rahatım fakat basit bir 4 4lük ritim atarken çok sert geliyor ve pena rahat hissettirmiyor. Sanki her an elimden kaçabilirmiş gibi geliyor. Basit egzersizleri çok yapmadım açıkçası, en azından ritim için. Bunun için önerebileceğiniz bir kaynak vs. var mı?

1.5 mm lik pena kullanirsan her işi rahatlıkla görebilirsin. Doğru tutuş diye bir şey yoktur bunu her kim söylerse uzaklaş oradan. Rahat ettiğin bir pozisyon olur ve bunu zaman içinde deneye deneye kavrarsin. Pena elinden kayiyorsa baş ve işaret parmağı oyuklu penalar var internetten bulabilirsin yardımı olacaktır.

Cem gönder den gitar çalmayı öğrenmek veya tavsiye dinlemek gibi bir hata yapma sakın. Eğitimci olmak herkesin harcı değildir, kendisi bunun ayaklı kanıtıdır.

"Baş parmağı sapın üzerinde gördüğümde o
parmağı kesip atasim geliyor" gibi bir açıklamasına denk gelmiştim yıllar evvel. Kendisine buradan gitarıyla mutluluklar diliyorum
1.5 mm pena yeni başlayan biri için çok kalın değil mi hocam. Bir de en azından temel kısımları öğrenmek için bir kaynak öneriniz var mı? Justin guitar ile veya selim ışık ile ilerlemeyi düşünüyodum

Cem Gönden'in bunla ilgili bir videosu vardı izledin mi bilmiyorum belki faydası dokunur ama o adam daha çok shred tekniği odaklı çalan birisiydi bana bile tuhaf geldiydi gerçi ben shred odaklı çalan biri değilim aşağıya link bırakırım. Bu arada kalın penayla ritim atamaman çok normal çünkü sert olduğu için tele vurduğunda hissedersin o 6 teli de tek tek :) açıkçası 0.70 daha uygun gibi bende orta halli bir pena kullanıyorum çok bu arada ritim dediğin 4/4'lük mü funk ritimleri mi?

Yani çok fazla ritim de bilmiyorum aslında ama basit 4 4 lük ritimler. Funk ritimlerini hiç çalamam diye düşünüyorum direkt fırlar elimden pena. Kalın pena normal çalımda iyi bir hissiyat veriyor fakat ritimlerde biraz sert geliyor.

Pena kalınlığı kişisel tercih. 1.5 mm amatör veya profesyonel kullanıcı için genel geçer ideal penadir. İnce penalar sadece yoracaktir seni ve zaman içinde tuşende sorunlar yaratır.

Selim Işık iyidir. Deniz Sayman'in müzik üniversitesi var o da güzeldir. Bu ikisi seni uzun süre götürür. Kesmedigi yerde özel ders alabilirsin.

Pena kalınlığı kişisel tercih. 1.5 mm amatör veya profesyonel kullanıcı için genel geçer ideal penadir. İnce penalar sadece yoracaktir seni ve zaman içinde tuşende sorunlar yaratır.
1.5 mm çok kalın değil mi hocam odun gibi tabii tercih meselesi ben hep 0.70 veya ritim atarsam 0.50 kullandım (0.50'de pek güzel olmuyor solo çalmak) solo çalarsam da 0.95 kullanıyorum tabii dediğiniz tercih meselesi. Pena tutuşu da biraz tercih meselesi.

Yani çok fazla ritim de bilmiyorum aslında ama basit 4 4 lük ritimler. Funk ritimlerini hiç çalamam diye düşünüyorum direkt fırlar elimden pena. Kalın pena normal çalımda iyi bir hissiyat veriyor fakat ritimlerde biraz sert geliyor.
Hocam o zaman direkt önce basit ritimler atarak başlayın zaten demişsiniz uzun süredir elime almıyorum diye normaldir yani önce basit ritimlerle başlar sonra geçersin başka ritimlere. Şey falan vardı ben klasik gitara başladığım da An-Ka-Ra Karaman :D bunu yukarı aşağı olacak şekilde ölçeklendiriyorlardı falan ama elektro da ritim çalmak bence daha kolay özellikle bareli akorla ritim atarken direkt ellerini telleri tutacak şekilde kaldırırsın ölü vuruş yaparsın o tınıyı çok severim. Neyse çok çıktık konunun dışına bir şey olursa sorarsın dostum.

Genel bir sorum olacak. Gitara yeni başlarken nota bilgisine çok fazla dikkat etmeye gerek var mı yoksa tab üzerinden ilerlemek yeterli olur mu?

Genel bir sorum olacak. Gitara yeni başlarken nota bilgisine çok fazla dikkat etmeye gerek var mı yoksa tab üzerinden ilerlemek yeterli olur mu?
Tabii ki de TAB üzerinden ilerleyemezsin bu iş sadece ezbere olmuş oluyor hiçbir şey katmaz sana ilk başta belki zevkli olur ama bir yerden sonra sıkar hem ayrıca ne yapıldığını bilmeden bir iş yapmak yapabilir misin tabii ki de yapılmaz. Sana tüm gamları modları öğren demiyorum ama yani genel olarak bir şeyler bilmek hem sana bir şeyler katar hem doğaçlamanı geliştirirsin hem nota bilgisinden kastığın ne toplam 7 nota var :D bir de diye diyez ve bemoller müzik matematik işi ama tutup kimse fonksiyon çözmeni istemiyor, internette bir sürü bilgi var araştır bence bazenleri bir şarkının tablarına bakıp çalmaktan daha zevkli.
Bir de şunu ekleyeyim kulağını geliştirmek istiyorsan bence taba hemen başvurma melodileri çıkarmaya çalış ağzından çıkar önce melodiyi sonra gitara uygula.

Geri