Görece daha hafif Strat kasalar: Hangi ağaç/malzeme ?

Malum, kimi gitarlar resmen eşek ölüsü gibi oluyor. Elimdeki Vigier Strat (doğrudan ölçememekle birlikte) sanırım 4 kg civarında ve niye böyle olduğuna dair bir fikrim yok. Alder kasa, tipik sap ve tuşe ağaçları (akçağağaç ve rosewood) vs... Karbon fiber şerit desen, o acaba o denli yoğun mudur, bilemiyorum... İçinde truss rod sonuçta ama? Önden havuzlu gövde değildir sanıyordum ben, ama öyleymiş galiba...
Geçenlerde elden çıkarttığım Hatlery Benton Fusion 3.5 kg'ın altında geliyordu. Üstelik pickguard filan yok, altı boş da değil yani... Kuş gibiydi resmen ! Herhalde malzeme?
Yine elden çıkarttığım Schecter Nick Johnston (Endonezya olan) da bariz şekilde ağır bir gitardı, muhtemelen o da 4 kg civarına doğru gidiyordu.

Ash (dişbudak) ağır olur diye kalmış aklımda, bazı maunlar ağır çekiyor diye biliyorum (o yüzden Gibson Afrika maunu gövdelerin içine boş odacıklar yapıyordu hatta...).
Peki hafif bir strat kasa tasarlamak isteseniz ne seçerdiniz? Maksimum 3.5 kg civarında olacak desek mesela? Hatta mümkünse daha bile altına çekmek istesek?
Tam bizim foruma göre bir soru bu:)

2006 yapımı Fender standart stratım vardı alder gövde, Rosewood klavye sonra satıp Amerikan Special bir Strat aldım aynı şekil alder gövde, rosewood klavye ama aralarında ciddi bir ağırlık farkı vardı standart olan bayağı ağırdı bende bunu merak etmiştim

Tonal olarak bir beklentiniz yoksa Ihlamur gövdeler bildiğim kadarı ile biraz daha hafif oluyor, fakat genelde bunları düşük segment gitarlarda kullanıyorlar.
Bu arada severek kullandığım Fender Roadworn 52 Tele gitarım kadar hafif bir tele daha çalmadım, bu gitarı almadan önce bir sürü Meksika, Amerikan gitar çaldım, sanırım bu hafiflik denge işleri tamamen şans işi, aynı konteynerdaki benzer gitarlar aralarında bile farklı oluyor (bunu sweetwater sitesinde bakarken de görebilirsiniz, aynı gitarın farklı ağırlıktaki versiyonlarını seri numaraları ile satışa sunuyorlar)

Tonal olarak bir beklentiniz yoksa Ihlamur gövdeler bildiğim kadarı ile biraz daha hafif oluyor, fakat genelde bunları düşük segment gitarlarda kullanıyorlar.
Bu arada severek kullandığım Fender Roadworn 52 Tele gitarım kadar hafif bir tele daha çalmadım, bu gitarı almadan önce bir sürü Meksika, Amerikan gitar çaldım, sanırım bu hafiflik denge işleri tamamen şans işi, aynı konteynerdaki benzer gitarlar aralarında bile farklı oluyor (bunu sweetwater sitesinde bakarken de görebilirsiniz, aynı gitarın farklı ağırlıktaki versiyonlarını seri numaraları ile satışa sunuyorlar)
Yok aman, ıhlamur hakikaten karaktersiz geliyor bana da. RG çaldığım dönemler aklıma geldi bak şimdi:)
Teleler ile deneyimim yok pek, onlara yorum yapamayacağım. Ama hafif Strat gerçekten şans işi gibi. Çaldığım kaliteli Strat kasa gitarlar (Vigier de dahil) hep ağırdı nedense. Ernie Ball Silhoutte de mesela, bariz ağır bir gitardı.

Geri