Gibson SG!!

arkadaşlar bu gitarı yurt dışından getirtmeyi düşünüyorum. yurt dışı fiyatını yaklaşık olarak bilen varsa lütfen paylaşsın. www.music123.com sitesinde 699$ olarak belirtilmiş ama emin olmak istiyorum. ve gitarın özellikleri nelerdir? bazı forumlarda tremolo sistemi olduğunu söylüyorlar ama gitar sabit köprü gibi duruyor aslı nedir bu konunun? ve ton yelpazesi bir gibson les paul veya epiphone les paul customa göre nasıl?

saygılar...

düzeltme: arkadaşlar düzeltiyorum sitede gibson faded sg diyormuş. faded olanın farkı standarda göre nedir?

merhabalar, ingilterede bir müzik shopta 2003 gibson sg denemiştim zamanında.Her yönden oldukça doyurucu bir gitardı, ton yelpazesi oldukça geniş eğer çok zıt tarzlar istemiyorsan ideal.(ki bu kalitede her gitarda durum böyle önemli olan setup vs. :D ) Ha bu arada gitar oldukça ağır.

Fiyat konusunda hatalı olabilirsin. Baktıgımda ingiltere pesin fiyatı 700pound du. (700x2.5) Türkiye fiyatına göre oldukça ucuzdu ciddi ciddi almayı düşünmüştüm, dönüşte bagaja vermek zorunda kalabilecegim için vazgeçtim.

Ben Gibson LP* tercih ederim.

Faded bildigim kadarıyla boyasıyla ilgili.Parlak ışık altında daha cansız gözükmesi olmalı.

Saygılar

• Konu Sahibi Konu Sahibi
öncelikle teşekkürler açıklama için. faded'da sanırım manyetiklerde de bir oynama oluyor ama yine de iyi gitar. ben de aslında lp aşığıyım ama america fiyatının 2000$ olduğunu duyunca gözlerim yaşlı kaldı. aslında oldukça sağlam bir set-up var yani pedal açısından iyi aletler var önümde. gibson lp de baya pahalı geldi bana lp studio daha uygun ama onun da çok iyi olmadığını duydum. epiphone lp custom alıp da ilerde manyetik değiştirmek aklımdan geçmiyor değil.

Faded özelliği en son atılan nitro laquer(sallıyor olabilirim) denen cilanın olmamasıdır, yani elini gitara sürdüğünde eline pütür pütür ağacın gelmesi söz konusu.

Senin baktığın sanırım
http://www.guitarcenter.com/Gibson-Faded-SG-Special-Electric-Guitar-102935921-i1149235.gc

üzerine biraz daha ekleyebilirsen linktekini tavsiye ederim, ama ikisi de gayet iyi gitarlar
http://www.guitarcenter.com/Gibson-...uitar-with-P-90-Pickups-101393338-i1149174.gc

Bu arada ben Gibson Faded Studio kullanıyorum, gayet de memnunum eline geçerse bir dene bence beğenebilirsin.

İyi bir bütçeye sahipsen al gibson lp standartını huzur içinde bir ömür boyu çal.

Epiphone LP standart ve customlar arasında ton farkları var. Ben şuanda Epi zakk wylde custom kullanıyorum ve oldukça memnunum. Alırken epi standart da denedim tonu zakk a göre biraz daha yumuşaktı, Burda önemli olan Gibson LP alıp kendini o gitarla iyi hissetmeye çalışmak degil, gidip epiphoneleri vs. deneyip aralarından hoş gördügünü almak.

Madem setupun iyi, burda kimseye birşeyler kanıtlamıyoruz (bakk benim gibsonum varr hacıı bi tonlar görsen slash aglarrr gibisinden) önemli olan kendi çaldıgından keyif alabilmek ve bence diger gitarlar da sana bunu saglayabilir.

Saygılar

Epiphone LP ile kafa yormaya pek gerek yok...

SG ler kalitesini kanıtlamış, kendine haz tadı ve karakteristiği olan gitarlar.

Bu benim zevkim olmakla birlikte Gibson SG almak, Epiphone LP alıp modifiye etmeye çalışmaktan 10 kat zevklidir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
yani faded ve standard arasında 1.300$ fark olması şaşırttı beni. o cilanın olmaması bir hasar yaratmıyorsa aslında oldukça güzel. zira soluk gitarları daha çok seviyorum verniği cilayı bastıklarında çok garip ve itici geliyor bana. gibson lp standard gibi bir şansım yok 2000$ gibi bir para verip onu almak hiç akıllıca gelmiyor. biraz bakındım sg'yi omar rodriguez lopez de kullanmış ki en sevdiğim gitaristlerdendir. sapı aşırı rahat ve dünyadaki en ince saplardanmış. tabi rahatlık kişiye göre değişir. gitar ağır biliyorum onu ama çok da sorun değil bana göre. tek kafama takılan faded'ın 1300 dolar ucuz olmasını sağlayan fark sadece cila mıdır ki? yani o cila olmayınca hasar görmesi söz konusu mu? zira gitarın ağaç olduğunu hissetmek çok hoşuma gider. yani bana göre o daha canlı bir gitar olur. ama işte dezavantajı var mı bilmiyorum.

Denenmeden SG alınmaz. Alınır da, ciddi bir kumar olur. Ayrıca bu her gitar için geçerli ama yapısından dolayı SG için biraz daha geçerlidir. Daha fazla bilgi istiyorsan buraya bir göz at derim.

B

jimi_rodriguez demiş ki:
arkadaşlar bu gitarı yurt dışından getirtmeyi düşünüyorum. yurt dışı fiyatını yaklaşık olarak bilen varsa lütfen paylaşsın. www.music123.com sitesinde 699$ olarak belirtilmiş ama emin olmak istiyorum. ve gitarın özellikleri nelerdir? bazı forumlarda tremolo sistemi olduğunu söylüyorlar ama gitar sabit köprü gibi duruyor aslı nedir bu konunun? ve ton yelpazesi bir gibson les paul veya epiphone les paul customa göre nasıl?

saygılar...

düzeltme: arkadaşlar düzeltiyorum sitede gibson faded sg diyormuş. faded olanın farkı standarda göre nedir?

Faded SG'lerde inlay'ler nokta, manyetikler cok kaliteli degil ve nitrocellulose-finish yok. Nitro uygulamasi zor, maliyetli ve zaman alici bir yontem(bir kac hafta). Faydasi ise poly-finish'lere gore agacin nefes almasina imkan saglamasi ve yaslandikca gitarin tonunun guzellesmesi. ABD disinda bir cok ulkede cevreye zararli oldugundan yapilmasi yasak.

Benim 3 SG'm oldu simdiye kadar, 3'u de farkli Epi modelleriydi (Studio, Goldtop, Maestro). SG'lerin en kotu yani neck-heavy olmalari. Eger iyi bir aski kullanmazsan (deri/suet ve kalin olmasi gerek) sol elin sapi surekli desteklemek zorunda kalir. Eger SG'de karar kilarsan aklinda olsun aski ignesini ust boynuza takmanin da sorunu giderdigini soyluyorlar.

Faded serisi Gibson'un zaten adi cikmis olan kalite kontrolunun daha da unlu oldugu seri sayilir. :) 300$'lik Epi SG'den daha kotu iscilige sahip Gibson Faded'ler gordum. Bu yuzden mumkun oldugu kadar deneyerek almani tavsiye ederim. Ama sen diyorsun ki "yurtdisindan getirtecegim", o zaman gitari alinca iyi bir setup icin luthier'e mutlaka gotur. Ozellikle faded'larda fret telleri genelde pek torpulenmemis oluyor.

Gibson Faded'lara tru-oil ve bazen de tung-oil ile finish yapanlar oluyor. Ikisinin de Turkce'sini bilmiyorum ama tru-oil silah yaglamak icin de kullanilan birsey. Islem bittikten sonra (forumlardan arastir, 5-10 kere farkli araliklarla surmen gerekiyor tam olana kadar) gorunus cok guzel. :)

700$ civarina alabilecegin daha iyi gitarlar var, mesela biraz daha ekleyip herhangi bir Jackson Pro, ESP LTD Deluxe, giris seviye Ibanez Prestige veya ust kalite bir Schecter alabilirsin. Gibson'un adina verecegin para ile bu gitarlardan daha iyi bir iscilik ve performans alabilirsin bence.

Yalnız (sanırım geçen yıldı) ben www.music123.com'a mail attığımda cevap olarak sadece Amerika içi ve Kanada'ya satış yaptıklarını,denizaşırı ülkere satış yapmadıklarını yazdılar. Bence önce bu konuyu danış siteye.

reddiye demiş ki:
sg goldtop nasılmış ki

Iste boyle :)

img6157c.jpg

Offf boyle bir Schecter yok ya..... Hayretler icindeyim su goruntuye bakar misiniz arkadaslar..... Gibsonlari kessen de olur bu saatten sonra : ) Abi Digitech RP serisini de lutfen o gitarlarla yan yana koyma hayatimi bitiren 2 aletten biri o benim : )) Marshall Amfi ve Digitech RP 300 .... Aman tovbe bir daha hehe...

Su gitara bak olacak sey degil......

progressiva demiş ki:
Offf boyle bir Schecter yok ya..... Hayretler icindeyim su goruntuye bakar misiniz arkadaslar..... Gibsonlari kessen de olur bu saatten sonra : ) Abi Digitech RP serisini de lutfen o gitarlarla yan yana koyma hayatimi bitiren 2 aletten biri o benim : )) Marshall Amfi ve Digitech RP 300 .... Aman tovbe bir daha hehe...

Su gitara bak olacak sey degil......

Tesekkurler :)
Oyle deme ya, yeni RP serisi eskilerden daha iyi. :) Eskiyi hic kullanmadim ama kayitlari dinledim, arada cok fark var. Yeni Audio DNA cipini bayagi iyi yapmislar. Firsatin olursa X50, X55, 500 yada 1000 modellerini bir dene.

Senin mail'e de cevap veremedim hala, is de ev de cok yogun bu sira. En kisa zamanda yazicam, kusura bakma :(

Valla ne gitarlar var ya oof of..... Boyle gitarlar varken Fender vs alip klasik gitarist modunda takilmak istemiyor insan.. Gokkusagi gibi cok hosuma gidiyor tasarimlar gercekten. Eski gitarlar iyi malzeme dumduz tasarim olurdu simdi mukemmellige dogru yol aliyorlar.

selam,

çok güzel gitarlar...
soldaki goldtop herhalde Erkin Koray 'ın SG sında daha bile eskidir....
4 tane spot var gitarlarda...
biraz bunların işlevinden, sese etkisinden bahsedermisin...
çünkü forumda elektrogitar 'da ton arayan çok var...

görüşmek üzere

actarus demiş ki:
selam,

çok güzel gitarlar...
soldaki goldtop herhalde Erkin Koray 'ın SG sında daha bile eskidir....
4 tane spot var gitarlarda...
biraz bunların işlevinden, sese etkisinden bahsedermisin...
çünkü forumda elektrogitar 'da ton arayan çok var...

görüşmek üzere

Selam.
Tesekkurler. Yok, o iki SG de historik falan degil, yoksa zengin olurdum zaten :) O resim iki senelik falan sanirim.

Her ikisi de limited edition Kore Epiphone'lardi. Epi'nin Music123 icin urettigi modellerdi, hatta maestro simdi MF'de var:
http://guitars.musiciansfriend.com/...eluxe-with-Maestro-Electric-Guitar?sku=581875

O ikisini verip sifir Jackson RR3'u almistim karsilik olarak. Simdi olsa ayni seyi yapar miydim bilmiyorum ama :( O zamanlar RR icin kivraniyordum :twisted:

Maestro'nun govdesi 1 cm falan daha kalindi, onun sesi bariz daha dolgun ve guzeldi. Goldtop'in sapi daha ince (neredeyse Jackson saplari kadar, ama daha dar) ve fretboard'daki gul agaci daha guzeldi.

Valla ben ton knob'larina pek dokunmam, genelde 9-10'da dururlar. Hatta gecen gun amfide clean'e gecerken aklima geldi, "ton'u ses'e cevirebilir miyim biraz ugrassam" diye, Ton yerine her iki manyetige ait ses olmasi bana daha cazip geliyor. Clean icin sapa gecip sesi kisiyorum o kadar. Sap manyetigin sesini 7-8'de birakip kopru manyetigini 10'a getirip amfide kanal degistirmeye ugrasmadan iki yapay kanal'a sahip olabilirim (tabi bu high-gain'de pek ise yaramaz sanirim) :)

Everything SG sitesi butun SG modelleri hakkinda kayit tutuyor, merak eden olursa bunlar goldtop ve maesto'nun sayfalari:
http://everythingsg.com/index.php/g-400-goldtop-.html
http://everythingsg.com/index.php/g-400-deluxe-wmaestro-.html

Geri