Mandolin tuningi

Arkadaşımdan kasası kırık bir mandolin edindim, kestim biçtim içine birtane humbucker yerleştirdim, yapıştırdım vidaladım ettim şekile soktum boyadım vernik attım

Böyle birşey oldu
http://zebox.com/ze/images/ozan_sarier_-_PHTO0025.JPG

Sonra gittim bir takım mandolin teli aldım, içinden 4 cins x 2 tel çıktı

Bunlarıda biraz keyfi taktım ama bir mantıksızlık sezdim

En kalın del = birbirinin aynısı 2 tane en kalın tel, G ye akord edilmiş durumda ( aynı G )

Geri kalan = aynı şekilde D
A
E

Acaba doğrumu yaptım? Çiftli gelen teller birbirinin aynısı, bir mantıksızlık var gibime geliyor, bir oktav üstü olsa anlıyacam .... Mandolin çalmış arkadaşlardan yardım bekliyorum

Aynı olacak çift teller Ozan.Chorus etkisini yaratan şey o zaten.Bu arada mandolin çalacaksan tek tel çalma lütfen bu ülkede herkes öyle mandolin çalındığını zanneder. :)
Biraz araştır güzel siteler var bununla ilgili akor teknikleri vs.
Hatta jazz mandolin diye bir site vardı bir ara favoritesdeydi ama üzerinden kaç format geçti hatırlamıyorum şimdi.Mandolin kırık falan ama güzel görünüyor. :)
Kolay gelsin

Merhaba Ozan...Bencede ikili teller aynı nota olacak...ve birde kemanla aynı sistem olduğunu biliyorum...Ama o akort sisteminin notalarını hatırlamıyorum... :( SAYGILAR...

E-A-D-G dogru tuning, cift teller ayni notaya tune edilmis olacak, yani dogru yapmissin..Oktav tune etme isi 12 telli gitarda oluyor

Bakalim calisi nasil olacak.. 3-4 sene once cocukken caldigim mandolini elime almistim da parmaklar 5-6 beden buyuk gelmisti alete :)

Ozan artik Sam Bush dinleme zamanin gelmis de geciyor :D
Mahcem ile Gulhane'de konserine gitmistik. Magandalar muzigin keyfi ile agaclardan dallari kirip birbirlerine girmisti, muzigin western etkisi midir nedir?
Adamlar hic aksamadan muzigin temposunu yavaslatmislardi ve kavga da durulmustu. Film gibi ah memleketim :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkürler, entonasyon probleminide çözdüm, tuningim de doğru (imiş). Şimdi oturdum keyifle çalıyorum, zorlayınca parmaklarda sığıyor :)

Bildiğimiz pena ile çalmaktayım bu aleti, acaba farklı bir aparatı varmı bunun çalarken kullanılan ?

J.Dunlop Stubby 8mm pena kullanmiyorsan problem olmaz :) ama ozel mandolin penalari da var uclari yuvarlatilmis ucgen veya damla sekilli, tremoloyu kolaylastirici

mandolin

selcuk ergen'e... :) selam...ankara'da mandolinle ilgilenen birilerini ararken rastladim, mandolin tuningi forumundaki yazilara...gerci gordugum kadariyla 2004'ten beri bisi yazmiyorsun ama...ben ankaradayim, mandoline birkaç ay önce basladim, aslinda ensemble galatia (www.ensemblegalatia.com) grubunda solistlik yapiyorum...epeydir de mandolin calmayı hayal ediyordum, sans eseri yazin istanbulda buldum kendime bi mandolin, bir de ogretecek bir arkadas..simdi biraz biraz calıyorum, genelde irish agirlikli...eger hala buradaki profilini takip ediyorsan ve ilgileniyorsan bana ulas lütfen...gorusmek uzere...

arkadaşlar mandolin alma konusunda biraz yardıma ihtiyacım var rodriguez marka mandolinler acaba iyimidir birde extrem ler var şimdi rodriguez alırsam acaba pişman olurmuyum klasik öğrenci mandolini sap akçaağaç ön kapak ladin arka kapak nato acaba bu tip bir mandolinle tatmin olurmuyum yani ses tonu açısından eğer bu mandolinden kullanan bir arkadaşım varsa cevabını bekliyorum ve sizin yorumlarınızıda

Geri