Anton Çehov

Henüz mevcut olmasına rağmen romanlarını okuyamadım fakat birçok oyununu okudum...Bana kalırsa dünyanın gelmiş geçmiş en iyi oyun yazarlarından biri...Sizinde görüşlerinizi almak istedim...

ben de çok iyi bir oyun yazarı olduğunu düşünüyorum.Çehov'un durum hikayelerinin severim,bir de onu hep;
'bir öyküde duvarda bir tabanca asılıysa,o eninde sonunda ateş alacaktır' sözüyle bilirim...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
çokta doğru bir sözdür...ama keşke söylemeseydi oyunun heycanı kaçıyo ne zaman tanabnca patlıycak diye bakıyosun... :)

Eğer okuduysan bilirsin,Steinbeck'in fareler ve insanlar adlı eseri sanki çehov'un bu sözünü doğrulamak için yazılmıştır,onu okurken aklıma gelmişti...
bir de Çehov'un besleme diye bir öykü kitabı var kısa ama hoş öyküler var...

anton çehov u severim.bende bazen hikaye tazarım ve bu adamın hikayelerine bayılırım.oyun yazarlığı hikayeciliğinin gölgesinde kalmıştır ama oyunlarında oldukça iyi.basitlikten ve sadelikten yana bir yazardır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
iyi bir sembolist ve bence somut yaklaşımlar içinde bir sembolist açıkçası benim hoşuma bu yüzden gidiyor...okurken çok realist olduğunu düşündüren oyunları sahnelenirken tamamen sembollerle anlatılıyor...soyut ve somut içe içe oluyor ve edebiyat sanatının en büyük sanatçılarından biri ortaya çıkaıyor...

piyeslerinde karakterler arasında genelde sıkıntı bi bağıntı var. bir piyesteki karakterin niteliklerini diğer bir piyesinde görmek mümkün.martı adlı oyunu harika. arkadaşlar hepinize tavsiye ederim. anton çehov mükemmel bi adam.

(1860-1904)
Rus öykücü Anton Çehov,yaşamdan belirli durumların anlatıldığı,öykücülükte iki tarzdan birisi olan Çehov tarzını geliştirmiştir.Bu tarz öykülerde düzenli olaylar anlatılmaz;bunun yerine türlü olgulardan alınan izlenimler işlenir.

-çok alçaksınız!
-ah , bu ağır hakaretiniz altında kendimi 5 kat derine gömdüm doktor bey..

gibisinden bir diyalog vardı ,anlatımı pek yalın gelmedi bana.

adamı batı edebiyatı dersinde okuyorum ve chekhov gercektende kısa hikayelerin babası... Ozellikle ''Ask hakkında'' diye bi hikayesi vardı o hikaye bnm final odevimdi ama beni baya etkilemıstı. Kısacası adamın hikayeleri olsun, uslubu olsun, karakterleri olsun herseyi super. Bide onun zengin kısmı deilde normal halkı karakter olarak secmesini cok takdir ederim

aşk hikayesi hımmm..okumuştum ben onu...bence de memurun ölümü...
süper hikayedir!!!yine bukelamun da olcak o da çok iyidir...
okunmalıdır edinilmelidir :roll:

bu sene hikaye çeşitlerinde işlediğimiz 2 önemli yazardan biri..Mopasan(biliorum böle yazıLmıo) ve Çehov..geçenLerde hoca çehov ve Mopasan tarzında öykü yazdırdı..Ben çehov tarzında yazdım..anladım ki Çehov tarzı yazarken hayaL gücü hep ön pLanda oLmaLı..

kaştanka yı okudum bana köpek(refik halid)i hatırlattı benzer tarafları oldukça fazla.durum öykücülüğünün adıyla anılması rusların edebiyatta yadsınamaz başarılarını simgeliyor bana kalırsa

Geri