elektro gitar fretleri erirmi ?? :)

Kafama takıldı evet gitarın fretleri erir fakat ne kadar erir çokmu az mı çok erirse sesi etkilermi herhangi bi işlevsel sorun yaratırmı.. Ha olaki böyle bişey oldu ne yapmak lazım..

:arrow: Üstadlardan yanıtları bekliyorum şimdiden teşekkürler :)

Fatih ustam ankarada bakım yaptırabilceğim bir yer önerebilirmisinz?Eş dost vardır belki diye sordum..
Bu arada Ernie ball slinkyler nikel mi çelik mi?

Fretler erimez. ezilir. kullanıma göre 3-7 yıl arasında ezilir gider bazıları. Cızırtı yapmaya başlayan bir fret olunca hepsini değiştirmek iyi olur.

özgür usta var .
arastır dilersen numarasını öm atarım.

işini en ozenli şekilde en çabuk alabileceğin ustadır kendisi.

Anlaşılmıyor. Ezik fretler tonda sorun yaratmaz, entonasyon ve cızırtı problemi yaratır. Telleri yukarı kaldırman gerekir klavye rahatsızlaşır.

Üstad eriyen fretlerin için; hafif bir tesviye ( yani fretlerin tamamının aynı boya getirme ve crown adı verilen ovallik verme) yeterlidir. Fretlerin ilk günki kondüsyonuna kavuşur.

Senin fotografından anladığım kadarıyla ortalama 3-4 yıllık bi gitar gibi duruyor, bi tesviye ile sıfırlanır ve 4 yıllık ömürü tazelenir. Fret ömrü optimal 5 yıldır. tesviye ile 10 yıla uzatılabilir

not: bu sayılar fretlerin; marka, model, kalite , malzeme ve kullanımına göre dğişiklik gösterenblir tabiiki.

vigiliante demiş ki:
Üstad eriyen fretlerin için; hafif bir tesviye ( yani fretlerin tamamının aynı boya getirme ve crown adı verilen ovallik verme) yeterlidir. Fretlerin ilk günki kondüsyonuna kavuşur.

Senin fotografından anladığım kadarıyla ortalama 3-4 yıllık bi gitar gibi duruyor, bi tesviye ile sıfırlanır ve 4 yıllık ömürü tazelenir. Fret ömrü optimal 5 yıldır. tesviye ile 10 yıla uzatılabilir

not: bu sayılar fretlerin; marka, model, kalite , malzeme ve kullanımına göre dğişiklik gösterenblir tabiiki.

Hocam o resim bir İbanez Rg270 sapına aitdir.Modeli kalitesi ömrü ne kadar bilmediğim için markayı yazdım yoksa resimde anlaşılıyor neler olmuş :) Peki bu tesviye işlemini kime nerede yapırabilirim ve ne kadara mağul olur?

tesviye işlemi ortalama 100 tl civarında seyreder, luthierler başlığı altından herhangi birini seçebilirsin :) bu işlem için,

not: bu fiyata; tal, sap, ent. ayarı, klavye bakımı, metal aksam temizliği, high polish ve klavye kond. bakımı dahildir genelde.

vigiliante demiş ki:
tesviye işlemi ortalama 100 tl civarında seyreder, luthierler başlığı altından herhangi birini seçebilirsin :) bu işlem için,

not: bu fiyata; tal, sap, ent. ayarı, klavye bakımı, metal aksam temizliği, high polish ve klavye kond. bakımı dahildir genelde.

Ouw :D Üstadım sen benim attığım fotoya bi iyice baksana sence gerek varmı ? :D

Gitarınızı 1. yılın sonunda mikro bi tesviye yaptırırsanız 30-40 tl odersiniz ve kondüsyonu bozulmaz, 2 yada 3. yıl 40-60 ödersiniz, sonrasında 100 ödersiniz, araba gibi düşün. ekonomk yetersizlik bunun yaptırılmaması gerekir anlamına gelmez. resim tam karşıdan alıyor ve net değil makroya sahip bi kamera ile ışığı yansıtmadan ve hafif sapa üstten bakarmış gibi br açıdan çekersen belki belli olur, sen doktora hastanın resmini göstersen sana nezle yada şeker hastası dermi :D

vigiliante demiş ki:
Gitarınızı 1. yılın sonunda mikro bi tesviye yaptırırsanız 30-40 tl odersiniz ve kondüsyonu bozulmaz, 2 yada 3. yıl 40-60 ödersiniz, sonrasında 100 ödersiniz, araba gibi düşün. ekonomk yetersizlik bunun yaptırılmaması gerekir anlamına gelmez. resim tam karşıdan alıyor ve net değil makroya sahip bi kamera ile ışığı yansıtmadan ve hafif sapa üstten bakarmış gibi br açıdan çekersen belki belli olur, sen doktora hastanın resmini göstersen sana nezle yada şeker hastası dermi :D

Üstadım haklısında o sap alacağım gitarın sapına ait :D

Geri