Victor Hugo

En sevdiğim sanatkâr...Edebiyat dehası...Ve daha nicesi.İfadeleri bazen insanı ağlatacak kadar duygusal,bazen de al eline baltayı,yar adamın kafasını dedirtecek kadar hissiz olabiliyor.Burada bu başlığa rastlamadığıma şaşırdım.Bu ismin nasıl unutulabilmiş olduğunu da anlayamadım...Ey millet,ne kadar bildiğiniz varsa bu adamla ilgili,gelin burada paylaşalım...

Benim de en sevdiim yazarlardandır.Sefiller'in sosyal yayınlar baskısını okuyunca kendisine hayran olmuştum.Şiirleri romanları kadar hoşuma gitmez.Romanlarında tabii ki tasvirler kimi zaman gereğinden fazla uzuyor ama dönemin alışkanlıkları,normal karşılamak gerek.En sevdiğim yönü Fransız toplumunun mücadelesini yürekten duyarak anlatması,eserlerinde o yiğit kahramanları gözlerimizin önüne sermesidir.Keşke birkaç yüz yıl önce yaşayabilseydim.

annesinin ölümünden sonra yalnız kalan victor,daha sonradan evleneceği ve evlenene kadar çok zahmet çektiği kadının aşkı victoru hayatta tutmuştur.sefiller güzel kitap ama sefiller kadar güzel kitapları var.severim victoru ama en sevdiğim yazar değildir.

Sollovox yine tartışacaksak önceki gibi olmasın.Sana şekilsel saygı göstereceğim,aynısını senden de bekliyorum.Buna hakkım da var.Tartışma arasında bana adresini verip "gel kavga edelim" çağrısında bulunma,inan ki insanlar buna gülüyor,ikimizi de çocuk sanıyor,bunu aldığım özel mesajlardan biliyorum.
Senin kapitalist toplum değerlerinden neyi kastettiğini anlıyorum.Üretimi ve emeği kastediyorsun,zira benim bunlara saygı gösterdiğimi önceki mesajlarımdan anladın.Yanıldığın nokta şu;bunlar kapitalist toplumun değerleri değildir,aksine emeği ve ekmeği komünist toplumlar da en az kapitalistler kadar yüceltmiştir.Bir işçinin bütün gün ter içinde,perişan düşene kadar emek harcayarak toplumun ihtiyaçlarını gidermesi benim için çok değerlidir.Benim için o emekçi,içki masalarında hayatın anlamsızlığından dem vuran sözde "rocker"lardan daha değerlidir.Bu sözde rockerlerı toplumdan at hepsini öldür,toplumun yaşamında hiçbir şey değişmez,ama o işçiyi yok edersen toplumun temelleri sarsılır.Sence bu insanlardan hangisi daha değerli?Hangisinin yaşamı daha erdem dolu?
Son olarak şunu da ekleyeyim ben kapitalizmi reddetmekten değil,onu AŞMAKTAN yanayım.

1000mirrors demiş ki:
Sollovox yine tartışacaksak önceki gibi olmasın.Sana şekilsel saygı göstereceğim,aynısını senden de bekliyorum.Buna hakkım da var.Tartışma arasında bana adresini verip "gel kavga edelim" çağrısında bulunma,inan ki insanlar buna gülüyor,ikimizi de çocuk sanıyor,bunu aldığım özel mesajlardan biliyorum.
Senin kapitalist toplum değerlerinden neyi kastettiğini anlıyorum.Üretimi ve emeği kastediyorsun,zira benim bunlara saygı gösterdiğimi önceki mesajlarımdan anladın.Yanıldığın nokta şu;bunlar kapitalist toplumun değerleri değildir,aksine emeği ve ekmeği komünist toplumlar da en az kapitalistler kadar yüceltmiştir.Bir işçinin bütün gün ter içinde,perişan düşene kadar emek harcayarak toplumun ihtiyaçlarını gidermesi benim için çok değerlidir.Benim için o emekçi,içki masalarında hayatın anlamsızlığından dem vuran sözde "rocker"lardan daha değerlidir.Bu sözde rockerlerı toplumdan at hepsini öldür,toplumun yaşamında hiçbir şey değişmez,ama o işçiyi yok edersen toplumun temelleri sarsılır.Sence bu insanlardan hangisi daha değerli?Hangisinin yaşamı daha erdem dolu?
Son olarak şunu da ekleyeyim ben kapitalizmi reddetmekten değil,onu AŞMAKTAN yanayım.

Yok kavga niyetim asla olmaz....... sen sanal ortamda saklanmak veya öyle bir niteleme kullanmıştın......bende somut bedenimin yerini gösterdim......Fiziksel kavga düşünme yetileri bitmiş kimselerin işidir ne senin nede benim böyle olmadığımızı biliyorum..........

1000mirrors demiş ki:

Bu sözlerinde gerçekten haklısın...........formda diğer bazı konularda özellikle aldatma ve benzeri konularda da yazdığın fikirlerinde gerçekten takdire şayan, ama biz belkide aynı düşünceleri farklı noktalardan savunarak karşı karşıya geldik gibime geldi..............
ama COBAIN konusunda araştır öyle onu yargıla........ göreceksin o da senin yerdiğin değerleri yeriyor.........
Çünkü seni tanımak için bütün formdaki yazılarını okudum, %90 yazdıkların benim fikirlerimle uyuşuyor......
Bazı maksadını aşan sözlerimden dolayı özür dilerim.........

Gerçekten de tasvirleri gereğinden fazla uzatır,ama bu sadece onda değil döneminin yazarlarının çoğunda vardır.Bugün klasik dediğimiz romanların çoğu zamanında dergilerde,gazetelerde parça parça yayınlanmıştır.Yazarlar da kimi zaman para kazanmak için tasvir yoluyla günün bölümünü doldurur.Bunu açıkça söyleyelim.Aynı şey Balzac'ta da epey var.Tasvirleri okuyayım diye kendimizi zorlamaya gerek yok,o iki sayfayı geç devam et.
Uyarı,kolay okuyayım diye kısaltılmış versiyonları almayın.O kısaltmayı yapanların hiç önemli görmediği bölümler sizin hoşunuza gidebilir.Bence bütün romanları kısaltılmamış alıp,sıkıcı yerleri atlamak en mantıklısı.Örneğin Sefiller'in bana göre en güzel bölümleri olan sokak barikatları,devrimci mücadele bölümleri kısaltılmış sürümlerinin herhalde hiçbirinde hakkıyla yer almaz.

Geri