Synthesizer Çalan?

bu işlerde yeniyim ve mantıksal olarak synthesizer'ı çözmeye çalışıyorum. mantığı nedir? klavyeden farkı nedir? kendimi bu konuda nasıl geliştirebilirim nerden başlamalıyım öğüt ve fikir verebilecek olan varmıdır?
 
Bir ya da daha fazla osilatörü filtrelerden geçirerek yeni sesler yaratma işlemini yapan alet kendisi. Klavyeden farkı ton programlama çalışmaları gerektirmesi.

Çoğu analog ve dijital synthesizer (örn: Oberheim, Moog, Access Virus) Subtractive Synthesis denen sentezleme tekniği kullanır. "Subtractive Synthesis" adı altında netten bilgilere erişebilirsin.

FM synthesizer ise Yamaha'nın lisansladığı faz modülasyonu sentezlemesidir. Ana başlık da FM synthesis dir. Bunun mantığı daha farklıdır.

http://www.soundonsound.com/sos/allsynthsecrets.htm

Bu linkte çeşitli tüyoları bulabilirsin mesela.
 
Çok merak ettiğim ama hiç araştırmayıp hiç bir şey bilmediğim konulardan birisi, forumda olsageerk bir kaç kişi anlayan, açıklarlarsa çok mutlu mesut olurum.
 
En temizi alet (hatta varsa sizin cihazınız) üstünde gösterip sesleri dinletmek arkadaşlar. Niye derseniz

Tarza göre (bu zaten çok çeşitli kılıyor)

Bas tonları
PolySynth tonları
Lead tonları
Kemanımsı tonlar
Flütümsü tonlar
Pirinç Enstrüman (brass) tonları
Pad Tonları
Atmosferik/ Drone
Efekt

diye ayrılıyor, hepsinin yapılış şekli farklı, kullanılan osilatörler farklı, modülasyonlar farklı vs vs.

Bunlar subtractive synthesis denen (moog vari) teknik için geçerli, bunun FM i var, wavetable ı var, granüleri var, additive i var, var da var.

Ayrıca bunları güçlendirmek / renklendirmek için kullanılacak programlama teknikleri, katmanlamalar diye gidiyor.

Tadilat ve taşınma işlerim bitince, müfredat hazırlamayı planlıyorum. Subtractive ve Wavetable üstüne (şu anda bende o tarz sentezleyiciler olduğu için) İsteyen olursa işler bitince buradan haber ederim.

Her aletin karakteri haliyle farklı, buna göre programlama yapmak da gerekiyor, analog vari düşünce sistemi teoride işlese de, cihazların filtreleri, osilatör şekilleri genelde çeşitli özgün detaylar içeriyor.
 
Marka modeli merak ettim (merak sadece, yoksa daha synth almam, çok uç bir model ve bütçe olmadıkça bende) :D

http://www.gearslutz.com/board/atta...-sound-design-programming-analogue-synths.pdf

bu linkten access virüs serisine hitaben programlama tekniklerini okuyabilirsiniz misal. Ama aynı model olmak zorunda değil. Genel geçer bütün subtractive synthesizerlar için geçerli programlama tüyoları mevcut.

Ufuk Önen'in synthesizer kitabı mart ayında çıkacakmış, yerli kaynak olarak programlama tüyoları da içerir diye düşünüyorum.
 
X

xiddenx

ben roland V SYTNH GT kullanıyorum süper makine.Vocal Designer var dehşet.upper lower ikişer osc ister analog waveform kullan ister pcm waveform neşene göre.adına Elastic Audio Synthsizer diyorlar bence az bile...
 
N

Neuropathy

Bende Juno-Di var Roland,klavyeye Dream Theater yüzünden başladım ama Jordan aletle harikalar yaratıyor ben henüz ses yazmayı bilmiyorum ancak biliyorum ki Juno-di de ses yazılabiliyor imiş,o yüzden Minocan'ın dediği gibi kendi aletinin üzerinde bir şeyler gösterilmesi en uygunu.Ankara da varsa yardımcı olabilecek,benim cihazı tanıyan,vakti olan ve bir şeyler öğretebilecek olan, harikulade olur.Synthesizerların hepsi,istisnasız, harika bir dünya,özellikle rock & metal müzikte çok farklı bi dalga.Uğraşmaya değer.
 
Synthesizer almak zorunda degilsin illa ki. O synthesizer'lar gitar prosesoru gibi bir sey. Profesyonel degilsen, sahne vs. durumlarin yoksa evinde midi klavye ile de ayni synthesizer'lari VSTi olarak kullanabilirsin. Sonucta hepsi yazilim. FM8 - Kontakt 4 - Nexus tavsiyedir. Lisansli halleri de synthler kadar pahali. =)
 
Değerli Okur. Her ne kadar, mesajınızı yazalı 6 sene olmuşsa da, yani siz bir takım bilgiler edinmişseniz de, ben size yine de yardımcı olmak amacıyla synthesizer hakkında bazı şeyler yazmak istiyorum. Synthesizer, müzikal sesleri elektronik diyotlar vasıtasıyla elde etmeye yarayan müzik aletleridir. Dolayısıyla, 60larda çok popüler olan (elektronik yani kilise orgu olmayan) orglar da birer synthesizerdır aslında. Ancak 60lar'a kadar bestecilerin kendi çabalarıyla ürettikleri veya sipariş üzerine üretilen Synthesizerlar'ın seri olarak imali ve halkın kullanımına sunulması 60ların sonunda Amerikalı müzik öğretmeni Dr. Moog'un icadı moog'ların imali ile gerçekleşti. Zamanla, başka firmalarında üretmesiyle, synth yaygınlaştı. Klavye tuşlu çalgılar demektir ve dolayısıyla elektronik tuşlu çalgılar için de bu deyim kullanılmaktadır. Dolayısıyla, ilginç sesler çıkaran ve genelde uzun (string) sesleriyle tanınan Synthesizerlar'ın yanısıra, pianonun aynı sesini çıkaran Rhodes Piano ya da elektronik piano da hepsi bir synthesizer'dır ve hepsi (elektronik) klavye kapsamına girer. Başka sorunuz olursa, zevkle cevaplandırırım.
 
Üst
AdBlock Tespit Edildi

Lütfen devam etmeden önce adblock/reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakın.

Sitemizin yazılım/donanım/servis sağlayıcı giderleri reklam gösterimleri ile karşılanmaktadır.

AdBlock'u devre dışı bıraktım    Hayır teşekkürler