Equilibrium- Spoiler içerir.

İzlemeyenler okumasın derim...

Üçüncü dünya savaşının insanlık üzerinde yarattığı olumsuz etkiler yüzünden insanlara prozium adında bir ilaç veriliyor. Duygusuzluk ilacı...
Tamamen hissiz ve duygusuz bir hayat yaşamayı amaçlamaktadırlar. Böylece kin, nefret, öfke, kıskançlık, hin duygular ortadan kalkacak, bunun yanında neşe, sevgi, aşk, üzüntü gibi hisler de kalmayacaktır. Ama savaş da olmayacaktır. İnsana ait ne kadar duygu varsa yokediliyor, hatta ilacı içmeyenlere duygu saldırganı deniyor ve nerde görülürse vurularak ya da yakılarak öldürülüyor. Yetkili kişiler, karşısındakinin ne düşündüğünü hemen anlayabilen rahipler. Tespit ettikleri tüm insanlarıa öldürme emri veriliyor. Ancak bir rahip idam edilecek olan bir kadından çok etkileniyor: "Aşık olmadan nefes almak vakit kaybı, bomboş..."
Rahip ilacı almayı kesiyor ve hissetmeye başlıyor. Davanın yetkililerinden değil karşıtlarından biri haline geliyor.

Çok beğendiğim bir film. Yönetmen Kurt Wimmer. Matrixvari efektler az çok katılmış filme. Ancak o kadar değişik bir senaryo ve işleyişki göze batmıyor. Hayranlık uyandırdı bende.Onun dışında bir kaç baba teknik de yakalamadım değil. (Rahibin ölecek olan birinin odasına girdiğinde gözüne zoom yapılıp gramafonun içinden sahneye zincirleme bağlanması filan) İzleyenler varsa neler düşünüyor film için?

ben de baya beğendim.. ama bazı yerleride biraz garipsedim... mesela bizim rahibin yanındaki zencinin hırsı ilac almadığının bi göstergesi değilmiydi.. ya da ben mi anlamamışım orayı...
ama genel hatlarıyla film izlettiriyo kendini....
bu arada başroldeki eleman american psycho' yu oynıyan elemandı galiba...
ha bi de gunkataları çok iyi di......

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Var ya aynı şeyi ben de düşündüm sonuçta zenci herif kin dolu bakışlarla bakıyor rahibe bu da onun duygusuz olmadığının göstergesi. Ancak şöyle bir açıklaması var o konunun. Birincisi o adam rahibin sonradan ortağı oldu ya hani zaten onların dünyadaki yeteneği karşıdakinin ne düşündüğünü bilebilmek. Sürekli tekrarlıyorlardı dikkat edersen bunu. Artı zaten herif ajan çıktı sonunda :) yani işler biraz düzmeceymiş o zenci herifi ilaç alan duygusuzlarla aynı kategoriye sokmamak lazım.

Başkan zaten almıyodu prozium. Bir kaç yerde belli ediyordu. Gun kata olayı çok hoşuma gitti. Amcamlar katana konusunda da aşmışlar bi de. Film genel olarak beklediğimden iyiydi. Bizim rahibin kadını kurtaramaması falan filmi daha bi gerçeksi kıldı gözümde. O üzüntüyüde tattırdı... Güzeldi film

Güzel bir bilimkurgu filmiydi. Başrolde Christian Bale çok şık duruyordu. Kendisi şimdi yeni Batman filminde kahramanın kendisini canlandırıyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yeni Batman filmi derken Darren Aronofsky'nin çekeceği Batman filmi mi? Eğer öyleyse harika ya :)
Yakışır yani o adama böyle pelerin melerin yarasa adam filan :p

futurist demiş ki:
Yeni Batman filmi derken Darren Aronofsky'nin çekeceği Batman filmi mi? Eğer öyleyse harika ya :)
Yakışır yani o adama böyle pelerin melerin yarasa adam filan :p

hayır galiba yönetmen christopher nolan olması lazım. Film Batman'in ilk zamanlarını, nasıl Batman olduğunu falan konu alıyor, ilginç bir yapım olacak. Bence de Christian Bale'a acayip yakışçak gibi bu rol.

02.jpg

03.jpg

eddievedder tespitlerinde haklısın. Sonuçta hırs da bir duygudur. Zenci adam filmin başından sonuna kadar kariyer peşinde koşuyordu ve rahibi yakaladıktan sonra bu işten büyük bir zevk almasıydı.

Filimde beni en çok etkileyenlerden biri adamımızın çocuğundan çekinmesiydi. Birde ilacı almayı bıraktıktan sonra toplumdaki ayrıntılara dikkat etmesi. Yaşlı kadının metali hissetmekten aldığı hazzı kıskanmasıydı.

Başarılı bir sentez filimlerinden. Konu çok özel, oyunculuk gayet başarılı ve matrix vari dövüş sahneleri ile de iyibir popüler film. Müzükler ve mekan seçimleride başarılıydı.

Futurist bu filmi seyretmedim ama tastamam Fahrenheit'ın kopyası. Orada da okumak yasaktı filan... Kitaplar yakılıyordu, polisler evleri araştırıp kitapları yakıyorlardı ama bir polis okuyordu vs vs. Bu film çok eski bir film ama. Ama sein seyrettiğin filmi de merak ettim nereden bulabilirim bakacağım. Netten çıkar biryerlerden...

Geri