Tanrıkent

Bu filmi izleyenler vardır sanırım ama nedense herhangi bir yorum yapılmamış. İzlemeden önce hiç beklemediğim kadar iyi bir film. Öyle ki Rio'nun varoşlarında yaşananları tüm çıplaklığıyla anlatan film izlediğim en iyi yapıtlardan biri diyebilirim. Yönetmen Fernando Meirelles, filmin çekimlerinden önce mekanlarda uzun süreli saha çalışmaları yapmış ve bu süre içerisinde bir kere de soyulmuş. Ayrıca filmdeki onlarca karakteri canlandıran oyuncu kadrosunun büyük kısmı oyunculukla alakası olmayan kişilerden oluşuyor. Buna rağmen film başta kamera çekimleri, oyuncu dialogları olmak üzere pekçok konuda mükemmele yakın. Vermek istediği mesajı çok net biçimde anlatıyor. Tarantino'nun filmlerindekine benzer sahneler birbirini kovalıyor ve film boyunca hareket hiç bitmiyor. Filmin final bölümü de oldukça çarpıcı. Filmi izlerken yuh bu kadar da olmaz dediğiniz yerlerin dvdde yer alan ekstralarını gördükten sonra yaşanan gerçeklerin beyaz perdeye yansıması olduğunu anlıyorsunuz. Filmi izlemeyenler varsa bir şekilde izlesinler derim.

ya bu film mukemmel bisey benim en sevdigim filmlerden birdir ve 2002 yilinin en iyi filmidir diye bilirim ilk basta Tanrikent diyince anlamadim sonra okuyunca hangi film oldugunu anladim orjinal ismi Cidade De Deus cete olayini mukemmel islemis film ve özellikle daha yasi en fazla 8i gecmeyen cocuklarin bile cete kurup buyuk insanlari soymasi felan cok iyi beyaz perdeye yansilitmis bende senin dedigin gibi sona bayildim özellikle hepsinin ellerinde o silahlar cocuk tam ates seyinin ortasinda kaliyo mukemmel olmus valla bence cok iyi bi baslik olmus bu....

hadi yaa bu başlık açılmamaış mı?! harbiden yazık olmuş
kara film örneklerinden çok etkili bir filmdir toplum,pislik ve özgürlük savaşı harika!

Kurgusuyla,oyunculuğuyla ve yönetmeniyle kaliteli bir filmdi.''Bu kadar da olmaz,rio ne pis bir şehirmiş kardeşim!''dedirtti bazı yerlerde bana.Bu arada filmin devamı çekiliyomuş,elemanlarımız bu kez yetişkin halleriyle karşımıza çıkacak,adı da ''City of men''miş...

dün akşam vcd de izledim ve çok beyendim.daha önce bu filmi sinemada izlemeyi düşünmüş sonra gitmemiştim.bir kaç ay önce de vcd sini kiralamış ama izlemeden geri götürmüştüm.burada yazılanları okuduktan sonra dün akşam tekrar vcd sini kiraladım ve izledim.gerçekten çok hareketli,tarantinovari geçişleriyle ve şaşırtıcı gelişmeleriyle çok güzel bir film.

izleyeli baya bi zaMan oluyor.. çok kaliteli bi film.. ama bi o kadarda acı.. .. film bittikten sonra şöle bi silkelendim ve oh bee iyi ki orda deilmişim dedim
.. :) gerçi istanbul yakında orayı geçicek .. ama.. neyse.. pf..

mutlaka izlenmeli.farkli kişiliklerle rionun çeteler savaşına dönüşen sokakları ve buna müdahale edemiyen polis teşkilatı.bana çok iyi bildiğim biyeri hatırlattı ama neyse...

Nefis bir filmdi daha yeni izleme fırsatım oldu. Çok sert mesajlı keskin görüntülerle dolu harika bir dram. Başlarda tipik bir anı filmiymiş gibi izlerken devamında altüst oluyorsunuz resmen. Çekimlere de bayıldım, renklerle birlikte çok göz alıcıydı. Ayrıca gerçek bir hikayeden uyarlama olduğunu filmin en sonunda görüp bir kez daha ağzım açık kaldı.

Oyuncuların hepsi tamamen amatör olması ve filmin gerçekten de sokakta çekilmesi belgesel yönünü ağırlaştırıyor. Ancak belgesel olamayacak kadar akıcıydı ve senaryoyu mükemmel işleten bir hikayeydi.

Filmin girişi bile muhteşemdi...Oldukça güzel bir film ve özellikle amatör oyuncuların harika performansları...Ya izle izle sıkılmaz insan....İsmi çok garip geldiği için alıp izlemiştim aylar önce, iyikide izlemişim...

Geri