yeni manyetik takmak...

ibanez RG 270 tipi manyetikler (bu adresteki gibi olanı...http://www.ibanez.com/wiring/wire.asp?y=2002&w=RG270) içeren gitarıma Dimarzio tone zone köprü manyetiğini nasıl lehimleyebilirim???

buradan da görülebileceği üzere bendeki humbuckerlar ve single da 2 iletken bir de toprak mevcut....ancak dimarzio da ise 4 iletken kablo artı bir toprak mevcut...

bunları doğru şekilde nasıl lehimleyebilirim???

• Konu Sahibi Konu Sahibi
onlarda benim aradığım düzünek yoktu...gerçi şimdi dimarziodan çizip yollamışlar...başka birine de ihtiyaç olursa yollayabilirim...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
çıkış gücü yüksek olsada bu yüksesklik bazı dengesizlikler yaratıyor diye bir şey okumuştum...
onun dışında ben tonlarından memnun kalmamıştım dinlediğimde...

strat tipi manyetikler hakkında ne öğrenmek istiyorsun..eğer yazarsan sanırım daha verimli bir bilgi alış verişi sağlanabilir...:)

merak ettiğim şu strat saundu diye bikavram geçiyordu bir itede.merak etiim..strat saund u nedir nasıl bir saund??ve strat saund unu strat tipi manyatikler sağlıyormuş konu bu yardımcı olursanız sevinirim..;??

stratların seslerini özel kılan sadece manyetikler değil elbette..
manyetikler konusunda ise;
strat tipi manyetikler çeşitli firmalarca farklı ton seçeneklerinde üretiliyorlar...
yüzeysel bir genelleme yapacak olursak vintage denen eski klasik ton eldesi (eski gurupların soundu gibi düşünebilirsin.blues rock için biçilmiş kaftan) için üretilenlerden,daha modern sesli/ modifiyeli olanlardan veya daha sert bir ses eldesi için üretilmiş olanlardan söz edilebilir...
örnekler ise vintage için fender'in kendi vintage model manyetikleri, modifiyeli olanlara yine fender'in noiseless veya lace sensor gold lar ve son gurup için ise lace sensor red'ler örnek verilebilir...
bunlar stratlara takılabilecek (strat replacement) manyetikler (single coil) hakkında basit bilgilerdi...

strat soundu için ise ne desem boş..en iyisi bir müzik mağazasında önce temiz amfi tonlarında denemek,o berrak sesi dinlemek,arpej çalmak,bir iki basit blues solosu mırıldanmak,ardından da rock sesine ayarlayıp amfiyi öyle denemek:) gerek sanırım

nienturi verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim .. Yazdığın "vintage" blues rock için biçilmiş kaftan diyorsun benim aradığım ton bu yani anlatmak istediğim bu yazdıklarındı ..

bu "vintage" türlerini gitarımda denesem iyi sonuç verirmi?(elimde deneme yapabileceğim arıa stg jazz kasa var). bu manyetikleri temin edebileceğim bir yervarmı? bu manyetikler hakkında bilgi edinebileceğim bir site varmı??

jazz kasa??
sanırım yukarıda bahsettiğim iş biraz zor,hatta imkansız...çünkü bu strat manyetikleri single coil denen tekli manyetiklerdir,ancak en azından benim gördüğüm caz kasa denen bombeli gövdeli gitarların hepsinde humbucker denen çiftli manyetikler vardır...
ama dert değil eğer istediğin blues yada vintage sound ise dert değil;
seymour duncan'ın şu adresine bakarsan en sağda PAF soundu veren humbuckerlerını bulabilirsin...
http://www.seymourduncan.com/website/products/humbuckers.shtml
iyi blues için strat soundu gerekişr diye bir kaide yok..B.B.King den A.lee'e bir çok siyahi blues üstadı humbuckerlara sahip gibson kullanır.

bu arada bu manyetiklerin seslerini
http://www.seymourduncan.com/website/SDToneWizard/hummer.htm
adresinden dinleyebilirsin

Merhabalar!!

nienturi yazdıkların için teşekkür ederim..

Benim anlatımımdan kaynaklı bir iletişim bozukluğu oldu heralde :) ..bahsini ettiğim deneme yapabileceğim dediğim gitar single oıl zaten..verdiğin link e baktım ama ingilizcem olmadığı için baya zorlandım..

senino bahsettiğin saund benim uzun zaman dır oluşturmask istediğim saund..fender firmasının sattıgı manyetikler var (bu arada fiyatlar boru) ben bunları alıp bu aria gitara taksam fender saundunu ala bilirmiyim?? yoksa ARIA marka bu gitarın ağaç kalıtesi vb sorunlar bunu engellermi??

rica ederim:)bi küçük yardımım olabildiyse ne mutlu ki bize...

bu soundu sadece fender'in üretimi olan manyetiklerle alırsın diye bir kaide yok,seymour duncan yada dimarzio'nun da kaliteli vintage strat sesi veren manyetikleri mevcut ama evet fiyatlar özellikle Türkiyede biraz yüksek:(

epiphone slash signature edition gitar için dimarzio paf pro aldım ama neyi nasıl bağlamam gerektiğini, bridge'e mi neck'e mi takmam gerektiğini çözemedim. öyle baka kaldım, wiring çizimlerinden de hiç bişi anlamadım. bunu tünel'e götürüp bir bilene mi yaptırmak lazım?

Geri