Felsefenin Müziğe Etkisi

G

glorydream_1

Sanatçının savunduğu dünya görüşünün,felsefenin müziğe etkileri.Dahada açarsak felsefi görüş müziği meta olarak kullanması doğru mudur?

neden yanlış olsun ki?
insanın yaptığı ne olursa olsun;müzik,resim vs.,o işi yaparken hayata bakış açısını,felsefesini yaptığından soyutlayamaz ki..
en azından bence böyle

sanat yapan kişi kendi inanışları ve görüşlerinin gerektirdiği gibi yapar bence ve istesede bunun dışına çıkamaz
mesela düşünsenize kendi savunduğunuz felsefenin dışında sanat yapabilirmisiniz

İnsanın yaptığı sanat, ya da ürettiği birşey kendi kişiliğinden bir parça her zaman taşır bunu hepimizi biliyoruz. Felsefi görüş, ya da insanın görüş açısıda kişilğinin bir parçası olduğuna göre buda sanatına yansıcaktır mutlaka. Geniş görüş açısına sahip bir insanın sanatıda zengin olur.
İşte bu yüzden hem görüşlerimi hemde müziğimi geliştirmek için felsefe okuyorum :)

hocam sizin sorununuz nedir ya. insan bir etiğe sahipse ve bununla yaşamını sürdürüyorsa bu onun zaten tüm felsefik yaklaşımlarınıda ortaya koyuyordur. buna baglı olarak bir felsefi akımdan etkilenmesinin mutlakiyeti vardır. gelelim felsefi egilimlerin müzikle olan diyaloguna. varsayalım bir ate kişi düşünülebilirmi ilahi soylerken. veya sofistlere sonsuz bir inanç besleyen bir kişinin dogruyu buldum diye bir parça yapması falan bunlar olanaksızdır bir çok noktada. yani başka nasıl denir bilmiyorum

felsefeden anlamayan malaklar felsefe konuşuyor...

Bunların foruma yazmak için hoş olmayan bir ifade biçimi olduğunu düşünüyorum :?

Kişilerin tabii ki hayat görüşleri, politik düşünceleri, felsefeleri vb. olur ve bunlar hayatlarına birebir etki eder. Ama sanatın dili söz konusu olduğunda bu farklılıklar ortadan kalkar :!: :!: :!:

Mesela bir şarkının melodisi ya da akorları, daha da genel anlamıyla sesler, nasıl belirli bir felsefeyi savunabilir ki? Do majör, do majördür ve ister sosyalist, ister nihilist ister nüdist, nasyonal sosyalist çalsın, o şekilde tınlayacaktır.... ya da belirli notalar ardarda gelince Marksizmi, bazıları ise anarşizmi mi ifade ediyor? Aynı şekilde bazı müzik türlerinin daha özgürlükçü bazılarının konformist olarak kabul edilmesi de biraz absürd aslında... tamam belirli bir müziği dinleyenler bazı felsefeler ya da düşüncelerle özdeşleştirilebilir ama bunun o müzik ile objektif olarak ilgisi yoktur.

Burada bana şarkı sözlerini örnek vererek katılmayanlar olabilir... ancak müzik sanatıyla şarkı sözlerinin ifade ettiklerinin kesinlikle ayrılması gerektiğini düşünüyorum...

Müziğin kendi dili, tarihi ve anlatımı vardır. Bu anlatım içinde ise yalnızca seçilen notalar ve seslerin estetiği yer alır bence. :D :D :D

kendi savunduğunuz felsefenin dışında sanat yapabilirmisiniz

Güzel bir soru :D

Cevabı ise : evet yapabilirsiniz... :D :D :D en azından müzik için :!:

Çünkü felsefeniz ise sanatın dilinin birbiri ile ilişkisi yoktur.. tabii siz bazı notalara özel anlamlar yüklemiyorsanız....

Kişi ilerici, özgürlükçü, aydın vb. olabilir ama müzik dilini kullanma konusunda yetersiz ise, felsefi görüşü nedeniyle müziği politik görüşlerinin tam aksine muhafazakar özellik kazanacaktır :!:

Kişi ilerici, özgürlükçü, aydın vb. olabilir ama müzik dilini kullanma konusunda yetersiz ise, felsefi görüşü nedeniyle müziği politik görüşlerinin tam aksine muhafazakar özellik kazanacaktır

Hatta şunu da ekleyeyim;

kişi yalnızca müzik konusunda bağnaz olup, bile isteye muhafazakar bir müziksel tavır da sergileyebilir :D :D :D

Felsefe düşünmektir bir anlamda yani hayatın her anında felsefe yapıyoruz aslında doğal olarakta müziğede yansıyacak sanatada herşeye yansıyacak!

Felsefe düşünmektir bir anlamda yani hayatın her anında felsefe yapıyoruz aslında doğal olarakta müziğede yansıyacak sanatada herşeye yansıyacak!

tabii, doğru ama aynı felsefenin yansıması gibi bir kural yok, yukarıda söylemek istediğim buydu aslında :D :D :D

Alıntı:
Kişi ilerici, özgürlükçü, aydın vb. olabilir ama müzik dilini kullanma konusunda yetersiz ise, felsefi görüşü nedeniyle müziği politik görüşlerinin tam aksine muhafazakar özellik kazanacaktır

Hatta şunu da ekleyeyim;

kişi yalnızca müzik konusunda bağnaz olup, bile isteye muhafazakar bir müziksel tavır da sergileyebilir

tabii, doğru ama aynı felsefenin yansıması gibi bir kural yok, yukarıda söylemek istediğim buydu aslında :D :D :D

Alıntı:

Hatta şunu da ekleyeyim;

kişi yalnızca müzik konusunda bağnaz olup, bile isteye muhafazakar bir müziksel tavır da sergileyebilir

felsefenin müzik için kullanımı doğrudur ve müzik zaten belli bir felsefeyle şekillenir ama felsefeye fazla kasarsan müzik dinleyicinde ona göre şekillenir daha dar bi kitleye seslenebilirsin anlayanın az olur turkiyede zaten çok zor :roll: ,
rahat olmak gerek zaten içinde hissettiklerin yansır müziğine :D

müzik k felsefeden etkilenir şöyleki...
müzikte aforizmalar çok önemlidir her aforizmadan onlarca felsefe ve yorum çıkabilir... iinde düşünce olan herşey elbet felsefe mantığına oturur

Geri