Röportajlar Nefastum Röportajı

Nefastum röportajını okuyalı aylar olmalıydı ama internetin azizliğine uğradığım için röportaj bu güne kadar sarktı. Sonunda iyi olduğunu düşündüğüm bu röportajı gerçekleştirdim Nefastum’un scream vokali Ertunç’la. Zevkle okumanız dileğiyle…

Son dönem çıkan demolar arasında en çok sevdiğim sizin demonuz oldu. Tabi bunun sebeplerinden biri yıllardır iyi bir dostluğumuz olması seninle. Nefastum’u biraz tanıyarak röportaja başlamak istiyorum. Kuruluş yılından buyana biyografinizi anlatır mısın?

Ertunç ÖZTOPRAK: Grup ben ve Taylan Uğur Sercan tarafından 2002 yılında başlarında kuruldu.Bu safha da bir çok eleman değişikliklerinden sonra ideal kadrosuyla 2002 Aralık’ında When Sky And Earth Meet adlı demomuzu çıkardık. Demodan hemen sonra bateristimiz Murat Demircan askerlik sorunu yüzünden aramızdan ayrıldı. Demo dan önce Metal Monster Fest kapsamında bir konser verdik ki bu ilk deneyimimizdi ondan sonra ufak çaplı bir organizasyonda da insanlarla bütünleşme imkanımız oldu demo sonrası geçen bu süre içerisinde de POGROM grubunun bateristi Eren bize yardımcı oldu ve Underground Scream of Turkey 3 compilation’da Battle Under The Full Moon Light isimli parçamızla yer aldık ki bu compilation’ın partisinde tekrar insanlarla birlikte olmak için hazırlanıyoruz
Daha sonra ki gidişatımız; bateristimiz askerden döndükten kısa bir süre sonra ki şuan hazırda 3 yeni şarkımız var yeni bir demoyla yolumuza devam etmek istiyoruz buradan da POGROM grubunun gösterdiği ilgiden ötürü başta Eren olmak üzere hepsine teşekkür ederiz…

İlk konserinizi Metal Monster Fest’e bağlı Underground Scream of Turkey Party’de verdiniz. Keyboard’suz çıktığınız konserde izleyicilerden çok hoş tepkiler gelmişti, özellikle vokal adına. İlk konserin sizin adınıza hissettirdiklerini anlatır mısın?

Ertunç: Evet o konser ilk deneyim açısından bizim için çok önemliydi her şey çok iyi ve çok profesyoneldi. Bir düşünün demonuz yok, adınız bilinmiyor ve alt kemancı gibi bir yerde çıkıyorsunuz. Bu gurur verici bir olaydır bizim adımıza ama ne var ki aksilikler o gün hiç peşimizi bırakmadı. En baştan klavye sorunumuz vardı klavyemiz de aksaklıklar meydana geldi ki konser saati bizi baya bir yanılttı ve klavye bile kiralayamadık. Tüm uğraşlarımız başarısızlıkla sonuçlandı ki bestelerin tümü klavye ağırlıklı olduğu için baya bir alt yapımız boş olarak sahne aldık ve çıkıp çıkmamak konusunda baya bir tereddüt yaşadık ama çıkmayı seçtik.. Tepkiler fena değildi buda bizi mutlu etti ama biz tam olarak Nefastum’u sahneleyemedik her neyse önümüzdeki partide insanlara daha iyi bir atmosfer sunacağımıza eminim.

Şu an When Sky And Earth Meet demonuz piyasada, nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Ertunç: Öncelikle söylemeliyim ki, bu demo beklediğimiz gibi olmadı bir sürü aksaklık tabi bu kimseyi ilgilendirmez sizin sorununuz diyeceksin ama ben yinede insanların karşısına daha iyi bir kayıtla çıkamamanın üzüntüsü içindeyim. Dediğim gibi tepkiler oldukça sıcaktı çok insanla tanıştık çok kişi destek verme çabasında bundan da mutluyuz. Satışlarımız iyi yapamadığımız promosyona rağmen gerçekten tatmin edici düzeyde Muğla’da bile demomuzu dinlemek isteyen insanlar var ve grup mail adresine bizi destekleyici mailler alıyoruz ki buda uğraşımızın ve emeğimizin karşılığıdır...

Black Metal grubusunuz ama parçaları dikkatli dinleyince bir çok türden etkileşimler hissediliyor. Grup olarak genelde kinleri dinliyorsunuz?

Ertunç: Hımm, evet tabi ki herkesin ilahları vardır. Biz açıkçası kendi tarzımızı yaratmaya çalışıyoruz. Bizde bir Cradle Of Filt’lık, bir Dimmu Borgir’lık bulmanız imkansız; yani etkilendiğimiz grupların müziklerinden çalarak yada onların birkaç akordu üzerinde oynamalar yaparak Nefastum’un bestelerini oluşturmadık biz. Dediğim gibi biz kendi tarzımızı yaratmak istiyoruz… Etkileşim konusunda sevdiğimiz gruplar var, biz grup olarak seçiciyiz herkesin zevki ayrı ama ortak görüş gerçekten onuruyla ve kişiliğiyle bir eyler yaratan gruplarda ki onlarda eskilerde kalanlar Burzum gibi Satyricon ve Darkthrone gibi diyebiliriz…

Yedi kişiden oluşan bir grupsunuz. Bir araya gelmeniz ve üretime geçmeniz çok zamanınızı aldı mı?

Ertunç: Evet baştan sorunlar yaşadık ama gerçekten bir şeyler yapacağına inandığın an ve güzel şeyler ortaya koymaya başladığın an gerisi çok çabuk oluyor. Demo’da Brutal vokallerimizi Duygu arkadaşımız yaptı ki kendinden çok şeyler kattığı bir olaydı bu. Bir çok sorununun arasında bize yardımcı oldu ve daha sonra kişisel sorunlar yüzünden gruptan ayrılmak zorunda kaldı. Şu an 6 kişiyiz ve bu kadroyla yolumuza devam edeceğiz.

Grup içinde başka projelerde çalan, söyleyen var mı?

Ertunç: Benim ve klavyecimizin solo projeleri var. Demogorgon isimli bir Pure Black Metal grubum var ve artı olarak Trans ( Blues, Hard Rock, Doom ) grubunda da session olarak bateri çalıyorum. Klavyecimizin de ambient tarzda çalışmaları var…

Konserler ne alemde? Yani konser teklifleri aldınız mı?

Ertunç: En son aldığımız ve hazırlandığımız konser Underground Scream Of Turkey! Party 2’den şuan ama kendimizin yapmaya çalıştığı bir konser projesi var; sanırım olursa 3 grup olarak bir şeyler yapmak istiyoruz. Ve tüm konser tekliflerine de açığız…

Kayıt döneminde stüdyo ortamınız nasıldı? İstediğiniz sound’u çıkarabildiniz mi?

Ertunç: Aslında buna iyi yönden evet istediğimiz sound’u yakaladık demek isterdim ama maalesef, o kadar teknik kalite anlamında iği değiliz yani aletlerimiz standartların biraz daha altında. Kayıtta biz gitarları biraz daha sert tutmak istedik ama tonlamalar istediğim kadar iyi olmadı ama yine de gelen tepkiler iyi yönde buda sevindirici.

Şu sıralar gruba karşı ilgi nasıl? Demo yaşamınızı hareketlendirdi mi?

Ertunç: Röportajın başında da dile getirdiğim gibi İstanbul dışında da az çok tanınıyoruz ve compilation’la birlikte şehir dışında ki bağlantıların daha da güçleneceği düşüncesindeyiz. Birkaç şehre posta yoluyla demo gönderdik ve isteyenlere de göndermeye hazırız ve söz etmeden geçemeyeceğim bir başka konu ise bu Web-zine’ler. Bizi destekledikleri için hepsine teşekkür ederim. Yaşamımız da pek bir hareketlenme yok başarı geldikçe müziğe daha fazla saldırıyoruz ki 3 ay sonra solo projem DEMOGORGON’un e.p.’sini çıkarmayı planlıyorum bunu da buradan herkese duyururum :)

Mistizm ve büyü hakkında ki düşünlerin neler?

Ertunç: Grupta inanç konusunda pek bir kısıtlama yok! Herkes doğru bulduğu şeye inanabilir bu konu hakkında fazla konuşmak istemiyorum daha doğrusu şahsi görüşüm olacak bu da egoistlik olur.

Sözlerde genel anlamda nelerden bahsediyorsunuz?

Ertunç: Sözlerde genelde fantastik olaylar ve mitolojik savaşlar ana temalarımız; daha doğrusu bu ilk demo’da Taylan’ın sözleriydi ki şimdiki çıkacak olan demomuz da sözleri ben yazıyorum. Bu demo’da ki tema gecenin hakimiyeti ve insanlığın çaresiz ve kör oluşları…

Son sözlerin…

Ertunç: Evet her şeyin bir başlangıcı olduğu gibi bir sonu da vardır ama önemli olan bu sonlardan bir ders çıkarta bilmek. Biz kendimizi anlattık, yapabildiklerimizle ve yapamadıklarımızla. İlk demoyu alan ve bizi destekleyen tüm Web-Zine’lere ve tüm Black Metal fanlarına içten teşekkürler. Size de bize yer verdiğiniz için teşekkürler…

Röportaj: Mahir Bora KAYIHAN
Tarih: 20.06.2003

Geri