Cubase'de Latency İçin Pratik Çözümler..

Merhaba Arkadaşlar, Özellikle Sıradan Ses Kartlarıyla Çok Fazla Profesyonel Düşünmeden Kendi Kaydını Almaya Çalışanların (Benim Gibi) En Büyük Sorunu olan GEcikme İçin Edindiğim Birkaç Pratik Çözümü Sizlerle Paylaşmak İstedim.
1. Cubase İle Gelen ASIO Driver'larındaki Ayarları FULL DULEX konumuna Getirin Ve Buffer Size'ı Mümkün Olduğunca Düşürün ( Bu Size Yaklaşık %70 Kazanç Sağlayacak)
2. Ctrl+Alt+Del ( Görev Yöneticisi)'den Cubase.exe'nin Önceliğini En Yükseğe Çıkarın.
3. Eğer Yine De Sonuç Sizi Tatmin Etmiyorsa;
Options-> Audio Setup-> System'in içine Girip "Monitoring" Kısmında Normalde Aktif Olan "Tape Type" Kısmını "Global Disable"a Getirirseniz Gecikme Ne Kadar Olursa olsun Bu Size Yansımıyor Ve Çıkıştan Gecikmesiz Bir Ses Alabiliyorsunuz Ama Kulağa Yansımayan Bu Küçük Gecikme Kayda Geçiyor..

Hepinize Kolay Gelsin, Sizlerin De Ekleyeceği Öneriler Varsa Memnun Olurum.. İlginiz İçin Teşekkürler..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Peki Arkadaşlar Audio Kanal Açıp Kayıt Aldıktan Sonra Kayıttaki Gecikmeyi Bir Şekilde Mix'e Yansıtmamak Mümkün Mü?
* Daha Açık Bir Deyişle Sinyal Halinde olan Kaydımızın Üzerine Tıklayıp Bunu Kesip-Biçerek Ya Da GEcikme Olan Kanalların Başından Birkaç Milisaniye Kırpmak Mümkün mü, Nümkünse Nasıl Yapılabilir? Eğer Bu Konu Hakkında Bilginiz Varsa Paylaşmanızı İstiyorum..

Cubase içinden nasıl yapabileceğini bilmiyorum zira çok eski bir sürüm kullanıyorsun, ancak bunu yapman tabi ki mümkün, Soundforge gibi bir wav editörle o kanalın wav dosyasını açıp, başından istediğin kadar bölgeyi kesebilirsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
skatheist demiş ki:
Latency değerin sabit ise track parametersten delay e -(ms cinsinden latencin ) i girip halledebilirsin

Daha Açıklayıcı Bir Şekilde Yazmanız Mümkün Olabilir Mi? ASIO Panelinde 44Khz'de 12ms Gecikme Gösteriyor...
Bu Şekilde Yapmamız Bize Ne Kazandırır?

Ozanın dediği şeyin Cubase sx öncesinde olup olmadığından emin değilim ben. Bir sound editör ile wavların başını kesmek yerine ne kadar gecikme olduğunu yazabileceğimiz bir yer mevcut cubase içinde. 12ms yazınca oraya, 12ms lik gecikmeyi tanzim edecek şekilde çalıyor, olayı bu.

Cubase de auto delay compensation denen bir olay vardır, latency yi hesaplar, çaldığını track üstüne oturtur. Ama senin direct monitoring yaptığını esas alır.

Direct monitoring nedir ? : Örnek olarak çaldığın gitarın sesini latencysiz duymakdır. En basitinden kaydettiğin kanalı mute edip ses kartının mixerinden line in i duyulabilir yaparsın, ordan duyup kaydedersin, latencyiden doğacak problemleri cubase halleder.

Auto delay compensation ne işe yarıyor anlamadım !?! : Cubase sana audio yu nekadar geç verdiğini bilir, buna göre çaldığını latency kadar geriye koyar, böylece latency'yi düşünmeden kayıt yaparsın.

Eee, bende olmuyor çaldığım önde kalıyor : Ya kendi çaldığını latency'li dinliyorsun buda hata yapmana yol açıyor, yada audio driver'ların ile cubase bir problem yaşıyor, bir hıyarlık var.

Eğer bir hıyarlık söz konusu ise ( ki sanmıyorum, tıpta ayıp cubase de hata olmaz :) ) Açtığın audio track'in sağında çıkan sütunda bir yerde delay diye bir ibare geçer, oraya latency değerini - ile yazarsın, okadar ms geriye çekersin kaydettiğini çözersin problemi

Direct Monitoring Özelliğini Kullanıyorum, Gerçekten Faydalı..

Cubase Asio Driver'ı min 12ms Gecikme Gösteriyor Ama Parçanın Başından Ancak 30ms Kestiğimde Parça Tam Oturuyor..

Auto Delay Eğer Benim VST32'de Varsa Anlattığın Kadarıyla Gerçekten Faydlı Olacak..

Bu Arada Benim Ses kartım Genius 5.1 Ve Fiyatı 20-25$ Gibi, Bundan Daha Fazla Performans Beklemem Zaten Doğru Değil..

Fikirlerini Paylaştığın İçin Yürekten Teşekkürler.

Geri