Astronomi

Ben şöyle bir şeye inanıyorum Allah İnsanların mizaçları karakterleri doğduğu zamanki evrenin konumudur. Ve bunun içindirki hiçbir insan karakter olarak diğerinin aynısı olmaz çünkü evern genişlediği için ve haraket halinde olduğu için hiç bir zaman aynı konuma gelemez gelmesi imkansızdır. Benzer konumlara gelebilir ama asla aynı konuma gelemez bu benzer konumlar eğer yılların aynı günlerinde oluyosa ki buna inanmıyorum aynı burçtan olanların karakteristik özellikleri benzeyebilir. Ama bu değildirki bu horoskop ya da burç saçmalıklarına yükselen burç falan bunlara inanıyorum. Benlar benim için saçmalık Ama ortak bir kaç özellik aynı olabilir.
Ama gelecektir falandır filandır belli olamaz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

iceman__ demiş ki:
Ben şöyle bir şeye inanıyorum Allah İnsanların mizaçları karakterleri doğduğu zamanki evrenin konumudur. Ve bunun içindirki hiçbir insan karakter olarak diğerinin aynısı olmaz çünkü evern genişlediği için ve haraket halinde olduğu için hiç bir zaman aynı konuma gelemez gelmesi imkansızdır. Benzer konumlara gelebilir ama asla aynı konuma gelemez bu benzer konumlar eğer yılların aynı günlerinde oluyosa ki buna inanmıyorum aynı burçtan olanların karakteristik özellikleri benzeyebilir. Ama bu değildirki bu horoskop ya da burç saçmalıklarına yükselen burç falan bunlara inanıyorum. Benlar benim için saçmalık Ama ortak bir kaç özellik aynı olabilir.

öncelikle evrenin konumuyla ( o da ne demekse ) doğumlarına göre insanların karakterlerini aynı tutman zaten horozkop ve burç mantığı ile aynı .

astrolojiye inanmıyorsan zaten burçlara da inanmaman gerekir .

genişleyen evren modeli ile ilgili biraz kitap oku . yazdığın şeylerin bu konu ve topicle alakası olmadığını anlarsın .genişleyen bir yapı içinde konum ve koordinatlar hiç bir zaman benzer bile olamaz . ayrıca bu benzer konumaların yılın aynı zamanına denk gelmesi vs. demişsin. hangi yıl ? hangi zaman ? dünyalılara özel bir durum mu bu ? evrensel bir konumdan bahsederken niye dünya zamanı ?

insanlar insanlara benzer , herkes biraz inatçıdır , duygusaldır , evine düşkündür , asabidir , vs. . ama bu özellikleri doğum tarihlerine göre ilişkilendirmek saçmalıktır .

lütfen önceki sayfalarda yazılanları okuyalım . daha da yetmedi eski başlıklara bakalım , eğer memnun kalmazsan ne diyim sen yaz , biz de tekrar yazalım .

lütfen bu topic te tekrar bi astroloji meydan muharebesi yaşamayalım , sadece bilim konuşalım.

bttrfly demiş ki:
iceman__ demiş ki:

öncelikle evrenin konumuyla ( o da ne demekse ) doğumlarına göre insanların karakterlerini aynı tutman zaten horozkop ve burç mantığı ile aynı .

genişleyen evren modeli ile ilgili biraz kitap oku . yazdığın şeylerin bu konu ve topicle alakası olmadığını anlarsın .genişleyen bir yapı içinde konum ve koordinatlar hiç bir zaman benzer bile olamaz . ayrıca bu benzer konumaların yılın aynı zamanına denk gelmesi vs. demişsin. hangi yıl ? hangi zaman ? dünyalılara özel bir durum mu bu ? evrensel bir konumdan bahsederken niye dünya zamanı ?

insanlar insanlara benzer , herkes biraz inatçıdır , duygusaldır , evine düşkündür , asabidir , vs. . ama bu özellikleri doğum tarihlerine göre ilişkilendirmek saçmalıktır .

lütfen önceki sayfalarda yazılanları okuyalım . daha da yetmedi eski başlıklara bakalım , eğer memnun kalmazsan ne diyim sen yaz , biz de tekrar yazalım .

lütfen bu topic te tekrar bi astroloji meydan muharebesi yaşamayalım , sadece bilim konuşalım.

Doğumlarına göre insanların karakterleri aynıdıdr demedim benzer olabilir dedim .

Evrenin genişlemesie ilgili hangi kitapları öneririz beyfendimiz siz kaç kitap okudunuz. ukalalık yapmaya gerek yok üstte yazdıklarıma bakarsan Evrenin genişlediğini bu yüzden evrenin konumun hiçbir zaman aynı olamayıcağını ben yazdım Fakat benzer olabilir. Sen hangi gözlem evinde profsun da benzer bile olamaz deme haddini kendinde buluyorsun.

Benim dediklerimin aylık burç tahminleriyle yada yıllık tahminler olan horoskoplarla alakası yok . Evet Dünya yılı ile evrenin konumu arasında ilgi olabilir. ayriyeten ay yılıylada evrenin konumu arasında ilgi olabilir bu ilişki net olmasada benzerdir .

Eğer senin dediğini kastetseydim aynı günde doğan insanların karakterlerinin de aynı olduğunu savunurdum yazımı tam okumadan önyargıyla cevap vermişsin senin gibi çok bilmiş denyo çok burda FORUMA BAKTIMDA ANCA BAŞKALARININ YAZDIKLARINI TABLO İÇİNE ALIP YORUMLAR KONDURMUŞSUN SANKİ BU İŞİN BİLİRKİŞİSİ BENİM MANASINDA TEK BİŞİ YAZDIÐIN YOK ŞU FORUMA NEYİNİ OKUYUM .

iceman__ demiş ki:
bttrfly demiş ki:
iceman__ demiş ki:

Doğumlarına göre insanların karakterleri aynıdıdr demedim benzer olabilir dedim .

Evrenin genişlemesie ilgili hangi kitapları öneririz beyfendimiz siz kaç kitap okudunuz. ukalalık yapmaya gerek yok üstte yazdıklarıma bakarsan Evrenin genişlediğini bu yüzden evrenin konumun hiçbir zaman aynı olamayıcağını ben yazdım Fakat benzer olabilir. Sen hangi gözlem evinde profsun da benzer bile olamaz deme haddini kendinde buluyorsun.

Benim dediklerimin aylık burç tahminleriyle yada yıllık tahminler olan horoskoplarla alakası yok . Evet Dünya yılı ile evrenin konumu arasında ilgi olabilir. ayriyeten ay yılıylada evrenin konumu arasında ilgi olabilir bu ilişki net olmasada benzerdir .

Eğer senin dediğini kastetseydim aynı günde doğan insanların karakterlerinin de aynı olduğunu savunurdum yazımı tam okumadan önyargıyla cevap vermişsin senin gibi çok bilmiş denyo çok burda FORUMA BAKTIMDA ANCA BAŞKALARININ YAZDIKLARINI TABLO İÇİNE ALIP YORUMLAR KONDURMUŞSUN SANKİ BU İŞİN BİLİRKİŞİSİ BENİM MANASINDA TEK BİŞİ YAZDIÐIN YOK ŞU FORUMA NEYİNİ OKUYUM .

genişleyen evren modeli ile ilgili hiç bir şey bilmiyorsun , bununla ilgili kitap oku , öğren dedim , kötü bişey mi söyledim ?

ben astronomi uzay bilimleri 3. sınıf öğrencisiyim ve bu konuları ders olarak okuyoruz , ve senin bilmediğini söyleyebilecek seviyedeyim ama bunlardan daha önemlisi ben ukalalık yapmadım , bilmiyorsun öğren demek ukalalık mı söylediğin konularla ilgili neler düşündüğümü ve bildiğimi açıkladım , seni kaale alıp sana cevap verdim ama sen naptın ?
" senin gibi çok bilmiş denyo çok burda " vs. gibi bir tavırla direk terbiyesizlik yaparak kendi düzeysizliğini belli ediyorsun .

bilim bu şekilde tartışılmaz , sıkıştığın yerde , bana adamakıllı bir cevap veremediğin yerde bu şekilde hakaretlere baş vuracaksan zaten bu forumlarda işin yok demektir ,

tekrar söylüyorum . genişleyen evren modelini bilmiyorsun , genişleyen evren modelinde konum , koordinat vs . ( zamana bağlı olarak ) benzer bile olamaz . çünkü GENİŞLİYOR ! şişirdiğin bir balonu düşün 15 saniyede şişiriyorsun , 5. saniye ile 10. saniyede balonun şekli , biçimi içindeki atomların birbirine göre olan konumu sabit mi kalır ? en başta burda hata yapıyorsun çünkü bilmiyorsun .

sonra da evrenin benzer konumunda doğan insanların karakterlerinin de benzer olabileceğini söylüyorsun . bu zaten baştan sona bilimsel temeli olmayan bir önerme ama yanlış bir önerme ...

seni adam yerine koyup söylediklerine sorduklarına cevap verdim . eğer bu söylediklerime adam gibi , mantıklı , bilimsel temeli olan ve düzeyli cevaplar vereceksen gel buraya tartışalım , ama aynı tavır içinde bulunmaya devam edersen sen kaybedersin ....

tekrar söylüyorum . genişleyen evren modelini bilmiyorsun , genişleyen evren modelinde konum , koordinat vs . ( zamana bağlı olarak ) benzer bile olamaz . çünkü GENİŞLİYOR ! şişirdiğin bir balonu düşün 15 saniyede şişiriyorsun , 5. saniye ile 10. saniyede balonun şekli , biçimi içindeki atomların birbirine göre olan konumu sabit mi kalır ? en başta burda hata yapıyorsun çünkü bilmiyorsun

sen astronomi okuyosun peki geometri biliyormusun benzerlikle eşitliği karıştırıyorsun evet balonu ne kadar şişirirsen şişir eğer bu işdeal bir balonsa herzaman benzerdir.Bir çemberin çapını ne kadar büyültürsen büyüt o çemberler herzaman benzerdir.bir kürenin hacmini ne kadar artırırsan artır o benzerdir.oranlar değişebilir. ama benzerdir. Anlatmak istediğimi anlarsın inşallah

iceman__ demiş ki:
tekrar söylüyorum . genişleyen evren modelini bilmiyorsun , genişleyen evren modelinde konum , koordinat vs . ( zamana bağlı olarak ) benzer bile olamaz . çünkü GENİŞLİYOR ! şişirdiğin bir balonu düşün 15 saniyede şişiriyorsun , 5. saniye ile 10. saniyede balonun şekli , biçimi içindeki atomların birbirine göre olan konumu sabit mi kalır ? en başta burda hata yapıyorsun çünkü bilmiyorsun

sen astronomi okuyosun peki geometri biliyormusun benzerlikle eşitliği karıştırıyorsun evet balonu ne kadar şişirirsen şişir eğer bu işdeal bir balonsa herzaman benzerdir.Bir çemberin çapını ne kadar büyültürsen büyüt o çemberler herzaman benzerdir.bir kürenin hacmini ne kadar artırırsan artır o benzerdir.oranlar değişebilir. ama benzerdir. Anlatmak istediğimi anlarsın inşallah

işte öyle olmuyor , eğer genişleyen evren modelinin ne olduğunu bilsen bunu söylemezsin .

bu modele göre evrendeki madde miktarı sabittir ve genişleme hareketinden dolayı galaksiler ve gök adalar yapılan gözlemlere göre birbirlerinden uzaklaşıyorlar , ve bu sabit oranları olan ve zaman içinde de sabit bir şekilde devam eden bir uzaklaşma değil. ve bu gökadalar kendi başlarına da bir dönme hareketi yapıyorlar , ve bu gök adaların içindeki yıldızlar ve onlara bağlı olan gezegen sistemleri de gökadaların içinde onlardan bağımsız bir biçimde hareket ediyorlar . ve en sonunda bizim şu anda üzerinde bulunduğumuz dünya da kendi ekseni etrafında dönüyor . bu kadar çok değişkenin olduğu , böylesine çok hareket eden unsurun bulunduğu ve bu genişleme , uzaklaşma sabit oranlara bağlı olmadığı bir evrende , hiçbir zaman evrenin yapısı bundan x yıl önceki gibi olmayacaktır , bundan x yıl sonraki gibi olamaz .

geometri biliyor musun demişsin , söylediğin ve verdiğin benzeme örneği genişlemenin ve uzaklaşma hareketinin sabit olmamasından dolayı yanlış bir örnektir .

“Şişme” Teorisi
Bu teoriye göre, sıcaklık o denli hızla düşmüştü ki, farklı alanların ayrışması için ya da farklı taneciklerin oluşması için hiç zaman kalmamıştı. Farklılaşma ancak daha sonraları, evren daha da genişlediğinde meydana geldi. Büyük patlamanın en son versiyonu budur. Bu versiyon, büyük patlama anında evrenin, her 10–35 saniyede büyüklüğünü ikiye katladığı üstel bir genişlemeden (bu nedenle “şişme”adı verilir) geçtiğini iddia eder. “Standart model”in daha eski versiyonları tüm evreni bir greyfurt boyutuna sıkıştırılmış olarak tahayyül ederken, Guth daha iyisini yaptı. O, evrenin bir greyfurt gibi başlamadığını, bir hidrojen atomu çekirdeğinden milyarlarca kez daha küçük olabileceğini hesapladı. Bu takdirde, ilk hacminin 1090 katı bir büyüklüğe (bu da 1’den sonra 90 tane sıfır demektir) erişene kadar inanılmaz bir hızla –saniyede 300.000 kilometre olan ışık hızından defalarca kat fazla– genişleyebilirdi!

Bu teorinin içeriğine bir bakalım. Bu teori de diğer büyük patlama teorilerinin hepsi gibi, evrendeki bütün maddenin tek bir noktada yoğunlaştığı hipotezinden yola çıkar. Buradaki temel hata, evrenin gözlemlenebilir evrene eşit olduğunun, ve maddenin içinden geçtiği tüm farklı evreleri, dönüşümleri ve farklı durumları hesaba katmaksızın evrenin tüm tarihini lineer bir süreç olarak yeniden kurmanın mümkün olduğunun tasavvur edilmesidir.

Diyalektik materyalizm evreni Einstein ya da Newton gibi statik veya sürekli “denge” durumunda bir varlık olarak değil, sonsuz bir varlık olarak kavrar. Madde ve enerji yaratılamaz veya yok edilemez; periyodik patlamaları, genişleme ve daralmaları, itme ve çekmeleri, hayat ve ölümü içeren sürekli bir hareket ve değişim süreci içindedir. Bir veya birçok büyük patlama düşüncesi aslında olmayacak bir şey değildir. Buradaki sorun bambaşka bir şeydir; sorun, gözlemlenmiş kesin bir olgunun (Hubble’ın kırmızıya kayışı gibi) mistik bir yorumu ve evrenin yaratılışı hakkındaki dini fikirleri bilimin içine arka kapıdan sokma girişimidir.

Öncelikle, evrendeki tüm maddenin “sonsuz yoğunluğa” sahip tek bir noktada yoğunlaşmış olması gerektiği düşünülemez. Bunun ne anlama geldiğinde net olalım. İlkin, sonlu bir uzaya sonsuz miktarda madde ve enerji koymak imkânsızdır. Sadece soruyu ortaya atmak bile onu yanıtlamak için yeterlidir. “Ah! der büyük patlamacılar, fakat evren, Einstein’in genel görelilik teorisine göre sonsuz değil, sonludur.” Eric Lerner kitabında Einstein’ın denklemlerinin sonsuz sayıda farklı evreni mümkün kıldığına işaret eder. Friedmann ve Lemaître birçok denklemin genişleyen evren sonucuna çıktığını gösterdi. Ancak hiçbir surette bu denklemlerin hepsi bir “tekillik” durumunu ima etmez. Yine de Guth ve ortaklarının dogmatik bir biçimde ileri sürdükleri varyant budur.

Evrenin sonlu olduğunu kabul etsek bile, “tekillik” düşüncesi bizi açık bir şekilde hayali nitelikte sonuçlara götürür. Görebildiğimiz evrenin ufak bir köşesini evrenin tümü olarak ele alırsak –ki bu hiçbir mantıksal ve bilimsel temeli olmayan keyfi bir kabuldür– her biri yaklaşık 100 milyar ana yıldız (bizim güneşimiz gibi) silsilesi içeren, 100 milyardan fazla galaksiden bahsediyoruz demektir. Guth’a göre, bu maddenin hepsi tek bir protondan daha küçük bir yerde yoğunlaşmış durumundaydı. Madde, saniyenin trilyonda birinin trilyonda birinin trilyonda birinin milyarda biri kadar bir sürede, trilyon kere trilyon kere trilyon derece sıcaklığındayken, sadece tek bir alan ve sadece bir çeşit tanecik etkileşimi vardı. Evren genişleyip sıcaklık düştükçe, farklı alanların, ilk basitlik durumundan “yoğunlaşmış” olduğu farz edilir.

Böylesi eşi benzeri görülmemiş bir genişlemeyi harekete geçirecek enerjinin nereden geldiği sorunu ortaya çıkar. Bu bilmeceyi çözmek için Guth, bazı teorik fizikçiler tarafından varlığı öngörülen, ancak en küçük bir deneysel kanıta bile sahip olmayan, her yerde ve her zaman hazır bulunduğu varsayılan bir kuvvet alanına (“Higgs alanı”) başvurdu. Eric Lerner şu yorumda bulunur:

Guth’un teorisinde, bir boşluk içinde bulunan Higgs alanı, gerekli tüm enerjiyi hiçlikten –ex nihilo– üretir. Onun ortaya koyduğu şekliyle evren, Higgs alanının lütfettiği büyük bir “bedava öğle yemeği”dir.

Kaynak: http://www.marksist.com/kitaplik/onlineKitap/AI/bolum9.htm

Astronomiyle astroloji yi birbirine sokmaya çalışan şahsına munasır çok bilgili iceman kişisini çükünüze takmayın. Her başlıkta saçmalar buraya gelme görevi şeriatçılığı ve faşizmi yaymaktır. Bunuda bu bu tip başlıklarda dini bilime sokmaya uğraşmakla sağlamaya çalışır. Diğer müritler gitti bir bu kaldı oda benden tokadı yemeyi bekliyor.

Onun dışında bu teorinin yanlışlıklarına ve geçersizliğine değinen bir kaynak aktarmak istedim.

Dediğim dedik diyosun o verdiğim örnekler haraketlide olsa benzer olabilir nede olsa o haraketlerin hepsi periyodik ve tekrar benzer düzeleme gelebili örneğin aynı şeyi bir analog saat için düşün durmadan saatin boyutu büyüsün ve her saat 3 oluşunda aynı konum olmaz ama benzer konum olabilir. Evrendeki tüm haraketlerin periodik olduğunu düşünürsen benzer olabilir.

bttrfly demiş ki:
cha_sach demiş ki:
www.gokbilim.com adresine beklerim ilgili arkadaşları.. özgür özellikle seni :eek:
eski asart forumunun gelişmiş hali bu.. yeni açtım.. ilerde güzel olcak..

şimdi kayıt oluyorum . herkesi bekleriz .

hmm süper.. arkadaşlar orada astronomi okuyan ve ilgilenen birçok kişiyi bulabilirsiniz.. yanıtsız cevabınız kalmaz. :D

iceman__ demiş ki:
Dediğim dedik diyosun o verdiğim örnekler haraketlide olsa benzer olabilir nede olsa o haraketlerin hepsi periyodik ve tekrar benzer düzeleme gelebili örneğin aynı şeyi bir analog saat için düşün durmadan saatin boyutu büyüsün ve her saat 3 oluşunda aynı konum olmaz ama benzer konum olabilir. Evrendeki tüm haraketlerin periodik olduğunu düşünürsen benzer olabilir.

bazılarına gül geç uğraşırsan gülünecek duruma düşersin.

tam da yapmam gereken şeyi yazmışsın , haklısın sana gülüp geçmek lazım hala astroloji ye ulaşmaya çalışıyorsun çünkü , hadi sen oyna bakalım o periyodik kum havuzunda :)

black_olcay

ilk bakışta benimde içimden bu konu ile ilgili geyik yapmak geldi .
fakat araştırdıktan sonra geyik yapmak bana daha cazip geldi.
ciddiye alınacak konu değil bence insanlar bu yolla saf ve temiz insanlardan para söğüşlüyooo
:arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :twisted: :twisted:

165304mainimagefeature7eh2.jpg

Amatör de olsa uzay araştırmalarıyla ilgilenmek gerek. İnsanlığın tüm uğraşının da evreni keşfetmek üzerine yoğunlaşması lazım aslında.

arkadaşlar forumda yeniyim,herkese merhaba diyerek söze girmek istiyorum.

evrenin genişlemesi nereye kadar olmalıdır.???

astronomiye biraz ilgim var ama ne yazıkki ilgim var demekle kalıyorum.pek fazla takip etmiyorum acıkcası sadece burcları takip ediyorum.ve ben kendi burcumla cok özdestiğimi düsünüyorum.

amy_gizz demiş ki:
astronomiye biraz ilgim var ama ne yazıkki ilgim var demekle kalıyorum.pek fazla takip etmiyorum acıkcası sadece burcları takip ediyorum.ve ben kendi burcumla cok özdestiğimi düsünüyorum.

Bari az biraz yukarı da yazılanlara bak da , kafadan atma muhabbetlerle girme foruma .

Astronomi ile astroloji aynı şey değildir , hatta alakaları yoktur , hatta astroloji bir " şey " bile değildir ...

Geri