Çetin Altan

Tüm köşe yazılarını beğenerek okuduğum ve Türkiye'de türüne az rastlanır gerçek aydınlardan biri. Çoğu Sosyalist ona "dönek" desede güncel ideolojinin dışına çıkıp, günceli son derece iyi analiz edebilen bir yönteme sahip gerçekten Türkiye'nin belkide en birikimli zatıdır.
...
Bu başlık altında onun yazdığı yazılardan biraz bahsedip, tartışma yaratmayı düşünüyorum. Sakıncası yoksa tabii :)

Can Dündar için takip ettiğim Milliyet'te ilgimi çeken ve yazılarını takip ettiğim bir başka yazardır...
Çetin Altan'nın dikkatimi çeken bir özelliği, yazılarının geniş bir zaman dilimine hitap ediyor olması...Mesela fikir belirtmek istediği bir konuya ya da bir köşe yazısına günün şartlarına uygun olarak, 40 yıl önce yazmış olduğu bir yazıyı sunabiliyor...Bu da belki de anlatım tarzının yüzeysel olmasından kaynaklanıyor...

her yazısını ''enseyi karartmayın'' diye bitirmesine gıcık oluyorum.
aslında şimdi çetin altan hakkında sıkı bir eleştiri döktürürdüm lakin bu kadar zamanıma değer mi bilmiyorum ;)
zaten entellektüel birikimine rağmen çoğu kimse tarafından pek ciddiye alınmıyor.
ucunda sarhoşla gene söz düellosuna girmekte var-ki adam kolay kolay pes etmiyor-...
yok ben vazgeçtim.
ama şu ''enseyi karartmayın'' lafına hakikaten gıcık oluyorum!

evet gerçek bi dönek... ama şu an türkiyenin en çok satan gazetelerinden birinde yazıyor ve biçok kişinin geçmişinden haberi yok. bi zamanlar kellesini kurtarmak pahasına yaptığı dönekliği bi tarafa, çokta ahım şahım olmayan ama standardın üstüne çıkabilmiş yazılarını diğer tarafa koyarsak bence 1. ağır basıyor... zira benim için çokta samimi gelmiyor söyledikleri... biz adamın yazılarından bahsedecektik diyebilirsiniz...haklısınız lakin buda olayın diğer yüzü, ki çetin altanın 12 mart muhtırası sonrası yaptığı dönekliği cümle aleme duyurmuş en önemli zat olan uğur mumcu pek çok kişiyi aynı şekilde damgalamıştır.doğruları söylüyor olabilir altan, ama inanmadığı ve uğruna çokta bir şey feda etmeyeceği doğruları...

Geri