2 Hambucker Ayni Anda Çalisirmi Yardim Lazim

Herkese merhaba 2. El bir gitar aldim il disindan görmeden güvenerek ucuz diye.Cort m600 bugün bir gitarciya amfi bakmaya gittigimde gitari orada biraz incelletim ama hic iyi yanitlar almadim. 1-Gitarimin benim de gördüğüm üzere 2 hambucker ayni anda calisiyo switch ortadayken(3 kademeli) ayri ayri da calisabiliyor ama.üzerinde costum manyetik var demisti yani ondan olabilrmi ayni anda calismasi 2-Gitar 5. Telden sonra cızirdama yapiyor sap ayari gerekiyormuş peki sapi atmissa tamir gormusse bunu anlayabilirmiyiz sormayi unuttum.3-manyetikler tele uzakmis biraz bu duzelebilirmi kac santim olmasi gerekir üzerinde custum manyetik var demisti yani ondan olabilrmi ayni calismasi 4- ton potans tuşu tamamen işlevsiz yani split coil calismiyor orjinalinde var tuş cekilmip itilmiyor ve döndürdugumde de tonda degisiklik olmuyor. Acaba potans dugmesi mi bozuk yoksa aldigim kisinin dedigi gibi custom manyetik ten olabilirmi biliyorum biraz uzun oldu ama cevaplar cok sevinirim ve tüm bunlar icin 200 lira istedi bu çok degilmi

Dosyalar

• IMAG5784.webp
    IMAG5784.webp
    172 KB · Gösterim: 502
Merhabalar,

Öncelikle Elektro gitarlar ve amplilerle ilgili temel bilgileri edinmenizi tavsiye ederim...
Elektrik Gitar ve Ekipmanlarına Giriş Forumu'nun Fihristi

Sonrasında RTFM diyorum ki gitarınız hakkında bilgi sahibi olun...

http://www.cortguitars.com/uFiles//product/82/schematics/M600,M600T.pdf orijinal manyetik şemanız bu şekildeymiş, yani push-pull (bu ne demek, araştırın biraz) var...

http://www.cortguitars.com/uFiles/etc/electric-guitar-manual.pdf okuyun, gitarınızı tanıyın...

1-Gitarimin benim de gördüğüm üzere 2 hambucker ayni anda calisiyo switch ortadayken(3 kademeli) ayri ayri da calisabiliyor ama.üzerinde costum manyetik var demisti yani ondan olabilrmi ayni anda calismasi...

Ton potlarının ne işe yaradığını öğrenin/anlayın...Türkçeye ve noktalama işaretlerine özen gösterin ki, ne demek istediğiniz anlaşılsın...Gitarınızda bir tane ortak ton potu olduğu anlaşılıyor, bu potun, normalde, bütün switch pozisyonunda tona müdahale etmesi gerekir...Ancak, dersiniz ki "manyetiği bridge'e aldığımda, ton her zaman 10'da olsun" vb. o zaman o pozisyonda ton potunu devreden çıkartmanız gerekir...Özetle, pot her pozisyonda aktifse sorun yok...

2-Gitar 5. Telden sonra cızirdama yapiyor sap ayari gerekiyormuş peki sapi atmissa tamir gormusse bunu anlayabilirmiyiz sormayi unuttum.

Bir çok sebebi olabilir, ancak temelde bir luthier in görmesinde fayda olur...Uzun dönemde, gitarınıza nasıl basit bakım yapacağınızı öğrenin, ileride siz yaparsınız...

3-manyetikler tele uzakmis biraz bu duzelebilirmi kac santim olmasi gerekir üzerinde custum manyetik var demisti yani ondan olabilrmi ayni calismasi

Tellerin klavyeye yakınlığı ile ilgili yukarıdaki manual'ı okuyun ancak bunlar %100 uygulanmalı diye bir şey yok, sadece öneri...İleride gitarınızın bakımını yapabildiğinizde, kendinize göre ayarlayabilirsiniz...Manyetik yüksekliği için de benzer durum geçerli...Araştırın biraz...

Custum manyetik diye bir şey yok...Gitarı aldığınız kişiye manyetiğin marka ve modelini sorun, gitarın orijinal manyetklerini de gönderdi mi, gitarı aldığınız kişi?

4- ton potans tuşu tamamen işlevsiz yani split coil calismiyor orjinalinde var tuş cekilmip itilmiyor ve döndürdugumde de tonda degisiklik olmuyor.Acaba potans dugmesi mi bozuk yoksa aldigim kisinin dedigi gibi custom manyetik ten olabilirmi biliyorum biraz uzun oldu ama cevaplar cok sevinirim

Ton potunun amacı coil split değil, önce ton potunun ne işe yaradığını araştırın/öğrenin...Anlaşılıyor ki, yeni takılan manyetik ile coil split devredışı bırakılmış, neden bu şekilde yapılmış gitarın ilk sahibine sorun, yeni takılan manyetik ile coil split kullanılabiliyor mu araştırın...

5- ve tüm bunlar icin 200 lira istedi bu çok degilmi

Bütün bunlar ne?? Gitarın temek bakımı ve coil splitin devre alınması ise, yaklaşık 50 TL (yapılacak işe ve işçiliğe göre max 80TL) tutmalı (bakım 35 TL, 15 TL basit bir lehim), yeni tel takılır vb. bir fiyat biraz artar...

Özetle, öncelikle araştırın...Sonrasında, Türkçe kullanımına özen gösterin ki (cümleler arasında boşluk yok, noktalama işaretleri sonrasında boşluk yok, noktalama işaretler çok az, "mi"ler ayrı değil vb.), ne demek istediğiniz anlaşılsın...

Sevgiler ve saygılar...

Öyle bir yazmışsın ki satın aldığın adam gitar için 200TL istedi zannettim.

1-Gitarimin benim de gördüğüm üzere 2 hambucker ayni anda calisiyo switch ortadayken(3 kademeli) ayri ayri da calisabiliyor ama.üzerinde costum manyetik var demişti yani ondan olabilrmi ayni anda calismasi
-Kostüm manyetikten değil o. Ya aldığın kişi orijinal parçaları çorlarken yada tamirat esnasında doğru bağlantı yapamamış, ondandır diyeceğim ama söyle de bir şey var ki iki humbucker aynı anda çalışabilir ve hatta 2 humbucker aynı anda, 2 humbucker konfigurasyonlu gitarlarda mid pozisyonda illa ki çalışır. (doğru bağlandığı takdirde) Kustum manyetik olsa dahi.

2-Gitar 5. Telden sonra cızirdama yapiyor sap ayari gerekiyormuş peki sapi atmissa tamir gormusse bunu anlayabilirmiyiz sormayi unuttum.
-iyi bir luthier yaptıysa anlayamazsın. ancak şöyle bir durum var gitarın çok üst düzey bir gitar değil; dolayısıyla sahibi sap tamiratına yüksek meblağlar ödemez. eh ucuza çalışan bir luthier'in tamiratını da fark edersin. (adamın işinde çok ehil bir marangozla akraba olma olasılığını göz ardı ediyorum)

3-manyetikler tele uzakmis biraz bu duzelebilirmi kac santim olmasi gerekir üzerinde custum manyetik var demisti yani ondan olabilrmi ayni calismasi
-Manyetiklerin tellere uzaklığı son derece keyfi bir durumdur. Eline al bir tornavida hoşuna giden tonu bulana kadar bi aşağı bi yukarı oyna dur. (Youtube'a nasıl yapılır diye bi bak ama tornavidayla dalmadan önce) Küstüm manyetiklerin bu olayla da doğrudan ilişkisi yok.

4- ton potans tuşu tamamen işlevsiz yani split coil calismiyor orjinalinde var tuş cekilmip itilmiyor ve döndürdugumde de tonda degisiklik olmuyor. Acaba potans dugmesi mi bozuk yoksa aldigim kisinin dedigi gibi custom manyetik ten olabilirmi biliyorum
-adam push pull potansı almış yerine elektronikçiden 3 liraya potans alıp onu takmış o yuzden itilip çekilmiyor, üstüne bağlanması gereken kondansatörüde bağlamamış veya güzel lehimleyememiş sanırım, o yüzden de ton değişimi yok. yani hayırlı olsun, gitarın push pull özelliği artık yok ama ton işini çözersin. koştum manyetik yine konudan bağımsız.

biraz uzun oldu ama cevaplar cok sevinirim ve tüm bunlar icin 200 lira istedi bu çok degilmi
-biraz çok gibi ama ne işlemler yapılacak bilemem o yüzden peşin hükümlü konuşmayayım. birkaç farklı yerden fiyat al ama fiyat aldığın yerlerin işçiliğine de bak. Sonra "diğer yerlerde 100TLden aşağı değilken; fret değiştirme işine 50TL fiyat isteyip, çelik çekiçle fret çakan adama gitarını heba ettiren adam"ın hikayesini duyarsınız yoksa.

Bu Custom lafı da yeni meşhur oldu ha... uyduruk rockson gitardan sök manyetiği; ondan sonra tak başka yere. Ne oldu? Custom manyetik (yersen!) Üstünde bir şey yazmıyor ya; yapıştır custom'u... Ya şimdi yanlış anlama ama Cort gitarda custom manyetiğin ne işi var? Orjinal bir DiMarzio veya Seymour Duncan takılı olanına dahi nadiren denk geliyorum ben. Ayrıca adı üstünde "Custom", kişiye özel. Aklı başında hiçbir insan evladı normalindan kat kat fazla para verip kendi için, kendi zevkine göre yaptırdığı herhangi bir şeyi, o şeyin başına bir şey gelmeden satmaya çalışmaz. (Bi de böyle düşün..) Lütfen, ama lütfen gitar alırken tek kriteriniz fiyatı olmasın, sonra böyle çakalların eline düşüp ya değerli para ve vaktinizden zarar ediyorsunuz veya elninizde kalan gitarı zarar etmeden satabilmek için çakallık peşine düşüyorsunuz. Yapabilseniz yine belki de bi de elinize yüzünüze bulaştırıyorsunuz.

Bakın buraya dikkat etmeniz gereken bazı şeyleri yazıyorum bu da amme hizmeti olsun:
-Fender Squier xxxxx Stratocaster => Hayır Fender değil.
-Sıfır gibi xxxxx => Bir şey ya sıfırdır, ya değildir. Gibi diye bir şey olmaz. -Mağazadan aldın; pakedi açtın mı? o iş bitti kardeşim, istersen 10 dakika önce almış ol. Yok öyle mağaza fiyatının 20TL altına satmaya çalışmak.
-Ben şu fiyata aldım. => Beni ilgilendirmez. Sen kazık yedin diye o kazığa ortak olmam gerekmiyor.
-Sıfırı şu fiyat. => En pahalıya satan mağaza veya internet sitesindeki fiyatı o fiyat. Oturduğun sokaktaki müzik mağazasında o fiyattan 100TL daha ucuz.
Doktordan/Müzik Öğretmeninden/Askerden Satılık xxxxx=> Her meslek grubunun içinde sakar veya özensiz insanlar olur. Bu bir garanti sıfatı olamaz.
-Türkiye'de tek=> Zannetmiyorum canım. Ama diyelim ki öyle, o parayı verdikten sonra muadil daha kaliteli bir xxxxx alabilirim. Veya yurt dışından daha kaliteli bir xxxxx getirtebilirim. Özetle daha kalitelisini alabilirim.
-El yapımı xxxxx=> Yapa yapa strat mı yaptın? Hem de cherry? Rockson fabrikasında bulunmuş muydunuz?? (Anlamayanlar için: Kendi markasıyla satılmayacak bir telli odunu, el yapımı payesiyle satma çabası.)
-Vintage xxxxx=> Custom saçmalığının farklı versiyonu. Bir şeyin vintage sıfatıyla yüksek meblağlara satılabilmesi için ilk üretildiği zaman da kaliteli addedilip, yüksek meblağlara satılmalıdır. Kaşarı bekletince, eski kaşar oluyor; beyaz peyniri değil...
-Askı Kılıf vb.. Hediye=> Vermeyip ne yapcan? "Cebine" mi sokucan? Sanki lütfediyo 10TLlik soft case verince. Ayrı satsan zaten satamazsın.
-TERTEMİZ KULLANILMIŞ AMERİCAN STRAT ELEKTRO GİTAR!!!
iconHasMap:1f5f8f9b79e391584fe00304345baa05.png
Manuel Raymond => Yok böyle bir şey... American strat lafını gitarın modeli zannediyor bazıları...
-Teller yeni değişti/sıfır => Babalar, piyasadaki en kaliteli tel seti 40TL. Size sıfır diye itelenen teller 10TL. Bir ay sonra tetanos olmamak için zaten seve seve değiştireceksin. Tufaya gelmeyin. Ha derseniz ben tel değiştirmeyi bilmiyorum her seferinde onu taktırmaya para veremem; gitarınızı tel alırken yanınızda götürün onlar takar, hem yeni gitar almak tel değiştirmeyi öğrenmek için en uygun zaman. Yok ben öğrenmeyeceğim diye inat ediyorsanız; kendinize bir gitar teknisyeni tutacak maddi gücünüz olana dek gitara ara verin.
-Sitedeki en ucuzu/Bu fiyat kaçmaz vb.=> Gel vatandaş gel!! Sobada yakmalık gitar bunlar...
-Özel Tasarım=> Aldım sprey boyayı kafama göre boyadım. Veya sakızdan çıkan 2 tane yapıştırma yapıştırıp; zaten dandik olan finishi iyice murdar ettim. Bazen de gitardaki bi oyuğu, vuruğu, boya döküğü veya kırığı kapatmak için yaparlar bu çakallar.

Benim aklıma gelenler bu kadar. Aslında "satıcılar ne der/bunlar ne anlama gelir?" diye başlık bile açılır da, kim uğraşacak onla...

Bir de etrafinizdaki insanları yönlendirin, gitara yeni başlayanlar mağazalara gidip sıfır gitar peşinde koşmasınlar. Ortalık uyduruk strat doldu. Tamam mağaza sahipleri bana kızacak belki ama elinizi vicdanınıza koyun sonra bana saldırın, 100TL etmeyecek elektrogitarları sırf daha fazla kar etmek için basmane veya hamamönü sazcıları gibi 400TL'ye satmadınız mı? Satmadıysanız bu Rocksonlar, bu Automatic Raymondlar uzaydan mı geldi? Halk istiyor diyeceksiniz. Halkın istemesi yetmez, bence sen de istiyorsun. Neyse uzayacak... Özetle ikinci ele yönlendirelim kardeşlerimizi, hem belki piyasaya biraz hareket gelir hem de dandik gitar seviyesi sabit kalır. Onlarda parasının bi kısmını cebinde tutar hem.

Şunu unutmayın: "If it is so good to be true; it's not true..." (Eğer bir şey doğru olmak için fazla iyiyse; doğru değildir...)

Çok uzattğımın farkındayım ama eğer buraya kadar sıkılmadan okuduysanız da cidden saygılarıma mazhar oldunuz efendim.

Saygılar
Salih M. Kalgay

Son düzenleme:
Hepsini okudum çok sağol cevaplar için.

-adam push pull potansı almış yerine elektronikçiden 3 liraya potans alıp onu takmış o yuzden itilip çekilmiyor, üstüne bağlanması gereken kondansatörüde bağlamamış veya güzel lehimleyememiş sanırım, o yüzden de ton değişimi yok. yani hayırlı olsun, gitarın push pull özelliği artık yok ama ton işini çözersin. koştum manyetik yine konudan bağımsız.

Peki gidip yeni bir potans taktirsam manyetik bağlantilarini, lehimlerini, luitherda yaptirsam gitarin sistemi orjinaline döner mi?

Geri