Feminizm

Kadın erkek eşitliğinin sadece kağıt üzerinde var olması sosyolojik olarak yerleştiği anlamına gelmez. Ezildiği için feminizme yönelen kadınlar, "etkiye tepki" yapmış oluyorlar, tam olarak benimsiyorlar mı orası tartışılır. Ancak anlamını gayet iyi kavrıyorlar okudukça, öğrendikçe...

Feminizm masum bir olgudur dediğimi zannetmiyorum, kadınlar üstündür dediğimi de zannetmiyorum. Kadınların eğilimli olmasının gayet normal olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

mmm demiş ki:
estella demiş ki:
...
biz kadın erkek eşitliğinin savunulmasının feminizm olarak adlandırılmasının saçmalığından söz etmiştik...
kadınların ezildikleri için feminizme yöneldiğini söyledik...
... kadınlara yapılan haksızlıklardan söz ediyorduk sadece. kadın erkek eşitliği olsa feminizme çok daha az rastlanırdı diye parçaladık kendimizi. ...

kadın erkek eşitliğinin savunulmasıyla feminizmin bi ilgisi yok diyosun ama sende farklı bişi yapmıyorsun ki..kadınlar, kadın erkek eşitliğinin olmaması nedeniyle feminizme kayıyorsa bu feminizmin anlamını bilmediklerindendir..kadın-erkek eşitliği gayet yeterli olan toplumlarda da feminizm yaygın olabiliyor..
ve feminizmi masum bi olgu değildir..ama kadınlar hemcinslerini savunmak amacıyla da orda olmalarının gerektiğini düşünüyorlar..bu yanlış..(erkeklerde hemcinslerini savunurlar,bu kadınlara ait bi sorundeğildir sadece..aks ettirmek istediğim şey bunu yaparken yanlış yerlerde bulunabiliyor olmaları)

erkeklerin hemcinslerini savunduklarini bir yerde gormedim ben, erkekler ya savasmak icin bir araya gelirler, birbirlerini desteklerler ya da oldururler, ya da football oynamak icin bir araya gelip birbirlerini desteklerler ya da yine oldururler :LOL: yanlis anlamayin amaben bir yerde bir grup erkegin cikip da erkek haklari diye bagirdiklarini, protestolar yaptiklarini fln gormedim :LOL:

feminizm pek de doğru birşey değildir.
---
kadınların anatomik yapısı evrimsel açıdan erkeklerden ileridedir...ve kadınlar eminim bunun farkındalar.kitaplarda yazar "kızlar erkeklerden önce ergenliğe girerler" . bunu okurlar , hesapta öğrenirler; derken ilk adetlerini olurlar , sütyen takmaya başlarlar , burunları bi karış havada , erkeklere de çocukça müdehaleler.bu daha ilk aşama...
daha sonra bedensel olarak sahip oldukları katma değerin bilincine varırlar.cinsellik için gereklidirler...ama işte burada unuttukları bir nokta var: mastürbasyon yapar gibi sevişilmez..bir erkeğe ihtiyaçları vardır...

biraz geyik oldu ama anlatmak isteğim şu: paylaşmak işin özü iken feminizme veya ataerkil tutumlara gerek yok...feminizst olmak kadar erkek egemen yapıyı savunmak da APTALLIKTIR...

ka, senin bu mantığınla yani yerleşik sistemin yanlışlarına baş kaldırmak ve bunu savunmak aptallıksa aynı şekilde komünizm, anarşizm vs. de aptallıktır. :D Feminizmi savunmak değil ataerkilliği savunmak aptallıktır. Gerçeklerden soyutlamakla sorunlar çözülseydi dünyada sorun olur muydu :D gözünü seveyim biraz gerçekçi ol fazla edebiyatçı yaklaşmışsın :D

ka demiş ki:
feminizm pek de doğru birşey değildir.
---
kadınların anatomik yapısı evrimsel açıdan erkeklerden ileridedir...ve kadınlar eminim bunun farkındalar.kitaplarda yazar "kızlar erkeklerden önce ergenliğe girerler" . bunu okurlar , hesapta öğrenirler; derken ilk adetlerini olurlar , sütyen takmaya başlarlar , burunları bi karış havada , erkeklere de çocukça müdehaleler.bu daha ilk aşama...
daha sonra bedensel olarak sahip oldukları katma değerin bilincine varırlar.cinsellik için gereklidirler...ama işte burada unuttukları bir nokta var: mastürbasyon yapar gibi sevişilmez..bir erkeğe ihtiyaçları vardır...

biraz geyik oldu ama anlatmak isteğim şu: paylaşmak işin özü iken feminizme veya ataerkil tutumlara gerek yok...feminizst olmak kadar erkek egemen yapıyı savunmak da APTALLIKTIR...

Erken gelişmek, fiziksel açıdan daha güçlü olmak 21nci yüzyılda o kadar önemli değil. Önemli olan düşünebilmek, bunu iki cinsiyet de yapabiliyor, bu yüzden pek gereksiz olmuş ilk paragraf bence.

Eroika demiş ki:
Cornflakegirl demiş ki:
Dünyaya 2 cins olarak gelmişiz ve hiçkimse birbirinden üstün değil .Feminist insan kadın haklarını koruyan insandır birçok insanın lanse ettiği gibi erkekleri aşağılayan küçük gören hatta onlardan nefret eden insanlar değildir çünkü gerçekten bir cinsin aşağılanmamasını ezilmemesini isteyerek haklarını korumak isteyen insan ötekisini aşağılayarak yapmaz bunu.Ben çok kişide görüyorum ben feministim hadi yürüyün saldırın erkeklere olaylarını bunlar yanlış şeyler bence...
Keşke kadınlar hep ezilmeseydi keşke herkes eşit olsaydıda bizde çıkıp ezilen aşağılanan hemcinslerimiz için savaşmasaydık...

Hemcinsleriniz için sadece hemcinsleriniz vermiyor mücadele. Ben de bir ekek olarak bu mücadele içerisinde varsayıyorum kendimi.
aynen katılıyorum

Bana göre feminizm kadınların kadınları koruması gibi saçma bir açıklamayla sınırlı değil.Ve bir insanın feminist olması demek ille de o kişinin kadın olması demek değildir.Bana göre feminizm,insan haklarının bütünlüğünün sağlanabilmesi için ve o bütünselliğin de yaratılabilmesi için kadın haklarının korunmasıdır...Yani kadın hakları kadınların hakkı olduğu için değil,insan haklarının bir parçası olduğu için desteklenmelidir.İnsan haklarının bütünsellik taşıyabilmesi için örneğin çocuk hakları da desteklenmelidir...Yalnızca kadın hakları değil yani kısacası...

Hümanizme giden yolda feminizm desteklenmelidir.Kadın haklarının insanlığa olan saygıya destek çıkacak en büyük güç unsuru olduğu gerçeğiyle harekette.Ataerkilizme ve onun sömürüsünü benimsemiş olan zavallı olarak gördüğüm kadın müsvettelerine inat, feministim.

-Ataerkil düzende kadın haklarının hiçe sayıldığını düşünüyorum,kadınlara dinimizde de yeterince sahip çıkıldığını düşünmüyorum.
-Yanlızca 8 Mart'larda kadın hakları diye bağıran diğer zamanlarda da sesi çıkmayan medyaya da uyuz oluyorum.Ha bide niye erkek hakları yok yahu o da ayrı mevzu,bizimde hakkımız yeniyo çoğu zaman bize kim sahip çıkacak.Neyse uzatmayım.İyi günler.

Dünya üzerinde kadın ve erkek(fizikselliğe çekmeyiniz lütfen) eşittir.Zaten sözkonusu feminizm görüşünün temelinde de bu yatar.Başka bir amaç yoktur..

Arkadaşlar bütün yazılanları okumaya çalıştım.Öncelikle şunu söylemem gerekiyor bu forumda gördüğüm kadarıyla bilginin yetişmediği yerlerde genellikle saldırgan ve kavgacı bir tutum izleniyor.Neyazık ki bu forumda bunların sayısı oldukça fazla gelelim konumuza;
Bana göre öncelikle" izm"leri yaratan nedenler ve bu" izm"ler adına yapılan yanlışlar konuşulmalı.Feminizm kelime anlamı dişiciliktir şudur budur gibi şeylere takılıp kalmak bence demogoji yapmaktır.Bunun yanında feminizmi kadınların üstünlüğü olarak görmekte aynı derecede yanlıştır.Doğanın bize bahşettiği fiziksel üstünlükler veya zayıflıklar bir yana bırakılırsa asıl mesele toplumsal açıdan kadının nerede olduğudur.Yasal anlamda eşitlikte bana göre sorunun çözümü değildir.Çünkü burda asıl mesele "bu eşitlikler toplumun geneline nasıl yaygınlaştırılmalı ve kabul ettirilmelidir" meselesidir. Kendi yaşamımda ve çevremde gördüğüm kadarıyla zaten kendini yetiştirmiş iyi eğitim almış kesimlerde böyle bir sorun yaşanmıyor ve genelde bu konuda mücadele verenler zaten eşitliklerini ve özgürlüklerini en iyi şekilde kullanan insanlar (bunlardan bir kısmını da tanıyorum)Ama gidin cehaletin ve sefaletin kol gezdiği yerlere kadınlar bırakın hak eşitlik istemeyi sırtını dayaktan karnını sıpadan kurtaramıyor.Diyelim ki bütün yasalar dört dörtlük bunun, toplumu bu tür şeyleri büyük bir oranla kabuledebilecek seviyeye getirmeden hiç bir anlamı olmayacaktır.Diyebilirsiniz ki ozaman mücadeleden vazmı geçelim HAYIR ancak oturduğumuz yerden ahkam keserek hava da kalan çözümler üretilerek bir sonuç elde edilmesi mümkün görünmüyor.Yukarda dediğim gibi izm leri yaratan nedenleri ortadan kaldırmak anlamında bir çözüm üretilmiyorsa bence zor ...O da geliyor dayanıyor EÐİTİME ...........

Herkes ataerkiden dem vuruyor ama milliyetçilik ve militarizmi de kapsayacak bi analiz lazım gibime geliyor (nenehatun rumuzunu görünce aklıma geldi bu bak)

Geri