Delay Ve Whammy Yapmak Mümkünmüdür?

arkadaşlar selamlar..forumu araştırdım okudum ama çok sayfa var ve bir yerde bayıldım kaldım :cry: neyse;
boss delay yada kaliteli delay pedalı yapmak mümkünmüdür?
digitech whammy gibi bir alet yapmak mümkünmüdür?
yardımlarınız için çok teşekkürler ustalar :roll:

Whammy zaten yanılmıyorsam digitech markasının öncülüğünü yaptığı bir efekt çeşidi.. Benim gördüğüm whammy'lerin tamamı DSP (Dijital sound processor)'ler vasıtasıyla gerçekleştiriliyordu... Böyle bir efektin analog elde edilse bile çok karmaşık olacağını sanıyorum... Dolayısıyla bunu oturup kendimiz yapmamız hem parçaların maliyeti açısından, hem harcayacağımız zaman açısından, hem de alacağımız verim açısından pek makul sonuçlar doğrumaz sanırım..

Öte yandan delay için analog çözümler mevcut.. Yine de ses'in saklanmasını gerektiren (delay, chorus vb..) analog devrelerde CMOS çiplere başvurulur genelde... Bu da uygun parçanın bulunması açısından zorluk yaratabilir.. Alacağınız sonuç da dijital örneklerinden pek farklı olmayacaktır.. Çünkü delay'in mantığı zaten sesin saklanıp, belirlenen süre kadar sonra tekrar çalınmasından ibarettir.. Bu tarz efektlerin analog olmasının tek yararı, kurduğunuz sistem içerisinde örnekleme yüzünden oluşan bir dijital kaybın söz konusu olmaması...

Özellikle Boss pedallar için benim aradığım bir çok devrenin önünde şöyle bir ibare vardı: "Boss pedallar hem işçilik açısından iyi düzeydeler, hem de üretim kapasiteleri sayesinde maliyetleri çok düşük, ben olsam gidip orjinalini alırdım, yine de deney yapmak istiyorsanız, alın size devresi..." gibisinden not düşerler yanına...

Ayrıca şunu unutmayın ki, sırf devre elemanlarının maliyeti ile pedal çıkaramıyorsunuz, kutusu , DPDT switch'i da baya bir para tutuyor devre elemanlarına kıyasla...

Sonuç: Bu tarz pedalları kendiniz yapamayabilirsiniz, yapmanız da ne maddi açıdan ne de sonucun verimliliği , dayanıklılığı açısından muhtemelen tatmin edici olmaz...

medusa666 burda amaç önemli,

Tabiiki etrafta devre şemaları var türlü türlü ama;

Eğer piyasadaki fiyatının altına imal edip hemde deneysel bir amac güdüyorsan başarılı olamayabilirsin.

Fakat eğer biraz daha spesifik nedenlerle "custom" bir cihaz yapmak istiyorsan yani parayıda biraz daha az önemsiyorsan biraz daha mantıklı olabilir.

Bir PROSESLAB'la temasa geç istersen.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
arkadaşlar sonuçta bu devre şemaları ile türkiye de biz bunu yapabilir yada gerçekten bu işi bilen birilerine yaptırabiliriz dimi?sözüm sadece delay pedalına bu arada :)maliyeti ortalama ne kadara patlar bize bir delay pedalı yapmanın?ve de ne kadar dayanıklı bir alet elimize geçer??
bilgisi olanlardan yardım beklemekteyim :)
yardımlarınız için çok çok teşekkürler bu arada arkadaşlar :)

Eğer devreyi PCB şeklinde halledebilirsen, dayanıklılık konusunda problemlerin azalır, elbette içi ekranlanmış metal bir de kutu bulman lazım....

Maliyeti minimum 20 YTL tutacaktır elektronik bileşenler için.. 10-15 YTL muhtemelen DPDT switch için.. Bir de kutu parası koy üzerine.. En iyi ihtimal tutacak maliyet budur...

Öte yandan, eğer başka birine yaptıracaksan PCB için bir maliyet çıkaracaktır o kişi.. Düz kablolarla bağlantı yaptığın zımbırtının fiyatının bile 1,50 olduğunu düşünürsen, 10 lira gibi bir fiyat isteyebilirler... Ha eğer montajı da o kişi yapacaksa bir de işçilik girer..

Toplam maliyeti yine 60-70 $ 'ları bulur... Bu kendin yapmadığın durumdaki en iyi senaryo... Normal ve pahalı senaryolarda zaten ortalama bir delay pedalının maliyetini baya aşıyorsun...

Ben kutu dahil, herşeyiyle kendim yaptığım bir DS-1 'i DPDT switch hariç 20 liraya falan mal etmiştim... Ama Delay biraz daha pahalıya gelir, CMOS çip yüzünden... Bu da kendi yaptığın ancak oldukça dayanıksız bir ürün çıkardığın senaryo..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
yani uzun vadede dayanıksız olur,maliyeti 50 tyl civarı olur ve kalite bakımından da idare eder bir şey olur...mu??
:)

Evet aynen öyle...

Bu tarz DIY (Do it yourself) projelerinde esas olay, modifikasyonlar yapmaktır.. O amaçla insanlar kendi pedallarını yaparlar.. Orjinallerinden de çok daha pahalıya mal olur bunlar, ama istedikleri gibi olur...

Fiyatı 50-80$ aralığında olan bir çok analog pedalın aynısını; kendiniz yapmanızın (işleyişi öğrnemek ve mazoşist türden bir zevk almak dışında) hiçbir esprisi yok kısaca...

bence elde boss kalitesinde ve bosstan ucuza alet yapmak imkansız adamlar fabrikalarda bi ton işçi çalıştırmalarına ramen son derece ucuza o aletleri yapıyolar biz yapsaydık biz zengin olurduk bossta kepenkleri kapatırdı bu adamlar piyasada rahatça tutunabildiklerine göre rakipleri bile onların yaptığını yapamıyo demektir. bu benim fikrim tabi yanlış olabilir ama ben pek ihtimal vermiyorum

Do it yourself projelerinde maliyet/işçilik ve cihazın ederiyle ilgili hesabı iyi yapmak gerekir.

Hala üretimde bulunan, ve her yerde 50-60$ a bulabileceğiniz bir alet için 20-30ytl masraf yapıp bir de o kadar saat işçilik yapıp, parçaların kalitesinden doğabilecek riskleri de göze alıp bir alet yapmak, eğer öğrenme amaçlı yapılmıyorsa çok saçmadır. O cihazı yapacağınız vakti sokakta gitar çalarak geçirin, insanların önünüze atacağı parayı vereceğiniz 20-30ytlnin üzerine koyun, gidin hazır yapılmış fabrika çıkışlı pedalı alın. Hiç değmez.

Ancak üretimi yıllar önce durmuş, piyasada kolay kolay bulunmayan, ikinci elleri bile ederinin çok çok üstüne satılan bir aletin şemasını bulduysanız, parçaların bulabiliyorsanız(eski aletlerin üzerindeki opampları falan bulmak büyük sorun oluyor, muadilleri de aynı sonucu vermiyor) durmayın yapın derim. Gururla da kullanılır öyle bir alet.

Piyasada en çok oynanılan pedalda DS-1 olsa gerek, yahu her yerde custom bir DS-1 görür oldum bu aralar.

Dün akşam bir yerlerden Steve Vai'nin kendi ev stüdyosunda kaydettiği bir videosunu seyrettim oda DS-1'i ne şekilde değiştirttiğinden bahsediyordu...

Var mı modifiye eden, ne şekilde yaptınız varsa?

DS1 kült bir alet ya, her şey için severek kullanıyorum. Onat taa eskiden leventten almıştım, 30milyona. :) Hala kullanırım. "Distortion" deyince aklıma gelen en temel ses DS1in sesi. Ve evet, en çok modifiye edilen pedallardan biri. Dr Barlo buralara uğrarsa sanırım kimin ne yaptığı konusunda bir şeyler söyleyebilir. Onda modifiye ds1 olması gerekiyor sanırım.

Hatırladım o pedalı :)

Dandik bir ampliden Metallica tonları almaya çalışıp, çıldırırdı Levo 8)

Evet DRB bir aralar alım-satım forumunda bahsediyordu o aletten ve sanırım Vai'de analog man diyordu ama şu anda video elimin altında değil bir geçince kulak kabartıyim tekrar...

Bak canım DS-1 çekti şimdi :) Bu arada Joe Satriani de guitar.com dan çektiğim scales and soloing adlı videoda ya bass man yada jazz chorusla beraber Ds-1 kullanıyor.

medusa666 demiş ki:
arkadaşlar sonuçta bu devre şemaları ile türkiye de biz bunu yapabilir yada gerçekten bu işi bilen birilerine yaptırabiliriz dimi?sözüm sadece delay pedalına bu arada :)maliyeti ortalama ne kadara patlar bize bir delay pedalı yapmanın?ve de ne kadar dayanıklı bir alet elimize geçer??
bilgisi olanlardan yardım beklemekteyim :)
yardımlarınız için çok çok teşekkürler bu arada arkadaşlar :)

delay cihazı, hafızalı bir sistemdir, yani doğal olarak sayısal entegrelerle yapılır.. bence hiç uğraşmaya gerek yok, maliyet işçilik gene yakın bir fiyat çıkar sanırım o yüzden , gidip orjinalini al yani.

Geri