Al Pacino

Hmm simdi diyeceklerim icin herhalde baya bir kisinin tepkisini alirim ben kesin :) Al Pacino`yu ben öyle ustun bir oyuncu olarak görmuyorum. Bana göre tek yaptigi arti sey bagirmasidir her filminde ve bagirmaktan baska bir sey yapmaz zaten. Her filmde mimikler ayni,konusmalar ayni,gulmeler ayni,bagirmalar ayni. Bir film icin arti bir sey yaptigini ben daha simdiye kadar görmedim ve Deniro olsun Brando olsun bu gibi adamlarin yaninda bence bir hic gibi kalir. Oynadigi filmlere tabi ki lafim yok. En azindan coguna....

CedriX demiş ki:
Hmm simdi diyeceklerim icin herhalde baya bir kisinin tepkisini alirim ben kesin :) Al Pacino`yu ben öyle ustun bir oyuncu olarak görmuyorum. Bana göre tek yaptigi arti sey bagirmasidir her filminde ve bagirmaktan baska bir sey yapmaz zaten. Her filmde mimikler ayni,konusmalar ayni,gulmeler ayni,bagirmalar ayni. Bir film icin arti bir sey yaptigini ben daha simdiye kadar görmedim ve Deniro olsun Brando olsun bu gibi adamlarin yaninda bence bir hic gibi kalir. Oynadigi filmlere tabi ki lafim yok. En azindan coguna....

Sana kısmen katılıyorum. Benim en iyi diyebileceğim bir oyuncu değil. En muhteşem performansı Scarface'de diye düşünüyorum. Onun dışında "bu filmde Pacino var, o yüzden izlenir" diyebileceğim bir filmi yok. Dediğin gibi Deniro'nun yanına bile koymam ben. Robert Deniro'nun kötü bir filmi bile olsa izliyorum. Ayrıca Deniro'nun bir tek Baba 2'deki performansı üç Baba'daki Al Pacino'yu ikiye katlar bana göre.

ee karşılaştırdığınız insanlarda ya yaşayan efsaneler yada ölü efsaneler bu karşılaştırmaya girebilmek bile çokbüyük bir başarıdır. En son merchant of venice(venedik taciri) ini izledim gene inanılmazdı bütün bir filmi tek başına alıp götürüyordu jeremy irons gibi cidden çok iyi bir oyuncu bile aşırı derecede sönük kalıyordu .

CorvusTheHeretic demiş ki:
ee karşılaştırdığınız insanlarda ya yaşayan efsaneler yada ölü efsaneler bu karşılaştırmaya girebilmek bile çokbüyük bir başarıdır.

Abi bunun cok iyi bir sey basarmis olmak ile ne alakasi var? Al 4-5 yil sonra ben de egitimimi almis normal bir oyuncu olacagim ve bende kalkarim ve kendimi Brando ile karsilastiririm ama bu benim Brando`dan iyi oyuncu olacagim anlamina gelmez cunku imkani yoktur :) Karsilastirmayi her sekilde yaparsin o onun buyuklugunu falan göstermez...

hm karşılaştırmanın benim sözlüğümdeki anlamı birbirine kısmen yakın şeyleri karşılaştırmaktan geçer ben senin yorumunda da böyle düşündüm (bu arada pacino deniro karşılaştırması çok meşhurdur zati; heat adli filmi ve buluşmaları çok meşhurdur) keza bunu sende yazdığımdan anlayabilirsin. soru sormak yerine seni yanlış anladığımı söyleyip anlatmak istediğim şuydu desen daha yapıcı olurdu herkesin bir cümleden çıkaracağı anlam aynı olmayabilir. Neyse ben gene pacino nun çok iyi bir aktör olduğunu söyleyeyim ve fazla uzatmayalım herkesin zevki kendine birde pacino nun looking for richard ı deneyin her türlü döktürüyor

CorvusTheHeretic demiş ki:
hm karşılaştırmanın benim sözlüğümdeki anlamı birbirine kısmen yakın şeyleri karşılaştırmaktan geçer ben senin yorumunda da böyle düşündüm (bu arada pacino deniro karşılaştırması çok meşhurdur zati; heat adli filmi ve buluşmaları çok meşhurdur) keza bunu sende yazdığımdan anlayabilirsin. soru sormak yerine seni yanlış anladığımı söyleyip anlatmak istediğim şuydu desen daha yapıcı olurdu herkesin bir cümleden çıkaracağı anlam aynı olmayabilir. Neyse ben gene pacino nun çok iyi bir aktör olduğunu söyleyeyim ve fazla uzatmayalım herkesin zevki kendine birde pacino nun looking for richard ı deneyin her türlü döktürüyor

Bende aslinda konusurken sert olmamaya calisirim her zaman icin ve baya yavas konustum ama kizdirdiysam özur. Simdi Al Pacino en iyi oyuncu derken tapilir denildigi zaman benim icin ve cogu insan icin en iyi oldugunu dusundugum sadece 2 kisiyi örnek verdim. Ben yani o kiyaslamadan Deniro`yu cikarir Henry Fondalari,Cary Grantlari,Spencer Tracyleri,James Stewartlari koyarim ki onlar bence Deniro`dan cok daha iyidir. Deniro örnegini vermemin nedeni o an aklima gelmis olmasi ve belki senin de dedigin gibi ikisinin birbirine benzetiliyor olmasindan geldi aklima. Simdi Al Pacino`nun ne kadar iyi oldugunu baska oyuncular ile karsilastirarak göremeyiz tabi. O zaman Vin Diesel ile de karsilastiririm Al Pacino bana tanri olur. Ben ta en basta sadece bagirmaktan baska bir sey yapmadigini belirttim. En iyi performansi diye gösterilen Scarface filmine alin tekrardan izleyin ve dikkat edin. Adam eger bagirmaktan baska bir sey yapiyorsa demek ki ben filmden oyuncudan anlamiyorum demektir....

Ozellikle Scarface icin soylemem gerekir ki Tony Montana'yi bagirmayan, pamuk gibi bir adam olarak gormek de pek hos olmazdi heralde... Al Pacino genellikle benzer karakterleri canlandiran bir aktor... Ozellikle zirvede oldugu donemlerde ya gangster ya da polis rolunde izlemisizdir. Bence bu rollere cok iyi hayat verir. Belki de De Niro veya Hoffman gibi daha farkli yonlere kaymadigi icin kendisini tekrarliyor izlenimi yaratiyor. Ama ben yine de hic usenmeden her Pacino filminde bir klasik olan 3-5 dakkadan az olmayan monologlari iple cekerim... inanilmaz guclu ve izleyiciyi etkileyen ve filmin konusu ne kadar follofos olsa da muhim bir konuymus izlenimi yaratan "tirad" benzeri konusmalari harikadir. Scent of a Woman'da mahkemeye benzeyen okul sahnesi(sonda), Insider'da tv kanalinin davadan korktugu icin roportaji yayinlamaktan vaz gectigi anda baslayan monologu, Devil's Advocate'da Kardesleri karsisina aldigi final sahnesi, City Hall'da kucuk cocugun cenazesinde........ say say bitmez daha... bunlarin hepsi benim icin ayri guzeldir ve Pacino'dan iyi yapabilecek birisini de tanimiyorum... Ne yalan soyliyim hitabet konusunda politikaya atilsaymis Hitler'le yarisirmis ... :p

Abi Scarface`de tamam Tony Montana "ay sekerim adam öldurmeni istemistim is tamam mi" falan diyemez herhalde :D Benim demek istedigim o degildi sadece bagiriyor dedim o kadar o rol icin. Diger yönlere kaymadigi icin degil kayamadigi icin dersek daha iyi olur. Bir oyuncu gercekten iyi oldugunu göstermek istiyorsa hem iyiyi hem kötuyu,hem sakaciyi,hem deliyi,hem karizmayi oynamalidir. Kendisi onlarca Star Wars gibi Apacolypse now gibi filmleri cevirdi. Artik cani istemediginden mi yapmis yoksa beceremediginden mi bilmiyorum :) Ben en iyisi burda bitiriyim. Ne duisundugumu acik acik söyledim. Hic bir sekilde kötu oyuncu demedim ama olmasi gereken yerin cok ama cok ustunde tutuluyor bence....

köpeklerin günü nü sürekli izlerim ve al pacino ya hayranlığım daha da artar.ben hiçbir filmde al pacino yu öyle görmedim.zaten filmden onu çıkar film diye bir şey kalmaz ortada.hoffman ı aşağılayanlar geceyarısı kovboyları nı izlesinlerde hoffman ın ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu görsünler.

Jawbreaker demiş ki:
Kadın Kokusu ne filmdir... Chris O'Donnell bile şahane oynamıştır o filmde. New York, tango ve kırmızı Ferrari..

Kadın Kokusu izlediğim en iyi filmlerinden biri. Özellikle tango sahnesi "Ulan yarın gidip tangoya başlıyorum" dedirtir. Mahkemedeki konuşma da tüyleri diken diken eder. Gabrielle Anwar'da gayet iyi oynamıştır. 10 dk'lık sahnesinde filmdeki karakterinin hayatından çok büyük ipuçları verir başarıyla.

Al Pacino iyidir, hoştur ve genellikle kızgındır.

Robert daha iyi. :twisted:

Bana göre Al Pacino'nun surat ifadeleri,bakışları oynadığı karakterin ruhsal durumunu olabildiğince güzel yansıtıyor.Çoğu filmde canlandırdığı karakterlerin birbirlerine yakınlığının yanında,bu karakterler arasındaki çok önemli farkları da en azından bana hissettiren bir oyuncu.Bazı ruh halleri bazı oyunculara çok yakışır.Al Pacinoya da hayatta bir çok başarıyı kazandıktan sonra kaybeden konumuna gelmiş,içten içe çökmüş,hüzünlerini geveze kişiliklerindeki anlık sessizliklere gömen karakterler çok yakışıyor.Mesela Robert De Niro içinse bu durum ne olursa olsun,yüzünde alaycı ve kendinden her zamanki gibi emin bir gülümseme bulunan karakterlerle açıklanabilir.Sonuçta kendileriyle özdeşleştirebildiğimiz yakın nitelikli karakterleri fazlaca canlandırmalarını,tekrarcı ve olumsuz bir özellik olarak görmüyorum ben,o karakterler arasındaki ayrımları hissettirebildikleri takdirde.Ki Al Pacino benim çok çok sevdiğim bir oyuncu,Robert'dan daha fazla :)

kesinlikle gelmiş geçmiş en büyük oyunculardan biri ki benim favorimdir :) bikere karizması yeter y oyunculuk desen , e daha nolsun ya adam en baba filmlerde oynamış rolünü harika bir biçimde. eee gerçekten de fazla söze gerek yok AL PACINO !

al pacinoyu ilk olarak ''yaralı yüz'' isimli filmle tanıdım.
Yüzündeki o donuk ve kararlı ifadeden alıyor karizmasını. al pacino diyince, onu bir korsan kıyafeti içinde hayal edemiyorum asla.. illa ki takım elbise içinde, ve kararlı ifadeye sahip bir adam geliyor aklıma.
oynadığı her filmde, oynadığı karakterin iç dünyasını, izleyenin içinde hissettirebilen ve mimikleriyle insanı kitleyen bir kişi o..
sinema tarihine iz bırakanlardan biri o.. saygıyı hak ediyor kesinlikle..

carolgerber güzel noktalar farketmiş bence ve bunlara gerçekten bende katılıyorum. Al Pacino; adamın olduğu gibi karakter ikizini canlandıran, oyunculuğuyla hissettirilmesi gereken tüm duyguları içimize yerleştiren şahane karakter için söylenenler bitmiyor sanki...adeta bir övgü çekicisi =)

("zafer666in_arkadasi_orcun": "Robert daha iyi. ") benim için burda kıyaslamak doğru gelmiyor ikisini. de niro yla sonuçta ikisinin de oyunculuk kaliteleri tartışılmaz kabullenilir bir durumda ve bu saçma bir yarıştırma olurdu heralde nerede yapılsa( burda yapıldığı gibi) çünkü ortada hala kanıt gerektiren bir şey olmadığını düşünüyorum oyunculuk adına...var mı yoksa yav yanılıyormuyum?!?

Al Pacino'nun,"Köpeklerin Günü" adlı filmini seyretmiştim.En başta biraz sıkılmıştım ama sonradan film bayağı bir sarmıştı.Filmin en sonu,en güzel yeriydi diye düşünüyorum.

Geri