Midi Klavye Başlangıç Soruları

Z

zarrath

Arkadaşlar merhaba uzun zamandır bir enstrüman çamlak istiyordum ve sanırım buldum, sanırım midi klavye çalmak istyiyorum ben. özellikle post-rock tadında müzikler yapmak istiyorum acaba midi klavye uygun mudur bana (gitar çalamıyorum fiziki problemlerden dolayı) bir de ne tür bir klavye gereklidir? çok fazla bütçem yok açıkçası ikinci el enstrümanlara baktım fakat onlar da pahalı geldi. benim kafama en yatan ürün m-audio mini 32.
midi klavye ile neler yapılabilir, nasıl öğrenilir?
üzerinde knoblar, sliderlar pitch ayarları olanlar vs var ama ne kadar gereklidir hiç bilemiyorum yardımlarınızı esirgemeyin :)
teşekkürler

Modulasyon zaten hepsinde var. Slider dediklerin Fader sanirim. Faderlar ile Mix Control'u elinle yapabilirsin. Baska gorevler de verebilirsin de genellikle Mix Control yaparlar. Knoblar ile kullandigin plug-inler sanki hardware ekipmanmis gibi butun orada gordugun knoblari mouse ile cevirecegine elinle kontrol edebilir ve otomasyonlari elinle hazirlarsin. Live performance yapabilirsin. Uzerinde Pad'ler varsa, ornekleyicilerden aldigin sesleri oradan calabilir, kestigin samplelar ile kreatif soundlar hatta parcalar bile elde edebilirsin.

Sana tavsiyem tuse kalitesi dogru duzgun bir midi klavye edinmen. Roland A300-500 PRO modeller gibi. En ucuz modellerin tusesi berbat. Oyuncakcilarda satilan bebek klavyelerinden daha kotu. Velocity yani hassasiyet keyfi almak istiyorsan, dogru duzgun bir model olsa iyi olur tercihin.

Ne Plug-in acarsan onu kontrol edersin Midi Kb ile. Keman da davul da gitar da calarsin. Yazilimlar beyin, midi de vucuttur. Salt midi keyboardlar kendi basina ses uretemez.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
benim de başlangıç seviyesi (daha önce hiç klavye kullanmamış) olduğumu düşünürsen önerdiğin alet bana fazla biraz. ben daha bu işi becerip beceremeyeceğimden şüpheliyim. midi klavye olayını yavaştan anlıyorum biraz. belirli yazılımlar ve onlara entegre edilebilen VSTi modülleri var (pahalı pahalı) bunlar klavyeden gönderilen sinyali işleyip ses üretiyor mantık bu. sliderdan kastım pitch ve modulation için olan o tekerlekler idi. pitch'in ne olduğunu anladım fakat daha modulationun ne olduğuun anlayamadım biraz açıklayabilirmisin? ben "live" çalışmayacağım için bana knoblar anlaşılan çok da gerekli değil.

Arkadaşlar m audio oxygen 49 midi klavye almayı düşünüyorum, presonus studio one kullanmaktayım , programda external device midi bölümünde bir sürü marka modeller ve resmi var ancak m audio oxygen 49 un resmini adını göremedim , bu bu midi bu programda uyumsuz anlamına mı gelir? Yoksa acaba her midi her bu tür daw programlar ile kullanılabiliyormu? Teşekkürler..

Arkadaşlar m audio oxygen 49 midi klavye almayı düşünüyorum, presonus studio one kullanmaktayım , programda external device midi bölümünde bir sürü marka modeller ve resmi var ancak m audio oxygen 49 un resmini adını göremedim , bu bu midi bu programda uyumsuz anlamına mı gelir? Yoksa acaba her midi her bu tür daw programlar ile kullanılabiliyormu? Teşekkürler..
O çok problem değil kendin yeni bi midi bilgisi girip, ismini kendin verip listeye ekleyebiliyorsun.
Hatta bahsettiğin ürün yaygın kullanıma sahip olduğundan aradığında muhtemelen videolu yardım bulabilirsin.
O listede bi çok marka model klavye yok zaten (hatta midi çıkışlı eski cihazları bile sorunsuz kullandım).
O yüzden sorun edeceğin bişey değil. Sen midi klavyeyi bilgisayarına bağla var ise driverlarını kur ondan sonra hertürlü sorunsuz kullanmayı halledersin.

O çok problem değil kendin yeni bi midi bilgisi girip, ismini kendin verip listeye ekleyebiliyorsun.
Hatta bahsettiğin ürün yaygın kullanıma sahip olduğundan aradığında muhtemelen videolu yardım bulabilirsin.
O listede bi çok marka model klavye yok zaten (hatta midi çıkışlı eski cihazları bile sorunsuz kullandım).
O yüzden sorun edeceğin bişey değil. Sen midi klavyeyi bilgisayarına bağla var ise driverlarını kur ondan sonra hertürlü sorunsuz kullanmayı halledersin.
çok teşekkür ederim dostum :)

Geri