Tüketici Köşesi , Türkiyede Alış-veriş

Ben elimden geldiğince Türkiyeden alışveriş yapmamaya çalışan birisi olarak bir örnek vermek istiyorum;

pena konusunda topluca yediğimiz kazığı söyliyim;
72 tane fender 354 pena 18$ - burda tanesi 1.5mlyn (hadi1$ diyelim)
penanın vergisi nedir gumrugu nedir ki?

banada izmirdeki trigon müzik bir v amp vermişti sıfır diye.bende heycanla aldım aleti salak gibi denemedim hatta bakmadım bile alete.sonra eve geldim v amp ın ısıklarınıın yarısı yanıyo yarısı yanmıyo.üstü toz kir içinde kullanılmıs besbelli.sonra orda calısan ismi lazım değil gitaristin sahnede kullandığı v amp geldi aklıma.bana kesinlikle onun kullandığı ve eskittiği artık bip sesi bile cıkarmayan aleti vermişlerdi.o gün gittim hatta yağmur yağıyordu o saatte dükkan kapanmıstı.boşuna ıslanmıstım ve parasını vermeme rağmen v amp ımı kullanamamıstım.gece içim buruk yattım sonra kalktım sabah erkenden götürdüm aleti.alet bozukmus da bilmemne ayakları yaptılar beyefendiler.sonra yenisini getirtiriz dediler.ülen p****enk zaten senden sıfır diye alıyoxz aleti.satıcının adı murattı kazıkcı adamın tekidir bu yönüyle ünlüdür zaten.neyse sonra paramı geri aldım.1 2 ay piyasa araştırdım.daha sonra trigonun hemen yanında senfoni mağazası var izmirliler bilir.sağolsunlar cok dürüst insanlar.sıfır daha kutusunun kartonu acılmamıs aleti getirdiler caldık baktık.alet canavar gibi.4 5 ay kullanıyorum cok memnunum.bir daha trigona ayak basmayacağım.bilginize.....

evet sıra bende..
ben batmanda hijazz music adında bi mağaza işletmekteyim.yaklaşık 40 gün önce ANT Müzik Denilen rezil şirketten bir boss gt8 sorduk.Bana 15 güne kadar kesin gelicek bu süre daha kısa olabilir dediler.Tamam dedim kabul ettim onlarda paranın yarısını göndrmem gerektiğini (listeye alıcaklarmış) bu ürüne talebin çok olduğunu söylediler.Geri kalanıda kargoya verilmeden göndermem gerektiğini söylediler..Haklı buldum kendimce.Aynı gün havale yaptım.Bekledim 10 gün sonra aradılar.Boss gt8 geldi paranın geri kalan kısmını çıkarırsanız bugün kargoya verelim dediler tamam dedim ve geri kalan kısmını havale yapıp haber verdim.Aradan 3 gün geçti alet gelmedi.Aradım gümrükten malı çekerken problem oldu dediler.en geç 2 güne kadar göndericem 2 günde kargo 4 gün içinde elinizde dediler.tamam dedim.4 gün geçti mal yok.ve abartısız 5 defa fln tekrarlandı bu olay.En son aradım dedimki bakın müşteriye mahçup oluyoruz bize kesin bişi söleyin.AHMET BEY'DEN Aldığım cevap 'Biz Boss'un Tr Distribütörüyüz dönüp dolaşacağınız yer biziz.Bu yüzden bizimle sözünüzde durmadınız cinsinde konuşmayın!' Sizce bu nedir? bu kadar saygısız bir şey olabilirmi ya! bunları yazarken bile sinirden titriyor ellerim.Neyse 2 gün içinde elinizde olmazsa paranızı iade ederim dedi.tamam dedik onada.ve bugün elimde olması gerekiyordu ama kargo fln yok.aradım tekrar 2 gün içinde çıkarıcam dedim elinizde olur demedim dedi (4 defa aradım en son ulaştım) ama 5-6 defa aramışsınız 600£ luk bişey için bu kadar aranmaz ben trilyonluk satış yapıyorum bilmemne dedi.Benim tepem attı bağırdım 'aratmayın o zaman, benim umrumdamı senin trilyonluk satışların ben müşterime sizin yüzünüzden mahçup kalamam.P.tesi parayı gönderin en büyük hatada sizinle alışveriş yapmaktı!' dedim suratına kapattım.Bu nedir allah aşkına? Eğer biraz aklınız varsa ANT müziğin isminden bile kaçının bir bayii olarak 5 para etmediğini söylüyorum.Kolay gelsin...

Yalnız bunun hangi ANT müzik olduğunu belirtirseniz sanırsam daha iyi olur, bu ülkede bir çok ANT müzik olması ihtimali yüksek, ben de bir tane ANT müzik biliyorum ama oranın BOSS distribütörlüğü yapmadığını da biliyorum... (umarım doğru biliyorumdur :roll:)

Sorununuz genelde olan bir olay, Türkiye'de herşey "erteleme ve YAPMAMA" üzerine kurulu, umarım tekrarlanmaz :roll: geçmiş olsun....

Bugun Ankara Kıvılcım'a POD Xt fiyatını sordum . Yanıt: 660 Euro. İnsaf ya, bu fiyat vergiyle acıklanamaz. Yurtdısına gore 2 katı fiyatına da alıstık ama bu kadar abartısına rastlamadım.

vergi falan değil abi, kör tuttuğunu ... derler ya, o hesap, her şehirde belli başlı yerler kazıkçı diye bilinir, çok da doğrudur. belli markaların belli şirketlerle anlaşması var, örneğin boss u x ve x e bağlı yerler dışında kimse satamıyosa, bunlar da abartıyo da abartıyo fiyatları. en güzeli mümkün olan her yeri gezmek, hatta, imkan varsa gidip istanbulda aramak (seçenek çok olduğu için, yoksa aynı kazıkçılar orda da var) alabile internetten alsın ama onun da garantisi yok kısacası deneye deneye oluyo bu işler, aldığınız mal kadar da zarar ediyosunuz mecburen

ankara kıvılcım müzikten 1997 de ibanez rx150 elektrogitar alıcaktım abimde o sıralar benim gibi hevesli bende alayım indirim yaparlar dedi. iyi dedik.kıvılcımdaki adamla ben önceden görüşmüş anlaşmıştım 1 tanesi için.almaya gittiğimde bütün gitar vitrininin yerlerde olduğunu gördüm.noldu geçmiş olsun dedim.vitrin hafta sonu göçmüş(oh iyi olmuş) gitarlarda büyük zarar var.benim alacağım gitarında kenarında boya atmış.neyse abimle konuştuk boyası atan gitarla aynı gitarın aynı modelini aldık tabi boyası atık olduğu için indirimde yaptı(sözde).neyse antalyaya gitarı götürdüm orda senkop müziğe yeni tel taktırmaya götürdük.adam bu gitar orjinal ama diğerini bende satıyorum fason(boyası atık olan) dedi.yuh dedim olamaz ben bunu ibanezin tr distributöründen aldım.adam valla al bak dedi aynı marka modeli çıkarttı.oha harbiden birebir kopya.zaten seneler geçtikçe ustalaştıkça anladık neyin ne olduğunu.fason gitarı babama verdik o çalıyo bu aralar.:)
işte böyle iyisi olsun tr distributörü olsun dedik yine kazık yedik.bi dahada kıvılcıma nah uğradım nah uğrarım da.bundan sonra ilk tercih yurtdışı (gümrük derdine rağmen) 2. tercih 2. el.bukadar.

istanbul Zuhal Müzikten bi anfi aldım 10 ay önce falan. Marshall'ın 30 Watt lık bi anfisi, faturalı bi şekilde aldım aleti, 400 milyon para ödedim, eve geldiğimde kendi gitarımla deneyince drive tonlarını beğenmedim anfinin ( o zaman ki prosesorümle uyum sağlamadı sanırım ) ve ertesi gün geri götürdüm, ben bu aleti beğenmedim sanırım geri verme hakkım var diye(ki tüketici haklarında bööle bişiy var, hiçbir mezeret bile belirtmeden sadece beğenmedim diyerek geri verebiliyormuşuz) adamların verdiği yanıt şu oldu: ''anfiyi geri alırız ama %20 kesinti yapmak zorunda kalırız, yani 320 milyon geri öderiz'' sebebi de faturalı alışveriş yapmammış, yok bi gün önce vergi iadesi yapılmışta bilmem ne de, bisürü hikaye. Neticede alet elimde hala, doğru dürüst bü prosesor aldıktan sonra istedigim tonları yakaladım ama mağazanın yaptığı şey bence çok terbiyesizceydi.

Sıkı durun beyler, Antalya Selekler çarşısında bi mağaza da Squier Telecaster 800$!! evet evt sekizyüz Amerikan Doları, üstelik vitrinden 10merte uzaktan görünecek şekilde kocaman puntolarla yazılmış... Aman dikkatli olun.

Billie_Joe demiş ki:
bizde laylaylom kurbanıyız caloışmaya gitmiştik tarihi eser maxtone twin bizim davulcunun ayagında patlayınca ambalajında twin istediler eskisinden iyi ama 2. el twin verdik almadılar dusenbazlar yaık davulcu bayıldı 0 verdik yoksa dava savcılık fln dedilker

Azcık sesiniz yükseltseniz hiçbişey olmazdı. Öyle savcılığa falanda veremezlerdi ellerinde ne kanıt var ki ?

Nedir bu muzik severlerin cektigi cileler bu ulkede. Hadi anliyom kotu aliskanlik diye ickiye sigaraya vergi de bari su guzel aliskanlik olan muzik sevdasina vergi koymayin.

Neyse ben de bundan 4 yil once falan izmirde universiteye yeni basladigimda ilk defa elektro gitar alacagim. Ders aldigim eleman gel dedi Trigon muzik tanidik ordan aliriz biz genelde dedi. İyi dedim ne izmiri biliyorum ne de elektrodan anliyorum o zamanlar. Gittik bunla(o zaman ulas vardi hala da oradadir ipne ha gerci ordakilerin hepsi kazikci ipne ya neyse...) gosterdi 3-5 gitar. Sonra dedi bak bu iyidir diyerekten washburn ikinci el bir gitar sectik. fiyat falan orta halliydi ama ampfi falan derken buldu 300dolar civari(4 yil once). Sonra yeni acilan bir magazada sifirinin ayni fiyata oldugunu gordum. Tabi ana avrat...

Neyse kisacasi once bilinen her yer gezilmeli magazalarin ve fiyat karsilastirmasi yapilmali. Mumkunse bu isten anlayan tanidik biriyle gidilmeli. Ve trigondan uzak durulmali mumkun oldugunca

Arkadaşlar mutlaka ve mutlaka tüketici haklarını birkere üşenmeden gerekli web sitelerinden okuyun ne hakkınız olduğunu bir görün. Elinizde fatura fiş te olmalı malum fişsiz alışveriş durumu var daha ucuza gelsin diye.Sonra çeşitli sikayet.var com gibi şikayet sitelerine de baş vurun. Ayrıca belediyelerde bu tarz tüketici hakkı işlemi gerçekleştiren tahkim olayı var ve mahkeme kararı yerine geçer söyledikleri.Ha olmadı mahkemeye verin zaten kazanacağınızı düşünen avukat her türlü o işi alır karşı tarafta genelde bedelleri fln kaybedince ödeyeceği için o şikayetinizi genelde gidermeye çalışır

tuneldeki zuhalde pesin ,pazarlıksız 1600 ytl dedikleri bi gitarı, sizce saglam bi pazarlıkla tahmini ne kadar düsürebilirim?alanlar yazsın bizahmet, ben 200 ytl de sansımı deneyecem haftaya(gerci üstüne cok bile kar edecekler), tecrube ettikten sonra durumu yazarım,

Geri