Monty Python

Monty Python Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terrry Jones ve Michael Palin’den olusan ingiliz kült mizah grubudur.
herkesin mizah anlayisi farkli oldugu icin bazi insanlar Monty pythonun filmini izlerken hic gülmezler hatta sacma bulurlar bazikiler ise gülmekten kendilerini tutamazlar (bunlarin arasinda bende bulunuyorum galiba :) ...
-Yellowbeard(1983)
-Mont Python`s flying circus:live at Aspen(1998)
-Monty Python Live at the Hollywood Bowl(1984)
-Monty Python`s Life of Brian(1979)
-Monty Python`s the meaning of Life(1982)
-And now for something completely different(1971)
-Monty Python and the Holy Grail(1974)

tek kelimeyle muhtesemdir... anlam aranmamasi gereken bir mizah anlayislari vardir bu arkadaslarin... absurdun son noktasi denebilir...

Antik yunan filozoflarina karsi frankfurt okulu dusunurleri futbol maci yapar, decomposing composers, every sperm is sacred, never be rude to an arab gibi isimleri olan bir suru abuk subuk sarkilari vardir(bir de albumleri var bu sarkilardan), kral arthur'un otoritesini tanimayan komunist koylu tiplemeleri yaparlar... Daha akla hayale gemeyecek bir suru acayiplik vardir... Ingiliz sigorta sirketinde calisan memurlar sirketi gemi gibi kacirip Amerika kitasina koca binayla seyahat ederler... falan filan...

Python'dan zevk almayan insanlar bence izledikleri her seyde bir anlam arayan kisiler... Burada en ufak bir mantik, sebep, sonuc, vidi vidi yok valla...

Ayrica bir not, gectigimiz haftalarda vizyonda,ki filmlerden Lemony Snicket's Series of Unfortunate Events filminde cocuklarin gittigi ikinci evin sahibi uncle Monty idi ve adamin boynunda da bir piton yilani vardi :)

Brazil, fear and loathing in las vegas, fisher king, 12 monkeys gibi filmlerin yaraticisi Terry Gilliam in içinde bulundugu yönetmenler toplulugu.
Filmlerde oyuncu olarak hep bu yönetmenler oynar. Örnegin: Holy Grail de; terry gilliam 24. sahnedeki yasli adami- terry jones Sir. bedevere, üç basli sovalyeden birini- Eric Idle; Sir.robin-Michael Palin; sir.galahad- John Cleese kara sovalye, Sir.Lancelot ve fransizi- Graham Chapman kral arthur u canlandirir.
Holy Grail de "ni" dien sovalyelerde olay kopar.
(sadece Holy Grail i izlediimi çok belli ettim)

http://www.monty-pythons.com/

Lİfe of Brian'ın sahneleri hala aklımdadır. Hatırladıkça yerlere yatıyorum gülmekten. İsa'nın annesi mükemmel bir karakterdi. Diğer filmleri nerden bulabilrim fikri olan biri var mı? :)

Haftasonu izledim Monty Python and the Holy Grail'i, seviyorum ben Terry Gilliam'ı. Çok güldük eğlendik. Çoğuna saçma sapan uyduruk geliyor bu tarz mizah. 1975 yapımı olmasına rağmen adamların mizah anlayışına hayran kaldım, 2005 te izlerken bayat gelmiyor insana. Kaleden öküz atma sahnesine bayıldım :)

The Meaning Of Life filmini izleyip beğenenler vardır herhalde aranızda... Ha işte onun bende bi de bilgisayar oyunu var... Bulabilirseniz hemen edinin derim. Gerçi ben hiçbiyerde görmedim, abim almısş galiba bi arkadaşından...
Şöyle söyliim, filmdeki görüntüler ve bazı sahnelerin de videoları var. Aşmış bi oyun, filminden daha keyifli bence...

açıkçası sadece holy grail ve meaning of lige izledim özellikle holy grailden gülmektan geberecektim .Su arthur un köprüden geçme kısmı muhteşemdi. Ayrıca tavşanıda unutmamak lazım kesinlikle bir başyapıt bence.Meanin o life ı holy grail kadar sevmesemde oda çok iyiydi.Sanırım litle Jesus
olayında gülmektan kırılmayan kalmamıştır.

bende geçen akşam meaning life'ı izledim gerçekten de harikaydı hatta azrail olayı ve oradaki geyikte baya güzeldi en yakın zaman da filmler bulunup arşive konulacak

her sperm kutsaldır

her sperm iyidir hehehe

Okuduğum kadarıyla anlıyorum ki -en azından seyredenler-, kimse bu adamların en iyi 2. filmi Life of Brian'ı izlememiş.. İsa'nın peygamber oluşu ile çarmıha gerilişi arasındaki süreci anlatıyor lakin öyle böyle değil..

Life of Brian isa doneminde geciyor ancak isa'yi anlatmiyor... hatta filmin basinda brian ve annesi isayi dinlemeye gidiyorlar ama cok baydigi icin insan taslamaya gidiyorlar... hakikaten de muthis bir filmdir o da ayri tabi... judean peoples front ve people's front of Judea harikadir.. :) bir de Bigus Dikus var tabi... Suicide squad ve imla kurallari takintisi olan roma lejyonu da superdir...

Geri