bozuk pedalın ampliye zararı

bu mesaji editlemem indexte umarim bir sorun yaratmaz ama zaman gectikce sorunun psikolojik oldugunu anladim cunku crybaby wah kullanip aleti cikardiktan sonrada ayni sekilde bir psikoloji uyandi bende. pyramind bilmis zamaninda esasen..

pyramind demiş ki:

buradan cikan ders bozuk pedalin amfiye etkisi yok 8)

pedallın bozuk olması anfiyi etlıliyecını sanmıyorum en büyük ihtimal pedalın kısa devre olmuş bile olsa anfinde aşırı bir ugultu olur zate o zman anlarsın... yada psikolojık olarak etlinemışte olabilirsin ton konusunda banada bazen olur aldıgın yere götür bir baktır derim en kolayından.

pedalın ampliye verebileceği cinsten bir zarar aklıma gelmiyor. İki ihtimal var: Ya psikolojik, ya da amplinin bozulacağı tutmuş, denk gelmiş. Garanti kapsamındaysa ve gerçekten arızalı olduğunu düşünüyorsan zaten al götür baksınlar derim.
Kolay gelsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
metalsong demiş ki:
pedallın bozuk olması anfiyi etlıliyecını sanmıyorum en büyük ihtimal pedalın kısa devre olmuş bile olsa anfinde aşırı bir ugultu olur zate o zman anlarsın... yada psikolojık olarak etlinemışte olabilirsin ton konusunda banada bazen olur aldıgın yere götür bir baktır derim en kolayından.

dediğin doğru, bazen değişik pedal kullanınca ses değişik gibi gelebiliyor kulağa ama eski yaptığım kayıtla şimdiki soundun alakası yok,

bide wah ile çalarken ampliden hafiften çıtırama-cızırtı karışımı ses geliyordu orta seviyeye gelince pedal, acaba devrelerine falan mı zarar veriyordu o zaman,

bide ben istanbulda oturmuyorum yani götürme şansım yok istanbula :cry: (anca yazın össden sonra)

pyramind demiş ki:
pedalın ampliye verebileceği cinsten bir zarar aklıma gelmiyor. İki ihtimal var: Ya psikolojik, ya da amplinin bozulacağı tutmuş, denk gelmiş. Garanti kapsamındaysa ve gerçekten arızalı olduğunu düşünüyorsan zaten al götür baksınlar derim.
Kolay gelsin.
Aynen...

Reeve demiş ki:
bide wah ile çalarken ampliden hafiften çıtırama-cızırtı karışımı ses geliyordu orta seviyeye gelince pedal, acaba devrelerine falan mı zarar veriyordu o zaman,

O çısırdama diyetabiredilen şey wah pedalının içindeki potans'ının eskimesi ile ilgili birşey Batuhan'ında belirttiği gibi wah'ın amfiyi bomzası gibi bir durum sadece öye düşünmek istediğin için büyük ihtimalle.Yani psikolojik...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
alet şuan distortionı zayıf veriyor ve buğu fazla, eskiden sesini açtıkça kükremeye başlardı ama şimdi uğultulu distortion veriyor :cry:

amplide hiç bir sorun yoktu önceden :cry:

olan oldu, şimdi sorun nedir onu merak ediyorum
görmeden duymadan bir şey söyleyemezsiniz ama en azından bilgili arkadaşlar tahmin yürütürse iyi olur :roll:

Kablolarını kontrol et, başka bir kabloyla dene. Böyle durumlarda sorun genelde ufak bir şey, gözden kaçmış bir şey oluyor. Sakin kafayla her şeyi adım adım kontrol etmeyi dene. Umarım sorunun çözülür.

diyelim ki sorun pedaldan kaynaklanmadı,

peki ben bunu laylayloma götürüp ne diyecem? onlar mutlaka diyecek ne oldu da bu böyle oldu diye soracaklar bende bozuk wah taktım deyince o zaman kabul etmeyecekler bunu :?

dediğim gibi ben wah tan şüpheleniyorum çünkü hiç bir sorun yokken maffetti güzelim H&Kyi :cry:

wah zarar vermiş olsun ya da olmasın bu ampli tamir edilebilir mi :?: :roll:

Niye edilmesin? Kanserli bir hasta değilki bu(kaldıki onun bileyenilebileni var) İyice bunalım olmuşsun..?
garantisi varsa burada anlattıklarını aldığın yerede anlatır,amfinin tamir edilmesi gerektiğini belirtirsin...
Bürokrasi öğretimi gibi oldu :)

giriş sinyaline yüksek voltaj,akım gelmediği sürece , gitara istediğini bağla zarar vermez..
zaten o tip amfilerde girişte kısa devre, yüksek voltaj vs. koruması falan olabilir.
wah'ta adaptörle kullanıp da elektrik kaçağı olması ihtimali var, pille olması pek mümkün değil gerçi.. amfinin preamp giriş katında anormal yüksek bir sinyal gelmişse girişte bir direnç, kondansatör,transistör, opamp vs. gibi elemana zarar gelmişse ton değişir muhakkak..
veya jaktaki temassızlıklar da tonu acaip etkiliyor.
benim de bi ara öyle olmuştu acaip cılız sesler alıyorum ama gitarın sesi parazitli değil gayet sabit, ben jaktan şüphelenmemiştim. temassızlık olsa cazır cuzur öter diye düşünmüştüm..
sonra farkettim ki hakkaten jaktanmış, tonlar gürleşti birden...

eğer amfiye zarar gelmişse mutlaka yapılır..muhtemel girişteki ilk yükseltec katı zarar görmüş olabilir ses cılız geliyorsa..

yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum arkadaşlar, bu başlığı zaten her türlü jack eq ayarlarını deneyip açtım, dediğim gibi wah dan şüphelendim (wahı normal adaptörle kullanmıştım zaten o adaptör yandı bir süre sonra yaptırttım falan filan..).

en iyisi yazın götürüp baktırtmak :roll: herkese yardımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum :)

Galthor demiş ki:
wah'ta adaptörle kullanıp da elektrik kaçağı olması ihtimali var, pille olması pek mümkün değil gerçi.. amfinin preamp giriş katında anormal yüksek bir sinyal gelmişse girişte bir direnç, kondansatör,transistör, opamp vs. gibi elemana zarar gelmişse ton değişir muhakkak..

Reeve demiş ki:
(wahı normal adaptörle kullanmıştım zaten o adaptör yandı bir süre sonra yaptırttım falan filan..).

eh işte, biliyoruz da konuşuyoruz 8) :p

neyse konu kapanmış anlaşılan.. elektronik konusunda takılırsanız çekinmeden sorarsınız :p

Galthor,
adaptörün ampliye zarar verebileceğini hesaba kataraktan, pedalı ampliye girmeden önce her zaman şöyle yapmıştım,

ampliyi açtım, sonra pedalı adaptöre bağlayıp sonra gitara sonrada en son ampliye girdim,

yani jack ampliye girmişken adaptörü şakırtt diye takmadım ya da jack ampliye bağlıyken bir anda ampliyi açmadım.

sence yinede adaptörün zararı olmuş mudur :?:
eğer öyleyse verdiği zararı yaptırmam kaç $ tutar tahminen :?:

teşekkürler..

güzel sen dikkat ediyorsun da fişleri bağlarken, adaptörün ilk kaçak yapma anı fişe takar takmaz olmayabilir, bi süre sonra, çalarken de adaptör kaçak yapar ve yüksek bi gerilim gidebilir amfinin girişine.. ama ben gene de pek emin değilim bu adaptör mevzusunda..
eğer hakkaten tonda değişim olduğunu düşünüosan nasıl olsa zaten tamriciye gidiceksin. valla kaça patlar sorusuna da yanıt veremem ben diyim 25 sen de 50 ytl..
probelmin amfide olduğuna emin ol da, boşuna panik yapma. gitarı başka yere bağla, belki jaklardandır yahu

ampliyi açtım, sonra pedalı adaptöre bağlayıp sonra gitara sonrada en son ampliye girdim,

yani jack ampliye girmişken adaptörü şakırtt diye takmadım ya da jack ampliye bağlıyken bir anda ampliyi açmadım.

Sorunun adaptör olduğu kesin olmasa da(ki taş çatlasın 9vluk adaptörün bağlı olduğu aletle ampli girişi nasıl bozulur anlamıyorum pek uzak ihtimal gözüküyor ama elektronikçi sensin Galthor :) ) edevatı açma sırasını yanlış yapıyorsun. Ampline bir şey takacaksan, ampli o anda mutlaka kapalı olsun. Yani alet açıkken ona bir şey takıp çıkartma. En baştan ampliyi açman bu sorunla bir bağlantısı olamsa bile yanlış bir davranış. Haberin olsun diye yazıyorum.

Bu arada sorun gitarında olabilir mi? Potanslarda? Benim gitarımın potansı bozuk şu an mesela. Bazen ses gitardan çok cılız ve komik çıkıyor, potansı bi çevirip geri alıyorum düzeliyor. Gerçi potans içinde değil lehimlerde bir sorun var ama olsun. Sonuçta problem gitarında da olabilir, amplinn wahın günahını hemen almayalım. Gitarını arkadaşının amplsine tak dene. Veya kendi ampline başka gitar tak.

Ya da at aşağı gitsin, ömrümüzü çürütüyor bu aletler zaten.

evet aynen 9volt.un amfi girişine zarar vermesi mümkün değil,ama sonuçta adaptör prize takılı :) prizde kaç volt var? 220 :)
benim demek istediğim adaptörün bir ucu wah.ta diğer ucu 220V şehir şebekesinde olması sonucu, ve adaptörün içindeki bi durumdan dolayı, waha ve amfiye 0..220V arası bi peak in gelmiş olabileceği.

ama gene söylüyorum bu durum uzak bi ihtimal, başka mantıklı bi açıklaması yok.. (jak ve bağlantılar dışında tabi)

pyramind,
valla ampliye hangi sırayla takacağımı bilmiyordum, bir keresinde benim robotics 56k modemin adaptörünü pedala bağlamıştım ve jack ampliye girdikten sonra ampliyi çalıştırmıştım, sonuç:adaptör yandı, nedenide sanırım fazla elektrik bindi adaptöre ampliden yani zaten üzerindeki ayarlar uymuyordu adatörün ampliye ama en azından ampli çalışırken jackı girseydim en azından adaptör yanmazdı(sanırım)

bu arada gitarın potansları bozuk ve tone volume düğmelerinde sorun var :roll: , en başta ondan olacağını düşündüm, eskiden olmuştu çünkü. üzerindeki pickguarda değince sesi düzeltip bozabiliyodum, bu ses sorunu olunca eski yöntemle pickguarda vurdum falan ses değişmeyince ampliden şüphelendim

pyramind demiş ki:
ya da at aşağı gitsin, ömrümüzü çürütüyor bu aletler zaten.

bazen diyorum kendime keşke başka bir hobim olsaydı diye, bu işle hem $ açısından hem sabır açısından baş olmaz :)

Geri