studyo yalıtım için yapılması gerekenler,malzemeler

Ben ciddiyim eğer kiralamıycaksan fazla paranda yoksa düğün salonlarından bir mixer 2 kolon alabilirsin.Biz yaptık.Param var desen ortalama 4 sene önce 10 milyar istediler.Dolar kurlarından bi hesap yap.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
prova için acalım geri aletler evimde mevcut bir kac ıvır zıvır eksik ama onemli olan fişler topraklı ve her amfiye bir fiş gerekli o olaylar yalıtım acustic ve biraz buyuk olucak gerisini ben kolaylıkla hallederim

şimdi kuyuya öyle bi taş attınki kimse çıkaramaz.. :D
sorduğun şey çok genel ve sonsuz tane cevabı var..
en uccuz sadece gürültü yapıcam cinsindenmi soruyosun :?: ve studyoda neye ihtiyacın var :?:
kazamız mübarek olsun :D

ciddi izolasyon yapacaksan,temiz çalıştığın taktirde 10m2 lik alan ortalama 1milyara geliyor. Tabi 10m2 işgence odası olur ancak.. en az 20m2lik bir oda lazım. Klimada şart.

Baterist arkadaşım odanın her duvarını köpükle kaplamıştı ama genede sokağın sonundan ses geliyordu.Cam elyafından kaplamalardan her yeri çevireceksin onların üstüne yumurta kartonu gibi süngerlerden yapıştıracaksın.Yalnız ses yalıtım malzemeleri aynı zamanda ısı yalıtım malzemeleridir.Klima ve en az 2 tane fan biri hava verecek biri alacak şekilde duvarı delerk yada pencereyi takman lazım.Şimdi işin en zor tarafı pencereler.Camın üstüne ne koyacaksın bilmiyorum ama ben yerinde olsam bi bodrum katını alır pencereler fan taktırır pencereleri duvar gibi kaplamanın yolunu ararım.Ne kadara çıkar bilmeme ama baya pahalıya mal olur gibi geliyor.

Kolay gelsin inşallah becerirsinde resmini koyarsın siteye.

Küçük bir hatırlatma,

Yükseklik ortalama 2.5 metre dersek, 12mt2 lik alan için de 3mt ye 4mt dersek boyutları için,

Taban Alanı = 3X4 = 12 mt2
Tavan Alanı = 3X4 = 12 mt2

Duvarlar ,
3X2.5 = 7.5 mt2 (karşısındaki duvarla beraber 7.5X2 = 15 mt2)

4X2.5 = 10 mt2 (karşısındaki duvarla beraber 10X2= 20 mt2)

12+12+15+20 = 59mt2 eder

Sadece 12 metrekarelik bir alan için yapıcağın yalıtım yaklaşık 6 katı kadar alan demek, Ortalama bir yükseklik 2.5 metre tavan taban arası yükseklik dersek bu sonuç çıkıyor, bu yükseklik daha da fazla olabilir bazen, O yüzden 3 metreye 4 metre gibi ufacık bir yer için yalıtım masrafın, içinde taş yünü, strafor, kontrplak ile beraber güzel de bir kapı yaparsan 3 camlı, en az 6-7 milyar eder. Tabi isteğe göre 1 milyara da yaptırabilirsin ama bütün mahalle stüdyodakileri dinler :)

Stüdyo kurmak okadar kolay bir iş değil.

Sadece paraylada bitmiyor bu işler.Bilgide şart.

30 bin dolarada stüdyo kurulabiliyor,100-150 bin dolarada kuruluyor.

Bilgininde olması şart.ne kadarlık bir stüdyo deneyimin var mesela?

Tonmaıster arkadaşlar bu konuda daha ayrıntılı bilgi verebilirler...

Batuhannnn hu hu .... :LOL:

Heheh tonmaister değilim ama az çok bilgim var bu konularda. Arkadaş kusura bakmasın ama çok saçma bir soru bu ellemek istemedim.

Bir ev döşemek istiyorum kaça patlar ile aynı soru bu. Nereden bilelim yahu? Stüdyona hangi ekipmanı almak isteyeceğine karar verirsin, boyutlarını ve geometrisini göz önünde bulundurup bir yalıtım planı yaparsın bu konuda bir bilgin yoksa özel bir şirkete yaptırırsın ve gerekli malzemenin fiyatını çıkartırsın, hepsini toplarsın, o kadar paraya patlar.

Stüdyo şu kadara patlar diye bir cevap olabilir mi hiç? Bin tane farklı değişken var.

Açıklama bile yok "bilenler varsa sevinirim".

Ben biliyorum o zaman. 25.000$ a yapılıyor stüdyolar. Hazır paket. Alıp kuruyorsun. Bütün stüdyolar 25.000 e yapılıyor. Ne denir bilmem ki.. :?

pyramind demiş ki:
Heheh tonmaister değilim ama az çok bilgim var bu konularda. Arkadaş kusura bakmasın ama çok saçma bir soru bu ellemek istemedim.

Bir ev döşemek istiyorum kaça patlar ile aynı soru bu. Nereden bilelim yahu? Stüdyona hangi ekipmanı almak isteyeceğine karar verirsin, boyutlarını ve geometrisini göz önünde bulundurup bir yalıtım planı yaparsın bu konuda bir bilgin yoksa özel bir şirkete yaptırırsın ve gerekli malzemenin fiyatını çıkartırsın, hepsini toplarsın, o kadar paraya patlar.

Stüdyo şu kadara patlar diye bir cevap olabilir mi hiç? Bin tane farklı değişken var.

Açıklama bile yok "bilenler varsa sevinirim".

Ben biliyorum o zaman. 25.000$ a yapılıyor stüdyolar. Hazır paket. Alıp kuruyorsun. Bütün stüdyolar 25.000 e yapılıyor. Ne denir bilmem ki.. :?

Yok ben sana Tonmaıster demek istemedim yanlış anlaşıldı sanırım. :D

ortalama bir studyonun yalıtımı 2 milyar civarında tutuyor biz yaptık duvarlara cam elyaf odanın etrafını demir kafesle kapladık sunta+ tekrar elyaf+ sunger+hava boşluğu+yumurta kolisi derken yaklaşık tavanda 50cm yan duvarlardada 30 cm yalıtım yaptık + 2 adet yalıtımlı kapı yaptık ve halen ses aletlere abanıldıgında cıkıyor ama soyle diyim 3. bi kapı yapılırsa ses cıkmaz ses sadece kapıdan cıkıyor boyle bir yalıtımda, ama bende para b.k diyorsan ozel yalıtım malzemeleri var ondar baya pahalı ama tabiki cok cok iyi onlardan alırsın yaparsın ama oyle bi yalıtım 10 kaat civarı tutar beden soylemesi..........

o zaman loto fln vurması sart yada işe girip calısıcam baba parası yemekle bitmez bu işler hepinize tesekkur ediyorum ve sorumu sole deiştirim yalıtım için yapılması gerekenler ve kullanılması en uygun malzemeler

Stüdyoyu yaparken bas sesleri kesmeye çalışırsan daha iyi olur,tizleri akustik sünger vs. ile halledersin.
Bu konuyu görünce hep yazdığım linkler:
http://www.yfu.com/books.html
www.ode.com.tr
www.reform.com.tr
www.pada-tr.com
Ben hiç uğraşmayayım,parasını vereyim yapsınlar dersen :
www.std.com.tr

Yazılarını yazarken cümlelerinde nokta ve virgülü kullanmıyorsun.Bu şekilde okumamız güçleşiyor,o yüzden biraz özen göstermeni rica ediyorum ;)

Geri