Floyd-rose ve tel değişimi..

Arkadaşlar daha önce tel değişimi ve seçimi ile ilgili yazılanları okudum ama bu sorulara cevap bulamadım..
--Floydrose'lu gitarı olanlar tellerini ne sıklıkla değiştirmeliler..
--Sorunsuz bir gitar ve floydroseda teller max. ne kadar sürede akort tutmalıdır..
--Tellerin çabuk tutması için püf noktası var mıdır?

--telleri değiştirme süren nekadar çaldığın, telin kalitesi & z*kinin keyfiyle alakalı..
--floyd rose akordu olabilecek en uzun sürede tutmalıdır birazda nekadar hoyrat kullandığınla alakalı, her ne şekilde olursa olsun çoğu köprü eline aldığında ince bir ayar ister.. zaten sorunluysa sıkça kaçırır..
--tellerin tutması nedir :?: mayalıyormusun telleri :p

--Tel değişimi senin kullanmanla alakalı ben bazen 2 aya bir bazende 3 haftaya bir değiştiriyorum.
--Floyd rose yapıldıktan 1 hafat sonra hala ciddi akort kaçırıyorsa problem var demektir.Tabi kolla fala oynuyorsan bir şey diyemem zaten durmaz kolla fazla oynadınmı.
--Yolu yok en az 3 gün sürekli çalıp akort etmem gerekiyor ilk gün hele bayabir bozuluyor.Sonra akortu unutuyorum 3 güne bir fazla abanmadıysam akort ediyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
günde ortalama 3 saat çalıyorum...Bu arada floydrose'un alt kısmı yani 2 tane alyan vidayla gitara bağlı kısmının(köprü yüksekliğinin ayarlandığı kısım) gitara tamamen paralel olması mı gerekli?Benimki hafif eğimli duruyor...

Paralel olması gerek değil.Benimkide paralel değil.İnce teller daha aşağıda kalınlar yukarda duruyor.Yandan baktığında paralel durması gerekli.

evet köprü paralel olmalı ama dikkat bazı köprülerin üst kısmı açılı gibi oluyor
ibanezlerde kenarda 1 cmlik bir yarık var
bu yarığı işte gövdeye tam paralel yapmalısın

telleri taktığınızda güzelce gerdirirseniz kitlediğinizde bir daha akort problemi olmaması lazım

bende olmuyor yani.

köprüyü kullandığınızda akort sorunu oluyorsa (herhangi bir tel) yada tümden 0 noktasına gelememe problemi
bu köprüde bir sorun vardır demektir

Elixirler dayanamayadabiliyorlar (çok uzun bir kelime oldu :D) ben taktım bir set ve nefret ettim bend yaparken elimde kalan tele ne diyeyim ki ben!!! Hard case in içindeyken sahnede açtığımda kopmuş bulduğum diğer teli söylemeyeyim korkmayın :D:D Benim tavsiyem Dean Markley Blue Steel dır.

BEn dadario 09 kullanıyorum ama şu ana kadar çalarken hiç kopmadı bend yapmadan çalmaz kardeşim ki teller 1 en son adanya geldiğiğnde 3 aylık olmuştu.

dadario mu aman kalsın.. uzun zamandır kullanmıyorum bi haftada hamur gibi oluyor..
roto sound taktım o bile daha iyi :) ernie ball pure nickel deniicem merak ettim..

Me_Thus, haklı olabilirsin ama bilmiyorum çok faktör var tel konusunda, en basitinden tellerin düzgünce takılmadığı geçiyor içimden... .009'luk Elixir'i Floyd Rose ile en çok kullandığım gitarımda tam 7 ay kullandım... Deneme amaçlıydı... Gerçekten hiç bir problem olmadı... Teller önce çok geç karardı, hiç silmememe rağmen asla paslanmadı, entonasyon hala mükemmeldi... Bu yüzden buldukça hala Elixir alıyorum... Sen de keşke bir şans daha tanısaydın kendisine... :) Aslında çok da önemli değil eğer gitara ayıracak zaman varsa bir çok tel kullanılabilir...
Daha önceleri Blue Steel kullanıyordum. O da güzel bir tel, fakat ömür faktörü işin içine girince Elixir'i tercih ediyorum...
Bu arada Blue Steel'in akustik tınısı Elixir'den çok daha güzel... Kolay gelsin...

Ya kötü takılması söz konusu değil Güngör abi entonasyonu ile beraber herşeyini yaparken taktı teli yani profosyonel eli değdi ki bende sürekli silerim gitarı telleri buna rağmen teller pena vurduğum yerlerden kısa zamanda soyuldu ve entonasyon yalan oldu tabi bende kıl oldum bu işe çünkü bir dean markleyin 2 katı fiyattan satılıyor elixirler bilemiyorum belkide çürük bir mal denk geldi bana :D Neyse ben akustik sesini istediğimden tellerde dean benim son kararım oldu.Katilinek seninde bend konusunda demek istediklerini tam anlayamadım açıkçası. Kolay gelsin.

Telleri yorarak çalıyoruz kardeşimle ama 09 kullanmamıza rağmen kopma olmadı demek istiyorum.Ama paslanma konusunda haklısınız hele adan gibi yazın %90 nem olan bir yerde önemli zımpara gibi oluyor tel elin kaymıyor telde.

En yakın zamanda 10 luk dean markley blue steel deniycem bakalım nasıl olacak.

Canneerr demiş ki:
Arkadaşlar daha önce tel değişimi ve seçimi ile ilgili yazılanları okudum ama bu sorulara cevap bulamadım..
--Floydrose'lu gitarı olanlar tellerini ne sıklıkla değiştirmeliler..
--Sorunsuz bir gitar ve floydroseda teller max. ne kadar sürede akort tutmalıdır..
--Tellerin çabuk tutması için püf noktası var mıdır?

Sanırım 2. soru yanlış anlaşıldı,

Benim anladığım, telleri taktık, akort etmeye başladık, akort işlemi ne kadar sürmelidir? Sorunsuz bir gitarda bu işlem max kaç dakika alır? gibi bir şey.

Eğer soru böyle ise, ben ortalama 10dk.'da akort tutturmuş bulunuyorum. Daha kısa veya uzun sürmesi gitarla alakalı değil bence gitaristle alakalı. Gitarda tellerin gerginliğini değiştirebilecek olan 4 tane parametre var. Bunlardan biri thrus-rod ki bunla "oynanmaz". Diğer 3'ü ise akort anahtaları, floyd-rose'un üstünde bulunan "fine tuning" vidaları, ve arkada bulunan floyd-rose path'inin açısını ayarlayan, ve tellerdeki basıncı dengeleyen yaylar.

Eğer bu 3 parametreye birden hakimsen akort "cort" diye tutar. Eğer sadece akort anahtarlarının akort etmeye yaradığını biliyorsan yarım saatini de alabilir bu işlem.

Tellerin çabuk tutması için püf nokta ise,

Tellerin hepsini takar, ve onları iyice (ama hepsini aynı değerde) germeye başlarsın. Floyd-rose path'i "eski teller varkenki açıya" gelene kadar sıkarsın hiç seslere bakmadan. Açısı "tamamdır! zaten eskiden de bu açıdaydı" diyebildiğiniz noktaya geldiğinde olmuş demektir. Sonra sabit köprülü bir gitarı akort eder gibi akort edebilirsiniz.

bu açı direk gitarın gövdesine paralel olmak zorunda değil mi?Benim floydroseda çok hafif arka tarafı havada olcak şekilde bir eğim var,bu sorun yaratır mı?bunu gitarın arkasındaki yayların bağlı olduğu 2 tane vidayı sıkarak mı halledicem?

Canneerr demiş ki:
bu açı direk gitarın gövdesine paralel olmak zorunda değil mi?Benim floydroseda çok hafif arka tarafı havada olcak şekilde bir eğim var,bu sorun yaratır mı?bunu gitarın arkasındaki yayların bağlı olduğu 2 tane vidayı sıkarak mı halledicem?
köprünün yanında 1 cmlik bir yarık var bunu referans olarak almalısın
asıl mesela knife edge denen 2 tane stud a dayanan kısmın gövdeye paralel olması

Paralel olması gerekli değildir.
Sizin tremolo kolunu nasıl kullanıcağınıza bağlı olarak değişebilir. Mesela tremolo kolunu olabildiğince fazla çekebilmek isterseniz köprüyü, arkası kalkık duracak şekilde ayarlayabilirsiniz. Veya kolu telleri olabildiğince kalınlaştırmak için kullanacaksanız köprüyü arkası yatık biçimde ayarlayabilirsiniz. Bu tamamen olmasa da keyif ve tercih meselesi...

Geri