Brutal Vokal Nasıl Yapılır?

bunun üzerine başka bişey yazmama gerek kalmadı sanırım.. tıbbi yönü çok geniş bir konu, gitar çalan arkadaşlar "aman elim ağrıyor belim ağrıyor.." dediğinde; bin türlü akıl verip de üzerine brutal vocal sesi bozmaz demek büyük gaftır..

LÜTFEN!! her Türk vatandaşı gibi "bişey olmaz.." mantığıyla hareket edecekseniz kimsenin sesi çıkmaz, zira hepimiz öyleyiz.. ;) ama bunun doğru olduğu konusunda ısrarcı olmayalım..

Asafated-Tanju bir röpörtajda sorulan "Brutal vokal yapma konusunda genç arkadaşlara ne önerirsin" sorusuna "Bol bol lahmacun yesinler" diye cevap vermiştir. 98'Kasım-Şebek dergisiydi galiba..:)

(sözlük entry'si gibi oldu ama hep ciddi ciddi tartışmak da olmaz di mi..)

Arkadaşların hepsi ayrı ayrı konularda önemli şeylere değinmişler tebrik ediyorum...

Bir şey varki bu soruyu soran arkadaşa söylüyorum:vokal i bilmeyen birisi Rock tarzı vokalleri hiç yapamaz...

Bence sen işi biraz hafiften alarak başla...

herkese ilgilendiği ve yardımcı olmaya calıstıgı için cok tesekkur ediyorum silenoz un söyledikleri dısında nerdeyse cogu yorum olumsuz ve bu beni baya bi üzdü.

karın kası olayına gelince cocukluktan beri vucut davaları ile ugrastıgım için karın kası yaptım hemde gercekten var denecek kadar var yani boyle karnımı hıc sıkmadan 6 tane bakla löp diye gorunuyo

bu yasıma (17) kadar hiç sıgara kullanmadım ama alkol var cok az... (ayda1) bu arada brutal vokal yapabilmek için gunde paketlerce filtresiz sıgara içen adamlar varmıs...

daha önce hiç brutal vokal yapan biri ile tanısmadım diyaloga gırmedim ama sizde bilirsiniz İZMİR de IN SPITE var. Ant abi gercekten de boyle amatörlere yardım etmeyi seven birisi. bu konuda onların vokaline danısmayı dusunuyom umarım ''Büyü de gel'' muamelesi yapmazlar. aslında daha önce sorucaktım ama utandıgımdan soramadım. ama tarzım ugruna herbir yüzsüzlüğü yapmaya karar verdim artık...

dediğiniz gibi yetenekde mutlaka gerekiyo ama ben de bu yetenegin azda olsa bende olduguna inanıyorum. olmasa bile bugune kadar her istediğim seviyeye calısarak geldim gerekirse tuvalette bile brutal calısırım. calısarak herseyin olcagına inanıyorum ama nasıl calısılcagını bilmiyorum :)

acaba o effectorlerin fiyatları ne durumda haberi olan arkadaslar varsa nerden edinebileceğimi söyleyebilirlermi?

saglığıma önem veriyorum o yüzden bu brutal vokal olayından vazgecmek üzereyim yinede herkese tesekkur ediyorum...

Bi kere normal temiz tondaki sesinin iyi olması önemli ve ses aralığı üsttede geçmiş. Yani Opeth in vokalininde, Haggardın vokalininde öyle güzel temiz sesleri var ki

01 demiş ki:
Bu tarz vokalleri yapan insanların ciğerleri bir kere çok büyük ve gerçekten baya bir ses aralığına sahipler...

YAni bu tarz vokalleri herkez yapamaz :)

Kendini kasarsanda zaman zaman Duman ın vokalisti Kaan gibi olursun :)

yanlıs bilgi vermeyelim..
ses aralıgına filan sahip degillerdir yapanlar,kafa sesi dahi kullanmazlar
1 oktavı gectini hic duymadım,cok dar nota aralıklarında,girtlagi ve ses tellerini asırı zorlayıp, sesi bozmak ve nefesi fazla tuketmektir brutal vokal...

herkes yapamaz ?
kimse yapmasın zaten..bir elin parmagınıda gecmesin,birseyin zor olması(kime gore zorsa artık) onun cok ozel birsey oldugunu gostermez,kanatimce james labrie ya da majthew bellamy tarzında vokal yapmak 10kat daha zordur,cunku gercek anlamda sesini kullanırsın.dogru kullanman,belli bir perdeye sahip olman,sesini gelistirmis olman gerekir.

lutfen brutal vokali onemli birseymis gibi insanları yonlendirmeyelim.
yinede yapmak isteyen yapsın,hicbir itirazım yok,bir opeth sever olarak brutal vokale karsı degilim.
ama vokal processor kullanmaınızı tavsiye ederim...

ses tellerini bozar bozmaz tartısması yapılmıs..

net olarak ses tellerinde nodul olusturur,eger şan egitimi almazsanız,ameliyata kadar gidersiniz..ses tellerini o kadar zorlamak geri donusu olmayan sorunlara yolda acabilir.

duman sevmesemde,alakasız olsada bence dogru kullandıgı surece kaan'ın cok saglam bir vokal tarzı var...ozgun.

CoolDoG demiş ki:
01 demiş ki:
Bu tarz vokalleri yapan insanların ciğerleri bir kere çok büyük ve gerçekten baya bir ses aralığına sahipler...

YAni bu tarz vokalleri herkez yapamaz :)

Kendini kasarsanda zaman zaman Duman ın vokalisti Kaan gibi olursun :)

yanlıs bilgi vermeyelim..
ses aralıgına filan sahip degillerdir yapanlar,kafa sesi dahi kullanmazlar
1 oktavı gectini hic duymadım,cok dar nota aralıklarında,girtlagi ve ses tellerini asırı zorlayıp, sesi bozmak ve nefesi fazla tuketmektir brutal vokal...

herkes yapamaz ?
kimse yapmasın zaten..bir elin parmagınıda gecmesin,birseyin zor olması(kime gore zorsa artık) onun cok ozel birsey oldugunu gostermez,kanatimce james labrie ya da majthew bellamy tarzında vokal yapmak 10kat daha zordur,cunku gercek anlamda sesini kullanırsın.dogru kullanman,belli bir perdeye sahip olman,sesini gelistirmis olman gerekir.

lutfen brutal vokali onemli birseymis gibi insanları yonlendirmeyelim.
yinede yapmak isteyen yapsın,hicbir itirazım yok,bir opeth sever olarak brutal vokale karsı degilim.
ama vokal processor kullanmaınızı tavsiye ederim...

ses tellerini bozar bozmaz tartısması yapılmıs..

net olarak ses tellerinde nodul olusturur,eger şan egitimi almazsanız,ameliyata kadar gidersiniz..ses tellerini o kadar zorlamak geri donusu olmayan sorunlara yolda acabilir.

duman sevmesemde,alakasız olsada bence dogru kullandıgı surece kaan'ın cok saglam bir vokal tarzı var...ozgun.

Ses aralığına sahip değillermi?

Allah allah,bu sesler bu adamların neresinden çıkıyor acaba :) ?
Kimse hiç bir şeye yönelmiyor,isteyen yapıyor istemeyen yapmıyor bu kadar basit,her önemli şey cezbedicimi oluyor sanki?

Sesi kullanmayı bildikten sonra her türlü vokali yaparsın,iş sesi, içimizdeki o cevheri nasıl işleyeceğimizi bilmekte...

abi beni kimse yönlendirmiyor zaten bu arada iç açıcı bilgin için tesekkurler ilk baslarda bogazım acımaya baslamıstı ama artık cok rahat yapabiliom sadece biraz daha geliştirmem gerek biraz fazla brutal oluyo cunku sozler az anlasılıyo yada nerdese sesin tonu hic duyulmuyo hiç de yorulmuyor artık bogazım ilk seferlerinde 5 dk boyunca gıcık oldu bogazım ama sonra gecti cok mutluyum harbidende yapmak isteyince oluyomus. Ama yinede su processor olayını tercih eden arkadaslara soruyorum tercih ettiğinize gore bilio olmanız lazım nerde satılır en iyisi hangisidir kac paradır bu alet kimse bilmiomu bunu?

Petrucci_21 demiş ki:
abi beni kimse yönlendirmiyor zaten bu arada iç açıcı bilgin için tesekkurler ilk baslarda bogazım acımaya baslamıstı ama artık cok rahat yapabiliom sadece biraz daha geliştirmem gerek biraz fazla brutal oluyo cunku sozler az anlasılıyo yada nerdese sesin tonu hic duyulmuyo hiç de yorulmuyor artık bogazım ilk seferlerinde 5 dk boyunca gıcık oldu bogazım ama sonra gecti cok mutluyum harbidende yapmak isteyince oluyomus. Ama yinede su processor olayını tercih eden arkadaslara soruyorum tercih ettiğinize gore bilio olmanız lazım nerde satılır en iyisi hangisidir kac paradır bu alet kimse bilmiomu bunu?

Göğüs kafesine aldığın havayı karın boşluğuna verip,vokal esnasındada o havayı yavaş yavaş verirsen (tabi vokali gırtlaktan yapmaya,yeri gelincede genizden yapmaya çalşırsan) yapamayacağın bir şey değil zaten,boğazında bu duruma yavaş yavaş alışır,tabi bu durum iyimi kötümü o ayrı bir tartışma konusu...

TAbi bu durumlar,ses aralığınada bağlı ,ses aralığın ne durum da bilmiyorum,ses aralığın gerçekten yüksek ise bu vokalleri çok rahat yaparsın 1-1,5 oktavlık sesiyle yırtınanlarıda gördük biz :)

dostum sesim 2 oktav denedim ve söylediğin gibi aslında kolay bi olay cunku daha önceden vokal deneyimim vardı yardımcı oldu.sigara falan kullanmamam da avantaj... dediğn gibi durum aslında iç açıcı gercektende hiç oyle korkulcak bisey yokmus.ilk basta dediğim gibi bogazı cok az gıcık yaptı ama simdi olayı caktım.
bogazın acımasın diye bogaz ceneyle beraber bir pozisyona giriyor ve yıpranma oranını nerdeyse clean yapıyor gibi minumum a indiriyor. ama oktav o kadar onemli değil bence cunku benimkisi 1,5- 2 oktav ama brutal oluyo yani.sedece calısmam gerekiyo nerde tonu değistirmem gerektiğini falan bide işte oktavı max sekilde kullanma zaten 2 oktav lık bi ses brutal yapınca kısıtlandıgı için yarım oktava iniyor. su anda bogazımla hiç problem yok. cok iyiyim ama su var brutal olayını anlatmak zor hatta nerdeyse imkansız.artık bende boyle diyorum cunku anlatamıyosun yapmak isteyen insanın fazla bi sekilde brutal dinlemesi ve onceden mutlaka vokal tecrubesi olması gerekiyo. ve bence punk ile baslamak en iyisi... bu arada gırtlak neresi oluyor abi geniz neresi oluyor yanlıs bilmiosam ikiside aynı bolge.

Petrucci_21 demiş ki:
dostum sesim 2 oktav denedim ve söylediğin gibi aslında kolay bi olay cunku daha önceden vokal deneyimim vardı yardımcı oldu.sigara falan kullanmamam da avantaj... dediğn gibi durum aslında iç açıcı gercektende hiç oyle korkulcak bisey yokmus.ilk basta dediğim gibi bogazı cok az gıcık yaptı ama simdi olayı caktım.
bogazın acımasın diye bogaz ceneyle beraber bir pozisyona giriyor ve yıpranma oranını nerdeyse clean yapıyor gibi minumum a indiriyor. ama oktav o kadar onemli değil bence cunku benimkisi 1,5- 2 oktav ama brutal oluyo yani.sedece calısmam gerekiyo nerde tonu değistirmem gerektiğini falan bide işte oktavı max sekilde kullanma zaten 2 oktav lık bi ses brutal yapınca kısıtlandıgı için yarım oktava iniyor. su anda bogazımla hiç problem yok. cok iyiyim ama su var brutal olayını anlatmak zor hatta nerdeyse imkansız.artık bende boyle diyorum cunku anlatamıyosun yapmak isteyen insanın fazla bi sekilde brutal dinlemesi ve onceden mutlaka vokal tecrubesi olması gerekiyo. ve bence punk ile baslamak en iyisi... bu arada gırtlak neresi oluyor abi geniz neresi oluyor yanlıs bilmiosam ikiside aynı bolge.

Oktavın düşük olsada yaparsın bu vokali ama verimli olmaz dediğim bu,ve sesinin tahrip süresi dahda kısa olur...

Metallıca dan Bleeding Me adlı şarkıyı söylmeye çalışsana :)

Benim yaklaşık 3 oktavlık bir sesim var ve eğitiminide senelerdir alıyorum ama bu şarkıya sesim yetmiyor...

Ses aralığı sana bir çok konuda vaantaj sağlar,ses aralığını tam öğren ona göre söyleyeceğin parçaları daha alt oktavlardan söyle..

Hem kendini kasmazsın hemde sesinn tahribatı azalmış olur...

01 demiş ki:

Benim yaklaşık 3 oktavlık bir sesim var ve eğitiminide senelerdir alıyorum ama bu şarkıya sesim yetmiyor...

biraz da yaşla alakalı bir konu. hetfield'ın sesi black album'le load arasında puberty (erişkinlik?) sesine geliyor (yaş da 35'e geliyor tabi), o yüzden daha kalınlaşıyor. eminim 20'li yaşlarında onun da sesi pek yetmezdi

secks demiş ki:
01 demiş ki:

biraz da yaşla alakalı bir konu. hetfield'ın sesi black album'le load arasında puberty (erişkinlik?) sesine geliyor (yaş da 35'e geliyor tabi), o yüzden daha kalınlaşıyor. eminim 20'li yaşlarında onun da sesi pek yetmezdi

Evet belkide...

Ama o bence daha ziyade ses renginin oturmasıyla alakalı,adamda sonuçta doğuştan bir ses var,ciğer var :)

Yaşın ilerlemesiyle ses oturmuştur,sesini nasıl kullanacağını iyice öğrenmiştir...

abi işte orda haklısınız bu bir kesin James in müthiş bir ses tonu var oktavını bilmem ama heralde 3 oktavın ustundedir e bide o adamlar egitimini alıyor yani tecrube falan cok onemli son olarak da su var be daha 17 yasındayım muzik ogretmenimiz bize kucukken seslerimizi fazla zorlamamızı hatta sarkı soylemememizi ögütlerdi ses tellerimizin daha MUTASYON unu tamamlamadıgını daha 20 yasına kadar da tamamlamayacagını soyledi. cok dogru onu farketttim. ses tellerimin gelişimi daha tamamlanmadı ve bu olmadan brutal yapınca kalıcı hasarlar daha fazla olusuyo ama gelişimi dursa bi zarar gormem yada cok az olur bu zarar. neyse bende artık 20den sonra baslarım.

Petrucci_21 demiş ki:
abi işte orda haklısınız bu bir kesin James in müthiş bir ses tonu var oktavını bilmem ama heralde 3 oktavın ustundedir e bide o adamlar egitimini alıyor yani tecrube falan cok onemli son olarak da su var be daha 17 yasındayım muzik ogretmenimiz bize kucukken seslerimizi fazla zorlamamızı hatta sarkı soylemememizi ögütlerdi ses tellerimizin daha MUTASYON unu tamamlamadıgını daha 20 yasına kadar da tamamlamayacagını soyledi. cok dogru onu farketttim. ses tellerimin gelişimi daha tamamlanmadı ve bu olmadan brutal yapınca kalıcı hasarlar daha fazla olusuyo ama gelişimi dursa bi zarar gormem yada cok az olur bu zarar. neyse bende artık 20den sonra baslarım.

Şimdiden teorik olarak bilgi dinmenin bir zararı yok...

Çevrende vokal yapanlar varsa ,barlarda şurda burda işte,yapış yakalarına :) işin püf noktalarını sor...

Bizim yetiştiğimiz ortamlarda ,müzikle uğraşan insan yoktu doğru dürüst,bulduğumuzun yakasına yapışıp bilgi sahibi oluyorduk ;) :D

walla bende nerde kimi görsem bu ortamdan ögrenmeye calısıyorum. iyiki aklıma geldi de buraya danıştım burda bir cok bilgi ile karsılastım dogru veya yanlıs olması onemli değil yardımcı olmaya calısmaları yeter yani...

artık brutal için fazla yormuyom kendimi hatta hiç yapmıyorum.zaten bizim daha enstürümanlarda gelişmemiz lazım bide brutal cıkmasın daha gitardada yeniyim 1 sene olcak temmuzda. hergun Paul Gilbert ile calısıyom abi 1 haftada manyak farketti yaa.1 senedir yapamadıgımı adam 1 haftada yaptırdı. bütün adı bilinen gitaristlerin cd lerini alıp calıscam. ne kadar zormus bu Death metal olayı yaw. sololarını falan tıpkısı gibi yapabilmek için parmaklar duman atasıya kadar calısmak gerekiyor.
neyse baslıkla baya bir alakasız oldu.

brutal vokal yapmayla ilgili bigisi olanların düşüncelerini ve bilgilerini paylasması dileğiyle...

gençleri böyle şeylere yönlendirmek doğru değil tabi de, uzun yıllar günde 3 paket filtresiz lucky strike ve bir şişe viski sonrası clean vokalin ne hale geldiğini görmek için tarzın olmasa da bir tom waits dinle sesini gör derim.. içmeyin bu zıkkımı, üstüne bi de brutal vokal falan, elinize elmayın gırtlağınızı 5 sene sonra.. inan ki değmez (:)

Geri