Piezo hakkında

Piezo tam olarak nedir? Bu sistem her elektrik gitara takılabilir mi? Eğer takılabilirse Türkiye'de nerde yapılır ve masrafı ne olur? Ayrıca piezolu bir gitar ve standart transistörlü bir ampliyle düzgün ses alınabilir mi?
Örnek olarak Ibanez RG1820X'deki piezoyu verebilirim.

Piezo, piezoelektrikliğin kısaltılmış halidir. İlk kez Curie biraderler tarafından rochelle tuzlarında keşfedilmiştir. Akabinde Kuvars kristallerinin de bu özelliğe sahip olduğu keşfedilmiştir. Nedir bu özellik? Bir piezo kristale mekanik etki uygulandığında (doğru şekilde hazırlanmış olan) malzeme bu etkiyi elektriksel tepkiye, Elektriksel etki uygulandığında ise malzeme bunu mekanik tepkiye çevirir. Bunu malzemenin kristal yapısı yapar. Anizotropik yapılı merkezi simetriye sahip olmayan kristaller yapıları gereği bu kabiliyete sahiptir. 1930lu 1940lı yıllarda Baryum Titanat'da ve bir müddet sonra da PZT seramiklerinde bu özellike keşfedilmiştir. Bu konuda daha fazla bilgi isteyenler bana ö.m. atabilirler :) Piezo seramikler ile ilgili bazı çalışmalarım olmuştu zamanında ;)

Soruna cevap verecek olursak, evet artık neredeyse tüm gitarlara bu fonksiyon eklenebilmekte. Eğer floyd roselu bir gitarın varsa ibanezin "double edge" sistemleri bu özellikteydi. Yok köprün sabit ise en kolayı :)
www.universaljems.com
yada
www.stewmac.com
adresinden köprülere bakarsan bu özelliğe sahip köprülere bakabilir, teknik destek alabilirsin.

Bu tür gitarların 2 adet çıkışı bulunur. Biri normal elektrik gitar amfisine diğeri akustik gitar amfisine...Ben bir kez piezo çıkışını normal amfiye verip temiz ses çıkışından faydalanmıştım. Bir sorun yoktu ama bunu bir de o sisteme sahip birinden okumayı isterim açıkçası...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkür ederim nienturi. Mesleğini ve aldığın eğitimi merak ettim aslında. Peki piezodan aldığım sesi clean ton olarak kullanırken hızlı bir şekilde drivelı tonlara geçiş yapılabilir mi? Demek istediğim standart elektrogitar amplilerinde de akustik gitar tonu yakalanabilir mi? Bildiğimiz akustik gitar simulatörlerinden daha iyi bir ton...

Rica ederim. Mesleğim künyemde yazıyor ;)

Bu sert tondan piezo tona yada stereo dönüşümleri gitarın üzerine monte edilen anahtarlardan yapılıyor. Her gitarda aynı değildir heralde. sonuçta ben ibanez çalmıştım ama bunun PRSi var, Ernie Ball'u var...

Sanıyorum elektrik gitar amfisinden de kaliteli akustik ton alınır. Ama gitardan çıkan 2 kabloyu da 2 bağımsız amfiye girmen ve bunlarında birinin distorsiyonlu diğerinin de temiz tonlu olması lazım.

nienturi
piezo manyetiğin çalışma prensibini çok güzel anlatmış. bende geçenlerde Dimarzio'nun akustik gitar için olan supernatural modelini almıştım,fakat bu piezodan farklı olarak elektro gitar manyetiklerinin çalışma prensibi ile çalışıyor,yani tellerin manyetiğin yarattığı manyetik alan içinde salınımı ile yarattığı elektriksel sinyaller mantığıyla çalışıyor.Gitarın öndeki deliğine quickmount şeklinde dertsiz tasazı takılıyor olmasıydı bana çekici gelen,birde canlı bar programlarında kullanacak olmam,yoksa piezo akustik tonlarda daha başarılı sanırım.

Bu arada piezolu köprü şöyle bi sistem;
http://www.stewmac.com/shop/Electro...raph_Tech_Ghost_Pickup_System_for_Guitar.html

5443_1lg.jpg

Floyd Rose'a sanıyorum olmuyor bu halt. Ben sadece ibanez double-edge (eski adıyla tabi, yeni adı ne oldu hatırlamıyorum :) )köprülerde var diye biliyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sıkı bir araştırma yaptım ama hali hazırda piezolu bir köprü olan Double Edge Pro'yu bir türlü satan bir yer/site bulamadım. Ibanez de satmıyor. Hatta sayfasındaki parts kısmında bile yok. Sadece RG1820X modelinde ve birkaç J-custom modelinde rastladım. Ne yapacam ben? Bu gitara bir piezo takamayacak mıyım? Başka gitar istemiyorum ama :D Ibanez'e mail attım bakalım ne diyecekler.

www.ibanezrules.com dan Rich'e bir ulaş istersen? Güvenilir adamdır, belki yardımcı olabilir.
veya
http://www.lgmguitars.com/splash_guitars.html
http://www.ekgguitars.com/index2.htm

Bu adreslerdeki Elemanları bir deneyebilirsin.
Onlardan bir şey çıkmazsa ebay'i ve Rich'in 2.el pazarını merakla takip etmeyi deneyebilirsin :)

Yalnız gitarına piezo sistem takmakta kesin kararlı mısın? Bilebileceğin üzere bu işlem için gitarın gövdesinde bazı ameliyatların yapılması gerekiyor. 2. bir jack kanalının açılması, piezo potları ve swichlerinin montajı...

nienturi demiş ki:
Piezo, piezoelektrikliğin kısaltılmış halidir. İlk kez Curie biraderler tarafından rochelle tuzlarında keşfedilmiştir. Akabinde Kuvars kristallerinin de bu özelliğe sahip olduğu keşfedilmiştir. Nedir bu özellik? Bir piezo kristale mekanik etki uygulandığında (doğru şekilde hazırlanmış olan) malzeme bu etkiyi elektriksel tepkiye, Elektriksel etki uygulandığında ise malzeme bunu mekanik tepkiye çevirir. Bunu malzemenin kristal yapısı yapar. Anizotropik yapılı merkezi simetriye sahip olmayan kristaller yapıları gereği bu kabiliyete sahiptir. 1930lu 1940lı yıllarda Baryum Titanat'da ve bir müddet sonra da PZT seramiklerinde bu özellike keşfedilmiştir. Bu konuda daha fazla bilgi isteyenler bana ö.m. atabilirler :) Piezo seramikler ile ilgili bazı çalışmalarım olmuştu zamanında ;)

BaTiO3 diyosun, ozaman 573C yi yavaş geçmek lazım :D

solagim.

gitarim rg1570L.
bildiginiz rg serisinin aynadaki goruntusu yani gitar.

piezo taktirmak istiyorum ama bazi yerlerde sarimlari terse cevirmek lazim yoksa piezo kafayi yiyo gibisinden seyler okudum. "solak model piezo" gibisinden bir urun de bulamadim piyasada.

teknik olarak bilgisi ya da solak olarak deneyimi olan varsa yardim edebilirse mutesekkir olucam.

euphrates demiş ki:
Sıkı bir araştırma yaptım ama hali hazırda piezolu bir köprü olan Double Edge Pro'yu bir türlü satan bir yer/site bulamadım. Ibanez de satmıyor. Hatta sayfasındaki parts kısmında bile yok. Sadece RG1820X modelinde ve birkaç J-custom modelinde rastladım. Ne yapacam ben? Bu gitara bir piezo takamayacak mıyım? Başka gitar istemiyorum ama :D Ibanez'e mail attım bakalım ne diyecekler.
hala ilgileniyosan ben gorum bu urunden, nerde bulabilecegini de biliyorum.ozel mesaj ya da mail at yardim ediym istiyosan.

euphrates demiş ki:
Peki piezodan aldığım sesi clean ton olarak kullanırken hızlı bir şekilde drivelı tonlara geçiş yapılabilir mi?
iki outputun da takili iki amfin de hazir seni bekliyosa tek yapman gereken piezo switchini degistirmek.piezo switchini de el altinda biyere taktirirsan (bi adam forumun tekinde normal switch'e push-pull seklinde taktirdigini yazmisti ne kadar saglikli olur bilmem ama o da mantikli gelebilir belki sana) sarki icinde normal manyetik degistirmekten daha zor bisey degil.

euphrates demiş ki:
Demek istediğim standart elektrogitar amplilerinde de akustik gitar tonu yakalanabilir mi? Bildiğimiz akustik gitar simulatörlerinden daha iyi bir ton...
"an evening with john petrucci and jordan rudess" bu albumu git satin al, kazaadan indir, bisey yap dinle dinlemediysen.

petrucci orda "ErnieBall MusicMan JPM w/piezo" modeliyle caliyor bastan sona.fikir vermesi acisindan kendi duydugun baskasinin iyi kotu demesinden daha cok yardimci olur diye diyorum.

Selam Umut,
ilgin için teşekkür ederim. Çok oldu ama piezo takmaktan vazgeçeli. Çünkü bu RG1820X harbiden çok iyi gitarmış :D
Bir de Variax 500 var bende artık. Üzerinde LR Baggs piezo var. Akustik gitar tonları için yeterince güzel.
Peki Petrucci'nin o konsede kullandığı amfi/ses sistemi vb nedir biliyor musun? Çok sevdiğim bir albümdür ve ordaki tonlar çok hoşuma gitmiştir hep.
Bir de LR Baggs piezoyu nasıl bilirsin? Bildiğin daha iyi bir piezo var mı?

Ne güzeldi Bostancı, DT konseri ama değil mi? :D

celephais demiş ki:
solagim.

gitarim rg1570L.
bildiginiz rg serisinin aynadaki goruntusu yani gitar.

piezo taktirmak istiyorum ama bazi yerlerde sarimlari terse cevirmek lazim yoksa piezo kafayi yiyo gibisinden seyler okudum. "solak model piezo" gibisinden bir urun de bulamadim piyasada.

teknik olarak bilgisi ya da solak olarak deneyimi olan varsa yardim edebilirse mutesekkir olucam.

Umut , titreşimin sağı solu olduğunu zannetmiyorum.. yani bir noktadan teli sağa ya da sola doğru germek seste nasıl bir değişiklik yapmıyacaksa , titreşimde de yapacağını sanmıyorum..

Sorun çıkartacak tek ihtimal , tel kalınlık farkı olabilir . Yani , sağlak bir gitarda kalın tellere takılacak olan saddlelar eğer birbirine yapışıksa , solak gitara uyarlandığında alt üst olurlar.. Yani sağlak gitarda en üstte olan kalın tel altında kalan saddle , solak gitara takıldığında en aşağıya ince tel altına gelir.. işte bu sorun çıkartabilir. Umarım anlatabilmişimdir..:) Gerçi bu piezo kristallerinin frekans aralığını bilmiyorum ama bir sorun çıkmaması gerektiğini düşünüyorum.. Ben de bir araştırıyım..

euphrates demiş ki:
Selam Umut,
ilgin için teşekkür ederim. Çok oldu ama piezo takmaktan vazgeçeli. Çünkü bu RG1820X harbiden çok iyi gitarmış :D
Bir de Variax 500 var bende artık. Üzerinde LR Baggs piezo var. Akustik gitar tonları için yeterince güzel.
Peki Petrucci'nin o konsede kullandığı amfi/ses sistemi vb nedir biliyor musun? Çok sevdiğim bir albümdür ve ordaki tonlar çok hoşuma gitmiştir hep.
Bir de LR Baggs piezoyu nasıl bilirsin? Bildiğin daha iyi bir piezo var mı?

Ne güzeldi Bostancı, DT konseri ama değil mi? :D
bendeki bi guitarist dergisinin DVD'sinde anlatiyo.su su su falan diye tek tek.akillara zarar valla.onu ben burda okuldaki bi servera yukliyim linkini yollarim sana, 60 70 mb bisey.indirir izlersin babalar gibi :D

LR Baggs x-bridge diye bi model var. bole "after market" takma islerinde herkes onu kullaniyo nedir hikmeti bilmiyorum. ama hem ibanez hem musicman gitarlarina taktiklari piezolari ozel urettiriyolar, oyle aynisini ayri alip da kullanabilecegin bi model kullanmiyolar. musicmaninkini hatirlamiyorum simdi, ibanez LR Baggs'e yaptirtiyo.

bostancidan sora sag kulagim bi hafta sagir gezdim, onu da ayrica belirteyim :)

Lonely_Guitarist demiş ki:
Umut , titreşimin sağı solu olduğunu zannetmiyorum.. yani bir noktadan teli sağa ya da sola doğru germek seste nasıl bir değişiklik yapmıyacaksa , titreşimde de yapacağını sanmıyorum..
sorun o degil sorun manyetigi ters takmak, senin de dedigin gibi.

senin gitardan bi manyetigi sokup benimkine taksak sende alta gelcek kisim bende uste gelir.sonucta arkadaki sarimlar da sende atiyorum yukardan bakinca saat yonundeyse bende saat yonunun tersinde olur.usenmedim rg'nin kendi stock manyetiklerini parcaladim baktim normal bi rg'den cikanla karsilastirdim, sarimlar ayni.yani ya adamlar cok sallamiyo solak gitar uretirken, ya benim okudugum ernieball forumunda yazan adam cok abartmis ya da ona bi fark varmis gibi gelmis falan...bilemiycem.

neyse sonucta kendim takamam bunu.devresiydi pil yuvasiydi ikinci outputuydu falan...yarmak atmak lazim gitari zaten luthier takicak.sordurcam bakalim...

euphrates demiş ki:

Ernie Ball gitarın piezo çıkışını direk PA ya girer Petrucci..
Distorted tonlar için de bir Mesa Boogie Mark IV Combo kullandı o konserde.. Tonlar hakkındaki yorumuna tamamen katılıyorum..:)

Geri