Piezo hakkında

celephais demiş ki:
Lonely_Guitarist demiş ki:
Umut , titreşimin sağı solu olduğunu zannetmiyorum.. yani bir noktadan teli sağa ya da sola doğru germek seste nasıl bir değişiklik yapmıyacaksa , titreşimde de yapacağını sanmıyorum..

senin gitardan bi manyetigi sokup benimkine taksak sende alta gelcek kisim bende uste gelir.sonucta arkadaki sarimlar da sende atiyorum yukardan bakinca saat yonundeyse bende saat yonunun tersinde olur.usenmedim rg'nin kendi stock manyetiklerini parcaladim baktim normal bi rg'den cikanla karsilastirdim, sarimlar ayni.yani ya adamlar cok sallamiyo solak gitar uretirken, ya benim okudugum ernieball forumunda yazan adam cok abartmis ya da ona bi fark varmis gibi gelmis falan...bilemiycem.

Tam 2 dakka önce bu olayla ilgili bir haber okudum..
Petrucci, bütün gitarlarındaki bridge deki d-sonic leri ters çevirtmiş.. "It was an experiment and we liked it" diye de bir yorumu var.. Onda bir sorun çıkarmadıysa pek çıkaracağını sanmıyorum.. :)

Yahu birşey daha... Şu an aklıma geldi.. Piezo da sarım var mı ??
Ben çok şüpheliyim bu konuda.. yani benim akustiğim piezolu ve bu gitarda sarım olduğunu zannetmiyorum..

1252_1lg.jpg

Sonuçta bu da bir piezo bridge ve sarım filan yok..

Ama senin demeye çalıştığın solak sarımlı gitar pickup ları ile olacak uyum sorunu ise , bu sadece hem manyetik hem piezo yu aynı anda çalıştorırsan ortaya çıkabilecek bir durum ama maden bu meretlerin çıkışları farklı ben karmaşa yaratıcak bir durum göremiyorum.. :?

Lonely_Guitarist demiş ki:
Ama senin demeye çalıştığın solak sarımlı gitar pickup ları ile olacak uyum sorunu ise , bu sadece hem manyetik hem piezo yu aynı anda çalıştorırsan ortaya çıkabilecek bir durum ama maden bu meretlerin çıkışları farklı ben karmaşa yaratıcak bir durum göremiyorum.. :?
Olum sen benim konustuguma cok bakma, beyin jimlastigi yapmaya calisiyorum kendi capimda.dediklerim komple yalan yanlis deli sacmasi falan da olabilir.

taktiriym bakalim olmadi geri soktururum. nasilolsa parayi sokaktan topladigim icin cok sorun olucagini sanmiyorum :P

ahauh :lol: Tamam yahu. Ben de beyin jimlastiği yaptım sayende, saolasın..

USA de para sokaktan toplanıyorsa yaşadım.. Ben de 2007 -8 ve 2009-10 yılları arasında New York tayım.. Hatta senin yaptığın gibi bir işe girişmek gibi de niyetim var.. Bakalım..
Dişlerin iyidir inşallah geçmiş olsun , kendine iyi bak ..

Piezodan dan haberdar edersin bu başlıktan , merak ettim bekliyorum.. :)

Benim Variax'daki piezonun da kabloları aşırı derecede kısa. Kablolar köprüden, entegre karta doğru 2 cmlik bir yol katediyor. Dolayısı ile sarım vb zaten yok.
Ayrıca split olayında hiçbir sorun çıkmaz. Niye çıksın ki? :D

euphrates demiş ki:
Benim Variax'daki piezonun da kabloları aşırı derecede kısa. Kablolar köprüden, entegre karta doğru 2 cmlik bir yol katediyor. Dolayısı ile sarım vb zaten yok.
Ayrıca split olayında hiçbir sorun çıkmaz. Niye çıksın ki? :D

Sarım olmaması doğal :) Piezo mekanik-elektrik dönüştürücü. Magnetik bir dönüşüm yok bildiğim kadarıyla. Mekanik etki-kristal yüzeyinde fiziksel bozulmaya-fiziksel bozulma-yüzeyde yük yoğunluğunun homojenliğinin bozulmasına gibi bir dönüşüm hatırlıyorum,çok emin değilim :roll:
Kristalin yapısal AC bir frekansa sahip olduğu ve oluşan gerilimle titreşime geçtiği doğru mudur,doğruysa nasıl gerçekleşir bilen var mı?
(Güven hocam okuma olasılığınız çok düşük ama yine de umarım okumazsın :? )

celephais demiş ki:
http://www.ernieball.com/forums/showthread.php?t=13320&highlight=left+handed

ernie ball sag modellere taktigi piezolari solaklara takinca sorun yasamis, muhendislik maliyetleri nedeniyle solaklara piezo modeli uretmekten vazgecmis.

linkteki forum basliginda "ernie ball customer service" sifatiyla yazanlarin mesajlarina bakarsaniz...

http://www.zzounds.com/item--SCEC1EAL
Böyle birşey var ama.. :roll:

şimdi üzerine baya muhabbet geçti hepsini tek tek okudum ancak anladığım kadarını söylim(gerizekaLı falan demein ama :) ) ya benim aklıma şu takıldı.Arkadaşımın bi ibanezi var rg seri prestige sanıyorum.Ve çift giriş var bu gitar piezolu anlamına mı geliyor yoksa başka amaçla da olabilir mi? eğer öleyse birinden temiz ton alıyoruz bunu akustik amfimize takıyoruz dieride elektro amifimize dist. pross. ile birlikte takıyoruz.Amacımız aynı anda 2 tonu birden yakalamakmıdır? Cevaplarsanız beyhudar olurum.. :D

Doomed demiş ki:
şimdi üzerine baya muhabbet geçti hepsini tek tek okudum ancak anladığım kadarını söylim(gerizekaLı falan demein ama :) ) ya benim aklıma şu takıldı.Arkadaşımın bi ibanezi var rg seri prestige sanıyorum.Ve çift giriş var bu gitar piezolu anlamına mı geliyor yoksa başka amaçla da olabilir mi? eğer öleyse birinden temiz ton alıyoruz bunu akustik amfimize takıyoruz dieride elektro amifimize dist. pross. ile birlikte takıyoruz.Amacımız aynı anda 2 tonu birden yakalamakmıdır? Cevaplarsanız beyhudar olurum.. :D

Tüm double edge modellerinde bu bahsettiğin iki output var. Tahminin doğru :wink: Seçeneklerden biri piezo sound,diğeri magnetic sound,anladığım kadarıyla sizde keşfetmişsiniz. Ben '0' kulak,'1' oktav sese sahip bir insan olarak, böyle güdüsel tahminler yapamıyorum :(

Doomed demiş ki:

Aslında tam olarak öyle değil. Ya da yazdıklarını net anlayamadım. Ama durum şu:
Klasik 1/4" jack çıkışından hem piezo kaynaklı sesi hem de manyetik kaynaklı sesi alabilirsin. Bu ses sinyalini de hem distortion amacıyla hem de akustik ton amacıyla kullanabilirsin. Akustik tonlar için illa ki tweeterlı bir akustik amfisine ihtiyacın yok. PA sisteme ya da standart bir elektro-bas gitar amfisine de girebilirsin. Diğer balanced çıkış ise sadece piezo için. Bu da piezo ve manyetik kaynaklı sesleri aynı anda kullanabilmen yani bir nevi "split" ya da "blend" olayı için.
Yani gitarın üzerindeki ek switch yardımıyla;
1) Sadece manyetik,
2) Sadece piezo,
3) Hep piezo hem manyetik sesi alabilirsin.

nienturi demiş ki:
Rica ederim. Mesleğim künyemde yazıyor ;)

Bu sert tondan piezo tona yada stereo dönüşümleri gitarın üzerine monte edilen anahtarlardan yapılıyor. Her gitarda aynı değildir heralde. sonuçta ben ibanez çalmıştım ama bunun PRSi var, Ernie Ball'u var...

Sanıyorum elektrik gitar amfisinden de kaliteli akustik ton alınır. Ama gitardan çıkan 2 kabloyu da 2 bağımsız amfiye girmen ve bunlarında birinin distorsiyonlu diğerinin de temiz tonlu olması lazım.

elektrik gitar amfisinden akustik tonu alınmaz.Bir kablo akustik amfisine giderse olur.

meraba öncelikle. Ben Fender Mexica strat gitarıma piezo taktırmayı düşünüyorum. Tabi önce bulabilirsem :) Önerebileceğiniz piezo markası var mıdır, veya fendere uygun olanı? Hepsi uyar mı yahut:D ?

Bi sorum da şu olcak: piezolu gitarlarda iki çıkış olduğunu biliyorum ve neden iki tane olduğunu da...Fakat ben iki tane çıkış yaptırmayı düşünmüyorum, yaptırmalı mıyım aceba?

(piezo satın alabileceğim yerler de varsa bi zahmet...:))
İlgileneceğinizi umuyorum teşekkür ederim :) ....

ibanez_jem555-wh_weiss_steve_vai_signature_e-gitarre_2.jpg

Bu floydrosedan kullanıyorum.Gitarıma Piezzo taktırmak istiyorum. Bu konuda pek bilgim yok. Manyetiklerimi değiştirmeliyim yoksa floydrose mu? Yoksa herikisinidemi. ada bunlar kalıp bir ekipman mı takılıyor? Marka olarak ne önerirsiniz.

Geri