Studyo icin Ses izolasyonu??

bu arada ek çiftcamın arasındaki havanın nemi alınmıştır
çiftcamın çalışma prensibi aradaki havanın dolaşımının engellenmesi ve ısı taşınımının önlenmesidir aradaki mesafe 2-3 mm kadardır fazla olsa etkinliği olmaz az olursa da aynı şey geçerli
taşıt lastikleri iyi fikir bulması nispeten kolay neden olmasın sanayi sitelerinden veya ototamircilerinden patlak lastikleri ucuza alabilirsiniz
tabi yerle bağlantıyı minimuma indirirken yapmanız gereken boşluklarla ahşabı dikine yerleştirmek üzerine bir platform kurmak burada zemin yerine geçecek
aslında vaktim olursa okur size yalıtım malzemeleri ile ilgili belki biraz daha bilgi verebilirim

camyünü de taşyünü de kalın tabakalar olarak kullanıldığında çok etkilidir ama bu kalınlık 50 60 cm olmalı aslında ama pek mümkün deil tabi o kadar kalın kullanmak ama sonuçta 10cm lik camyünü de baya bir etki yapıyor. Neyse birde boşluklu yapılar sesi emer çünkü ses sürekli kırılmaya uğrar ve emilir tabi baslar kolay kolay emilmez. çift cam kesinlikle sesi çok iyi keser çünkü aradaki boşluğun havası alınmıştır yani yüzde yüz hiç havasız olabiliyormu bilmiyorum ama sonuçta hava olmayan bir ortamda ses yayılmaz ancak mesela çift cam taktınız ama gittiniz kapıyı aliminyum yaptınız işiniz zor aliminyum özellikle basları aynen geçiriyor stüdyoda cam varsa kesinlikle pvc olmalı lastik olayı basları almada işe yarar ama diğer sesler için daha fazlasına yani boşluklu yapılara da ihtiyaç var. Sonuç şu ki yalıtımın yapılacağı yer kullanmanız gereken malzemeyi belirler ama yankı için sünger üçgen pramit en iyisi gerisi ortama göre ama zemin kat olması hayat kurtarır çünkü zemine yalıtım en zor iş basılacak olması nedeniyle kullandığınız malzemeyi birde korumak gerek bizim o derdimiz yoktu çünkü zemin kat

bazı ses sogurma kat sayıları (tam sogurma = 1.00)
........................................125hz.......250hz......500hz.......1khz.....2khz.......4khz

50 mm akustik köpük .........0,08.........0,25..........0,6..........0,9.......0,95.........0,9
100mm akustik köpük ........0,2...........0,7............0,99........0,99.....0,99.........0,99
tuğla üzeri alçı ...................0,013.......0,015........0,02.........0,03.....0.04.........0.05
beton önünde köpük,
köpük önünde halı .............0,05..........0,16.........0,44.........0,7.......0,6...........0,4
beton onunde köpük,
köpük önünde agır halı ......0,15..........0,25..........0,5..........0,6.......0,7...........0,8
beton ...............................0,36..........0,44..........0,31.......0,29......0,39.........0,25
boyalı beton ......................0,01..........0,05..........0,06.......0,07......0,09.........0,08
ahşap döşeme .................0,15..........0,11..........0,10.......0,07.......0,06.........0,07
cam pencere ....................0,35..........0,25..........0,18.......0,12.......0,07.........0,04
6mm cam ........................0,1............0,06..........0,04.......0,03.......0,02.........0,02
tugla duvar ......................0,05..........0,04..........0,02.......0,04.......0,05.........0,05
vinleks döşeme ................0,03..........0,04..........0,05.......0,04.......0,05.........0,05
bas yutucu panel ..............0,28..........0,22..........0,17.......0,09.......0,10.........0,11
delikli helmholz yutucu ......0,4............0,84..........0,4.........0,16.......0,14........0,12
(10 cm delikli,taşyünü veya camyünü
önüne delikli panel)
delikli helmholz yutucu .....0,98...........0,88..........0,52........0,21.......0,16........0,14
(20 cm delikli,taşyünü veya camyünü
önüne delikli panel)
boş koltuk .......................0,1.............0,2............0,25........0,3.........0,4..........0,3

Selam Millet 5 katlı bi apartmanda oturuyorum ve bina nın evlere ait kendi deposu olur bilirsiniz ben kendimize ait olan depoya 4 milyara aldıgım TAMA bateri setini koyucam ama dışarı yukarı ses hiç gitmemesini istiyorum tekrar diyorum ev dası deil DEPO bana depoyu izalasyon yabtırmak ucuzundan kaç ytl mal olur bilgililer cvp verirse çok memnun olucam

Hiç gitmemesini istiyorsan birkaç milyarı rahatlıkla gözden çıkarman gerek. Biraz gidebilirse 1-2 milyar'a iş görebilecek bir yalıtım yapılabilir. Tabi boyutları binanın yapısını da bilmek gerek. Akustik yalıtım kafadan yapılabilen birşey değil.

selamlar
ses dalgaları havayı titretir ve devamlı bu şekilde ilerler
ısı da buna benzer hareket eder. bunlardan eminim
kişisel fikrim yalıtım yapılacak yer bir miktar soğuk olursa ve kaplamalar ne kadar yumuşak ve boşluklu olursa ses yalıtımının o kadar iyi olacağını düşünüyorum
bu kanıyada otomobillerden vardım otomobillerde çamurluklar ve motorun iç kabine yakın kısımlarına dışardan ısı ve ses amaçlı yaltımlar yapılıyor. hurda araçlarda buralardan çıkan malzemeler genelde çok yumuşak ve içi boşluklu belki yardımı olur

yapı fuarındada ısı ve ses yalıtımı için bazı malzemeler görmüştüm yün gibi bişeylerdi
adamlar etkinliğini göstermek için 4 duvar bi tavan yapıp içinden kaplamışlardı ve bayaa etkili oluyodu

bu tür düşünceleri olan arkadaşlar bu tarz fuarları kaçırmamalı

Yalıtım yapılan malzemenin yumuşak ve boşluklu olmasının miktarı önemli ne kadar çok o kadar iyi doğru bir tabir değil. Her malzemenin kullanılışına ve içeriğine göre etki ettiği bir frekans aralığı vardır ki çalışılanın kapalı alanın ses cevabına göre uygulanır bunlar.

Otomobillerde yapılan yalıtım stüdyolardakinden farklı. Orda amaç dışardan gelen sesi tamamen absorbe etmek. Stüdyolarda ise tamamen sesi tamamen öldürmek istenen bir sonuç doğrumaz genelde. Kuru odalar pek tatlı bir ses vermez.

Evet yapı fuarlarından fikir alınabilir ama ciddi bir çözüm aranıyorsa akustik tasarımdan anlayan birileri ile çalışılmalı.

Davulun bir odadan dışarı hiç çıkmaması için 40bin Tl lik bir iş yapmak gerek. 50-60 Hz her şekilde biryerlerden çıkar, titreşimle bile rahatsızlık yaratır, başağrısı vb. anlam veremediğiniz sebepler bundan çıkabilir ve bilmezsiniz ki 100 mt. öteden gelip geçen kamyonlarınbass frekansları midenizi alt üst ediyordur.

En iyi ses izolasyonu çiftkat duvar (ateş tuğlası ile) ve ahşap kafes odanın içine eklendikten sonra bir de kurşun kaplama gereklidir. böyle bir işin maliyeti de kör edecek kadar tuzludur :p

Köşeler için çok daha kalın bir çözüme ihtiyacın olacak, bas frekanslar 90 derecelik ne kadar köşe varsa odada, oralarda toplaşıp kalırlar. Mesela odanızda müzik dinlerken, oturduğunuz yerden etkili bir bas alamıyor musunuz? Odanızın herhangi bir köşesine doğru kafanızı yaklaştırdığınızda, istediğinizden de fazla bas duyacaksınız ;)

Aslında en mantıklı ve ucuz çözüm, 60'a 120cm Cam veya Taş yünü alıp, ince tahta çerçevelerin içine oturtup, üzerini de zevke göre kalın bir kumaş ile kaplamaktır. DIY Acoustic Panel diye youtube'da aratırsanız birçok sonuç çıkacaktır. Ben de yapmak istiyorum fakat babam cam yününü eve sokmam diye tutturmuş durumda :D

Geri