Kardeşim Için Müzik Enstrümanı Önerilerinizi Bekliyorum

2.sınıfa geçen kardeşimin bir müzik aletiyle uğraşmasını istiyorum,küçük yaşta başlayıp ilerletmesini haliyle benden görüp gitara özeniyor ama sizin önerilerinizi bekliyorum 7 yaşında bir çocuk için hangi müzik aletiyle başlaması verimli olur.Bu arada kardeşim solak.

dostum piyano (y) ben de o yaşta başlamıştım geçen yıl akustik gitar aldım geçen de bildiğin üzere elektro gitarımı aldım. şimdi geçmişe dönüp bakınca çok doğru bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. ev için bir tane org alırsın evde onunla uğraşır derste zaten hocanın piyanosuyla çalışırlar. biraz daha öğrendikçe sana eşlik edebileceğini söylersen heveslenir hoşuna gider. ilk parçaları zaten la la la sol şeklinde olur sen de ona eşlik edersin ilgisi iyice artar :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Kardeşim (kardeşime) titaniği öğrettim şuan çalıyor kerata aklım bateriye falanda gitti acaba şöyle küçüğünden falan mı birşeyler ayarlasam diye bilmiyorum kararsızım baya oda ilgileniyor bende hevesleniyorum kardeşim çalacak diye

Notalı çalmak bu yaşta zor olmaz mı? Yada zorlasa yapabilir mi?

notalı bir şeye başlaması büyüdüğünde daha bilinçli olmasını sağlar. piyano ile ilerde gitara geçmesi daha kolay olur(hep piyano çalan gitaristlerin tappingi daha kolay yaptıklarını söylerler zaten). ayrıca sonuçta bateri ve piyanoda beynin iki tarafını kullandığı için zekası da gelişir :D bence piyanoyla başlasın. bateri içinde eğer alabilirsen şöyle aux girişli ucuz pad drumlardan al evde canı istediği zaman şarkı eşliğinde bateri çalmaya çalışsın. zaten yaşı büyüdükçe daha da bilinçlenir ve ilerlemiş olur ikisinde de. sen arada gitar da öğretirsin canavar gibi bir kardeşin olmuş olur

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Piyano için kursa gitmesi şart dimi evde ben biraz gösteriyorumda aslında bateri olursa ona çok yardımcı olabilirim.

notalı bir şeye başlaması büyüdüğünde daha bilinçli olmasını sağlar. piyano ile ilerde gitara geçmesi daha kolay olur(hep piyano çalan gitaristlerin tappingi daha kolay yaptıklarını söylerler zaten). ayrıca sonuçta bateri ve piyanoda beynin iki tarafını kullandığı için zekası da gelişir :D bence piyanoyla başlasın. bateri içinde eğer alabilirsen şöyle aux girişli ucuz pad drumlardan al evde canı istediği zaman şarkı eşliğinde bateri çalmaya çalışsın. zaten yaşı büyüdükçe daha da bilinçlenir ve ilerlemiş olur ikisinde de. sen arada gitar da öğretirsin canavar gibi bir kardeşin olmuş olur
arkadaş doğru demiş ben kendimden biliyorum gerçekten şu an ne zaman müzik hayatımı düşünsem müziğe o yaşlarda piyano ile başladığım için şükrederim ;) o da ileride sana teşekkür edecektir çünkü hem gelişim açısından hem de onun da zevk alması bakımından en doğru karar olacaktır otur konuş kardeşinle anlat böyle böyle de orgu piyanoyu anlat hatta tut elinden bi müzikçiye götür kendi dokunsun çalmaya çalışsın kendini enstrümanı ile bağdaştırsın. benim kararım önce piyano ile başlaması :)

Piyano için kursa gitmesi şart dimi evde ben biraz gösteriyorumda aslında bateri olursa ona çok yardımcı olabilirim.
kardeşim her konuda piyano ile başlaması iyi olacaktır gerek nota bilgisi gerek çalma olarak. piyanoda öyle gitar gibi zor bi nota dizilimi yok aralıksın do'dan başlıyor gidiyor alt kısım. bemol ve diyezler zaten küçük tuşlar halinde üst tarafa konulmuş. hem nota ile tanışması açısından çok büyük bir kolaylık olur. çalış şekli olarak da sen de yarım saat uğraşıp araştırarak kardeşine bir şeyler öğretebilirsin. ama bana kalırsa bir hoca ile başlaması en iyisi

kardeşim her konuda piyano ile başlaması iyi olacaktır gerek nota bilgisi gerek çalma olarak. piyanoda öyle gitar gibi zor bi nota dizilimi yok aralıksın do'dan başlıyor gidiyor alt kısım. bemol ve diyezler zaten küçük tuşlar halinde üst tarafa konulmuş. hem nota ile tanışması açısından çok büyük bir kolaylık olur. çalış şekli olarak da sen de yarım saat uğraşıp araştırarak kardeşine bir şeyler öğretebilirsin. ama bana kalırsa bir hoca ile başlaması en iyisi

piyanoyla başlarsa gitardaki notaların yerlerini çok çok çok daha hızlı ve kolay bir şekilde öğrenir zaten. ayrıca kesinlikle hocayla başlaması lazım.(kastettiğim hocalar gerçek müzisyen, ders vermeye hevesli insanlar. yoksa 3-5 kuruş için insanları kandırdığını düşünen hocalar değil..)., öyle kolay bir şey değil duruş bile önemli(gerçi tüm enstrümanlarda duruş önemli sonra benim gibi kambur olur)(gerçi ben gitar çalmaktan kambur oldum)

Bence ne ile başladğından çok nasıl ve ne kadar çabuk başladığı daha önemli. Mesela benim ilk enstrumanım Medeli mc-3a orgdu.(hala durur 15 yaşına geldi :D ) 6 yaşımdayken almıştım ( o zaman düğünlerde görüp ilgimi çekmiş . :D ) ortaokulda müzik dersi görene kadar kulaktan çıkarmaya çalışarak geçti zaman. Asıl olarak ufak tefekte olsa nota okumayı öğrenip basit şeyler çalmaya başlayınca gelişmeler olmaya başladı. Akorları öğrenip sol elle eşlik etmeye başlamak gibi. Liseye başladığımda gitara geçince hiç yardım almadan bu sayede gitar üzerindeki notaları, akorları (tabiki akort düzenini öğrendikten sonra) kendim çıkarabilmiştim. O yüzden o yaşta hazır birşeyler öğrenmeye en müsayit olunan yaşlar olduğu için ne ile başlarsa başlasın (vurmalı çalgıları hariç olarak yazıyorum) ilerde diğer bir enstruman çalmaya karar verirse, sıfırdan başlayan birisine göre çok çok daha ileri seviyede olacak. Tabiki azda olsa mantığıyla öğrenirse. Armoniye giriş gerçekten ilerisi için çok faydalı olur. O yüzden bence hevesini kırmadan yavaştan çok gözünü korkutmadan başlanmalı. İlk enstruman olarak fiziksel olarak bence org, piano, keman türevi şeyler uygun gibi ama bence biraz ilgisini çeken bulmaya çalışmak daha faydalı olur. Hatırlıyorum çünkü amcamın bağlaması vardı hiç hoşuma gitmezdi o zamanlar. Bu arada kesinlikle gitar türevi bir şey çalacaksa da solak başlatmayın. Genelde ilk nasıl tutulursa öyle çalınır diye duymuştum enstrumanlar için, o yüzden sağlak olarak başlaması ya da yönlendirilmesi gitar konusunda daha rahatlık sağlar. (malum yüzde olarak sağlakların durumu ortada.) Ama sonuç olarak benimde önerim org/piano yönünde olur seçim size kalacaksa.

Arkadaşlar evet banada orh/piano doğru geliyor o zaman iyi bir hocayla başlanmalı zaman ilerledikçede gitara yada daha başka bir müzik aletine yönelendirmeyi düşünüyorum fakat seçim onun yine

Arkadaşlar kardeşim gitar çalmaya karar verdi org,bateri vs istemiyor ama kardeim solak ,solak olmayan epiphoneun mini gitarları ile başlaması doğru olur mu?

Aslında bu kardeşinizin -sizin yönlendirmeniz ve etkinizle- hangi enstrumana meylettiği ile alakalı, o'nun ilgisiyle belirlenebilecek ve şekillenecek bir durum. Şahsim fikrim, 7 yaşında müziğe ilgisi olan bir çocuk aslında her tür (telli, tuşlu ya da nefesli tüm sazların hemen hemen hepsiyle) enstrumanla müziği öğrenmeye başlayabilir.

Blok flüt ya da melodika veya armonika da başlangıç için uygundur. Mini akustik gitar veya mandolin de olabilir. Akustikle başlaması bence daha uygun.

Sağlak gitarları da çalabilir sorunsuzca. Solak gitarların ne ülkemizde ne de dünyada pek rahat bulunamadığını düşünürsek, bu şekilde başlaması tahminen daha iyi olacaktır.

Geri