Deli

herşeyin farkında olup, hiçbir değere önem vermedikleri için, üstün olmalarına rağmen, normalin altında sayılan insan çeşidi. deli olmak isterdim. :twisted:

Zeki bi deli olmak isterdim..Aslına bakarsanız zeki insanların çoğu delidir.Çünkü çoğu insanın düşünmediği şeyleri düşündükleri için toplumdan soyulanan kişilerdir.Bence en güzel yaşam onların.Adamlarda duygu denilen bişey yok e doğal olarak ruhsal acı da yok...
Sonuç olarak;
o_bu_vs demiş ki:
herşeyin farkında olup, hiçbir değere önem vermedikleri için, üstün olmalarına rağmen, normalin altında sayılan insan çeşidi. deli olmak isterdim. :twisted:
Kesinlikle katılıyorum :!:

Şöyle diyeyim, ben bir şeyin bilincine vardım (baktım muhabbet o yöne kaydı) şayet tedavi olmak gibi bir seçeneğim var ise, direk atlamak. Deliliğimin farkında olup bunun bana zarar da verdiğini anladığım an ikileme düşüyorum. Yararı da var, zararı da. Ne yapmalı..?

Kount demiş ki:
Şöyle diyeyim, ben bir şeyin bilincine vardım (baktım muhabbet o yöne kaydı) şayet tedavi olmak gibi bir seçeneğim var ise, direk atlamak. Deliliğimin farkında olup bunun bana zarar da verdiğini anladığım an ikileme düşüyorum. Yararı da var, zararı da. Ne yapmalı..?

Bana kalırsa "doğru yönlendirici kişiliği" bulmak lazım... Delilikle ilgili kesin bulduğum bir mutlak var o da enerji etkeni... :idea:
Bana kalırsa bunun başlangıcı;
1)genetikte olabiliyor.. (Akraba evliliklerine kesin karşıyım...!)
2)psikolojikte olabiliyor...
ikisinin ortası yoktur görüşündeyim..

DipköşeNot: Önce diğer insanların yaptığı normal davranış ve normlarda ayrıştırıyorsun kendini.. Daha sonra da halüsinasyonlarla yoğunlaşıyorsun...Kimya gibi saf bir maddenin dış etkenler ile geldiği hal.. Sonuç moleküllere ayrılıyorsun ve çok kişilikli olabiliyorsun... Bir film vardı 10 Mayıs takıntılı çok karakterli bir tipi anlatan kendi yaptığı karakterleri kendi dünyasında birer birer öldürüyordu..Kendi çizer kendi oynar misali...

KANJ demiş ki:
Kount demiş ki:

Bana kalırsa "doğru yönlendirici kişiliği" bulmak lazım... Delilikle ilgili kesin bulduğum bir mutlak var o da enerji etkeni... :idea:
Bana kalırsa bunun başlangıcı;
1)genetikte olabiliyor.. (Akraba evliliklerine kesin karşıyım...!)
2)psikolojikte olabiliyor...
ikisinin ortası yoktur görüşündeyim..

Bilemiyorum, ama sanırsam psikolojik benimkisi... Belki de deli olarak kalmalıyım, bilemiyorum...

Aramızda saf anlamıyla "deli" olduğunu zannetmiyorum.(Saf anlamıyla derken sokakta gezen deli tipini dışarda bırakıyorum sadece)Hafife alınmamalı anlamı; çünkü uzun zamandır var,üzerine kitaplar yazılmış,araştırmalar yapılmış,övülmüş bazen dışlanmış,hala tam anlamı bilinmeyen bir kavram.Kolay birşey değil ama biraz da klişeleşmeye başlamış olabilir.(Herkesin kolaylıkla anlamlandırdığını sanması,özendirici olması,sahiplenilmesi..)Ben bizzat deli değilim ve hiç psikolojik ve klinik bir deliyle tanışma imkanımda olmadı.Maaş hesabı yapmaktan deliren memur, 5 lira verince altına işeyen insan,deli taklidi yapan belgesellik model vs. dışında..

Redrock demiş ki:
Tezer Özlüyü bu katagoriye koyabiliriz sanırım.
Delirmek tıbben bilinç yitimi olsada bazı insanlar (nietzche vb.)topluma göre farklı düşünce biçimleri ve davranışlar sergileyince de bu katagoride düşünülür.
Toplumdan soyutlamak ve uzaklastırma aracı olarak kullanılan bir deyime dönüşür kelime.

''Toplumdan soyutlamak ve uzaklaştırma aracı olarak kullanılan bir deyime dönüşür''

İşte olayın özü budur. Aynen katılıyorum ötesi yok.

KANJ demiş ki:
Bence delilik berrak bir sudur. Bulanık olunca normal oluyorsun şekerli tuzlu vs...
Nasıl yani? :roll:
Ya zaten deli diye birşey yok ama, halk dilinde kullanılan bir sözcükten bahsediyoruz,peki neden herkesin aklınıza entellektüel ''deliler'' geliyor ozaman.....İşin gerçek yanı bu değil ya, yapmayın, yok yani yakında bende deli olmak istiyorum diyenler bile olacak...Neden bu kadar sempatik bu kavram aklım almadı..

Deliden deliye fark var tabi.Benim yücelttiğim kendi ahlak sistemini oluşturan bunun için mücadele veren insan.Buna deli denmiyebilinir ama delilik oluyo hafiften.Mesela zevk için insan öldüren biri delidir, değil mi?Ama kendine göre yanlış yapmıyordur.Şimdi ulan sen insanların öldürülmesini mi yüceltiyorsun tutarsız herif diyebilirsiniz.Hayır benim saygım; kendine olan saygısı,yaptığına ve yapacaklarına olan saygısı, ifade şekli,mücadele biçimivs.

Sözcüğe fazla takmamak lazım sonuçta o bir kelime.Yukardaki gibi kavram olan şey; -senin dediğin- sempatik.Gerçi sempatik bunun için biraz fazla hafif meşrep oldu.Doğru olan ama yapılamayan gibisinden birşeylerde denilebilir.Nasıl özenilemeyecek olduğunuda anlayamıyorum; her aklı başında,çevresinde olup bitenleri anlamlandırabilen insan bunun mücadelesini vermez mi zaten?Adı deli olmuş homofobik olmuş ne farkeder?Cüzzam olmak gerekmez heralde anlamak için..

Gutemensch demiş ki:
Deliden deliye fark var tabi.Benim yücelttiğim kendi ahlak sistemini oluşturan bunun için mücadele veren insan.Buna deli denmiyebilinir ama delilik oluyo hafiften.Mesela zevk için insan öldüren biri delidir, değil mi?Ama kendine göre yanlış yapmıyordur.Şimdi ulan sen insanların öldürülmesini mi yüceltiyorsun tutarsız herif diyebilirsiniz.Hayır benim saygım; kendine olan saygısı,yaptığına ve yapacaklarına olan saygısı, ifade şekli,mücadele biçimivs.

Sözcüğe fazla takmamak lazım sonuçta o bir kelime.Yukardaki gibi kavram olan şey; -senin dediğin- sempatik.Gerçi sempatik bunun için biraz fazla hafif meşrep oldu.Doğru olan ama yapılamayan gibisinden birşeylerde denilebilir.Nasıl özenilemeyecek olduğunuda anlayamıyorum; her aklı başında,çevresinde olup bitenleri anlamlandırabilen insan bunun mücadelesini vermez mi zaten?Adı deli olmuş homofobik olmuş ne farkeder?Cüzzam olmak gerekmez heralde anlamak için..

Valla gerekir, ben şahsen anlamıyorum..Yani bir dahidenmi, aşırı yetenek patlaması yaşıyan bir ustadanmı, düşünen bir filozoftanmı,dilediği gibi özgürlüğünün, hesap vermeme aşamasında olan birinden mi, neyden bahsediliyor,nasıl birşeyden??
Tamam herkesin içinde bir cinnet geçirme potansiyeli var,yada delirme potansiyeli diyelim ama bahsedilen deliliklerin sadece dış yüzünü biliyoruz,delilikle dahilik arasına sıkışmış birinin görüntüsü hoş gelebilir ama ben eminim ki kimse onların yerinde olmak istemez, istememli zaten..
Delilden deliye fark var tamam,ama örnekte yazılanı güncellişrirsem..Yani benimde bu dünyada yaşamayı haketmediğini düşündüğüm bir insan var,ve kendi ahlak sistemim doğrultusunda gerçekten onu öldürmek istiyorum,istiyodum daha doğrusu,ve bu zevk için değildi,ve onu öldürseydim kendime olan saygım hiç de azalmicaktı.. ne yani ozaman ben deli olacaktım ve bana saygı duyan insanlarmı olacaktı etrafımda, ya da içinizden hanginiz buna saygı duyacaktı...
Demeye çalıştığım şu, büyük konuşuyoruz, hepimiz,herşeyimiz lafta,Saygı falan palavra,mücadeleye saygı palavra,düüşünceye saygı palavra..

Valla kardeşim bu grup aslında epey kapsamlı yani cüsseli ve göbekli.. Zır Deliler diye bir grupta var örneğin... Açılım yapmak gerekirse bu zır delilik kafaya takılan bir tür zilin çıkardığı ses gibidir..Zırrrr diye -Ansızın çalar işte bozuktur da ondan- :D ... Sonra Pır Deliler de vardır adliyede Deli raporu getiripte cezadan yırtan güya Deliler gibi... Efendime söyliyim Deli Taklidide yapanlar vardır ki bunlar aslında akıllı Tilkilerdir... Ufff ya karıştı.. :roll:

Piliç Olayı

OLAY : Bir piliç, bir yolda karsidan karsiya geçer.

SORU : Piliç karsidan karsiya niçin geçer?

YANITLAR :

RENE DESCARTES:Yolun öbür tarafina geçmek için.

EFLATUN: Iyiligi için. Gerçek, öteki taraftadir.

ARISTOTELES: Karsidan karsiya geçmek pilicin dogasidir.

KARL MARX: Tarihsel olarak kaçinilmazdi.

HIPOKRATES: Pankreasinin asiri salgisi yüzünden.

MARTIN LUTHER KING JR.: Tüm piliçlerin nedenini açiklamak zorunda
kalmadan özgürce karsidan karsiya geçtikleri bir dünya düslüyorum.

RICHARD M. NIXON: Piliç karsidan karsiya geçmedi, tekrar ediyorum, piliç asla yolun karsisina geçmedi.

SIGMUND FREUD: Pilicin karsidan karsiya geçmesiyle ilgilenmeniz, sizde
güçlü
bir cinsel güvensizlik duygusunu ele vermektedir.

BUDA: Bu soruyu sormak, sizin kendi piliç doganizi inkar etmektir.

GALILEI: Oysa piliç karsidan karsiya geçiyor...

CHARLES DE GAULLE: Piliç belki yolun karsisina geçti, ama otoyolun
karsisina henüz geçmedi.

EINSTEIN: Pilicin yolun karsisina geçmesi ya da yolun pilicin ayaklari
altinda yer degistirmesi, tümüyle sizin gösterdiginiz referansa
baglidir.

BILL CLINTON: Anayasa üzerine yemin ederim ki bu piliçle aramda hiç bir
sey geçmemistir.

GEORGE W. BUSH: Pilicin bu yolda BM kararlarina ragmen cezalandirilmadan karsidan karsiya geçmesi, demokrasiye, özgürlüge ve
adalete , kafa tutmaktir. Bu durum, o yolu bizim çoktan bombalamis olmamiz gerektigini göstermektedir.

SÜLEYMAN DEMIREL: Piliç geçmisse geçmis, geçmemisse geçmemistir

TANSU ÇILLER: Bu memleket için karsidan karsiya geçen piliç de bizimdir,
üstünden geçen traktör de bizimdir.

R. TAYYIP ERDOGAN: Ben tavuklu sandviç de satmistim

ABDULLAH GÜL: Hayir, bana böyle bir bilgi verilmedi ama karsidan karsiya geçtiyse hükümet geregini yapar.

A.NECDET SEZER: Karsiya geçtigi nokta kamusal alansa, basörtülü geçemez

TÜRK ERKEGI : Piliç sarisin mi? Esmer mi ?

DipKöşeNot: İşte bunu seviyorum... :D Sürç-i Lisan Ettiysem Affola... 8O

Palavra saygılar palavra asıl.Sana öylesi rastgelmiş.Neye niçin ne duyduğunun bilincinde olan insanlar var.Evet burdan ahkam kesmesi kolay ve hiçbirimizin deli olması söz konusu değil.Burda övülen en azından benim övdüğüm şeyi defalarca söyledim.Nesi palavra yada nasıl palavra anlamadım zaten.Onun için mi ağız açık Nietzsche okunuyor,o yüzden mi Adolf Hitler kavgası bu kadar satılıyor,Gandhi deli değilde neydi?Delinin kalıbına takılıp kalınmamalı.Bir bakıma özgürlükten bahsediyorum; birini öldürüp saygı duyulmasını beklemek basit bir örnek.Bir yerinden tutup kavramı çekiştirmekten başka bir şey değil.Burda özgürlüğün tanımını yada tanınmamışlığını da bilmek gerekir.En uzağa tükürmek değil delilik,ben öldürdüm bana saygı duyun lan da değil.(bu örnekleri senin vereceğin örneklerle çoğaltabilirim)Bütün bunlara palavra gözüyle bakmaya diyeceğim ve değecek birşey yok.

Gutemensch demiş ki:
,.(bu örnekleri senin vereceğin örneklerle çoğaltabilirim).

BU örneği ben değil siz verdiniz..Ayrıca gerçekten anlamadım, sataşmak gibi maksatla yazmadım, doymadım, açıklayıcı değil.Yüzeysel düşünüldüğünde tamam anlaşılır herşey, ama derine inildiğinde hakkaten anlaşılmıyor...Yoksa konu çok da karşık değil...Belki de benim demek istediğim budur, yani öyle bir sözcükki basit düşünmeyi gerektiriyor, biraz içine girdiğinde harşey karışıyor...

fleez demiş ki:
Yoksa konu çok da karşık değil...Belki de benim demek istediğim budur, yani öyle bir sözcükki basit düşünmeyi gerektiriyor, biraz içine girdiğinde harşey karışıyor...

Bu bence güzel bir özet. Delilik dediğimiz şey, genele baktığınızda (basit düşünüldüğünde) bir avarelik durumudur. Yaşayan kişi için, ne yaptığını ve ne olduğunu bilememe durumudur. Bana göre inanılmaz bir azaptır bu. Herşeyden bir haber olarak dolaşmak.

Ama bunun yanında, delilik - dahilik sınırı diye bahsettiğimiz olay ise çok çok farklı bir olay. Çünkü oradaki delilikte kişi kendisni biliyor. Ama toplumau ve kurallarını aştığı için deli olarak adlandırılıyor. Yani toplumsallaşamadığından dolayı deli olarak atfedilir.

Aslına bakarsak -bana göre- delilik, nörolojik olarak, yani beyindeki fiziksel bir bozukluktan dolayı ise, kötüdür. Çünkü, kendiniz bile olamazsınız, kendinizi bilemezsiniz. Ancak sosyal bir deliliğiniz varsa, yani topluma entegre olamıyorsanız, bu biraz da iyidir. Yaratıcılığınız çok iyidir ;)

Ancak toplumsal düzen açısından ikiside istenmeyen durumdur. Çünkü ikiside toplum düzenini -bir şekilde- bozar. Hitler örneği ;)

Teşekkürler.

insanlardan göreceli sıyrılma anı.kim neden delidir, neye delirmiştir bilinmez tabii.insanlar için deli olması kafidir.halbuki onun gözüyle bakamadıklarındandır aslında.o insan gayet normaldir.sadece onun gördüğünü sizin görememeniz ona deli demenize yetmiştir.....kimbilir =)

Geri