Bu Dünyanın Gerçek Olduğu Açıklanabilir Mi?

Sonuçta ulaşılan nokta: tercih etmek. Kendi gerçekliğinize müdahele etmek.
gerçek nedir sorusuna verilen cevaplara göre yön değiştirir dünyanın gerçek olup olmadığı...dünya gerçek midir sorusuna gerçektir diyenler göz önüne alındığında dünya gerçektir,dünya gerçek değildir diyenler göz önüne alındığında da dünya gerçek değildir...yani dünya gerçektir ve değildir...önemli olan bu soruya cevap verenlerden hangisinin önemseneceğidir...ben bu konuda nihilist bir tavra sahip olan kişiyi önemsiyorum...yani yalan hepsi :D

hayat gerçek mi?

bahsedebleceğimiz tek gerçeklik vardır:nesnel gerçeklik!
rüya dediğimiz şey ise beynimizin uyumamasından kaynaklanan birşey.günlük hayatta ne yapıyorsa gece de onu yapmaya devamediyor.yani aklımızdan geçenleri görüyoruz çünkü dış dünya algımız uyuyor...

masallara da çok kapılanımız mevcut...

fizik yasaları ortada...
---

birçok aldanış isimlerden kaynaklanıyor.yani "tavuk dediğimiz aslında öküzse" yaklaşımıyla denk söylemler var yukardaki yazılarda...ama bu o öküzün veya tavuğun varolmasını etkiler mi?...

evvvvvvet

ka ya katılıyorum .nesnel gerçekliği size anlattım . nesnedeki tüm ayrıntıları farkedersiniz.öte yandan dediğiniz bir şey doğru .ya ben bitkisel hayattaysam ya fişi çekceklerse.evet bunu asla bilemessin sadece fişi çekmezler ve sende kendine gelirsen öğrenebilir sin .ulaşman gereken sonuç şu:öyle olsada olmsada yapabilceğin bişey yok.o zaman şu andaki realiteyi kabul et ve bu yasalara göre hayatını yönet yoksa yıllarca düşünürsün ve eline bir hiç geçer.

araştırmaya devam et tabii.yani vaktini nasıl değerlendireceğin senin insiyatifinde. kabullen dediğim şey fiziksel aktivitelerinde kabul et.
ama düşünce olarak tabiki araştır .benim fikrimi sorcak olursan reailst ol ve yararlı konularda araştırma yap.

İnsana yarar sağlayan bilgiler sadece bilimsel yönde olanlar değildir.Yararlı konular insanın merak ettiği herşeydir.Kafamda soru işareti kalacağına konuşmayı,araştırmayı ve ortaya çıkan cevapları değerlendirmeyi tercih ederim.

şim di felsefe zaten bir bilim sayılmaz .subjektif görüşler vardır.
ama felsefeyle ilgileniyorum .zaten forumda sana cevap vererk ben de bu konuda konuşmuş ve tartışmış oluyorum .ama sana realizmin önemini
kavramanı ve tekrar ediyorum fiziksel hareketlerin de realist olup bu şekilde yaşamanı tavsiye ediyorum .uyarsın yada uymassın .o senin seçimin .

ilgilendiğimiz bu konulara gereksiz denmesi bana yanlış geliyor.dediğin gibi bu işlerle ilgilenmeyede bilirim benim seçimim.Ama ben insanların düşüncelerinden de yararlanmak istiyorum.bir anlamd tatmin duygusu.Öğrenmek istiyorum.Araştırmak istiyorum.Senin de aklına gelmiyormu?ya da sen böyle bir şey yaşamadın mı hiç? Ben rüyalarımı öyle gerçeksi yaşıyorum ki rüyayı adeta hissediyorum ve bazı rüyalarım da ise günün devamıymış gibi bir süreç oluyor.Bazen bu yüzden yanılgıya bile düştüğüm oluyor.İşte bu yüzden merak ediyorum.

aslında gerçekler hayaller ve ya ruyalar oladan bi işe yaramaz. aynı şekilde ruyalarda gerçekler olmadan işe yaramz. bu yuzden gerçeklerle hayllerin içiçe olduğunu dusunuyorum. çunku çoğu zamanlar gormek istediğimiz goruruz yada anlamak istediğimizi anlarız.

Bu dünya sadece kafanız içindeki dünya. Her canlının çevresini algılaması farklı düzeydedir. Yani bu dünya her canlı için farklıdır. Eğer bir insanın beynine giden tüm sinirleri keserseniz onun için dünya diye birşey yoktur.

iceman__ demiş ki:
Bu dünya sadece kafanız içindeki dünya. Her canlının çevresini algılaması farklı düzeydedir. Yani bu dünya her canlı için farklıdır. Eğer bir insanın beynine giden tüm sinirleri keserseniz onun için dünya diye birşey yoktur.

+1.

Ama şunu da unutmamak lazımki, bu evrenin bizim algımızla sınırlı olması, onun aslında var olmadığı anlamına gelmez. Bizim algılayamadığımız çok büyük bir parçanın varlığı da mevcut olabilir. Yani bütünün sadece küçük bir parçasını, kendimize yetecek kadarını algılıyor olmamız muhtemel.

yapa bildiklerimiz algılama kapasitemiz ürettiklerimiz hep gördüklerimizle yaşadıklarımızla sınırlı en iyi yaptığımız şey manüple etmek .. daha hiç bişeyi yoktan var edemezken tek gerçekliğin burası olduğuna nasıl savunabilirizki.. tabiki tek gerçeklik bu değil..

Gerçeklik kavramının ne olduğunu tam olarak anlamadan, gerçekliğin sayısıyla ilgili tahmin yürütmek mantık dışı, ve cahilce olur. Gerçeklik nedir ? Duyularımızla algıladığımız şeyler mi gerçektir ? Yoksa ötesi var mıdır ? Ya da gerçek, öznel olabilir mi ? Tıpkı tanrının bazıları için gerçek olması, bazıları için ise olmaması gibi.

turke01 demiş ki:
iceman__ demiş ki:

+1.

Ama şunu da unutmamak lazımki, bu evrenin bizim algımızla sınırlı olması, onun aslında var olmadığı anlamına gelmez. Bizim algılayamadığımız çok büyük bir parçanın varlığı da mevcut olabilir. Yani bütünün sadece küçük bir parçasını, kendimize yetecek kadarını algılıyor olmamız muhtemel.

Senin için gerçek olan yada olan değil olduğunu kabul edeceğin tek şey algılayabildiğin şeydir. Sana katılıyorum Algılayamadığın ama gerçek olabilen şeylerde olabilir. Hatta Algıladığın da belki gerçek değildir. Altı çizili olduğu yerde olduğu gibi Algılayamadığın gerçek olan bişiler olabilir. ;) çoğunuzun reddettiği Yüce rabbimiz mesela cevabın için sağol benle aynı şeyi demişsin Aslında ben üstü kapalı yazmıştım hemen ateistle cevağp yazmasın diye :)

Geri