İnce mi teli klavyenin dışına kayıyor!

yine yanlış bilgiler.Sap ayarınla kesinlikle oynamayınız,gitarınız biraz yaşlıysa extra jumbo fred alarak halledebılısınız tam tersi 1 durum varsa fredlernizi ince zımparayla zımparalayınız-akabininde akord burgularınızı tekrardan sıkınız

bendlerde teli frete takmayı ya da klavyenin dışına çıkarmayı nasıl beceriyorsunuz yahu? ince mi yi yukarı bendleyin kalın mi yi aşağı. O tür bir problem sadece açık telli 10-0-0-12-0-0-9-0-0-10-0-0-7-0-0-9 gibi licklerde oynak çalarken, fazla derinlik verirken yaşanabilir gibime geliyor. Bunun dışında ve aslında bunda da cidden sadece tuşeyle ilgili bir durum eğer cidden fiziksel bir arıza yoksa.
Kendi gitarımda da (Ibanez uv777) üst eşik biraz aşağıda duruyor, sebebini bilmiyorum, belki kalın si-ince mi tel kalınlık farklılığını tolere etmek içindir, ama tellerin klavyenin kenarlarına olan mesafesi aynı ve teller klavyeye tamamen paralel, herhangi bir entonasyon problemim de yok. Sadece arkadan eşik vidalarına ve metal eşik kenarlarının klavyeyle bitiştiği yere bakınca farkediliyor.
Kenan abiye sorduğumda "herhangi bir problem/sıkıntı yaratmaz, normal" dedi.

Narina demiş ki:
yine yanlış bilgiler.Sap ayarınla kesinlikle oynamayınız,gitarınız biraz yaşlıysa extra jumbo fred alarak halledebılısınız tam tersi 1 durum varsa fredlernizi ince zımparayla zımparalayınız-akabininde akord burgularınızı tekrardan sıkınız

hayır bence yeni potansiyometre alıp üst eşiğe takalım.

Bende dive bomb falan yaparken telin sap manyetiğine nasıl takıldığını çözememişimdir.

Geçenlerde o kadar uğraştım olmadı. Gitarımda bir problem olabilir mi?

Stormcrow demiş ki:
Bende dive bomb falan yaparken telin sap manyetiğine nasıl takıldığını çözememişimdir.

Geçenlerde o kadar uğraştım olmadı. Gitarımda bir problem olabilir mi?

dive bomba başlamadan bir 8'lik önce saçını arkaya savurman lazım, yoksa olmuyor. Ben kelleştiğimden beri teli sap manyetiğine takamıyorum mesela.

Sorun çözüldüğne göre çılgın önerilere başlayabilirim.
Madem tel taşıyor, oraya uygun bir tahta parçası bulup klavyeye ekleme yapabilirsin
Birde metal boru çakabilirsin oraya bu da taşmayı engelleyebilir. Evet rezalet espiriler bende gülmedim.

merhaba arkadaşlar ben elektro yeni basladım , benim uzun yıllardır kafamdaki elektro calma hayalim talihsiz bir olay yuzunden sekteye ugradı.Evden sıfır cort x 6 alıcam diye cıktım lakin alacagım dukkan kapalı oldugundan ve pintilik coktugunden baska bi yerden 2. el aldım.Sadete geleyim bakım için goturdum sap ayarı fiilan adam bana mi telin dısarı kacıo demez mi ? Dunya basıma yıkıldı

Öğrenmek istediğim ;
1) Bu mi telini dışlayan gitar yetenekli ve calısmak için bol bol zamanı olan bir üniv. öğrencisini ne kadar goturur ? Yani 3 ay sonra yeni bir gitara ihtiyac duyarmıyım ?
2)Benim basıma ne kadar ve nasıl bela olur ?
3)Tunele gotursem yaparlar mı ?

Acıkcası su cevap benı haylı tatmin eder ; Hacı zaten daha yeni baslamıssın ilk bir sene bu sorunun farkına bile varmazsın calarken...

şilk önce san sunu söyleyeyim kardeş telin klavyeden yüksekliği bir santim bile olsa çalarsın ama başkası çalamaz ayrıca gelişemezsinde gitarın tüm ayarlarının yapılmış olması senin daha çabuk öğrenmene sebep olacaktır.Şimdi alt mi telin kalvyeye sıfır bile olsa sen çalarken telin aşağıya kaydığını glukck diye ses çıkardığını görürsün ve artık oraya gelirken ayrı bi nazik olursun ve en sonunda alışırsın.Ama ilerde fazla uçtüğıunda o özveriyi gösteremiyebilirsin flaan filan yani seni çalmana bağlı özellikle de arkadaşların dediği gibi tekniğine bağlı

Burası cok önemli gitarının ayarına göre tekniğin ister istemez değişir kalın tel taktıysan bile teknik cook hafif kaymalar olur gitasrın akorunu mi den d ye alırsan bile gitarda farklı şeyler çalmaya yöneldiğini görürsün ama en önemlisi ayarların standart olması ve bu yönde var olan tekniği geliştirmen falan filan işte :D

Norton_Antor demiş ki:
mi telinde bendleri aşağı değil yukarıya doğru yap?

bend zaten yukarı doğru yapillir kalın mi hariç bu arkadaş bend yapmio sanirim bendle alakalı bi durum değil bu arada sap ayarı vsre ugraşmadan kurtulabileceğin bi yöntem var kullandığın telden 0.01 mm fazla kalınlıkta tel takmak bu soruunu çözer ...

Geri