D'addario v.s. Elixir

Merhaba arkadaşlar. Bi müzik mağazasından D'addario EXL 115 elektro takım tel alacaktım orada EXL- W115 diye bi versiyonunu gördüm. Satan adam farkını pek anlatamadı. Bilen var mıdır? Biz grupta Erkin Koray, Cem Karaca, Kramp, Flört, Moğollar, Barış Manço şarkıları gibi şarkıalr çalıyoruz ama biraz daha sert yapmaya çalışıyoruz. Bu tarza blues-rock tellerin (EXL-115) iyi gidebileciğini düşünüp EXL-115i almaya gitmiştim ama adam "onu boş ver 3 haftada paslanır sen en iyisi paslanmaz, teflon Elixir tel al. profesyonellerin hepsi bunu kullanır" dedi ama 18€ fiyat çekti ikisini de almadan çıktım. Fakat Elixiri almayı düşünüyorum. Hangi modelini alayım? Bu arada Epiphone Les Paul Standart kullanıyorum, önereceğiniz başka tel var mı? Herkese teşekkürler...

elixiri çok methediyorlar çok beğeniyorlar ama ben daddarioları daha doğal buluyorum. elixirler sankiş yağ sürülmüş gibi aşırı kaygan, ve ayrıca bayağı parlak bir tonu var. daddario ise normal bir ton veriyor ama aradaki fiyat farkına değmöez.
ayrıca tüm profesyoneller kullanıyo yalanına kanmadığını umarım.

Daddario hergün çalınarak 2 ay kullanılabilinir ama kayıtlarda değiştirilmeli o başka. Elixir teller konser performansı için iyidir ama ömrü çok kısadır.

Atalay demiş ki:
Daddario hergün çalınarak 2 ay kullanılabilinir ama kayıtlarda değiştirilmeli o başka. Elixir teller konser performansı için iyidir ama ömrü çok kısadır.

abi cümlende bi yanlışlık mı var ben mi yanlış anladım ? D'Dario ile 2 ay nasıl çalıcaksın hergün merak ettim şimdi ?

Çok dayanıklı teller onu demek istiyorum. Ben de 6 ay çalıyorum ama hergün çalsan 2 ay rahat gider. Çok fazla gitar tellerine asılanlar ilk 20 dakikada tel kopartanlar var zaten onlar için telin yenisi eskisi farketmiyor. Ben de 6 ay kullanabiliyorum bir daddario takımı. Verdiği ses kalitesi ayrı ama günlük evde çalım için çok kötü ses vermiyor. Zaten herhangi bir tel de takıldıktan 5-10 dakika sonra kararıyor. Sadece elixir kararma süresi uzundur. Bu da telin kaliteli ama kısa ömürlü olan bir karışımla yapıldığını gösteriyor. Bu yüzden elixir teller konserliktir. Tam performans gösterir. Ama normalde ben hep daddario kullanıyorum.

Daddario 0.10 takım denemeyen varsa elixir'i falan boşverip hemen denesin derim. Öyle tellere çok asılan, sık sık koparan biri değilseniz Atalay'ın da dediği gibi uzun süre kullanırsınız. Erken kararması mühim değil, soundu etkilemesin! Yeter.

İtiraf ediyorum, 6 ay kadar kullandığım Ibanez RX'in sadece bir kere kalın Mi telini değiştirdim. :) (O zamanlar güçlü çalamıyordum :p )

Saygılar...

sürekli d'dario 0.10 kullanıyorum.. 2-3 gün önce yeni takımla değiştirdim şu an sol teli hafif hafif renk atmaya başladı bile.. d'dario'nun ses kalitesi oldukça tatminkar fakat dediğim gibi ömrü kısa..

Elixir tellerin de bildiğim kadarıyla çeşitli modelleri var.

Ben .010 numara nanoweb modelini kullanıyorum.Dış kısmında çok çok ince bir kaplama malzemesi olduğunu biliyorum bu sayede çabuk korozyona uğramıyor ve çabuk kararmıyor.Bu sayede de ömrü biraz daha uzuyor.

Evet fiyatı yüksek, uzun süre de kararmıyor ayrıca yeni takılmış tel tonunu da koruyor ama sanırım bu üstündeki kaplama dediğim koruma bir süre sonra yavaş yavaş yok oluyor. Yok olurken de azıcıkta olsa tortu gibi artıklar bırakıyor beni bu biraz rahatsız etti ama genel olarak memnunum.

Kayıt yapmadığım zaman 1 aylık periyotlarda tel değiştiriyorum, elixir i takalı neredeyse 2 ay olucak hiç şikayetim yok 8)

arkadaşlar bu tel süresi yada kararması mevzuu biraz çalan insanla alakalı bence.yani kimi insanların elleri su gibi terliyo çalarken.kimisinkide hiç terlemiyo.yani eli terleyen adamın telleri çabuk kararır ve ömrüde kısalır teller cımcılık su içinde olduklarından.ama eli terlemeyen adamın ne teli kararır nede ömrü kısalır.daha uzun süre aynı tel takımını kullanabilir.yani bence insandan insana değişen bi olay bu.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

Selamlar ben rotosound kullanıorm.Bayaa sağlam güzel teller.Hatta ince mi teli 2 tane gelio :) Bu markanın bi tel modeli var kalın 3 tel 0.11 takım , ince(sarımsız) lar 0.10 takımı.Yani adamlar 2 takımı birleştirmişler yeni bi takım oluşturmuşlar.Cok sağlam ton verio ii riff lerde talın teller.Hele heavy ,slayer fln calıosanız cok ii bi seçm olcaktır.Blues tel die geçer müzik marketlerde.ii günler...

melihbozkurt84 demiş ki:
arkadaşlar bu tel süresi yada kararması mevzuu biraz çalan insanla alakalı bence.yani kimi insanların elleri su gibi terliyo çalarken.kimisinkide hiç terlemiyo.yani eli terleyen adamın telleri çabuk kararır ve ömrüde kısalır teller cımcılık su içinde olduklarından.ama eli terlemeyen adamın ne teli kararır nede ömrü kısalır.daha uzun süre aynı tel takımını kullanabilir.yani bence insandan insana değişen bi olay bu.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

Doğru tabi ama oksidasyon sadece ter sonucu oluşmaz.

Teller havayla temas etmeye başladığı anda kararma da başlar.

Atalay demiş ki:
Elixirler telleri ilk gün taktığındaki o daha tiz olan sesi daha uzun süre koruyorlar, hem de çok daha uzun. Elixir nanowebler tek kat gore tabakasına sahip (birda polywebler var), o yuzden tonları alışmış olduğumuz tonlara daha yakın, tavsiye ederim, çok güzel teller.

alicem007 demiş ki:
Selamlar ben rotosound kullanıorm.Bayaa sağlam güzel teller.Hatta ince mi teli 2 tane gelio :) Bu markanın bi tel modeli var kalın 3 tel 0.11 takım , ince(sarımsız) lar 0.10 takımı.Yani adamlar 2 takımı birleştirmişler yeni bi takım oluşturmuşlar.Cok sağlam ton verio ii riff lerde talın teller.Hele heavy ,slayer fln calıosanız cok ii bi seçm olcaktır.Blues tel die geçer müzik marketlerde.ii günler...
Her markanın oyle çeşiti var (10-52)

KaRaBaSH demiş ki:
elixiri çok methediyorlar çok beğeniyorlar ama ben daddarioları daha doğal buluyorum. elixirler sankiş yağ sürülmüş gibi aşırı kaygan, ve ayrıca bayağı parlak bir tonu var. daddario ise normal bir ton veriyor ama aradaki fiyat farkına değmöez.
ayrıca tüm profesyoneller kullanıyo yalanına kanmadığını umarım.

bu arada ben de 0.09 d'addario takım kullanıyorum. elixiri ise arkadaşımın squieri üstünde kullandım. kötü tel değil ama dediğim gibi doğal gelmedi.

Ben de D'addario 0.09 kullanıyorum. Ucuz, normal teller. Sık kullanım için güzeller. Ama sık değiştirmek kaydıyla (2 haftada bir). Fakat kayıt yapılacaksa bence hergün değiştirilmeli teller. Çünkü yeni bir takım telin hem sesi daha güzel hem de çalımı daha kolay.
Elixir de gayet güzel ses veriyor ve çalması da gayet rahat. Fakat penanın tellere temas ettiği bölümde wound tellerde çok feci aşınmalar oluyor. Yani sık kullanım için uygun değil. Fakat 3-4 gün süren gitar kayıtları ve performans manyağı konserler için birebir!

Geri