Erkin Koray

Erkin Koray bence Türkiye'de hakikaten bir efsane. Hem söz hem de müzik olarak daha onun tarzında ve onunkiler kadar başarılı şarkılar yapabilen çıkmadı. Herkes Erkin Koray'ın şarkılarını coverlamakla meşgul. O seviyede yeni bir şey üretemiyorlar çünkü.

erkin baba sözde izmire izmiri canlandırmak için izmirdeki rock gençliğini ayağa kaldırmak için geldiğini söylemişti zamanın röportajında.
ama kızı damlaya facebook tan msj attık babayla ayak üstü bir görüşme ayarlayabilirmi diye,verdiği cvpta imkanı yok erkin babanın zamanı yokmuş böyle şeylere vs..
bu güne kadar rock üzerine kurulmuş tabuları,erkin babanın bazı bilinçsiz insanlardaki kafalarındaki resmi değiştirmek için uğraştım.hergün mutlaka birkaç kelime erkin koray ismi çıkmıştır ağzımdan.her müzik yapmayı düşündüğümde kafamdaki tek pusulaydı erkin koray.erkin koray ve erkin korayın müziği hep beynimi işgal etmişti ve beni yöneldiriyordu.
ama onu bukadar sevenlere ve müzikle ilgilenen kişilere olan soğukluğunu hiçbir zaman anlayamayacağım.
saygılar herkese

bir iki yıl önce mezarlık gülleri idye bir kitabı yayımlandı,kitapta şöyle bir bölüm vardı;

Tüm Hippi'ler,
Tüm Çiçek çocukları,
Tüm Rock'cular ve tüm 68'liler!
Sizden geçti!
Siz başaramadınız!
Bu Sözüm Sizin Çocuklarınıza:
"Ne yazık ki;
Artık, sizi öldürmek için silah üretenlerin size doğrulttuğu silahların önüne,
babalarınızın öğrettiği gibi, çiçek veya zeytin dalı uzatarak,
bundan kendilerine bir mesaj çıkarmalarını beklemek ham hayalden ibaret olmuştur.
Onlar bunu şimdiye kadar anlamadılarsa, bundan sonra anlayacaklarını beklemek aptallık olur.
Artık esas olan, sadece ve sadece silah üretmenizdir!
Tüm işinizi gücünüzü bir yana bırakıp, yalnızca silah üretecek ve onları öldüreceksiniz!
İnanın! Ancak bu mesajınızdan anlayacaklardır.

bu satırlar beni çok etkilemişti ve etkilemeye de devam ediyor.

Erkin Koray Yüxexes Dergisi Haziran Sayısı Kapağında...

1598yuksekses01copy.jpg

Yüxexes'in bu ayki iki kapağından ilki, Erkin Koray’a ait… “Baba” hakkında fazla söylenecek bir şey yok. Türkiye’deki rock müziğine başlangıcından günümüze tanıklık eden ve bu oluşuma bizzat yön verenlerin en başında gelir. Erkin Baba, efsanevi “Gibson SG Les Paul” gitarıyla, Mehmet Turgut’un objektifi önündeydi…

Sezen Aladağ "Baba" ile keyifli bir de röportaj gerçekleştirdi.

Poster:

erkinbabaposter.jpg

Arkadaşlar Erkin babanın bu şarkısının solosu muazzamdır duymayan bilmeyen varsa buyrun
Bu şarkının tablarını tab olarak olmasa bile nota olarak bulabilecek veya kendisi çıkarabilecek bir babayiğit var mı aranızda? Becerebilsem kendim çıkaracağım ama bas gitar çalıyorum bu yüzden bu konuya aşina değilim. Çok aradım ama akordan başka bir şey bulamadım yardımcı olursanız çok sevinirim.

biz bu parçanın Kramp versiyonunu çalıyorduk bi aralar. Bence ona da bi göz at, o daha kulaktan çıkarılabilir bi versiyon. En azından kulaktan parça çıkarma konusunda yeteneksiz olduğumu düşünen ben, tamamen kulaktan çıkarmıştım o zamanlar.

buyrun bu da eski grup:

Erkin Koray burada yazılıp çizelemeyecek kadar dolu ve güzel bir bir insan. Her şeyine laf edip eleştirenler var her yerde okuyorum. Hakkında bir belgesel yapılmasını isterdim 2 saat falan süren.

Arkadaşlar Erkin babanın bu şarkısının solosu muazzamdır duymayan bilmeyen varsa buyrun
Bu şarkının tablarını tab olarak olmasa bile nota olarak bulabilecek veya kendisi çıkarabilecek bir babayiğit var mı aranızda? Becerebilsem kendim çıkaracağım ama bas gitar çalıyorum bu yüzden bu konuya aşina değilim. Çok aradım ama akordan başka bir şey bulamadım yardımcı olursanız çok sevinirim.

Videodaki kayıt 1983 tarihli "İlla ki" albümünden. Aynı şarkının bir de 1991 tarihli "Tek Başına Konser" albümündeki versiyonu vardır ki eğer dinlemediyseniz onu da dinlemenizi tavsiye ederim. Gayet keyiflidir. O albümdeki haliyle tamamen birebir olmasa da çalarım arada.
Eğer vakit bulabilirsem bu versiyonuna bakıp yardımcı olmak isterim.

70-80 lerde sokakta rockçı olarak bile yürümenin ne kadar zor olduğu anlatmıştı.
Zorluklarla mücade etmiş, çizgisini bozmamış birisidir.

Kramp ve Yaşar Kurt'tan dinle derim.. Belki onlardan bulursun :)

Geri