Fret değişim - Fret özellikleri - Yay ekleme soruları

Şimdi benim bi adet fender squier ve bi kaç ay önce aldığım jackson dkmg gitarım var. Squierin medium jumbo bildiğiniz fender fretleri var , jacksonın jumbo. Ama Squier in o klavyesi aşırı ötesi rahat , jacksonında rahat ama squierle kıyaslayınca squier çok daha iyi . Bu sorunu jumbo fret olayına bağladım. Jumbo fretlerden pek haz etmedim kısaca

1- Şimdi acaba Jacksonın fretleri fenderdeki gibi medium jumbo yaptırsam nasıl olur ? Hangi marka tavsiye edersiniz ? Değiştirdikten sonra nasıl bi ayarlama lazım kaça mal olur ? Ve olur mu tabiki ?

2- Kendim yapmayıda düşünüyorum çünkü 50-100 milyondan aşağı olcak bi iş değil sanırım ? raistlin17 arkadaşımız fretlerin iki ucundan sert bi çakıyla aynı anda bastırıp çıkartabilceğimi söyledi. Yol bu mudur başka var mıdır ?

3- Fretler değişirse tona nasıl yansır ?

4- Gitarın arkasında 2 tane yay var jackson dkmg nin , 3 yü taksam ne farkeder ? Squierde 3 tane var mesela

teşekkürler cevaplar için şimdiden

Fret değişimi ciddi deneyim isteyen bir iştir. Fretleri çıkartması kolay, ya da kolay gözüküyor diyelim, çünkü işlerinde tırnaklar var ve dikkat edilmezse saptan parçalar koparıyor. Bunları telafi edebilirsin belki ancak yeni fretleri düzgün takmak için uygun ekipmana ve deneyime sahip olmak lazım yine, göründüğü kadar kolay değil bir ara araştırmıştım baya.

Çok önem verdiğim bir gitarım değil pratik olsun bana dersen deneyebilirsin tabi, ama değer verdiğin bir gitarsa AMAN diyim. ;)

selim walla ben anlattım sana özetle bişeyler ama bende denemedim daha hiç ama prensip olarak öyle olduğunu biliyorum..aman deniyim klavye elinde kalmasın jackson yani :)

Squier üzerinde gelen frtler medium jumbo değil daha ince olan vintage fretlerden olması lazım. Eğer jackson'daki jumbolar sana rahat gelmiyorsa demek ki senin jackson çalmaman lazım:)..

Pyramind'ın uyarılarına kulak ver bence de. Çıkartması ayrı takması ayrı deneyim ister. fretlerin ağacın içinde kalan kısmında küçük çentikler olur. Bunlar perdenin ağaçta açtığın kesiğin içine sağlam olarak girmesini ve çıkmamasını sağlarlar. Çıkarırken dikkatli olunmazsa ağaca zarar verilebilir. Takarken de aynı şekilde...Ayrıca çıkardıktan sonra eski kesiklerin temizlenmesi filan lazım..."Değer vermediğim bir alet ben üzerinde deney yapacağım" diyorsan durma yap. Yok benim gitarım kıymetlidir diyorsan bir ustaya yaptır. 80-120 USD civarı tutuyor sanırım. Ben Murat Sezen'e 120 usd ödemiştim zamanında. Daha ucuza yapan ustalar vardır muhakkak. Ancak fazla da ucuza kaçmamak lazım sonra yahnisi yavan oluyor:)

Fret değişiminin tona etkisi olmaz (erimiş, elli defa tesviye edilmiş , cız-bız ses çıkaran fretlerin yoksa tabii). Sadece daha rahat çalmaya başlarsın ve mutlu olursun o kadar.

ben bikere denedim bu fret çakma işini, bizimkisi çakma diil kakma oldu biraz ve şunu söyliim 1'e 10 bahse girerim bitanesini bile düzgün takamazsın eğer bu konuda yeterli bilgin yoksa.. :) perdeleri sökmek nispeten çok daha kolay bi işlem ama işin asıl zor kısmı elinde fretlerle (bikaç tanesi yamuk) ustaya gidip "abi biz bi bok yedik.." diye söze girmek olur :D allahtan o seviyeye getirmedim olayı.. ;)

çok ince bir iş bu arkadaşım ben yaptırdım birkere geçen sene walla pek iyi etmedim adam belki işin ustası değildi pek bilemiyorum ama fretlerin giriş yerleri baya zarar gördü

stratman demiş ki:
Squier üzerinde gelen frtler medium jumbo değil daha ince olan vintage fretlerden olması lazım. Eğer jackson'daki jumbolar sana rahat gelmiyorsa demek ki senin jackson çalmaman lazım:)..

Pyramind'ın uyarılarına kulak ver bence de. Çıkartması ayrı takması ayrı deneyim ister. fretlerin ağacın içinde kalan kısmında küçük çentikler olur. Bunlar perdenin ağaçta açtığın kesiğin içine sağlam olarak girmesini ve çıkmamasını sağlarlar. Çıkarırken dikkatli olunmazsa ağaca zarar verilebilir. Takarken de aynı şekilde...Ayrıca çıkardıktan sonra eski kesiklerin temizlenmesi filan lazım..."Değer vermediğim bir alet ben üzerinde deney yapacağım" diyorsan durma yap. Yok benim gitarım kıymetlidir diyorsan bir ustaya yaptır. 80-120 USD civarı tutuyor sanırım. Ben Murat Sezen'e 120 usd ödemiştim zamanında. Daha ucuza yapan ustalar vardır muhakkak. Ancak fazla da ucuza kaçmamak lazım sonra yahnisi yavan oluyor:)

Fret değişiminin tona etkisi olmaz (erimiş, elli defa tesviye edilmiş , cız-bız ses çıkaran fretlerin yoksa tabii). Sadece daha rahat çalmaya başlarsın ve mutlu olursun o kadar.

Tam yazacaktim ki baktim StratMan'imiz dokturmus. Aynen katiliyorum.

Senin squier medium jumbo degil! Daha ince bir fret teli. Muhtemelen eski fenderlerdeki gibi 6230. Medium jumbo yani 6130 ve gibsonun eski reklam kampanyalarinda kullandigi isimle "fretless wonder". Butun gibsonlarda nerdeyse custom shop islerine girmiyorsan kullanilan fretler bunlardir, amerikan fenderlerde de normal amerikan series de falan.

Bu arada StratMan senin amerikan vintage'daki de medium jumbo mu diye merak ettim, sonra neden kendim gidip wildwood'a mesela bakmiyorum dedim, hatta simdi bakiyorum ... ve orada gordugum "21 Vintage Style Frets" diyor, bu vintage lafi 21'e mi gonderme yapiyor yoksa fretler 6230 mu onu bak anlamadim. Neyse cok gerekli degil, sonucta Steve veya Bruce'a email ile sorariz en kotusu fenderin sayfasindan veya forumundan falan ogrenemezsek dahi. Bu arada bu ayni zamanda bir soru? ;)

Konuya geri donecek olursak muhtemelen senin jacksondakiler 6150'dir. Bir de 6100'ler var ki cidden cok buyuk. Ben bir gitarimda tee fi tarihinde cagir cugur takilirken 6100 kullanmistim, cidden normal degil.

Senin durumunda kisacasi bir gitarininki cok daha dar oteki cok daha genis ve biraz daha yuksek. Tabi fark hissedeceksin. Zaman ver. Shredciler legatoyu daha rahat hallettikleri icin genelde jumbo severler. O islere sulaniyorsan zamanla senin fikirlerin de degisir.

Bu arada iki seyi atlamis oldugumu gordum.

Birincisi alin size bir link, gelecekte isinize yarar:

http://www.warmoth.com/guitar/necks/necks.cfm?fuseaction=fretsize

Ikincisi de ufak bir parantez: Evet fretler tona cok etki yapmiyor tabi normal fretlerden bahsediyorsak. Amma vellakin, yakin zamanda moda olan steel fretler icin ayni sey soylenemez. Onlarin tonu tizlestirdigini soyleyecen cok adam taniyorum. Hatta bu isi profesyonel olarak yapan USA custom guitarsdan tom mesela bakin ne diyor:

http://www.usacustomguitars.com/neckoptions.html

Bu 6105'lerle jumboları kıyaslayabilir misiniz acaba?
Ne gibi hissiyat farklılıkları doğuyor. Ben klavye ağacını hissetmeyi yeğliyorum. Peki bunun ne gibi dezavantajları olur sizce?
Bir de; 6105 taktıktan sonra 21-24. fretleri scalloped yaptırmak sizce bendlere filan bir katkı sağlar mı?

ya arkadaşlar cahilliğime bakmayın da
fret perde demek diil mi,perdenin nesi değişir ki?
ne kadarda bir değiştirmek lazım, neden değiştirilir vs. söylerseniz sevinirim

Fret perde değil perdelerin üstündeki demirler. Valla bende ilk baş perdeler sanıyodum :)

Fret demirleri zamanla erir bu yüzden değiştirilir.

Yok mudur aramızda jumbo perdelerle güzel güzel çalan ama klavyeyi hissetmediği için içi rahat etmeyen? Eğer varsa nedir seçiminiz? 19mm-21mm sap kalınlığı ile 6105 ya da 6100 kullanan ve actionla ilgili sıkıntıları olan var mı?

Son olarak; klavye hissiyatını veren perdeli bir gitarda hızlı çalmak, akor basmak zor mudur gerçekten? Evet, ben denedim zor geldi ama 10 yıldır jumbo perdelerle çalıyorum. Alıştım buna ve ne denesem zor geliyor şimdi :D

Geri