Zorba

zorba... nikos kazancakis in ünlü yapıtı. bu kitabı yıllar 3 yıl önce okuduğumdan beri, kitabın kahramanı aleksi zorba hemen her gününün gecesinde kafamı yastığa koyduğum zaman günlük sitreslerden ve hayata ve tarihe, içinden çıkamadığım felsefi sorunlara kafamda açtığım yerde beliriyor ve bu döküntülerimi "bre türkoğlu, madem hayatın sırrını açıklayamazsın, neden bunları okursun? laf!!! bana kalırsa bunların hepsini yak gitsin ve tüten dumanın havada kayboluşunu seyredip, sorunlarında kaybolduğunu hisset!" diyerek döküntüleri raflarına geri koyar. hiç olmazsa geceleri rahat uyumamı sağlar.
bu kitap benim için hayatın ilginç bir taziyesi olmuştur. hep bu yüzden aleksizorba dır nickim.
gelelim kitap ve yazarı hakkında bi özet bilgiye...
önce yazardan başlayalım çünkü kitapta kendiside yer alır. nikos kazancakis 1885 te girit te doğmuş. annesi ingiliz. tabi o esnada girit osmanlı, ama yüzyıldır boyuna ayaklanıyor bağımsızlık için. kazancakis dünya yı görmüş geçirmiş genç yaşına rağmen. 35 yaşına geldiğinde kafasında felsefi sorunlar, hayatın çözemediği anlamı gibi bir çıkmazdayken, sırf dış dünya dan kaçmak için, babasından kalan eski bir madeni işletmek bahanesiyle girite gider. yolda tanıştığı 65 yaşında bir adamdır aleksi zorba. okuma yazma bilmesi dışında resmi eğitime tabii olmamış, nerede iş bulursa oraya giden bir işçidir. rusya-istanbul-makedonya-kafkasya-romanya-bulgaristan-girit vs...
yolda tanışılır ve zorba kazancakis in madenin de çöalışma konusunda onu hemen ikna eder ve birlikte girite gidilir. işte böylece kazancakis kafasındaki sıkıntıları bu adamın hayat tecrübesi ve bitmek bilmeyen ve her biri çok zevkli, ders verici anılarına açar ve onlardan bi ölçüde sıyrılıp, hayatın tadını almayı zorba dan öğrenmeye başlar.
eğer okumayan varsa, prof.zorba nın derslerinden mahrum kalmamak ve gerekli olanla olmayanı ayırt edebilmek için bu adamdan yardım almak fırsatını kaçırmrmadan okumalıdır.
zorba yı okumuş arkadaşlarımın fikir ve görüşlerini merak ediyorum ve zorba nın, kazancakis in kişiliği hakkında tartışma başlatmak istiyorum...
"bre rumoğlu, sen allah tan korkmaz mısın?" :)

severim ..yeşil bir taş peşinde kosabilecek dostlara sahip bir karakter..hayatı yasabilen..saçmalıkları benliğinden uzaklastırabılen doğal karakter..

Geri