Yurt Çapında Alternatif Esnaf Önerileri

Sevgili @hackeiommi üstat,

Size tamamen katılıyorum...Ancak, bu paylaşımları yaparken de, insanların fikir sahibi olması gerektiğini düşünüyorum...Doğru çözüm nedir, onu da bilemedim :confused:, bu tür yorumlar ve tecrübeler paylaşımazsa, insanların şeçtiği esnaf sebebi ile üzülebileceğini düşünüyorum ancak bir yandan da, bu tür görüşlerin sayfalarca paylaşılmasının da belirttiğiniz gibi, "unutuluyor maalesef" durumunu ortaya çıkarttığını düşünüyorum...

Belki, ilk sayfada liste olur, isimlerin yanına da diğer başlıklarda kendileri ile ilgili yapılan yorumlar linkle eklenebilir...

Sevgiler ve saygılar...

Şayet sizin de çevrenizde; İstanbul Anadolu veya Avrupa Yakası'nda, İstanbul haricindeki diğer şehirlerde (sanırım işin bu kısmı hayli önemli) önerebileceğiniz, keşfettiğiniz, işini hakkı ile yapan ama yeterince tanınmayan esnaflar (elektronikçi, luthier, enstruman satıcısı vs.) var ise buradan duyuralım.

Yook, başta da altı çizili cümleyi bilhassa kullandım. Adam işten anlıyordur ama bilinmiyordur. Reklamı, tanıtımı olsun, ekmeğini yesin. Ama memnun olmayan varsa da elbette buraya yazmak hakkıdır.

Alen Geere'in burada zikredilmesinden rahatsız olmuş gibi mi göründüm acaba? Belki ama alakası yok aslında. @bodominheaven nickli kullanıcı rahatsızlığını zaten bu forumda da şu linkte belirtmişti sonuçta:

http://turkrock.com/konu/2479/page-248#post-900765

Olsun gerçi, sakıncası yok benim için. Hani başlık altında yapılmış bir tavsiyeye "Ama böyle bir durum da var" demek gibi olduğundan fazla veya gereksiz kaçmadı bence.

@bodominheaven sanırım Trakya'da yaşamıyor. Ama yaşadığı şehirden önereceği bir esnaf varsa durmasın yazsın.

Çok uzattım, yine çeneme vurdu :D Benim vurgulamak istediğin nokta aslında "Sizin de bir öneriniz varsa yazmadan geçmeyin" olacaktı, Kadıköy'e gidelim derken Sarıyer'e geldik bir anda :D

:) aahhh nezaket, sen yokmusun, koca adam 50 takla attı, doğru kelimeleri seçmek için...

Eyvallah, yanlış anlaşılma vb. yok, neden olsun ki, güzel güzel fikir paylaşma var...:cool:

Yook, başta da altı çizili cümleyi bilhassa kullandım. Adam işten anlıyordur ama bilinmiyordur. Reklamı, tanıtımı olsun, ekmeğini yesin. Ama memnun olmayan varsa da elbette buraya yazmak hakkıdır.

Alen Geere'in burada zikredilmesinden rahatsız olmuş gibi mi göründüm acaba? Belki ama alakası yok aslında. @bodominheaven nickli kullanıcı rahatsızlığını zaten bu forumda da şu linkte belirtmişti sonuçta:

http://turkrock.com/konu/2479/page-248#post-900765

Olsun gerçi, sakıncası yok benim için. Hani başlık altında yapılmış bir tavsiyeye "Ama böyle bir durum da var" demek gibi olduğundan fazla veya gereksiz kaçmadı bence.

@bodominheaven sanırım Trakya'da yaşamıyor. Ama yaşadığı şehirden önereceği bir esnaf varsa durmasın yazsın.

Çok uzattım, yine çeneme vurdu :D Benim vurgulamak istediğin nokta aslında "Sizin de bir öneriniz varsa yazmadan geçmeyin" olacaktı, Kadıköy'e gidelim derken Sarıyer'e geldik bir anda :D

Sayin abim; sehir, numara, adres falan bilgisi ile liste cikartmak lazim, acaba ilk mesaja bunlari ekleyip guncelleyecek sekilde duzenlemek mumkun olur mu (tabi once bu bilgileri bir yerde toplamak lazim)? Mesela ben Ankara'da bile su sorunu yasadim, gidip kivilcim Muzik'e sormustum (galiba ismi de degisti oranin simdi) orada ekseriyetle giriste sagdaki masanin arkasinda oturan 40 li yaslarda uzun sacli bir bey var, gitar filan tamiri yapiyor; ona dedim ki 6l6 lamba almak istiyorum bias ayarini yapacak kimse var mi bir de baska bir iki sey icin daha amfiden anlayan adam var mi? Dedi ki siz Groove Tube lamba alirsaniz yardimci oluruz tanidik insanlar var; ben tavirdan hoslanmadim ve almadim, o da soylemedi. Ayni sekilde Do-Re (Istanbul'da) diyorsun ki ya amfiden anlayan kimse var mi, biz bir tane bulduk oraya yaptiriyoruz dedi uzun sacli gitar sorumlusu bey (isim vermeyelim). Ya siz buldunuz da, kimdir bu inmidir cin midir? Misal bende MESA var neden servisi yok bu meretin, ve neden ben direkt olarak ulasamiyorum?
Neyse simdi donunce gorev edindim kazik yiye yiye atmayan guzel insanlari ogrenecegiz. Sirf bunun icin orta yollu bir lambali amfi alip onu kurban vereyim diyorum :)

Aman aga, dur hele. Bir şey kurban edip il il dolaşmaya hacet yok. Şimdiye dek bir tane esnaf tespit edebildik zaten, diğer illerden de tavsiyeler gelsin, ilk mesajı düzenlerim ben ;)

Ben bir tavsiye vereyim, yazıcıoğlunun en alt katında merdivenden inip, merdiveni arkanıza aldığınızda en sağda sonda bir elektronik tamir dükkanı var, küçük bir yer ama içeride ki adam dahi. El işçiliği de ileri seviyede bir amca.

9pinli uca sahip, hasarlı bir ses sistemim vardı, 9pinin her biri farklı birşeyi kontrol ediyordu ve çapı 1cm anca vardır, pinler arasındaki mesafe de birkaç mm. ve elimizde hiçbir şema yoktu. Ayrıca 9pinli konnektör de hasarlıydı ve nerede aradıysam bulamadım, biri de abuk sabuk bir fiyat çekmişti, çaresiz çaresiz sistem çöpe gidecek derken tesadufi bu dükkana girdim.

Sordum olur mu iş Yonca diye. Amca baktı, 9pini de tamir ederim ben dedi ama şema yok dedim, ben onu da belirlerim dedi. Önümde yapmaya başladı, tek tek kabloları kontrol etti, ölçüm yaptı, halen nasıl o kabloları ayırt etti anlamış değilim, çünkü cihazı açamadık, vidasızdı. 9 kabloyu doğru tanımladı, 9pinli konnektörü tamir etti, hatasız olarak tek tek inanılmaz bir el işçiliğiyle lehimledi ve o lehim inanın imkansız bir işlemdi. Çünkü teller açık ve kısa devre olmaması gerekiyor ve 1-2mm'e aralıkla lehim yapılıyor(9 adet tel ucu var). Yani hiç mi hata olmaz?

35-40 dk sonra önümde halletti. Test bile edemedik, eve götür çalışacak dedi. Eve geldim sıfır hatayla bütün fonksiyonları sorunsuz çalıştı. Valla o kadar mutlu oldum ki tam tasvir edemiyorum. Bir de komik bir fiyata yaptı. Arada da 50 kişi geldi, her türlü üst düzey elektronik cihazı adama bırakıyorlardı. Dükkanın adı var mı hatırlamıyorum ama kesinlikle işinde ehli bir amca.

Ben bir tavsiye vereyim, yazıcıoğlunun en alt katında merdivenden inip, merdiveni arkanıza aldığınızda en sağda sonda bir elektronik tamir dükkanı var, küçük bir yer ama içeride ki adam dahi. El işçiliği de ileri seviyede bir amca.

9pinli uca sahip, hasarlı bir ses sistemim vardı, 9pinin her biri farklı birşeyi kontrol ediyordu ve çapı 1cm anca vardır, pinler arasındaki mesafe de birkaç mm. ve elimizde hiçbir şema yoktu. Ayrıca 9pinli konnektör de hasarlıydı ve nerede aradıysam bulamadım, biri de abuk sabuk bir fiyat çekmişti, çaresiz çaresiz sistem çöpe gidecek derken tesadufi bu dükkana girdim.

Sordum olur mu iş Yonca diye. Amca baktı, 9pini de tamir ederim ben dedi ama şema yok dedim, ben onu da belirlerim dedi. Önümde yapmaya başladı, tek tek kabloları kontrol etti, ölçüm yaptı, halen nasıl o kabloları ayırt etti anlamış değilim, çünkü cihazı açamadık, vidasızdı. 9 kabloyu doğru tanımladı, 9pinli konnektörü tamir etti, hatasız olarak tek tek inanılmaz bir el işçiliğiyle lehimledi ve o lehim inanın imkansız bir işlemdi. Çünkü teller açık ve kısa devre olmaması gerekiyor ve 1-2mm'e aralıkla lehim yapılıyor(9 adet tel ucu var). Yani hiç mi hata olmaz?

35-40 dk sonra önümde halletti. Test bile edemedik, eve götür çalışacak dedi. Eve geldim sıfır hatayla bütün fonksiyonları sorunsuz çalıştı. Valla o kadar mutlu oldum ki tam tasvir edemiyorum. Bir de komik bir fiyata yaptı. Arada da 50 kişi geldi, her türlü üst düzey elektronik cihazı adama bırakıyorlardı. Dükkanın adı var mı hatırlamıyorum ama kesinlikle işinde ehli bir amca.
Iste bu, bu amcayi bulana veya getirene 100 bin lira veriyorum....

Ben de başımdan geçen bir olayı anlatayım,
Forumdan 10 band eq aldım, adaptörü 18v bildiğiniz üzere. Satıcı arkadaş adaptör yanında, sadece 1-2 liralık çevirici alacaksın dedi. Pedal sorunsuz geldi, cahillik bende ya, pedalımın gelmesi heyecanıyla, etiketini okumadan adaptörü prize taktım. 110-220 v olacağını düşündüm ne hikmetse, cahilliğimden de değil, öğrenci kredisiyle aldığım, çok araştırıp büyük fark yaratmasını beklediğim pedal gelmiş, nasıl da takıp denemeyeyim? Üstüne de bakmadım adaptörün, güvendim satıcıya, "kardeşim çeviriciyi alıp takıyorsun çok güzel çalışıyor."
Takınca 2-3 dakika deneyebildim, daha ne olduğunu anlamadan pedalın ışıkları söndü. Aradım, adaptör kargoda bozulmuştur dedi :) Adaptörün üstünü okuyunca 110V olduğunu gördüm ve yıkıldım. Evrensel müziğin yanında bir elektronik dükkanı var, evrensele bağlılar sanırım yanlış olmasın. Casio ürünlerinin tamir işleriyle de uğraşıyorlar. Pedalı ve adaptörü bıraktım, aynı gün yeni adaptörü aldım, şansıma pedalda sorun olmamış. Adaptör ve pedallarla ilgili herkese tavsiye ederim, bu tip olaylardan çok fazla pedal geliyormuş ellerine, üzerini okursanız benim gibi hem zamanınız hem paranız cebinizde kalır :)

Ben de başımdan geçen bir olayı anlatayım,
Forumdan 10 band eq aldım, adaptörü 18v bildiğiniz üzere. Satıcı arkadaş adaptör yanında, sadece 1-2 liralık çevirici alacaksın dedi. Pedal sorunsuz geldi, cahillik bende ya, pedalımın gelmesi heyecanıyla, etiketini okumadan adaptörü prize taktım. 110-220 v olacağını düşündüm ne hikmetse, cahilliğimden de değil, öğrenci kredisiyle aldığım, çok araştırıp büyük fark yaratmasını beklediğim pedal gelmiş, nasıl da takıp denemeyeyim? Üstüne de bakmadım adaptörün, güvendim satıcıya, "kardeşim çeviriciyi alıp takıyorsun çok güzel çalışıyor."
Takınca 2-3 dakika deneyebildim, daha ne olduğunu anlamadan pedalın ışıkları söndü. Aradım, adaptör kargoda bozulmuştur dedi :) Adaptörün üstünü okuyunca 110V olduğunu gördüm ve yıkıldım. Evrensel müziğin yanında bir elektronik dükkanı var, evrensele bağlılar sanırım yanlış olmasın. Casio ürünlerinin tamir işleriyle de uğraşıyorlar. Pedalı ve adaptörü bıraktım, aynı gün yeni adaptörü aldım, şansıma pedalda sorun olmamış. Adaptör ve pedallarla ilgili herkese tavsiye ederim, bu tip olaylardan çok fazla pedal geliyormuş ellerine, üzerini okursanız benim gibi hem zamanınız hem paranız cebinizde kalır :)

Konum bilgisi lütfen :)

Elinde sıfır alınmış ya da eksiksiz evraklarıyla alınmış pedallarınız varsa göz atmanızı tavsiye ederim.Çok eskiden aldığım digitech pedalın üstünde İstanbul ve Ankara'dan olmak üzere birkaç yerde servisleri olduğu yazıyordu(adresle beraber).
Bunun dışında http://www.muzikhatti.com/teknik-servis-sID16.html böyle bir adres var, bunun da dışında Ankara Zuhal MüziK'in yanındaki Pan müzikte de tamir yapıyorlar, fakat işçilikleri nasıldır bilmem.Ankara Zuhal Müzik genelde milleti yetkili servisine gönderiyoruz diye kandırıp burada tamir yaptırıyor bilginize,başıma gelmişliği de vardır.

Bu güzel başlığı canlı tutmak lazım.

Hakan'ın Furkan Elektronik'e burada değindiğini unutmuşum. Geçtiğimiz ay internetten bulduğum Furkan Elektronik'e yanmış olan 290V-0-290V, 0-6.3V, 3.15V-0-3.15V trafomu sardırdım.

Fiyat makulce ve trafo çalışıyor. Ancak 3.15V'u, bence 3.5 olarak değerlendirip sarmışlar, sonra da bilinçli olarak fazla voltaj verecek şekilde sardıklarını iddia ettiler.. Neyse.. :) Kendim çözdüm bir şekilde. 240V şebeke voltajında 7,4 V (ve lambaları takınca 7,1V) civarında heater voltajı alıyordum. Lambaların nominal seviyesi 6.3V'a inmek için mecburen iki 0,15 Ohm'luk 5W direnç taktım (bir de diyot numarası var, ancak o zaman voltaj fazla düşüyor). Dirençler çok ısınıyor ancak pek bir sorun olmayacağını umuyorum.

Trafoyla ilgili başka ufak tefek bir iki soruncuk daha vardı, onlara değinmeye gerek yok.

Ben Furkan Elektronik'e tekrar giderim, hatta tavsiye de edebilirim ancak yaptıkları işe %100 güvenmemekte ve kontrol etmekte de fayda var.

Hakan'ın Furkan Elektronik'e burada değindiğini unutmuşum. Geçtiğimiz ay internetten bulduğum Furkan Elektronik'e yanmış olan 290V-0-290V, 0-6.3V, 3.15V-0-3.15V trafomu sardırdım.

Fiyat makulce ve trafo çalışıyor. Ancak 3.15V'u, bence 3.5 olarak değerlendirip sarmışlar, sonra da bilinçli olarak fazla voltaj verecek şekilde sardıklarını iddia ettiler.. Neyse.. :) Kendim çözdüm bir şekilde. 240V şebeke voltajında 7,4 V (ve lambaları takınca 7,1V) civarında heater voltajı alıyordum. Lambaların nominal seviyesi 6.3V'a inmek için mecburen iki 0,15 Ohm'luk 5W direnç taktım (bir de diyot numarası var, ancak o zaman voltaj fazla düşüyor). Dirençler çok ısınıyor ancak pek bir sorun olmayacağını umuyorum.

Trafoyla ilgili başka ufak tefek bir iki soruncuk daha vardı, onlara değinmeye gerek yok.

Ben Furkan Elektronik'e tekrar giderim, hatta tavsiye de edebilirim ancak yaptıkları işe %100 güvenmemekte ve kontrol etmekte de fayda var.

İş bu yukarıdaki mesaj ile başlık altında eleştirinin de serbest olduğunu tekrar hatırlatmış olayım :)

Eklemeye yapayım.. Furkan Elektronik'e tekrar gittim ve ikinci bir trafo daha sardırdım. Bu sefer voltajlar tam olmaları gerektiği gibi ve trafo çok da az ısınıyor. Trafoyu teslim almaya gittiğimde öceki sefer sorunun ne olduğu konusunu da konuştuk..

Neyse.. Abilerimi bu tip bir iş için şimdi gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.

Eklemeye yapayım.. Furkan Elektronik'e tekrar gittim ve ikinci bir trafo daha sardırdım. Bu sefer voltajlar tam olmaları gerektiği gibi ve trafo çok da az ısınıyor. Trafoyu teslim almaya gittiğimde öceki sefer sorunun ne olduğu konusunu da konuştuk..

Neyse.. Abilerimi bu tip bir iş için şimdi gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.

Konuyla ilgili son ekleme ve düzeltme: Sadece "güç" trafoları için Furkan'ı tavsiye edebilirim. Sardırdığım üç trafo da şu ana kadar sorunsuz.

Sorunsuz şekilde sardıkları güç trafosundan aldığım güvenle üzerinde çalıştığım plexi'nin güç, çıkış ve choke trafolarını Furkan Elektronik'e sardırdım. Bu sefer maalesef biraz sıkıntı oldu..

Choke trafosunu denemeden taktım. İlk testler sırasında sigortayı bir kaç kez attırdıktan sonra choke trafosunun sargısının şasiye temas ettiğini fark ettim. Bir trafocunun böyle bir şeyi test etmeden trafoyu teslim etmesi büyük hata. Benim de trafoyu sarana güvenmem daha da büyük hata. Neyse. Kadıköy'e bir kez daha gitmek istemediğim için trafoyu kendim açıp tamir ettim. Choke trafosu sigortayı attırırken başka bir şeye daha zarar verdi mi, emin olamıyorum. Amplifikatör şu anda sorunlu..

Haliyle sardıkları çıkış trafosuna da bu durumda güvenemiyorum. Ampli feedback döngüsünü 8 Ohm'a takınca en ufak giriş sinyalinde inanılmaz bir gürültü veriyor. Feedback'i ayırınca ise düşük ve distortion'lı bir çıkış alıyorum. Farklı şeyleri denemekten de sıkıldım. Parayı bastırıp (ve biraz da riske girip) bir Heyboer sipariş edeceğim.

Üç trafo için Furkan Elektronik 2 haftaya yakın bir süre aldı, 4 kere Kadıköy'e gittim. Montaj, sorun arama da saatler aldı. Şimdi de 1 ay yurtdışından sipariş bekleyeceğim. Sonuçta, benim bu abilerle artık işim olmaz.

buradan kenan abiye tekrar teşekkürlerimi iletmek istiyorum. yalama olan rot başı alyanı kendi yöntemleriyle ayarlanabilir hale getirdi ve gitarım çöpe gitmekten kurtuldu.
luthier kenan turgut izmir 2 caddesi turtes iş hanı alt katta. evrensel müzik.

Geri